Թոռնիկե Թուրմանիձե. Վրաստանի իրավիճակը կազդի ԵՄ հետ մերձենալու Հայաստանի ձգտման վրա
Մեդիամաքսի հարցազրույցը Վրաստանի ռազմավարական եւ միջազգային հետազոտությունների հիմնադրամի ավագ գիտաշխատող Թոռնիկե Թուրմանիձեի հետ
- Վրաստանի արտաքին քաղաքականության վերակողմնորոշման գործընթացն ավարտվա՞ծ է, թե Վրաստանը կարող է վերադառնալ այն ճանապարհին, որով ընթանում էր գրեթե երեք տասնամյակ։
- Վրաստանի աշխարհաքաղաքական վերակողմնորոշումը Արեւմուտքից դեպի Ռուսաստան ներկայում ակտիվ փուլում է, այդ գործընթացը շատ արագ է զարգանում։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ իշխանության ղեկին մնացին Բիձինա Իվանիշվիլին եւ «Վրացական երազանք» կուսակցությունը։ Նրանց արտաքին քաղաքական ընտրությունն է՝ մեկուսացնել երկիրը Արեւմուտքից, կամ առնվազն կասեցնել Վրաստանի եվրատլանտյան ինտեգրումը եւ մերձենալ Ռուսաստանին, ինչպես նաեւ ավտորիտար այլ ռեժիմներին, ինչպիսիք են Չինաստանն ու Իրանը: Դա նրանց փիլիսոփայությունն է։
Իհարկե, նրանք կցանկանային շարունակել հարաբերությունները Եվրամիության եւ ԱՄՆ-ի հետ, հատկապես Դոնալդ Թրամփի վերընտրվելուց հետո, եւ այժմ աշխատում են այդ ուղղությամբ։ Սակայն այս պահին Վրաստանի եվրաինտեգրումը սառեցված է։
Վրաստանի ընդդիմադիր կուսակցությունները եւ ընդդիմության օգտին քվեարկած մարդկանց մի մասը, որը վստահ է, որ վերջինս կհաղթեր, եթե ընտրություններն արդար լինեին, բողոքում են։ Բայց, ինչպես մյուս ավտորիտար ռեժիմներում, «Վրացական երազանքը» իշխանությունը պահպանում է ոստիկանության եւ այլ ռեպրեսիվ մեխանիզմների միջոցով: Այս գործընթացը սկսվել էր վաղուց, սակայն ակնհայտ դարձավ Ուկրաինա ռուսական ներխուժումից հետո։
- «Վրացական երազանքը» տասը տարուց ավելի է, ինչ իշխանության է, բայց այդ վերակողմնորոշումը նկատելի դարձավ համեմատաբար վերջերս։ Ուղիղ կա՞պ եք տեսնում ուկրաինական պատերազմի եւ Վրաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ փոփոխությունների միջեւ։
-Այո, այդ կապն ակնհայտ է։ 2012 թվականից, երբ իշխանության եկավ «Վրացական երազանքը», մինչեւ 2022 թվականը, երբ սկսվեց Ռուսաստանի պատերազմն Ուկրաինայի դեմ, Վրաստանը վարում էր երկիմաստ արտաքին քաղաքականություն։ Մի կողմից նրանք պաշտոնապես հայտարարեցին եվրոպական եւ եվրատլանտյան ինտեգրման ցանկության մասին եւ քայլեր ձեռնարկեցին այս ուղղությամբ։
Միաժամանակ ռուսամետ կողմնորոշում բռնեցին՝ բարելավելով հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ եւ քաղաքական որոշակի զիջումներ անելով։ Չնայած այս երկու ուղղություններն անհամատեղելի էին, Իվանիշվիլին ինչ-որ կերպ կարողացավ դրանք հաշտեցնել։ Համենայն դեպս, վրացական հասարակության մի մասին եւ արեւմտյան երկրներին թվում էր, թե Վրաստանը փորձում է հավասարակշռություն պահպանել Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի միջեւ:
Ցավոք, որոշ արեւմտյան կառավարություններ ողջունեցին այս մոտեցումը՝ համարելով, որ Սաակաշվիլիի կառավարության բացահայտ արեւմտամետ քաղաքականության արդյունքը 2008 թվականի պատերազմն էր։ Եվ հետեւաբար, գուցե ավելի լավ կլիներ, որ Վրաստանը նման հավասարակշռված դիրքորոշում պահպաներ։
Սակայն «երկու աթոռի վրա նստելու» այս քաղաքականությունն ավարտվեց Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժմամբ։ Իվանիշվիլին հասկացավ, որ պետք է ընտրություն կատարի՝ կա՛մ հօգուտ Արեւմուտքի, կա՛մ հօգուտ Ռուսաստանի: Եվ նա ընտրեց Ռուսաստանը, քանի որ հավատում էր, որ Ռուսաստանը հաղթելու է Ուկրաինայի հետ պատերազմում։
2022 թվականի փետրվարից Վրաստանի ղեկավարությունը սկսեց ակտիվ հակաարեւմտյան տեղեկատվական արշավ՝ պնդելով, որ ԱՄՆ-ն, ԵՄ-ն եւ ՆԱՏՕ-ն փորձում են Վրաստանին ներքաշել Ռուսաստանի հետ պատերազմի մեջ՝ խնդրելով Վրաստանին «երկրորդ ճակատ» բացել Ռուսաստանի դեմ, ինչն ակնհայտ սուտ էր։ Միակ բանը, որ արեւմտյան երկրները փորձում էին առաջարկել Վրաստանին, դա Ռուսաստանի դեմ որոշ պատժամիջոցներին միանալն էր: Սակայն Վրաստանի կառավարությունը հրաժարվեց դրանից։
- Հարավային Կովկասն այսօր շատ ավելի պառակտված է, քան երկու-երեք տասնամյակ առաջ։ Կարծես այսօր Հայաստանը միակ երկիրն է տարածաշրջանում, որը ցանկանում է խորացնել հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ։ Ի՞նչ եք կարծում, Հայաստանը կարո՞ղ է հաջողության հասնել Վրաստանի վերակողմնորոշման լույսի ներքո։
- Տարածաշրջանային եւ գլոբալ դինամիկան մեծ ազդեցություն ունի Հարավային Կովկասի բոլոր երեք երկրների վրա: Եթե նույնիսկ այս երկրները տարբեր արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններ ունեն, այնուամենայնիվ, նրանք ամուր փոխկապակցված են: Այն, ինչ տեղի է ունենում աշխարհում եւ Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի հարաբերություններում, ազդում է տեղում իրավիճակի վրա։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա մենք տեսնում ենք, որ հատկապես ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից եւ 2023 թվականի իրադարձություններից հետո, որոնք մենք ընկալում ենք որպես «պատիժ» Ռուսաստանի կողմից, Հայաստանը փորձում է հեռանալ Ռուսաստանից եւ զարգացնել արեւմտամետ արտաքին քաղաքականությունը։ Բայց նման քաղաքականությունն ունի իր սահմանափակումները, քանի որ Վրաստանի իրադարձությունները կազդեն Արեւմուտքի հետ հարաբերությունները զարգացնելու Հայաստանի պատրաստակամության վրա։ Վրաստանը Հայաստանի համար «դարպաս» էր, յուրահատուկ կապող օղակ Արեւմուտքի հետ։
Հայաստանը կարող է որոշակի հաջողության հասնել, սակայն երկարաժամկետ հեռանկարում Վրաստանը պետք է վերադառնա եվրաինտեգրման ուղուն, որպեսզի դրական ազդեցություն ունենա Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վրա։ Բացի դրանից, քանի դեռ Ռուսաստանը պահպանում է իր ազդեցությունը Վրաստանում, Հայաստանի համար դժվար կլինի նվազեցնել իր կախվածությունը Ռուսաստանից։
Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից հետո Ադրբեջանն իրեն ավելի վստահ է զգում։ Բայց, իմ կարծիքով, այդ վստահությունն ոչ ճիշտ արտաքին քաղաքական արտահայտություն է ստանում՝ Ադրբեջանը ցանկանում է մերձենալ Ռուսաստանի հետ եւ Արեւմուտքի հետ սահմանափակ քաղաքական հարաբերություններ ունենալ։ Ադրբեջանը Արեւմուտքին դիտարկում է սոսկ որպես տնտեսական գործընկեր, եւ մենք տեսնում ենք, որ Բիձինա Իվանիշվիլին այս հարցում փորձում է կրկնօրինակել Իլհամ Ալիեւի պահվածքը։
- Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից հետո ստեղծվեց «3+3» ձեւաչափը (Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան + Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան): 4 տարվա ընթացքում արտաքին գործերի նախարարները երեք հանդիպում են ունեցել, բայց իրականում դրանք անցկացվել են «2+3» ձեւաչափով, քանի որ Վրաստանը հրաժարվում էր մասնակցել։ Վրաստանը հիմա կարո՞ղ է միանալ «3+3» ձեւաչափին։
- Նույնիսկ «Վրացական երազանքի» ռուսամետ կողմնորոշումը հաշվի առնելով՝ Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերություններում մեծ խնդիր կա։ Ռուսաստանը դե յուրե եւ դե ֆակտո գրավել է Վրաստանի տարածքի 20%-ը եւ Աբխազիան եւ այսպես կոչված Հարավային Օսիան ճանաչել է որպես անկախ պետություններ։ Ուստի Ռուսաստանի հետ ցանկացած ձեւաչափում մասնակցությունը կարող է դիտարկվել որպես ռուսական օկուպացիայի օրինականացում։
«Վրացական երազանքը» առայժմ ձեռնպահ է մնացել նման մասնակցությունից։ Գուցե վերջին կեղծված ընտրություններից հետո փորձեն միանալ այս ձեւաչափին։ Սակայն Վրաստանում կա քաղաքական ընդդիմություն, կան մարդիկ, ովքեր դեմ են քվեարկել «Վրացական երազանքին», եւ իշխանությունը կարող է զգուշանալ երկրի ներսում հավելյալ ավելի լարվածություն ստեղծելուց։
«3+3» ձեւաչափը խնդրահարույց է նաեւ այն պատճառով, որ ներառում է Իրանը, որի հետ Արեւմուտքը լարված հարաբերություններ ունի։ Բայց պետք է հասկանաք, որ Վրաստանի կառավարությունում հավաքական որոշումներ չեն կայացվում։ Հիմնական որոշումները կայացնում է Բիձինա Իվանիշվիլին, եւ դժվար է կանխատեսել, թե ինչ հաշվարկներ է նա անում։

Торнике Турманидзе: Ситуация в Грузии скажется на готовности Армении развивать отношения с Западом - Mediamax.am
11238 просмотров
Торнике Турманидзе: Ситуация в Грузии скажется на готовности Армении развивать отношения с Западом
Торнике Турманидзе
Интервью Медиамакс со старшим научным сотрудником Грузинского фонда стратегических и международных исследований Торнике Турманидзе
(Интервью было записано 27 ноября 2024 года - до начала массовых протестов в Грузии 28 ноября).
- Можно утверждать, что процесс внешнеполитической переориентации Грузии завершен, или есть надежда, что Грузия вернется на путь, которым она следовала
почти три десятилетия?
- Геополитическая переориентация Грузии от Запада в сторону России в настоящее время активно развивается, и этот процесс идет очень быстро. Это обусловлено тем, что у власти остались Бидзина Иванишвили и партия «Грузинская мечта». Это их внешнеполитический выбор - изолировать страну от Запада или, как минимум, приостановить евроатлантическую интеграцию Грузии и приблизиться к России, а также к другим авторитарным режимам, таким как Китай, Иран и другие. Это их философия.
Конечно, они хотели бы продолжить отношения с Европейским Союзом и США, особенно после переизбрания Дональда Трампа на пост президента США, и сейчас они работают в этом направлении. Но на данный момент европейская интеграция Грузии заморожена.
Оппозиционные партии Грузии и часть народа, проголосовавшая за оппозицию и считающая, что именно последняя одержала бы победу, если бы выборы были честными, протестуют. Но, как и в других авторитарных или автократических режимах, «Грузинская мечта» удерживает власть с помощью полиции и других репрессивных механизмов. Этот процесс начался давно, но стал очевидным после российского вторжения в Украину.
- Я как раз собирался спросить об этом. «Грузинская мечта» у власти уже больше десяти лет, и эта переориентация стала заметной относительно недавно. Вы видите прямую связь между войной в Украине и изменениями во внешней политике Грузии?
- Да, эта связь очевидна. С 2012 года, когда «Грузинская мечта» пришла к власти, и до 2022 года, когда началась война России с Украиной, Грузия придерживалась амбивалентной внешней политики. С одной стороны, они формально заявляли о стремлении к европейской и евроатлантической интеграции и предпринимали шаги в этом направлении. В то же время, они развивали параллельный курс на пророссийскую ориентацию, улучшая экономические и политические отношения с Россией, делая определенные уступки России в политической сфере. Хотя эти два курса были несовместимы, Иванишвили каким-то образом удавалось их примирить. По крайней мере, части грузинского общества и западным странам казалось, что Грузия пытается сохранять баланс между Россией и Западом.
К сожалению, некоторые западные правительства приветствовали этот подход, считая, что предыдущий курс правительства Саакашвили, который был полностью прозападным, привел к войне 2008 года. И поэтому, возможно, для Грузии было бы лучше придерживаться подобной сбалансированной позиции.
Но эта политика «сидения на двух стульях» закончилась с российским вторжением в Украину. Иванишвили понял, что ему нужно делать выбор - либо в пользу Запада, либо в пользу России. И он выбрал Россию, поскольку считал, что Россия выиграет войну с Украиной.
С февраля 2022 года грузинское руководство развернуло активную антизападную информационную кампанию, утверждая, что США, ЕС и НАТО пытаются втянуть Грузию в войну с Россией, просят Грузию открыть «второй фронт» против России, что было очевидной ложью. Единственное, что западные страны, возможно, пытались предложить Грузии, это присоединиться к некоторым санкциям против России. Но грузинское правительство отказалось присоединяться к санкциям.
- Южный Кавказ сегодня выглядит гораздо более разделенным, чем два или три десятилетия назад. Кажется, что сегодня Армения - единственная страна в регионе, которая хочет более тесных отношений с ЕС. Как вы думаете, может ли Армения добиться успеха на фоне переориентации Грузии?
- Региональная и глобальная динамика сильно влияют на все три страны Южного Кавказа. Даже если у этих стран разные внешнеполитические приоритеты, они все равно сильно взаимосвязаны. То, что происходит на глобальном уровне и в отношениях между Россией и Западом, влияет на ситуацию на месте.
Что касается Армении, то мы видим, что особенно после второй Карабахской войны и событий 2023 года, которые мы воспринимаем как «наказание» со стороны России, Армения пытается дистанцироваться от России и развивать прозападную внешнюю политику. Но такая политика имеет свои ограничения, потому что негативные события в Грузии окажут влияние на готовность Армении развивать отношения с Западом. Грузия была «воротами» для Армении, своего рода связующим звеном с Западом.
Армения может достичь некоторого успеха, но в долгосрочной перспективе Грузии следует вернуться на путь европейской интеграции, чтобы положительно повлиять на внешнюю политику Армении. Также, пока Россия сохраняет свое влияние в Грузии, Армении будет трудно сокращать свою зависимость от России.
После второй Карабахской войны Азербайджан ощущает себя более уверенным. Но, на мой взгляд, эта уверенность выражается в неверной внешней политике, стремлении быть ближе к России и ограниченных политических отношениях с Западом. Азербайджан рассматривает Запад только как экономического партнера, и мы видим, что Бидзина Иванишвили пытается копировать поведение Ильхама Алиева в этом вопросе.
- После второй Карабахской войны был создан так называемый формат «3+3» (Армения, Азербайджан, Грузия + Россия, Турция, Иран). Министры иностранных дел трижды встречались за 4 года, но в действительности это был формат «2+3», так как Грузия воздерживалась от участия. Может ли Грузия присоединиться к формату «3+3» сейчас?
- Даже с учетом пророссийской ориентации «Грузинской мечты» существует большая проблема в наших отношениях с Россией. Россия де-юре и де-факто оккупирует 20% территории Грузии и признает Абхазию и так называемую Южную Осетию независимыми государствами. Поэтому участие в любом формате с Россией может выглядеть как легитимизация российской оккупации.
«Грузинская мечта» до сих пор воздерживалась от такого участия. Но, возможно, после последних фальсифицированных выборов они могут попытаться присоединиться к этому формату. Однако в Грузии есть политическая оппозиция, есть люди, которые проголосовали против «Грузинской мечты», и правительство может опасаться создания еще большого напряжения внутри страны.
Формат «3+3» проблематичен еще и потому, что включает Иран, с которым у Запада очень напряженные отношения. Но следует понимать, что в грузинском правительстве не принимаются коллективные решения. Все, или, по крайней мере, главные решения, принимает Бидзина Иванишвили. И довольно трудно предсказать, какие расчеты он делает.