Մեդիամաքսի հարցազրույցը պատմաբան, գրականագետ, Վրաստանի գրականության թանգարանի նախկին տնօրեն Լաշա Բաքրաձեի հետ:
(Հարցազրույցը ձայնագրվել է Թբիլիսիում 2024 թվականի նոյեմբերի 28-ին՝ նախքան Վրաստանում զանգվածային բողոքի ակցիաների մեկնարկը):
- Ինչպե՞ս են Վրաստանում երկրի արտաքին քաղաքականության փոփոխությունների ֆոնին դիտարկում Եվրամիության հետ հարաբերությունները խորացնելու Հայաստանի իշխանությունների որոշումը։
-Վրաստանում մեծ հետաքրքրությամբ են նայում Հայաստանի վերակողմնորոշմանը։ Եվ մեծ հույսով: Նախկինում Վրաստանն էր հանդես գալիս «դեպի Եվրոպա պատուհանի» դերում, եւ ես շատ հայերի գիտեմ, ովքեր հույսով էին նայում Վրաստանին:
Ուկրաինայում պատերազմի բռնկումից հետո, երբ «Վրացական երազանքը» ցույց տվեց իր իրական դեմքը, Հայաստանն է օրինակ դառնում Վրաստանի համար՝ չնայած աշխարհաքաղաքական բարդ իրավիճակին։ Եվ նույնիսկ չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանում դեռ ներկա են ռուս զինվորներ։
Ես շատ անկեղծ եւ առանց որեւէ պաթոսի ասում եմ, որ մենք պետք է օգնենք միմյանց, որպեսզի ձերբազատվենք ռուսական գերիշխանությունից եւ ճնշումից։ Բացի այդ, Հայաստանի համար շատ կարեւոր է, որ Վրաստանը վերադառնա եվրոպամետ ուղեծիր։
Մենք պետք է ավելի լավ սինքրոնացնենք մեր ջանքերը։ Ցավոք, այս պահին դա հնարավոր չէ, քանի որ Վրաստանն այսօր ունի խիստ հակաարեւմտյան իշխանություն։
-Հայ եւ վրացի երիտասարդները, ցավոք, քիչ են շփվում եւ քիչ բան գիտեն միմյանց մասին։ Խորհրդային տարիներին, կարծես, մեր ժողովուրդների ներկայացուցիչները ավելի շատ էին շփվում։
- Ինձ միշտ շատ է հետաքրքրել Հայաստանն ու հայոց պատմությունը։ Ես Հայաստանում շատ եմ եղել։ Միշտ ասում եմ, որ, օրինակ, Հաղպատի եւ Սանահինի վանքերը համաշխարհային նշանակության հուշարձաններ են, որոնք պետք է տեսնել:
Անկեղծորեն պետք է խոստովանեմ, որ բացի նրանից, որ շատ վրացիներ երբեք չեն եղել Հայաստանում, մեր երկրում քչերը պատկերացում ունեն հայկական մշակույթի, պատմության, գրականության մասին։ Իհարկե, դա ձեռնտու է միայն մեր թշնամիներին։
Դուք նշեցիք խորհրդային ժամանակաշրջանը, բայց ես, պատմաբան լինելով, կարծում եմ, որ խորհրդային ժամանակաշրջանը իրականում խիստ պառակտել է մեր հասարակությունները։
-Բայց կան նաեւ լավ օրինակներ։ Օրինակ, այս ամռանը, երբ Վրաստանի ազգային հավաքականն իր պատմության մեջ առաջին անգամ խաղում էր Եվրոպայի առաջնությունում, Հայաստանում շատերն անկեղծորեն երկրպագում էին ձեր թիմին։
-Այո, իհարկե, գիտեմ այդ մասին։ Եվ ձեր այդ վերաբերմունքը այստեղ մեծ համակրանք էր առաջացրել։
Գուցե ասածս տարօրինակ թվա, բայց Վրաստանին ու Հայաստանին չի բավականացնում այն տարածքը, որտեղ մենք ապրում ենք։ Այն իմաստով, որ մեր ներուժն ավելի մեծ է, քան այն տարածությունը, որտեղ մենք կարող ենք այն իրացնել։ Մենք հաճախ էինք մեզ դրսեւորում, երբ մեր երկրները տարբեր կայսրությունների մաս էին կազմում։ Իսկ այսօր Եվրոպան եւ Արեւմուտքը մեզ ինքնադրսեւորվելու հնարավորություն են տալիս ՝ կայսրությունների մաս չդառնալով եւ մեր ինքնությունը պահպանելով։

Mediamax's interview with Lasha Bakradze, historian, literary scholar, former director of the State Museum of Georgian Literature.
(The interview was done in Tbilisi on November 28, 2024, before the mass protests in Georgia).
- How does Georgia perceive Armenia’s decision to deepen relations with the European Union amid the ongoing changes in Georgian foreign policy?
- Georgia is watching Armenia’s reorientation with great interest. And with great hope. In the past, Georgia was that kind of “window to Europe”, and I know many Armenians who looked at Georgia with hope.
After the start of the war in Ukraine, when the Georgian Dream showed its true face, Armenia is becoming an example for Georgia - despite its difficult geopolitical position, and even despite the fact that Russian soldiers are still stationed in Armenia.
I honestly believe that we must help each other to get rid of Russian dominance and pressure. Furthermore, it is very important for Armenia that Georgia return to the European path.
We should better synchronize our efforts. Unfortunately, this is not possible at the moment, because Georgia currently has a highly anti-Western government.
- Young Armenians and Georgians, unfortunately, do not communicate much and know little about each other. It seems that in Soviet times, our people had much more contact.
- I have always been very interested in Armenia and Armenian history. And I have often visited Armenia. I always say that, for example, the monasteries of Haghpat and Sanahin in Lori are the greatest monuments of global significance.
I should honestly admit that in addition to the fact that many Georgians have never been to Armenia, few are familiar with the Armenian culture, history, literature. Of course, this only plays into the hands of our enemies.
You mentioned the Soviet era, but as a historian, I believe that in reality the Soviet era greatly divided our societies.
- But there are also good examples. For example, this summer, when the Georgian national football team played in the European Championship for the first time in its history, many Armenians sincerely supported your team.
- Yes, of course, I am well aware. And Georgians liked it very much.
It may sound odd, but Georgia and Armenia lack the territory on which we live. I mean our potential is greater than the space we can realize it on. We often proved ourselves when our countries were part of different empires. Today, Europe and the West give us a chance to prove ourselves without becoming part of empires.