Օլիվեր Վոլինիեց. Թրամփը Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացում ակտիվ չի լինի - Mediamax.am
Օլիվեր Վոլինիեցը Յեյլի համալսարանի մագիստրոս է եւ ռուսական, արեւելաեվրոպական եւ եվրասիական ուսումնասիրությունների բաժնի հետազոտող։ Նրա հետազոտությունների առանցքում են Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը, աշխարհաքաղաքական զարգացումները Հարավային Կովկասում եւ հակամարտությունները հետխորհրդային տարածքում։ Օլիվեր Վոլինիեցի թեզը վերնագրված է «Երեւանը խաչմերուկի վրա՝ Հայաստանը Ռուսատստանի եւ Արեւմուտքի միջեւ»:
Օլիվեր Վոլինիեցը նախկինում աշխատել է Վաշինգտոնում՝ Եվրասիա հիմնադրամում։
- Հայաստանի կառավարությունը կարծես որդեգրել է «շրջադարձ դեպի Արեւմուտք» մոտեցումը իր արտաքին քաղաքականության մեջ։ Սակայն Դոնալդ Թրամփի Սպիտակ տուն վերադառնալուց հետո հավաքական «Արեւմուտք» եզրույթը հնացած է թվում ։ Ինչպե՞ս կգնահատեք Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ռազմավարությունը այս համատեքստում։ Ի՞նչ է իրականում ենթադրում Հայաստանի «շրջադարձը դեպի Արեւմուտք»։
- Թրամփի նոր նախագահական ժամկետի սկսվելուց ընդամենը երեք ամիս է անցել, եւ հաշվի առնելով նրա վարչակազմի որոշումների կայացման անկանխատեսելիությունը, դեռ պարզ չէ, թե ինչպիսին կլինի ԱՄՆ-ի մոտեցումը Հայաստանի եւ ավելի լայն՝ Հարավային Կովկասի նկատմամբ, եւ արդյոք նա կպարտավորվի հետեւել Ռազմավարական գործընկերության խարտիային, որը Բայդենի հեռացող վարչակազմը հունվարին ստորագրեց Հայաստանի հետ։
Սակայն, անկասկած է, որ Թրամփի վերադարձը պաշտոնին նշանակում է ԱՄՆ-ի ավելի լայն նահանջ համաշխարհային բեմից՝ համահունչ իր «Ամերիկան առաջինը» քաղաքականությանը։ Ուստի ակնկալում եմ, որ Հայաստանը կփորձի շրջադարձ կատարել ավելի շատ դեպի Եվրոպական Միություն, քան ԱՄՆ եւ հենվել Ֆրանսիայի վրա։
- Վերջերս ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն խոսել էր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ լարվածության նոր սրացումն անընդունելի է Միացյալ Նահանգների համար։ Կարծու՞մ եք, որ ԱՄՆ-ը կարող է ակտիվ դեր խաղալ որպես միջնորդ խաղաղության գործընթացում եւ ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա։ Որքանո՞վ է հավանական, որ մոտ ապագայում կարող է խաղաղության պայմանագիր ստորագրվել։
- Ես չեմ կարծում, որ ԱՄՆ-ը կպաշտպանի պետքարտուղար Ռուբիոյի խոսքերը որեւէ նշանակալի գործողությամբ։ Քանի որ Թրամփի վարչակազմը իր հայացքը ուղղում է դեպի ներս՝ չհաշված բազմաթիվ երկրների դեմ ուղղված մաքսատուրքերը, այն քիչ հետաքրքրություն կցուցաբերի Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացում ակտիվորեն ներգրավվելու հարցում։ Եվ պատմությունը ցույց է տվել, որ Երեւանի եւ Բաքվի ղեկավարության շրջանում քիչ ցանկություն կա արտաքին դերակատարներին թույլ տալու կարեւոր միջնորդի դեր խաղալ։ Չնայած, հույս ունեմ, որ խաղաղության պայմանագիրը վերջապես կստորագրվի գրեթե 40 տարվա հակամարտությունից հետո։
- Հարավային Կովկասի վրա ազդող մեկ այլ առանցքային գործոնն ԱՄՆ-ի եւ Իրանի հարաբերություններն են։ Թրամփի վարչակազմը Իրանի վերաբերյալ  հստակ ռազմավարություն ունի՞։ Թրամփը ինչպե՞ս կնավարկի Թուրքիայի եւ Իսրայելի միջեւ, եթե ցանկանա բարելավել հարաբերությունները Իրանի հետ։
- Թրամփն Իրանի դեմ սպառնալից հռետորաբանության պատմություն ունի: Վերջերս նա սպառնաց Թեհրանի դեմ ռազմական գործողություններով, եթե պայմանագիր չկնքվի, որը կսահմանափակի Իրանի միջուկային ծրագիրը։
Սակայն վերջին օրերին առաջընթաց է նկատվել ԱՄՆ-ի եւ Իրանի պաշտոնյաների միջեւ բանակցություններում։ Ես կասկածում եմ, որ Թրամփը հաշվի կառնի թուրքական խնդրանքները, քանի որ նա ձգտում է դիվանագիտական հաղթանակի՝ Իրանի հետ պայմանագիր կնքելով: Անցյալում Թրամփը հատկապես զգայուն է եղել իսրայելական խնդրանքների նկատմամբ, այնպես որ Իսրայելը կարող է ազդել ցանկացած հնարավոր արդյունքի վրա։
- Ներկայում ԱՄՆ-ը, Եվրոպան եւ Ռուսաստանը շարունակում են գերզբաղված լինել ուկրաինական պատերազմով՝ Հարավային Կովկասը որոշակիորեն անտեսված թողնելով։ Կարծո՞ւմ եք, որ այս «անուշադրությունը» կարող է ավարտվել, երբ ուկրաինական հակամարտությունը որեւէ հանգրվանի հասնի։ Ի՞նչ ձեւով «կվերադառնա»  Ռուսաստանը Հարավային Կովկաս եւ ինչպիսի՞ վերադասաորում կարելի է ակնկալել Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ տարածաշրջանում։
- Կարծում եմ, շատ բան կախված կլինի նրանից, թե Մոսկվայի եւ Կիեւի միջեւ գործարքը որքանով շահավետ կլինի Ռուսաստանի համար։ Եթե Մոսկվան կարողանա իր տիրապետության տակ պահել ուկրաինական տարածքի այն հսկայական հատվածը, որը ներկայում վերահսկում է, եւ թուլացնել ուկրաինական ղեկավարության կարողությունը՝ սահմանափակելու Ռուսաստանի քաղաքական ազդեցությունը երկրում, Կրեմլը գուցե ավելի քիչ մտահոգվի Հարավային Կովկասի զարգացումներով։ Սակայն, եթե Պուտինը այդ բանակցություններից դուրս գա իրեն խոցելի զգալով, կարող է հուսահատության զգացում ունենալ եւ ավելի ագրեսիվ գործել՝ Հայաստանը եւ տարածաշրջանի մնացած մասը իր ազդեցության գոտում պահելու համար։ Քանի դեռ ԱՄՆ-ը հետեւում է իր ներկայիս արտաքին քաղաքականության մոտեցմանը եւ շարունակում է «ներս նայել», տարածաշրջանային հավասարակշռությունը թեքված կլինի Ռուսաստանի օգտին։
- Հայաստանը անմասն չմնաց ԱՄՆ-ի կողմից պարտադրված փոխադարձ մաքսատուրքերից։ Ապրիլի 5-ից ուժի մեջ են մտել 10% -անոց մաքսատուրքերը  Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի համար։ Այս որոշումը ինչպե՞ս կազդի Հայաստանի տնտեսական եւ արտաքին քաղաքականության վրա։
- Տնտեսագետ չեմ, բայց պատկերացնում եմ, որ դա հավանաբար Հայաստանին կմղի ավելի մերձենալ ԵՄ հետ։ Սակայն Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի ամենամեծ առեւտրային գործընկերը, այնպես որ ԱՄՆ սակագների ազդեցությունը հավանաբար շատ նշանակալի չի լինի։
- Ձեր թեզի վերնագիրն է՝ «Երեւանը խաչմերուկի վրա՝ Հայաստանը Ռուսատստանի եւ Արեւմուտքի միջեւ»: Ինչպիսի՞ն կլինի Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը մոտ ապագայում, ի՞նչ գործոններ կազդեն դրա վրա։
- Որքան էլ ուղին քարքարոտ լինի, կարծում եմ, որ Հայաստանը հասել է մի կետի, որտեղից չկա վերադարձ դեպի Ռուսաստան, եւ այն կշարունակի իր ջանքերը՝ ձգտելով ավելի մեծ ինտեգրման Արեւմուտքի հետ։ Վերջին հինգ տարիների ընթացքում Հայաստանի անվտանգությունը երաշխավորելու Մոսկվայի բազմակի ձախողումները, գագաթնակետին հասնելով 2023 թվականին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական գրավմամբ, երբ ռուսական խաղաղապահները ոչինչ չարեցին, պաշտոնական եւ հասարակական կարծիքը Հայաստանում հստակորեն Ռուսաստանի դեմ շրջեցին։
Բայց այն փաստը, որ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագիրը դեռ չեն կնքել, խոչընդոտում է Արեւմուտքի հետ ավելի խոր կապերին, ինչպես նաեւ պահպանում է Երեւանի գերկախվածությունը Ռուսաստանից իր տնտեսական եւ էներգետիկ կարիքների ապահովման հարցերում։ Միայն այն ժամանակ, երբ Հայաստանը կգտնի այս երկու առանձնապես փշոտ խնդիրները այս կամ այն չափով լուծելու ճանապարհը, այն կկարողանա անխախտ շարժվել արեւմտյան ուղղությամբ։

Oliver Wolyniec: Trump will not engage actively in the Armenia-Azerbaijan peace process - Mediamax.am
9767 views
Oliver Wolyniec: Trump will not engage actively in the Armenia-Azerbaijan peace process
Oliver Wolyniec is a master's student at Yale University and the topic of his master’s thesis is “Yerevan at a Crossroads: Armenia Between Russia and the West”.
As a Russian, East European, and Eurasian Studies Fellow, Oliver is interested in Armenian foreign policy, geopolitical developments in the South Caucasus, and conflicts in post-Soviet spaces. Prior to Yale, he worked with Eurasia Foundation in Washington, D.C.
It seems that Armenia’s government has adopted a “Pivot to the West” approach in its foreign policy. However, with the re-election of Donald Trump and the evolving global dynamics, the term collective “West” seems outdated. How would you assess Armenia’s foreign policy strategy in this context? What, in your view, does Armenia's “Pivot to the West” actually signify?
It has only been a little under three months since Trump began his second term, and coupled with the unpredictability of his administration’s decision-making, it remains to be seen exactly what the U.S. approach to Armenia, and to the broader South Caucasus, will be – and whether he will commit the U.S. to the Charter on Strategic Partnership that the outgoing Biden administration signed with Armenia in January.
However, there is no doubt that Trump’s return to office means a broader retreat by the U.S. from the world stage, in line with his “America First” policy. So, I expect Armenia to try to pivot much more strongly to the European Union than to the U.S. and lean on France as its biggest advocate in the bloc.
Recently, U.S. Secretary of State Marco Rubio spoke with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, emphasizing that a renewed escalation of tensions between Armenia and Azerbaijan is unacceptable to the United States. Do you believe the U.S. may play an active role as a mediator in the peace process and apply pressure on Azerbaijan? How likely do you think it is that a peace treaty could be signed in the near future?
I don’t believe the U.S. will back up Secretary Rubio’s words with any significant action. Again, as the Trump administration turns its gaze inward – tariffs aimed at countless countries notwithstanding – it will show little interest in engaging actively in the Armenia-Azerbaijan peace process. And history has shown there to be little appetite among the leadership in Yerevan and Baku to enable outside actors to play key mediation roles, so such an outcome is highly unlikely. While I’m hopeful that a peace deal will finally be signed after nearly 40 years of on-and-off conflict, we’ve seen the two sides come close before. It could happen soon, but I’m skeptical.
Another key factor influencing the South Caucasus is the relationship between the U.S. and Iran. Does the Trump administration have a clear strategy regarding Iran? How do you think Trump will navigate pressure from Turkey and Israel if he seeks to improve relations with Iran?
Trump has a history of bellicose rhetoric on Iran, even recently threatening military action against Tehran if no deal is concluded that would place limits on Iran’s nuclear program and lift U.S. economic sanctions. But in the past few days progress appears to have been made in negotiations between U.S. and Iranian officials. I doubt Trump would be moved by Turkish entreaties as he seeks a diplomatic victory by making a deal with Iran, but he has been particularly sympathetic to Israeli requests in the past, so Israel may be able to influence any potential outcome.
At present, the U.S., Europe, and Russia continue to be over occupied with the war in Ukraine, leaving the South Caucasus somewhat sidelined. Do you think that this “inattention”  may end once the Ukrainian conflic ends? In this regard in what form do you think Russia will “comeback” to the South Caucasus and what kind of configuration between Russia and the US can be expected in the region?
I think this depends on how favorable any deal between Moscow and Kyiv may be for Russia. If it is able to secure the vast swath of Ukrainian territory it currently controls and weaken the Ukrainian leadership's capacity to limit Russian political influence in the country, the Kremlin might be less concerned about developments in the South Caucasus. If it emerges from peace talks feeling vulnerable, however, Putin may feel a sense of desperation and move more aggressively to keep Armenia and the rest of the region in its orbit. As long as the U.S. adheres to its current foreign policy approach and continues to look inward, the regional balance will be tilted in Russia's favor.
Armenia has not been exempt from the reciprocal tariffs imposed by the U.S. Since April 5th, a 10% tariff on Armenia, Azerbaijan, and Georgia has come into force. How do you think this decision will affect Armenia’s economic and foreign policy landscape?
I’m no economist, but I’d imagine that it will likely push Armenia even further toward the EU vis-à-vis the U.S. But Russia remains Armenia’s biggest trading partner, so the impact of the U.S. tariffs likely won’t be hugely significant.
Finally, considering your thesis on “Yerevan at a Crossroads: Armenia Between Russia and the West”, where do you believe Armenia’s foreign policy is headed in the future? What key factors will shape this trajectory?
As rocky as the path may be, I think Armenia has reached a point of no return with Russia and will continue its efforts to seek greater integration with the West. Moscow’s repeated failure to guarantee Armenia’s security in the last five or so years, culminating in Azerbaijan’s complete takeover of Nagorno-Karabakh in 2023 as Russian peacekeepers stood by, has turned official and public opinion in Armenia firmly against Russia. The recent passing of a bill in Armenia’s parliament calling for EU accession was a tangible sign of this. However, that Armenia and Azerbaijan have not yet concluded a peace deal stands in the way of deeper ties with the West, as does Yerevan’s overreliance on Russia for its economic and energy needs. Only when Armenia finds a way to resolve or navigate these two particularly thorny issues will it be able to move indelibly in the Western direction.