Իվան Սաֆրանչուկ. Երեւանում խախտել են աշխարհաքաղաքական «դիետան»
Մեդիամաքսի հարցազրույցը Մոսկվային Միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (МГИМО) Եվրասիական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, Արտաքին եւ պաշտպանական քաղաքականության խորհրդի անդամ Իվան Սաֆրանչուկի հետ
-Վերջին շրջանում կարծիքներ են հնչում այն մասին, որ Ռուսաստանն ու Արեւմուտքը «պայքարում են Հայաստանի համար»։ Խոսում են նաեւ Հայաստանի «աշխարհաքաղաքական շրջադարձի» մասին։ Ձեր կարծիքով՝ դա հնարավո՞ր է։
- Գոյություն ունի օբյեկտիվ իրականություն եւ տարբեր մտավարժանքներ։ Դա վերաբերում է հետխորհրդային տարածքի բազմաթիվ հարցերին։ Արեւմտյան քաղաքական գործիչներն ու փորձագետները, ողջ արեւմտյան հանրությունը 30 տարի շարունակ առաջ է քաշում այն թեզը, որ պետք չէ օբյեկտիվ հանգամանքներից կառչել, եւ որ ամեն ինչ կարելի է փոխել։ Գլխավորը էներգիան է, կամքը, ցանկությունները, ինչպես նաեւ «ճիշտ արժեքներն» ու «ճիշտ ինստիտուտները»։ Եվ իբր այս ամենը փոխում է իրականությունը։ Յուրատեսակ շուռ տված մարքսիզմ է. ոչ թե հիմքն որոշում վերնաշենքը, այլ «ճիշտ վերնաշենքը» կարող է փոխել ոչ միայն հիմքը, այլեւ ամբողջ իրականությունը։
Այս թեզերը վաղուց են հեռարձակվում։ Եվ քանի որ շատ երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում, կա դժգոհություն օբյեկտիվ հանգամանքներից, տնտեսական վիճակից, կոռուպցիայի պարամետրերից, մարդիկ փնտրում են՝ ինչպես փոխել այս ամենը։ Եվ, ցավոք, պետք է խոստովանել, որ որոշ տեղերում, այս օբյեկտիվ դժվարությունների ֆոնին, Արեւմուտքի ներկայացուցիչներին հաջողվեց հիմարացնել վերնախավի եւ բնակչության որոշ մասին։
Ուկրաինան ամենաաղետալի դեպքն է, ինչ-որ պահի դա Վրաստանն էր, սակայն այնտեղ որոշակի սթափեցում տեղի ունեցավ։ Ըստ երեւույթին, Հայաստանում էլ դա նույնպես հիմա ինչ-որ կրիտիկական կետի է հասել։ Կամ էլ հիմա ավելի տարածված է, քան նախկինում էր: Էլիտայի ինչ-որ հատված, գուցե դա կապված է նոր սերնդի հետ, վարակված է այս գաղափարով, ինչը աժիոտաժ է ստեղծում, որ հնարավոր է շրջվել, շուռ գալ, ամեն ինչ փոխել։
Ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանն այս առումով բացառություն չէ։ Դա բավականին տարածված իրավիճակ է հետխորհրդային տարածքի համար, եւ գուցե նույնիսկ ավելի լայն՝ պետությունների մի ամբողջ խմբի համար, որտեղ կա այդ անջրպետը երազանքների եւ իրականության միջեւ։ Իսկ Արեւմուտքը դա օգտագործում է որոշակի ձեւով։
- Մինչեւ 2020 թվականի պատերազմը Հայաստանին, ընդհանուր առմամբ, հաջողվում էր հավասարակշռություն պահպանել Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի միջեւ։ Այսօր, երբ Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի հարաբերությունները ծայրաստիճան լարված են, կկարողանա՞ Հայաստանը պահպանել հավասարակշռություն այս պայմաններում, թե ստիպված կլինի ինչ-որ ընտրություն կատարել։
- Շատերը, ովքեր վարակված են ինչ-որ անհավանական բան անելու ցանկությամբ, խոշոր խաղադրույք են կատարում մեծ տերությունների հակասությունների վրա խաղալու հնարավորության վրա։ Բայց մենք հետխորհրդային տարածքում տարբեր օրինակների վրա տեսել ենք, որ մեծ հակասությունների վրա խաղ սկսելու փորձը վատ է ավարտվում։ Բակիեւը փորձեց խաղալ մեծ հակասությունների վրա, բայց դա վատ ավարտվեց։ Սաակաշվիլին փորձեց, եւ դա նույնպես վատ ավարտ ունեցավ։ Յանուկովիչն էլ, ընդհանուր առմամբ, նույնպես փորձեց խաղալ, եւ դա եւս վատ ավարտվեց։ Նման փորձարկումներին հաջորդում է էլիտաների սթափեցումը. խաղալու ցանկությունից նրանք սկսում էին որոշակի աշխարհաքաղաքական չեզոքության փնտրել։
Իմ կարծիքով, շատ բան կախված է նրանից, թե ինչպիսի հավասարակշռության կողմնակից եք՝ ագրեսի՞վ, թե՞ ավելի չափավոր: Եթե փոքր երկրի վերնախավը չի ցանկանում աշխարհաքաղաքական մահապարտ լինել, չի ցանկանում չափազանց վտանգավոր խաղեր խաղալ, նրան ոչ ոք չի կարող ստիպել:
Իմ տեսանկյունից, այն, ինչ ունենք Հայաստանում վերջին տարիներին, չափազանց վտանգավոր աշխարհաքաղաքական խաղ է, անդունդի եզրին: Ես միշտ համարել եմ, որ Հայաստանը եզակի է այն առումով, որ պետականությունը երիտասարդ է, իսկ պատմական խնդիրների բեռը՝ շատ ծանր։ Ուստի այս օբյեկտիվ իրողություններով եւ պատմական հանգամանքներով պայմանավորված Հայաստանին շատ խիստ «աշխարհաքաղաքական դիետա» է ցուցված։ Իսկ Փաշինյանը, ցավոք, լրջորեն խախտել է այդ դիետան։ Նոր հնարավորություններ ուսումնասիրելու փորձը՝ Ամերիկա, Ֆրանսիա, իրեն չարդարացրեց։ Վերլուծական մակարդակում շատերը նախկինում էլ էին ասում, որ դա անհնար է։ Քաղաքական ինտուիցիայի մակարդակում հայ քաղաքական գործիչների նախորդ սերունդը նույնպես համարում էր, որ դիետան չի կարելի խախտել։ Բայց ահա հայտնվեց մի մարդ, ով ռիսկի դիմեց եւ, իմ տեսանկյունից, շատ բան վտանգեց։
- Հայաստանն ու Ադրբեջանը շարունակում են խաղաղ պայմանագրի շուրջ բանակցությունները երկու ձեւաչափերում՝ եռակողմ պայմանավորվածությունների տրամաբանությունից բխող ռուսաստանյան միջնորդությամբ, եւ ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի միջնորդությամբ։ Որքա՞ն երկար կարող են գոյակցել այս երկու գործընթացները:
- Խնդիրը միայն այն չէ, թե ինչպես կարելի է պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ եւ ինչ միջազգային երաշխիքներով։ Հարցն այն է, թե հայ ժողովուրդն ինչպե՞ս կընկալի այդ պետականությունը եւ ինչպե՞ս է ապրելու դրա հետ։ Չէ՞ որ այն, ինչ հիմա քննարկվում է, ընդհանրապես չկար բանակցային սեղանին հինգ տարի առաջ։ Անկախ Հայաստանում մեծացել են սերունդներ, ովքեր որոշակի կերպ էին ընկալում իրենց պետականությունը։ Իսկ հիմա պետք է այլ կերպ ընկալեն։ Փաշինյանն ասում է, որ դա լավագույնն է, որ նա կարող է առաջարկել հայ ժողովրդին։
Միջազգային ձեւաչափերի հարցը շատ կարեւոր է, սակայն ավելի կարեւոր է ներհայկական համաձայնության հարցը։ Հայ ժողովուրդը պետք է գիտակցի, որ նա որոշում է իր ճակատագիրը, հավանաբար, արդեն երկար պատմական հեռանկարի համար: Ի նկատի ունեմ,  որ սպառնալիքը համաձայնություններին կարող է ոչ թե դրսից, այլ Հայաստանի ներսում լինել։
- Փաշինյանի համախոհներն ասում են, որ ռուսական պլանը, որում Ղարաբաղի այս կամ այն կարգավիճակի հարցը չէր հանվում օրակարգից, չի ընդունվել այն պատճառով, որ Ռուսաստանը համարժեք աջակցություն չի ցուցաբերում Հայաստանին, եւ դա մտահոգություն է առաջացնում ծրագրի կենսունակության վերաբերյալ։
- Դա սեփական ձախողումները կոծկելու, Ռուսաստանին այն վերագրելու, նրա թիկունքում թաքնվելու փորձ է հիշեցնում։ Ներքաղաքական տեսակետից դա, հավանաբար, ռացիոնալ քայլ է, բայց այն բավականին ցինիկ ու անազնիվ է Ռուսաստանի նկատմամբ։
Իվան Սաֆրանչուկը Իվան Սաֆրանչուկը
Լուսանկարը` Վալդայան ակումբ
Կարծում են, որ այսօր տեղի ունեցողի պատճառները պետք է փնտրել ոչ թե նրանում, ինչ կատարվում էր եռակողմ պայմանավորվածություններից հետո, այլ նրանում, ինչը հանգեցրեց պատերազմին ու դրան վերջ դնելու մասին եռակողմ պայմանավորվածություններին։ Հիմնական պատճառն այնտեղ է: Հինգ տարի առաջ մենք քննարկում էինք ռուսական պլանը, ըստ որի՝ առաջարկվում էր 5 շրջան փոխանցել եւ Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը թողնել ապագա սերունդներին։ Այսօր Հայաստանը բոլորովին այլ իրավիճակում է, եւ ոչ թե այն պատճառով, որ Ռուսաստանը ինչ-որ բան չի արել։ Ընդհակառակը, այն ժամանակ ռուսական կարգավորման պլանին վերաբերվեցին առանց պատշաճ հարգանքի եւ ուշադրության։ Իսկ Փաշինյանը լիովին հրաժարվեց դրանից։ Եվ որոշեց...
- Ինչպես ինքն է ասել, սկսել իր կետից։
-Եվ արդյունքում բոլորովին այլ իրականություն ձեւավորվեց։ Այնպես որ, չի կարելի իրավիճակը դիտարկել հետպատերազմական երեք տարիների լույսի ներքո։ Մենք պետք է նայենք վեց-յոթ տարվա հորիզոնին: Իրավիճակը, որում հայտնվել է Հայաստանը, Հայաստանի ղեկավարության ընտրությունն է։ Արդյունքում երկար ու շատ բարդ ճգնաժամ է։ Կարծում եմ, Ռուսաստանը կգերադասեր, որ լուծումը լիներ ոչ թե մի կողմի շահերի հաշվին, այլ՝ ավելի փոխզիջումային։ Բայց այս վեց-յոթ տարում այդ տարբերակը կորսվեց, այն այլեւս չկա։

Иван Сафранчук: Власти Армении нарушили «геополитическую диету»
Интервью Медиамакс с директором Центра евро-азиатских исследований МГИМО, членом Совета по внешней и оборонной политике Иваном Сафранчуком
- В последнее время очень много суждений о том, что Россия и Запад «ведут борьбу за Армению». Звучат мнения о «геополитическом развороте Армении». На Ваш взгляд, это возможно?
- Есть объективная реальность, а есть различные умозрительные суждения. Это применимо ко многим вопросам на постсоветском пространстве. Мы сталкиваемся с тем, что западные политики и эксперты, все западное сообщество в целом 30 лет продвигает тезис, что не надо зацикливаться на объективных обстоятельствах и что все можно изменить. Главное - энергия, воля, желания, а также «правильные ценности» и «правильные институты». И якобы все это меняет реальность. Такой, знаете, марксизм наоборот: не базис определяет надстройку, а «правильная надстройка» может изменить не просто базис, а вообще всю реальность.
Эти тезисы уже давно транслируются. И поскольку объективно во многих странах, в том числе - в Армении, существует недовольство объективными обстоятельствами, экономическим положением, параметрами коррупции, люди ищут, как бы все это изменить. И, к сожалению, надо признать, что в некоторых местах на фоне этих объективных сложностей, западникам удалось какой-то части элиты и населения запудрить мозги.
Совсем катастрофический случай - это Украина, в какой-то период это была Грузия, но там наступило некоторое отрезвление. Ну и, видимо, в Армении тоже это достигло сейчас какой-то критической точки. Ну, или, по крайней мере, сейчас это существует в большей мере, чем раньше. Какая-то часть элиты, может быть, это связано с новым поколением, заражена этой идеей, это создает ажиотаж, что можно куда-то развернуться, перевернуться, можно все изменить.
Хотел бы подчеркнуть, что в этом смысле Армения не является каким-то исключением. Это довольно общая ситуация для постсоветского пространства и даже, может быть, шире – для целой категории государств, где существует, так скажем, этот разрыв между мечтами и реальностью. И западники его определенным образом используют.
- До войны 2020 года Армении в целом удавалось сохранять баланс в отношениях между Россией и Западом. Сегодня, когда напряжение между Россией и Западом достигло высочайшей точки - сможет ли Армения в этих условиях сохранять баланс, или ей придется делать какой-то выбор.
- Многие из тех, кто заражен желанием на чем-то сыграть и совершить что-то невероятное, делают большую ставку на возможность сыграть на противоречих великих держав. Но мы видели на разных примерах на постсоветском пространстве, что попытка затеять игру на больших противоречиях плохо заканчивается. Бакиев пытался играть на больших противоречиях, это закончилось плохо. Саакашвили попытался, и это тоже закончилось плохо. И Янукович, в общем, тоже пытался играть, и это снова плохо закончилось. Были эти эксперименты, после которых наступало отрезвление элит, от желания поиграть они уходили к поиску какого-то геополитического нейтралитета.
Мне кажется, многое зависит от того, какого балансирования вы придерживаетесь - агрессивного или более умеренного? Если элита даже небольшой страны не захочет быть геополитическим смертником, не захочет играть в слишком опасные игры, ее никто не заставит.
С моей точки зрения, то, что мы имеем в Армении в последние годы - это слишком опасная геополитическая игра. Это путь по краю. По краю даже не личной судьбы, как это делали Бакиев, Саакашвили или Янукович, а по краю государственности. Я всегда считал, что Армения уникальна в том смысле, что государственность молодая, а багаж исторических проблем - очень тяжел. Поэтому Армении этими объективными реальностями и историческими обстоятельствами предписана очень строгая «геополитическая диета». И Пашинян, к сожалению, серьезно нарушил довольно строгий рацион этой диеты. Попытка исследовать эти новые возможности - Америка, Франция, все это себя не оправдало. На аналитическом уровне многие и раньше говорили, что это невозможно. На уровне политической интуиции предыдущее поколение армянских политиков тоже считало, что диету нарушать не следует. Но вот нашелся человек, который рискнул и, с моей точки зрения, поставил на карту очень многое.
- Армения и Азербайджан продолжают переговоры о мирном договоре в рамках двух форматов: российского посредничества, вытекающего из логики трехсторонних договоренности, и посредничества США и ЕС. Как долго смогут уживаться эти два процесса?
- Вопрос ведь не только в том, как оформить соглашение с Азербайджаном и под какие международные гарантии. Вопрос в том, как армянский народ прочувствует эту государственность и как с ней будет жить? Ведь то, что сейчас обсуждается, еще пять лет назад вообще не было на столе переговоров. В независимой Армении выросли поколения, которые определенным образом понимали свою государственность. А сейчас ее должны понять как-то по-другому - Пашинян говорит, что это лучшее, что он может предложить армянскому народу.
Вопрос международных форматов очень важен, но гораздо важнее вопрос внутриармянского согласия. Армянский народ должен понимать, что он решает
свою судьбу, наверное, уже на долгую историческую перспективу. Я это к тому, что
угроза договоренностям может исходить не извне, а изнутри Армении.
- Соратники Пашиняна говорят, что российский план, в котором вопрос того или иного статуса Карабаха не списывался со счетов, не был принят ввиду того, что Россия не оказывает Армении должной поддержки, и это вызывает опасения по поводу жизнеспособности плана.
- Это выглядит как попытка прикрыть собственные провалы, списать их на на Россию, прикрыться ею. Во внутриполитических условиях, это, наверное, рациональный шаг, но он довольно циничный, нечестный по отношению к России.
Иван Сафранчук Иван Сафранчук
Фото: Валдайский клуб
Мне кажется, причины того, что сейчас происходит, надо искать не в том, что происходило после трехсторонних соглашений, а в том, что привело к войне и трехсторонним соглашениям о ее прекращении. Первопричина - там. Еще пять лет назад мы обсуждали российский план, согласно которому предлагалась передача 5 районов и определение статуса Карабаха будущими поколениями.  Вот какие были тогда параметры компромисса. Сегодня Армения находится в совершенно другой ситуации и вовсе не потому, что Россия чего-то не сделала. Наоборот, тогда к российскому плану урегулирования отнеслись без должного уважения и внимания. А Пашинин совсем от него отказался. И решил…
- Пойти своим путем, как он говорил.
- И в результате сложилась вообще иная реальность. Так что не следует рассматривать ситуацию через призму последних трех лет после войны. Надо смотреть на горизонте шести-семи лет. Положение, в котором оказалась Армения - это выбор армянского руководства. В результате – долгий и очень сложный кризис. Мне кажется, Россия бы предпочла, чтобы решение было не за счет интересов только одной стороны, а более компромиссное. Но за эти шесть-семь лет такую опцию потеряли, ее больше нет.