Մեդիամաքսի հարցազրույցը պատմաբան, գրականագետ, Վրաստանի գրականության թանգարանի նախկին տնօրեն Լաշա Բաքրաձեի հետ:
(Հարցազրույցը ձայնագրվել է Թբիլիսիում 2024 թվականի նոյեմբերի 28-ին՝ նախքան Վրաստանում զանգվածային բողոքի ակցիաների մեկնարկը):
- Ինչպե՞ս են Վրաստանում երկրի արտաքին քաղաքականության փոփոխությունների ֆոնին դիտարկում Եվրամիության հետ հարաբերությունները խորացնելու Հայաստանի իշխանությունների որոշումը։
-Վրաստանում մեծ հետաքրքրությամբ են նայում Հայաստանի վերակողմնորոշմանը։ Եվ մեծ հույսով: Նախկինում Վրաստանն էր հանդես գալիս «դեպի Եվրոպա պատուհանի» դերում, եւ ես շատ հայերի գիտեմ, ովքեր հույսով էին նայում Վրաստանին:
Ուկրաինայում պատերազմի բռնկումից հետո, երբ «Վրացական երազանքը» ցույց տվեց իր իրական դեմքը, Հայաստանն է օրինակ դառնում Վրաստանի համար՝ չնայած աշխարհաքաղաքական բարդ իրավիճակին։ Եվ նույնիսկ չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանում դեռ ներկա են ռուս զինվորներ։
Ես շատ անկեղծ եւ առանց որեւէ պաթոսի ասում եմ, որ մենք պետք է օգնենք միմյանց, որպեսզի ձերբազատվենք ռուսական գերիշխանությունից եւ ճնշումից։ Բացի այդ, Հայաստանի համար շատ կարեւոր է, որ Վրաստանը վերադառնա եվրոպամետ ուղեծիր։
Մենք պետք է ավելի լավ սինքրոնացնենք մեր ջանքերը։ Ցավոք, այս պահին դա հնարավոր չէ, քանի որ Վրաստանն այսօր ունի խիստ հակաարեւմտյան իշխանություն։
-Հայ եւ վրացի երիտասարդները, ցավոք, քիչ են շփվում եւ քիչ բան գիտեն միմյանց մասին։ Խորհրդային տարիներին, կարծես, մեր ժողովուրդների ներկայացուցիչները ավելի շատ էին շփվում։
- Ինձ միշտ շատ է հետաքրքրել Հայաստանն ու հայոց պատմությունը։ Ես Հայաստանում շատ եմ եղել։ Միշտ ասում եմ, որ, օրինակ, Հաղպատի եւ Սանահինի վանքերը համաշխարհային նշանակության հուշարձաններ են, որոնք պետք է տեսնել:
Անկեղծորեն պետք է խոստովանեմ, որ բացի նրանից, որ շատ վրացիներ երբեք չեն եղել Հայաստանում, մեր երկրում քչերը պատկերացում ունեն հայկական մշակույթի, պատմության, գրականության մասին։ Իհարկե, դա ձեռնտու է միայն մեր թշնամիներին։
Դուք նշեցիք խորհրդային ժամանակաշրջանը, բայց ես, պատմաբան լինելով, կարծում եմ, որ խորհրդային ժամանակաշրջանը իրականում խիստ պառակտել է մեր հասարակությունները։
-Բայց կան նաեւ լավ օրինակներ։ Օրինակ, այս ամռանը, երբ Վրաստանի ազգային հավաքականն իր պատմության մեջ առաջին անգամ խաղում էր Եվրոպայի առաջնությունում, Հայաստանում շատերն անկեղծորեն երկրպագում էին ձեր թիմին։
-Այո, իհարկե, գիտեմ այդ մասին։ Եվ ձեր այդ վերաբերմունքը այստեղ մեծ համակրանք էր առաջացրել։
Գուցե ասածս տարօրինակ թվա, բայց Վրաստանին ու Հայաստանին չի բավականացնում այն տարածքը, որտեղ մենք ապրում ենք։ Այն իմաստով, որ մեր ներուժն ավելի մեծ է, քան այն տարածությունը, որտեղ մենք կարող ենք այն իրացնել։ Մենք հաճախ էինք մեզ դրսեւորում, երբ մեր երկրները տարբեր կայսրությունների մաս էին կազմում։ Իսկ այսօր Եվրոպան եւ Արեւմուտքը մեզ ինքնադրսեւորվելու հնարավորություն են տալիս ՝ կայսրությունների մաս չդառնալով եւ մեր ինքնությունը պահպանելով։

Лаша Бакрадзе: Грузия и Армения должны помогать друг другу - Mediamax.am
Интервью Медиамакс с историком, литературоведом, бывшим директором Музея литературы Грузии Лашей Бакрадзе.
(Интервью было записано в Тбилиси 28 ноября 2024 года - до начала массовых акций протестов в Грузии).
-  Как в Грузии на фоне изменений во внешней политике страны воспринимают решение Армении углублять отношения с Европейским союзом?
- В Грузии с большим интересом смотрят на реориентацию Армении. И с большой надеждой. Раньше Грузия была таким «окном в Европу», и я знаю многих армян, которые смотрели с надеждой на Грузию.
После начала войны в Украине, когда «Грузинская мечта» показала свое истинное лицо, примером для Грузии становится Армения - несмотря на ваше сложное геополитическое положение. И даже несмотря на то, что в Армении до сих пор стоят русские солдаты.
Я очень честно и без какой-либо патетики говорю, что мы должны помогать друг другу, чтобы избавиться от российского доминирования и давления. Кроме этого, для Армении очень важно, чтобы Грузия вернулась на проевропейскую орбиту.
Мы должны лучше синхронизировать свои усилиия. К сожалению, в настоящее время это не представляется возможным, потому что сейчас в Грузии очень антизападное правительство.
- Молодые армяне и грузины, к сожалению, мало общаются и мало знают друг о друге. Кажется, что в советское время представители наших народов гораздо больше общались.
- Я всегда очень интересовался Арменией и армянской историей. И часто бывал в Армении. Всегда говорю, что, к примеру, монастыри Ахпат и Санаин в Лори - это величайшие памятники мирового значения.
Должен честно признаться, что помимо того, что многие грузины никогда не бывали в Армении, у нас мало кто имеет представление об армянской культуре, истории, литературе. Разумеется, это на руку только нашим врагам.
Вы упомянули советское время, но я, как историк, считаю, что советское время
в действительности сильно разобщило наши общества.
- Но есть и хорошие примеры. Например, этим летом, когда сборная Грузии впервые в истории играла на чемпионате Европы, очень многие в Армении искренне болели за вашу команду.
- Да, конечно, я знаю об этом. И здесь это ваше отношение было воспринято с очень большой симпатией.
Может, я скажу странную вещь, но Грузии и Армении не хватает той территории, на которой мы живем. В том смысле, что наш потенциал больше того пространства, на котором мы можем его реализовать. Мы часто проявляли себя, когда наши страны входили в состав разных империй. Сегодня Европа и Запад дают нам шанс проявить себя, не становясь частью империй и сохраняя свою идентичность.