Մեդիամաքսի հարցազրույցը Ռուսաստանի ԱԳՆ ՄՀՊԻ (МГИМО) Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի (ИМИ) առաջատար գիտաշխատող, Միջազգային գործընթացների վերլուծության լաբորատորիայի տնօրեն Նիկոլայ Սիլաեւի հետ
-Վերջին ամիսներին հաճախ են ստեղծվում իրավիճակներ, երբ Ռուսաստանն ու Հայաստանը այս կամ այն ձեւով մատնանշում են հարաբերություններում առկա որոշ խնդիրները։ Միեւնույն ժամանակ, մնում է որոշակի թերասություն։ Քաղաքական կոռեկտության տեսանկյունից դա գուցե եւ լավ է, սակայն ինձ թվում է, որ հարաբերությունների որակի եւ անկեղծության տեսակետից դա իրականում ոչ թե օգնում, այլ խանգարում է։
-Իմ կարծիքով, պետությունների միջեւ հարաբերությունները չի կարելի նույնացնել մարդկանց հարաբերություններին։ Եթե մարդիկ որոշ անձնական հարաբերություններ ունեն, ապա կարեւոր է անկեղծ լինել: Եթե նրանք զուտ գործնական հարաբերությունների մեջ են, բավական է, որ ազնիվ լինեն իրենց մոտեցումներն ու շահերը ներկայացնելիս։ Ինչ վերաբերում է երկրների միջեւ հարաբերություններին, որոշակի կեղծավորությունը կարող է նույնիսկ օգտակար լինել, քանի որ եթե երկու երկրների քաղաքական դասերը սկսեն անկեղծորեն արտահայտել այն ամենը, ինչ մտածում են միմյանց մասին, ապա կարող են ասել այնպիսի բաներ, որոնց համար հետագայում ստիպված կլինեն զղջալ։
Չեմ կարող պնդել, որ ամբողջական պատկերացում ունեմ այն մասին, թե Ռուսաստանը հիմա ինչպես է նայում Հայաստանի հետ հարաբերություններին։ Այն կազմվում է գործընկերների, միջազգային հետազոտողների հետ զրույցների արդյունքում:
Նախ՝ Ռուսաստանը ցանկանում է խուսափել Հայաստանում ներքաղաքական գործընթացների մեջ ներքաշվելուց։ Երկար տարիներ ռուսաստանյան քաղաքական շրջանակները եւ դիվանագետները ելնում էին նրանից, որ Մոսկվան ոչ մի դեպքում չպետք է ներգրավվի ներքաղաքական գործընթացներում։ Ինձ թվում է, որ այս դիրքորոշումը ճիշտ է։ Հայ հասարակության զգալի մասի աչքում մենք արդեն իսկ մեղավոր ենք Հայաստանում տեղի ունեցողի համար, ուստի ցանկություն չկա նոր փաստարկներ ավելացնել։
Երկրորդը՝ իհարկե, դրա հետ մեկտեղ կա որոշակի հիասթափություն առ այն, որ Հայաստանը, կոնսենսուսային գնահատմամբ, կարող է վերանայել իր արտաքին քաղաքական ուղենիշները։ Մոսկվայի տեսանկյունից, Արեւմուտքի, ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության հետ հարաբերությունները Հայաստանի համար հիմա ավելի կարեւոր են, քան Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները։ Միեւնույն ժամանակ, չկա զգացողություն, որ պետք է արագ ինչ-որ բան անել, ամեն գնով շտկել իրավիճակը։ Որոշակի հոգնածություն կա։ 2021 թվականի ամռանը-աշնանը կարծիք էի լսել, որ ռուս-հայկական հարաբերություններում բավարար չեն շփումները աշխատանքային մակարդակով։ Որքան հասկանում եմ, Հայաստանի ղեկավարության՝ նման շփումները նվազեցնելու կուրսը շարունակվում է։ Պայմանական ասած, փոխվարչապետերի մակարդակով կարող են լինել հիանալի զրույցներ, սակայն արդյունավետ աշխատանքի համար պետք է ստեղծվեն շփումներ աշխատակազմերի, այս կամ այն թեմայում անմիջականորեն առնչվող մարդկանց մակարդակով։
- Պատերազմից հետո Ռուսաստանի համար Հայաստանի դերի վերաբերյալ երկու տեսանկյուն կա։ Առաջինի համաձայն՝ Հայաստանի կարեւորությունը Ռուսաստանի համար նվազել է։ Դուք հակառակ տեսակետի կողմնակից եք եւ հայտարարել էիք, որ Հայաստանի դերը Ռուսաստանի համար մեծացել է։ Եթե փորձենք ձեւակերպել, ո՞րն է այսօր Հայաստանի հիմնական նշանակությունը Ռուսաստանի համար՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում ուժերի հարաբերակցության փոփոխությունները։
-Հայաստանը միակ երկիրն է Հարավային Կովկասում, որը Ռուսաստանի դաշնակիցն է՝ բառի բուն իմաստով։ Ես չեմ մոռացել 2022 թվականին ստորագրված Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ դաշնակցային գործակցության մասին հռչակագիրը, բայց բովանդակային առումով Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները չեն կարող համեմատվել Հայաստանի հետ հարաբերությունների հետ, քանի որ Հայաստանում տեղակայված է ռուսական ռազմաբազան, մենք ունենք ՀՕՊ ընդհանուր համակարգ, ՀԱՊԿ եւ շատ ավելին։
2020 թվականի նոյեմբերից հետո Ռուսաստանը ավելի շատ է ներգրավված ղարաբաղյան հակամարտության մեջ, քան երբեւէ։ Ռուսաստանի հեղինակությունը կախված է նրանից, թե ինչպես կշարունակվի կարգավորումը, ինչպես կպահպանվի խաղաղությունը եւ որքանով արդյունավետ կլինեն ռուսական խաղաղապահ ջանքերը։ Ռուսական խաղաղապահ առաքելության ջանքերով Ղարաբաղում խաղաղություն պահպանելն անհնար է, եթե չես հիմնում Հայաստանի հետ լավ հարաբերությունների վրա։ Մյուս կողմից, թե որքանով է Հայաստանն ինքը պատրաստ աջակցելու այս խաղաղապահ ջանքերին, ոչ միայն առաքելությանը, այլ ընդհանուր առմամբ խաղաղապահ ջանքերին, դեռ բաց հարց է, եւ դա այն անորոշության աղբյուրներից մեկն է, որն առկա է ռուս-հայկական հարաբերություններում։
- Վերջերս նշել էիք, որ ԱՄՆ-ն եւ Եվրամիությունը փորձում են այնպես անել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հնարավորինս արագ պայմանավորվեն ինչ-որ բանի շուրջ՝ դրանով Ռուսաստանին դուրս մղելով գործընթացից: Ինչպե՞ս կարող է դա տեղի ունենալ տեխնիկապես:
-Այո, կարծում եմ, որ վերջին ամիսներին ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի դիրքորոշումն այն է, որ ինչ-որ բան պետք է հնարավորինս շուտ ստորագրվի։ Եթե այն արագ ստորագրվի, ապա այդ «ինչ-որ բանը» կլինի Ադրբեջանի համար ավելի շահեկան պայմաններով՝ պարզապես այն պատճառով, որ հիմա այդպիսին ուժերի հարաբերակցությունը։ Եվ ո՛չ ԱՄՆ-ն, ո՛չ էլ ԵՄ-ն, չնայած Հայաստանին աջակցելու մասին Ֆրանսիայի հայտարարություններին, մտադիր չեն Ադրբեջանից պահանջել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի շահերի ապահովումը։
Ինչպե՞ս է Ադրբեջանը տեսնում խաղաղության պայմանագիրը եւ ընդհանրապես կարգավորման գործընթացը։ Ստորագրվում է փաստաթուղթ, որով Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը Ադրբեջանական ԽՍՀ սահմաններում։ Ըստ էության, դրանով ամեն ինչ ավարտվում է. Ադրբեջանին այլ բան պետք էլ չէ։
Վարչապետի կողմից հայտարարված Երեւանի դիրքորոշումը այն է, որ Հայաստանը պատրաստ է ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ Ղարաբաղի հայերի անվտանգության երաշխավորման պայմանով։
- Դուք քննադատաբար եք արտահայտվել այս երաշխիքների մասին։
- Ադրբեջանն ասում է, որ Ղարաբաղի հայերը Ադրբեջանի քաղաքացիներ են, նրանց բոլոր իրավունքները երաշխավորված են Ադրբեջանի Սահմանադրությամբ։ Դրան կարելի է ավելացնել մի փոքր «կոսմետիկա», օրինակ, որ Ադրբեջանը միանում է փոքրամասնությունների իրավունքների միջազգային կոնվենցիաներին եւ այլն։ Իսկ հետո՞։
Ռուսաստանն իր նորագույն պատմության ընթացքում բախվել է անջատողականության խնդրին։ Մենք մի երկիր ենք, որը պատերազմել է իր տարածքային ամբողջականության համար։ Մյուս կողմից, Ռուսաստանը փրկվել է էթնիկ ազգայնականության հետխորհրդային անեծքից, որն առկա է հետխորհրդային գրեթե բոլոր երկրներում, բացառությամբ, երեւի, Բելառուսի: Չի կարելի ասել, որ Ղարաբաղի վերադարձը Ադրբեջանի կազմ մեզ համար բացարձակապես անհնար է։ Տեսականորեն Բաքուն կարող է պայմանավորվել Ղարաբաղի հայերի քաղաքական ներկայացուցիչների հետ, թե ինչպես են նրանք ապրելու մեկ պետության մեջ։ Այսինքն՝ ռուսական տեսանկյունից բացառիկ ու ցնցող բան չէ, երբ տարբեր էթնիկ խմբեր գոյակցում են մեկ պետության մեջ։ Բայց երբ Ադրբեջանի ամենաբարձր ամբիոններից ասում են, որ այստեղ երբեք հայեր չեն ապրել, հայկական եկեղեցիներ ու գերեզմաններ չեն եղել, այդ ամենը հորինված է, ինչպե՞ս կարող են մարդիկ արձագանքել։ Արդյո՞ք կուզենան նույն պետությունում ապրել։ Բնականաբար, չեն ուզենա։
-Միեւնույն ժամանակ, տեսնում ենք փոքր-ինչ իրարամերժ պատկեր՝ բանակցությունների որոշ փուլերը տեղի են ունենում Մոսկվայում, որոշները՝ Վաշինգտոնում կամ Բրյուսելում։
- Եկեք դիտարկենք, թե ինչպես էր զարգանում իրավիճակը։ Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմն ավարտվում է եռակողմ հայտարարությամբ, տարածքներ թողնելով եւ խաղաղապահների տեղակայմամբ։ Հետագա մեկուկես տարին բանակցություններում զարգացում չի գրանցվում։ Մեկուկես տարի անց սկսվում է ՀՌԳ-ն («հատուկ ռազմական գործողություն». այսպես են պաշտոնապես անվանում ուկրաինական պատերազմը Ռուսաստանում -խմբ.), քիչ հետո Ղարաբաղում սրացում է լինում՝ Փարուխի դեպքերը, եւս վեց ամիս հետո՝ Ջերմուկի վրա հարձակումը, որից հետո գործընթացին միանում են ԱՄՆ-ն ու Եվրամիությունը։ Դրան հետեւում է հայտարարություն, որ հայերը պատրաստ են ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ երաշխիքների դիմաց, եւ կրկին՝ լռություն: Եթե փորձենք ինչ-որ տրամաբանություն գտնել այս իրադարձությունների միջեւ, ապա ի՞նչ կտեսնենք։ Ակնհայտ է, որ բանակցությունները կանգ էին առել 2022 թվականի սկզբին։ ՀՌԳ-ի պայմաններում Բաքուն որոշեց, որ հնարավոր է մեծացնել ուժային ճնշումը Հայաստանի վրա։ Մեծացրեցին. Փարուխը, Հայաստանի տարածքի վրա հարձակումը, Լաչինի միջանցքի արգելափակումը։
Մեծացրեցին եւ ի՞նչ ստացան: Ստացան Հայաստանի համաձայնությունը Ալմա-Աթայի հռչակագրի հետ, եւ Փաշինյանի հայտարարությունը, բայց միայն հայտարարությունը, որ Հայաստանը պատրաստ է ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը իրավունքների երաշխավորման դիմաց։ Այսքանը: Հետո տեսնում ենք, որ բանակցությունները կրկին կանգ են առել։ Գուցե լավատես եմ, բայց ենթադրում եմ, որ ուժային ճնշման ազդեցությունը, որը կար նախկինում, սպառվել է, եւ արդեն անհնար է ստիպել Հայաստանին գնալ որեւէ զիջման։ Հարց է առաջանում՝ կլինի՞ ճնշումների հերթական փուլ։ Մոսկվայում Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների վերջին բանակցությունների ամենակարեւոր թեման, իմ կարծիքով, վերաբերում էր հենց այն բանին, թե ինչ է լինելու հետո՝ Հայաստանի վրա Ադրբեջանի ուժային ճնշման տեսանկյունից։ Եվ Սյունիքում Ռուսաստանի հյուպատոսության բացման մասին հայտարարությունը որոշակի ազդանշան էր։
Լուսանկարը` Վալդայի ակումբ
Դժվար է լուծել մի մեծ տերության սահմանների մոտ երկար տարիներ գոյություն ունեցող հակամարտությունը, եթե կարգավորմամբ զբաղված են եւս մի քանի այլ մեծ տերություններ՝ որոնք առաջինին ոչինչ չեն հարցնում եւ ընդհանրապես անտեսում են նրա մոտեցումները։ Իսկ նրանք հենց դա են անում։ Նրանք ցանկանում են կարգավորել ղարաբաղյան հակամարտությունը՝ շրջանցելով Ռուսաստանը։ Տեսնենք, թե ինչ կստացվի։
- Համաձա՞յն եք այն թեզի հետ, որ Հարավային Կովկասում հետագա զարգացումները մեծապես կախված են նրանից, թե ինչպես կավարտվեն պատերազմն Ուկրաինայում եւ Ռուսաստանի ու Արեւմուտքի դիմակայությունը։
-Այդ դիմակայությունը գլոբալ բնույթ է կրում։ Այն զարգանում է տարբեր տարածաշրջաններում, եւ, ցավոք, այն, ինչ տեղի է ունենում վերջին ամիսներին՝ բանակցությունների այս մրցակցությունը, ընդամենը փորձ է Արեւմուտքի կողմից շարունակել այս դիմակայությունը՝ տեղափոխելով այն Հարավային Կովկաս։ Այստեղ հայտնվել է դիմակայության եւս մի օջախ, որն այնքան սուր չէ, բայց կա։
Պետք է ընդունել, որ ՀՌԳ-ն մեծապես փոխել է հակամարտության կարգավորման պայմանները եւ Ռուսաստանի հնարավորությունների կառուցվածքը։ Բայց ես չէի ասի, որ դրա ավարտով ամեն ինչ կկարգավորվի։ Դա այդպես չէ։ Այո, ՀՌԳ-ն մի օր կավարտվի Ռուսաստանի հաղթանակով եւ իր նպատակների իրագործմամբ, սակայն իրավիճակը Հարավային Կովկասում ավտոմատ կերպով ավելի կայուն չի դառնա։

Интервью Медиамакс с ведущим научным сотрудником Института международных исследований (ИМИ) МГИМО МИД России, директором Лаборатории анализа международных процессов ИМИ.
- В последние месяцы нередко возникают ситуации, когда Россия и Армения в той или иной форме обращают внимание на некоторые проблемы в отношениях. В то же время, остается определенная недосказанность. Наверное, с точки зрения политкорректности это хорошо, но мне кажется, что с точки зрения качества и искренности отношений это на самом деле не помогает, а мешает.
- Я думаю, что отношения между государствами не стоит уподоблять отношениям между людьми. Людям важно быть искренними, если у них есть какие-то личные отношения. Если у них сугубо деловые отношения, им достаточно быть честными в изложении своих подходов и интересов. Что касается отношений между странами, то некоторая доля неискренности или дипломатичности, может быть, даже полезна, потому что, если начать искренне выражать все то, что политические классы двух стран думают друг о друге, то можно наговорить такого, о чем потом придется жалеть.
Не могу утверждать, что у меня есть полная картина того, как сейчас в России смотрят на отношения с Арменией. Она складывается из бесед с людьми, которые вовлечены в этот процесс профессионально, с моими коллегами - исследователями-международниками.
Первое: Россия хочет избежать втягивания во внутриполитические процессы в Армении. На протяжении многих лет российские политические круги, российские дипломаты исходят из того, что Москве ни в коем случае нельзя вовлекаться во внутриполитические процессы. Мне кажется, что эта позиция правильная. В глазах значительной части армянского общества мы и так виноваты в том, что происходит в Армении, поэтому добавлять новых аргументов не хочется.
Второе: конечно, наряду с этим есть некоторое разочарование, связанное с тем, что по консенсусной оценке Армения может пересмотреть свои внешнеполитические ориентиры. С точки зрения Москвы, отношения с Западом - США и Европейским союзом - для Армении сейчас важнее, чем с Россией. При этом ощущения, что надо что-то быстро предпринимать по этому поводу, бежать, исправлять ситуацию любой ценой, нет. Есть некоторая усталость. Летом-осенью 2021 года мне приходилось слышать, что не хватает российско-армянских контактов на рабочем уровне. Насколько я могу судить, курс руководства Армении на то, чтобы сокращать такие контакты, продолжается. Могут быть прекрасные разговоры на уровне, условно говоря, вице-премьеров, но чтобы это эффективно работало, должны строиться контакты на уровне аппаратов, на уровне людей, непосредственно занятых той или иной темой.
- Есть две точки зрения о роли Армении для России после войны. Согласно первой, Армения стала менее важной для России. Вы, наоборот, придерживаетесь другой точки зрения и заявляли, что роль Армении для России возросла. В чем, по вашему, заключается основная значимость Армении для России сегодня - с учетом изменений баланса сил в регионе?
- Армения - единственная страна на Южном Кавказе, которая является российским союзником в полном смысле слова. Я помню про подписанную в 2022 году Декларацию о союзническом взаимодействии России и Азербайджана, но с точки зрения содержательного наполнения отношения с Азербайджаном не могут сравниваться с отношениями с Арменией, поскольку Армения - это российская военная база, общая система ПВО, ОДКБ, многое другое.
После ноября 2020 года Россия в гораздо большей степени вовлечена в карабахский конфликт, чем когда-либо ранее. Российский престиж зависит от того, как будет идти урегулирование, как будет поддерживаться мир, насколько эффективными будут российские миротворческие усилия. Невозможно поддерживать мир в Карабахе усилиями российской миротворческой миссии, если при этом не опираешься на хорошие отношения с Арменией. С другой стороны, в какой степени сама Армения сейчас готова эти миротворческие усилия поддерживать? Не просто миссию, а миротворческие усилия в целом. Это пока открытый вопрос и это один из источников той неуверенности, которая существует сейчас в российско-армянских отношениях.
- Вы недавно отмечали, что США и ЕС пытаются сделать так, чтобы Армения и Азербайджан договорились о чем-нибудь между собой «побыстрее» и тем самым вытеснить Россию из процесса. Как это может произойти технически?
- Да, я считаю, что в последние месяцы позиция США и ЕС заключается в том, что нужно как можно быстрее подписать что-нибудь. Если быстро подписать, то это «что-нибудь» будет на условиях, более выгодных для Азербайджана - просто в силу того, что сейчас таково соотношение сил. И ни США, ни ЕС, несмотря на все слова Франции про поддержку Армении, не намерены добиваться от Азербайджана обеспечения интересов армян Нагорного Карабаха.
Как Азербайджан видит мирный договор и вообще процесс урегулирования? Подписывается бумага, в которой Армения признает территориальную целостность Азербайджана в границах Азербайджанской ССР. И, собственно говоря, все: больше ничего Азербайджану и не надо.
Позиция Еревана, как она была заявлена премьер-министром, заключается в том, что Армения готова признать территориальную целостность Азербайджана при условии, что безопасность карабахских армян будет гарантирована.
- Вы критически высказывались на счет этих гарантий.
- Азербайджан говорит, что карабахские армяне – граждане Азербайджана, все их права гарантированы Конституцией Азербайджана. Можно к этому добавить «косметику» типа того, что Азербайджан присоединяется к международным конвенциям по правам меньшинств и так далее. А дальше что?
Россия в своей новейшей истории сталкивалась с проблемой сепаратизма. Мы - страна, которая за свою территориальную целостность воевала. С другой стороны, Россия избежала постсоветского проклятия в виде этнонационализма, который присутствует практически во всех постсоветских странах, кроме, возможно, Белоруссии. Нельзя сказать, что для нас совершенно невозможно возвращение Карабаха в состав Азербайджана. Теоретически Баку может договориться с политическими представителями карабахских армян о том, как они будут жить в одном государстве. То есть, с российской точки зрения, это не является чем-то исключительным и шокирующим, когда разные этнические группы существуют в одном государстве. Но когда с самых высоких трибун в Азербайджане рассказывают, что армян здесь никогда не было, что армянских храмов и кладбищ здесь нет, что это все выдумано, как люди могут на это реагировать? Захотят они жить с вами в одном государстве? Естественно, не захотят.
- В тоже время, мы наблюдаем несколько парадоксальную картину: какие-то раунды переговоров проходят в Москве, какие-то - в Вашингтоне, какие-то - в Брюсселе…
- Давайте посмотрим на эту ситуацию в развитии: вторая карабахская война заканчивается трехсторонним заявлением, оставлением территорий, вводом миротворцев. И дальше мы видим, что развития переговоров не происходит на протяжении полутора лет. Через полтора года начинается СВО («специальная военная операция» - так в России официально называют войну в Украине - ред.), вскоре происходит обострение в Карабахе - события в Парухе, потом еще через полгода происходит нападение на Джермук. И после этого подключаются Соединенные Штаты, ЕС. Затем следует заявление, что армяне готовы признать территориальную целостность под гарантии – и опять тишина. Если попытаться выстроить какую-то логику в этих событиях, что мы видим? Очевидно, что переговоры застопорились к началу 2022 года. В условиях СВО в Баку решили, что можно усилить силовое давление на Армению. Усилили - Парух, атака на территорию Армении, блокада Лачинского коридора. Усилили – и что получили? Получили согласие Армении с Алматинской декларацией и заявление – но только заявление – Пашиняна о том, что Армения готова признать территориальную целостность Азербайджана, если будут гарантированы права. В общем - все. А дальше мы видим, что переговоры снова застопорились. Может быть, я оптимист, но я бы предположил, что тот эффект силового давления, который был раньше, исчерпан, и дальше Армению заставить идти на какие-то уступки не получается. Возникает вопрос: будет ли следующий раунд давления? На мой взгляд, самый важный предмет последних переговоров лидеров Армении, Азербайджана и России в Москве касался как раз того, что будет дальше именно с точки зрения силового давления Азербайджана на Армению. И когда было объявлено об открытии российского консульства в Сюнике, это был определенный сигнал.
Фото: Валдайский клуб
Трудно урегулировать конфликт, который много лет существует близ границ одной великой державы, если этим урегулированием занимаются несколько других великих держав, ни о чем первую державу не спрашивая и вообще игнорируя ее подходы. А делают они именно это. Они хотят урегулировать карабахский конфликт без России. Посмотрим, что у них получится.
- Согласны ли Вы с тезисом о том, что дальнейшие события на Южном Кавказе во многом зависят от того, чем закончатся война на Украине и противостояние России и Запада?
- Это противостояние – глобальное. Оно развивается в разных регионах, и, к сожалению, то, что происходит в последние месяцы - эта конкуренция переговоров, это как раз попытка Запада продолжить это противостояние, перенести его на Южный Кавказ. Здесь появился свой очаг противостояния - не такой острый, но он есть.
СВО очень сильно изменила условия, в которых проходит урегулирование конфликта, и изменила структуру возможностей, которая есть у России, это надо признать. Но я бы не стал говорить, что когда СВО закончится, тогда все и наладится. Нет, это не так. Да, СВО когда-то закончится победой России и достижением поставленных целей, но ситуация на Южном Кавказе не станет от этого стабильнее автоматически.