Դավիդ Ապրասիձե. «Ռուսական ազդեցության աճը Վրաստանում դժվար գոհացնի Ադրբեջանին եւ Թուրքիային» - Mediamax.am
13456 դիտում
Դավիդ Ապրասիձե. «Ռուսական ազդեցության աճը Վրաստանում դժվար գոհացնի Ադրբեջանին եւ Թուրքիային»
Դավիդ Ապրասիձեն
Մեդիամաքսի հարցազրույցը Իլիայի պետական համալսարանի (Ilia State University) քաղաքական գիտությունների պրոֆեսոր Դավիդ Ապրասիձեի հետ:
(Հարցազրույցը ձայնագրվել է Թբիլիսիում 2024 թվականի նոյեմբերի 25-ին՝ նախքան Վրաստանում զանգվածային բողոքի ակցիաների մեկնարկը):
- Վրաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ այսպես կոչված «ռազմավարական շրջադարձն» ավարտված գործընթաց է, թե՞ դեռ կարելի է վերադառնալ նախկին ուղուն:
- Կարծում եմ, որ հնարավորություն դեռ կա: Բայց՝ ռացիոնալ դատելով, ի՞նչ կարող ենք սպասել: Իրականում, շանսերը բավական փոքր են:
«Վրացական երազանքը» հայտարարել է ընտրություններում իր հաղթանակի մասին, բայց բողոքի ցույցերը եւ դիմադրությունը համեմատաբար թույլ են: Չեմ ցանկանում մեղադրել ընդդիմությանը՝ նրա թույլ եւ բաժանված լինելը ունի նաեւ օբյեկտիվ պատճառներ:
Վրաստանը նախկին ուղուն վերադարձնելու միակ շանսը շատ ուժեղ պատժամիջոցների կիրառումն է, արտաքին ճնշման գործադրումը, նոր իշխանություններին չճանաչելը, առանց վիզայի ռեժիմի դադարեցումը եւ այլն: Բայց ես չեմ ակնկալում, որ դա տեղի կունենա մոտ ապագայում, քանի որ աշխարհում առանց մեզ էլ բավականին շատ խնդիրներ կան: Մենք սիրում ենք մտածել, որ աշխարհի կենտրոնն ենք, բայց դա այդպես չէ:
Մեկ այլ տարբերակ կարող է լինել այն, որ «Վրացական երազանքը» եվրոպացիներին ասի. «Եթե ուզում եք, կարող ենք վերսկսել գործընթացը, բայց մեր պայմաններով»:
Այսպիսով, կարծում եմ, որ մենք կմնանք անորոշության վիճակում: Եվ սա հենց այն է, ինչը ցանկանում է Բիձինա Իվանիշվիլին: Այնպես որ, եթե ցնցող աշխարհաքաղաքական փոփոխություններ չլինեն, Վրաստանը կմնա որոշ իմաստով բուֆերային տարածք Ռուսաստանի եւ Եվրոպայի միջեւ:
- Հարավային Կովկասը այսօր շատ ավելի պառակտված է, քան 20-25 տարի առաջ: Այն ժամանակ Վրաստանը բացահայտորեն արեւմտամետ երկիր էր, թվում էր, որ Ադրբեջանն ավելի արեւմտամետ էր, քան ռուսամետ, իսկ Հայաստանը ռուսամետ էր համարվում: Այսօր կարծես Վրաստանն է դառնում ավելի ռուսամետ, Ադրբեջանն իրեն ինքնաբավ պետություն է համարում՝ նախագահ Ալիեւը քննադատում է Արեւմուտքին, ԵՄ-ին եւ Ֆրանսիան: Հայաստանը փորձում է ավելի եվրոպամետ դառնալ եւ նվազեցնել կախվածությունը Ռուսաստանից: Որքա՞ն կարող է շարունակվել այս իրավիճակը:
- Ամբողջությամբ կիսում եմ Ձեր գնահատականը: Մտածում եմ, որ հնարավոր է՝ հենց աշխարհաքաղաքական սահմանափակումներն են «Վրացական երազանքին» դրդել նման որոշումների: Մյուս կողմից, դիտարկելով ներքաղաքական զարգացումները ժամանակի մեջ՝ մնում եմ այն համոզման մեջ, որ իրականում ամեն ինչ հանգում է իշխանությունը պահելու ցանկությանը: Այլապես Վրաստանի՝ Հայաստանի հետ «նույն ճամբարում» գտնվելը էապես կփոխեր տարածաշրջանի տրամաբանությունը:
Չեմ կարծում, որ այսօր մենք հնարավորություն ունենք ինքնուրույն որոշելու մեր ապագան կամ տեղը: Իսկ դա նշանակում է, որ որքան ավելի շատ ենք կտրում կապերը Արեւմուտքի հետ, այդքան ավելի շատ ազդեցություն է ստանալու Ռուսաստանը տարածաշրջանում: Ուստի, եթե իրավիճակը չփոխվի, ռուսական ազդեցությունն աճելու է:
Վրաստանը, թերեւս, ուղղակիորեն կմիանա ոչ թե ԵԱՏՄ-ին, բայց 3+3 ձեւաչափին (Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան + Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան-Մեդիամաքս), եւ աստիճանաբար կտեղափոխվի դեպի այդ ուղեծիր:
- Կա մեկ այլ գործոն՝ ոչ ոք չգիտի, թե որքան հեռու կգնան Հայաստանի իշխանությունները իրենց եվրոպամետ դիրքորոշմամբ: Ռուսական ազդեցությունը դեռեւս մեծ է. Հայաստանում կա ռուսական ռազմական բազա, շարունակվում է տնտեսական եւ էներգետիկ կախվածությունը: Բացի այդ, ինչպես նշեցիք՝ այսօր մեր տարածաշրջանը ԵՄ-ի առաջնահերթությունների թվում չէ, քանի որ ԵՄ-ն ունի բազմաթիվ այլ խնդիրներ, մասնավորապես, ԱՄՆ-ում Թրամփի մոտալուտ նախագահությունը:
Ի՞նչ եք կարծում, կարող է այս իրավիճակը խնդիրներ առաջացնել հայ-վրացական երկկողմ հարաբերություններում:
- Ես Հայաստանի արտաքին քաղաքականության փորձագետ չեմ, բայց բազմիցս նկատել եմ, որ Հայաստանը Վրաստանի նկատմամբ միշտ վարել է շատ ռացիոնալ քաղաքականություն: Անկախ նրանից, թե Վրաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ ինչ փոփոխություններ են եղել, Հայաստանը միշտ ունակ է եղել հարմարվել դրանց:
Կարծում եմ, որ հայ-վրացական հարաբերություններում լարվածություն չի լինի: Որքան հասկանում եմ, երկու երկրների ղեկավարների միջեւ նաեւ անձնական կապեր կան, եւ դա կօգնի հարթել հնարավոր հարցերը:
- Վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանի վարչապետն ու այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ խոսել են մեր երկրների միջեւ ոչ միայն բարիդրացիական եւ բարեկամական, այլեւ ռազմավարական հարաբերությունների հաստատման անհրաժեշտության մասին: Բայց տպավորություն ունեմ, որ դրանք ընդամենը հայտարարություններ են, որոնք իրական բովանդակությամբ չեն հիմնավորվում:
- Եթե երկու երկրները շարունակեն արեւմտյան ինտեգրման ճանապարհը, դա հիմք կդնի ռազմավարական հարաբերությունների համար, քանի որ ռազմավարական նպատակ կլինի, որին պետք է հասնել: Եթե ինչ-որ պահի արտաքին գործոնները թույլ տան Վրաստանին շարունակել արեւմտյան ուղին, ռազմավարական հարաբերությունների կարիք կառաջանա:
- Տնտեսապես եւ քաղաքականապես Ադրբեջանն ու Թուրքիան շատ կարեւոր են Վրաստանի համար: Կարո՞ղ է Վրաստանի կողմնորոշման փոփոխությունը ինչ-որ կերպ ազդել այդ երկրների հետ հարաբերությունների վրա:
- Կարելի է ասել, որ դա ավելի շատ ամրապնդող ազդեցություն կունենա: Դա էլ ավելի կամրացնի հարաբերությունները Թուրքիայի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, եւ հիմնական ուղերձը կլինի՝ «Արեւմուտքը հեռու պահենք տարածաշրջանի գործերից»: Այդուհանդերձ, կարծում եմ, որ Ադրբեջանը եւ Թուրքիան չեն ողջունելու ռուսական ազդեցության աճը Վրաստանում: Ուստի, նրանք կաջակցեն Վրաստանին՝ որոշակի հավասարակշռություն պահպանելու հարցում: Իմ կարծիքով, երբ Վրաստանի իշխանությունները դիտարկում էին Եվրոպայից հեռանալու հնարավորությունը, նրանք, հավանաբար, հույս ունեին, որ Թուրքիան կլցնի առաջացող վակուումը:
- Իհարկե, լավ է, երբ Հայաստանի եւ Վրաստանի կառավարություններն ու քաղաքական գործիչները լավ հարաբերություններ ունեն: Բայց այսօր մեզ պակասում են շփումները մարդկանց միջեւ: Հայերը հաճախ են այցելում Վրաստան ակնհայտ պատճառներով՝ զբոսաշրջություն եւ տրանզիտ: Բայց շատ վրացիներ Հայաստանում երբեք չեն եղել: Երբեմն թվում է, որ նրանք քարտեզի վրա Հայաստանի տեղը չգիտեն: Ի՞նչ եք կարծում, կառավարությունները պե՞տք է որոշակի դերակատարություն ստանձնեն մարդկանց շփումները խրախուսելու համար:
- Համաձայն եմ Ձեր դիտարկման հետ: Շատ տարիներ մենք կարծես անտեսել ենք մեր աշխարհագրությունը: Մենք չգիտենք, թե ինչ է կատարվում Հայաստանում, ինչ է տեղի ունենում Ադրբեջանում: Կարծում եմ, սա կարելի է փոխել:
Ես աշխատում եմ համալսարանում, եւ կարծում եմ, որ կրթական հաստատությունները կարող են համագործակցել եւ, օրինակ, փոխանակման ծրագրեր կազմակերպել: Դա մեծ ծախսեր չի պահանջում: Կարելի է նաեւ փոխայցելություններ եւ փոխանակումներ նախաձեռնել նաեւ ավագ դպրոցի աշակերտների համար՝ դա նույնպես հնարավոր է:

Давид Апрасидзе: «Рост российского влияния в Грузии вряд ли устроит Азербайджан и Турцию» - Mediamax.am
11094 просмотров
Давид Апрасидзе: «Рост российского влияния в Грузии вряд ли устроит Азербайджан и Турцию»
Давид Апрасидзе
Интервью Медиамакс с профессором политических наук Государственного университета Ильи (Ilia State University) Давидом Апрасидзе.
(Интервью было записано в Тбилиси 25 ноября 2024 года - до начала массовых акций протестов в Грузии).
- Так называемый «стратегический поворот» во внешней политике Грузии - это завершенный процесс или еще есть шанс вернуться к прежнему курсу?
- Думаю, что пока есть возможность для того, чтобы Грузия вернулась к прежнему внешнеполитическому курсу. Но, говоря рационально, что мы можем ожидать? По правде говоря, шансы крайне малы.
«Грузинская мечта» объявила о своей победе на выборах, но внутренние протесты и сопротивление остаются относительно слабыми. Не хочу обвинять оппозицию: ее слабость и разобщенность обусловлены и объективными причинами.
Единственный шанс вернуть Грузию к прежнему курсу - это наложить очень сильные санкции, оказать внешнее давление, не признавать новые власти, приостановить безвизовый режим и так далее. Но я не ожидаю, что это произойдет в ближайшем будущем, потому что в мире и без нас слишком много проблем. Нам нравится думать, что мы находимся в центре мира, но это не так.
Другой вариант - если сама «Грузинская мечта» скажет европейцам: «если хотите, мы можем возобновить процесс, но на наших условиях».
Таким образом, я ожидаю, что мы останемся в состоянии неопределенности. И это как раз то, чего на самом деле больше всего хочет Бидзина Иванишвили. Так что если не произойдет драматических геополитических изменений, Грузия останется своего рода буферной зоной между Россией и Европой.
- Южный Кавказ выглядит сегодня гораздо более разобщенным, чем 20-25 лет назад. Тогда Грузия была откровенно проевропейской страной, Азербайджан казался более проевропейским, чем пророссийским, а Армения считалась пророссийской. Сегодня кажется, что Грузия становится более пророссийской, Азербайджан позиционирует себя как самодостаточное государство - президент Алиев критикует Запад, ЕС и Францию. Армения пытается стать более проевропейской и сократить зависимость от России. Как долго так может продолжаться?
- Я полностью согласен с вашей оценкой. Я размышлял, что, возможно, именно геополитические ограничения привели «Грузинскую мечту» к таким решениям. С другой стороны, когда я смотрю, как развивалась внутренняя политика в течение времени, то все равно прихожу к своему первоначальному выводу о том, что все сводится к удержанию власти. В противном случае возможность иметь Армению «на своей стороне» значительно изменила бы логику в регионе.
Не думаю, что мы сегодня способны самостоятельно определять свою судьбу или свое место. Это означает, что чем больше мы разрываем связи с Западом, тем большее влияние Россия получит в регионе. Поэтому, если ситуация продолжится в том же ключе, российское влияние будет расти.
Грузия, возможно, присоединится не напрямую к Евразийскому союзу, но к формату 3+3 (Армения, Азербайджан, Грузия+Россия, Турция, Иран-ред.), и постепенно переместится на эту орбиту.
- Есть и другой фактор - никто не знает, как далеко сможет пойти армянское руководство в своей проевропейской позиции. Российское влияние по-прежнему велико: в Армении остается российская военная база, продолжается экономическая и энергетическая зависимость. Кроме того, как Вы заметили, сегодня этот регион не является приоритетом для ЕС, поскольку у ЕС есть множество других проблем, в частности, вступление в должность президента Трампа в январе 2025 года.
Как вы думаете, может ли эта ситуация создать вызовы для двусторонних армяно-грузинских отношений, или стороны смогут сохранить необходимый уровень отношений, несмотря на геополитические различия?
- Я, конечно, не эксперт по армянской внешней политике, но я всегда наблюдал, что Армения всегда вела очень рациональную политику в отношении Грузии. Независимо от того, какие изменения происходили во внешней политике Грузии, Армения всегда их принимала и подстраивалась соответствующим образом.
Я думаю, что напряженности в двусторонних отношениях не будет. Насколько я понимаю, между руководителями двух стран существуют личные контакты, и это поможет сгладить возможные вопросы.
- За последние два года армянский премьер и другие высокопоставленные чиновники говорили о необходимости не только добрососедских, но стратегических отношений с Грузией. Но складывается впечатление, что эти громкие заявления лишены реального содержания.
- Если обе страны продолжат путь западной интеграции, это создаст основу для стратегических отношений, поскольку будет существовать стратегическая цель, которой нужно будет достичь. Если в какой-то момент внешние обстоятельства позволят Грузии продолжить прозападный путь, появится потребность в стратегических отношениях.
- Экономически и политически Азербайджан и Турция очень важны для Грузии. Может ли переориентация Грузии как-то повлиять на отношения с этими странами?
- Можно сказать, что это окажет скорее укрепляющий эффект. Это будет цементировать отношения между Турцией, Грузией и Азербайджаном, и основным посланием будет: «Давайте не вмешивать Запад в дела региона». В то же время, думаю, что Азербайджан и Турция не будут приветствовать усиление российского влияния в Грузии. Поэтому я считаю, что они будут поддерживать Грузию в поддержании определенного баланса. На мой взгляд, когда грузинские власти рассматривали дистанцирование от Европы, они, вероятно, рассчитывали на то, что Турция сможет заполнить образовавшийся вакуум.
- Конечно, хорошо, когда правительства и политики Армении и Грузии поддерживают контакты. Но сегодня нам не хватает контактов между людьми. Армяне часто посещают Грузию по очевидным причинам - туризм и транзит. Но многие грузины никогда не были в Армении. Иногда кажется, что для них Армения словно не существует на карте. Как Вы думаете, должны ли правительства сыграть какую-то роль в стимулировании контактов?
- Я согласен с вашим наблюдением. В течение многих лет мы как бы игнорировали нашу географию. Мы не знаем, что происходит в Армении, не знаем, что происходит в Азербайджане. Думаю, это можно изменить.
Я работаю в университете, и считаю, что вузы могут сотрудничать и, например, организовывать обменные программы. Это не требует больших расходов. Также можно инциировать взаимные визиты и обмены между учащимися старших школ. Это тоже возможно.