Մեդիամաքսի հարցազրույցը Գերմանիայի արտաքին գործերի խորհրդի (DGAP) Միջազգային կարգի ու ժողովրդավարության ծրագրի ղեկավար Ստեֆան Մայսթերի հետ:
- Ձեր «Պարադիգմայի փոփոխություն. ԵՄ-Ռուսաստան հարաբերությունները Ուկրաինայում պատերազմից հետո» հոդվածում գրում եք, որ «ԵՄ-ն պետք է ավելի մեծ ներգրավվածություն ցուցաբերի, որպեսզի օգնի Հայաստանին պահպանել իր ինքնիշխանությունը եւ մնալ ժողովրդավարացման եւ բարեփոխումների ճանապարհին»: Ի՞նչ իրական քայլեր կառաջարկեք ձեռնարկել ԵՄ առաջնորդներին:
- Անհրաժեշտ է ավելին, քան պարզապես Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ շփումներին նպաստելը։ ԵՄ-ն պետք է ավելի ակտիվ դերակատար դառնա Ղարաբաղի հարցում խաղաղության պայմանագրի եւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանի սահմանազատման համաձայնագրի կնքման հարցերում։ Դա նշանակում է, որ ԵՄ-ն պետք է շարունակի միջազգայնացնել հակամարտությունը՝ առաջ մղելով երկու պետությունների միջեւ ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայման գաղափարը՝ մինչեւ սահմանային համաձայնագիրը չստորագրվի: ԵՄ-ն պետք է առաջարկի նաեւ իր խաղաղապահներին ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ՝ ռուսներին փոխարինելու համար։
Բայց այս ամենն անելու համար ԵՄ-ն պետք է Ադրբեջանի վրա ազդեցության լծակներ մշակի՝ առաջարկելով լեգիտիմացնել Հայաստանի հետ համաձայնագրերը, եթե դրանք բխում են երկու կողմերի շահերից, առաջարկելով ավելի շատ ներդրումներ Կասպից ծովից դեպի Սեւ ծով տարանցման եւ վերադարձված տարածքների վերականգնման համար։ Սակայն այդ առաջարկները պետք է արվեն միայն այն դեպքում, եթե Ադրբեջանը Ղարաբաղի հայերի համար ապահովի անվտանգության եւ մարդու իրավունքների երաշխիքներ, համաձայնի ճանաչել Հայաստանի հետ սահմանը եւ այնպիսի տարանցիկ ճանապարհը դեպի Նախիջեւան, որը չի խաթարում հայկական պետության ինքնիշխանությունը։
Ռուսաստանը չի կարող որեւէ համաձայնագրի միջազգային լեգիտիմություն ապահովել, իսկ ԵՄ-ն կարող է։ Բացի այդ, նա պետք է օգտագործի իր տնտեսական ազդեցությունը Թուրքիայի վրա՝ աջակցելու Երեւանի եւ Անկարայի միջեւ սահմանի բացման համաձայնությանը։
-Հայաստանում շատերը կարծում են, որ ԵՄ-ն իրական օգնություն չի ցուցաբերի Հայաստանին, քանի որ Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայում պատերազմը սկսելուց եւ նրա հանդեպ պատժամիջոցներ սահմանելուց հետո էապես մեծացել է Ադրբեջանի դերը՝ որպես նավթի եւ գազի այլընտրանքային մատակարարի։ ԵՄ-ն փաստացի աչք է փակում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների վրա։
- Գազի եւ նավթի այն ծավալները, որոնք Ադրբեջանը կարող է լրացուցիչ մատակարարել, շատ սահմանափակ են։ Ադրբեջանն ավելի կարեւոր է որպես Ղազախստանից եւ, հնարավոր է, Թուրքմենստանից գազի եւ նավթի տարանցիկ երկիր։ Սակայն դրա համար ժամանակ կպահանջվի, եւ Ռուսաստանը կփորձի խանգարել։ Ես չէի գերագնահատի Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի այցը Բաքու, քանի որ դա ռազմավարական այց չէր, որի մասին որոշումը ընդունվել էր ԵՄ անդամ երկրների եւ կառույցների կողմից, այլ հենց իր՝ ֆոն դեր Լեյենի կողմից, ով ցանկանում էր բարձրացնել իր հեղինակությունը էներգետիկ դիվերսիֆիկացման հարցերում։ Բայց, ամեն դեպքում, մարդու իրավունքների հարցերում լռությունը խնդրահարույց է, եւ ԵՄ-ի կողմից ավելի հստակ ձեւակերպումների կարիք կա։
- Հայաստանում (Ադրբեջանի հետ սահմանին) ժամանակավորապես տեղակայված է ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը։ Ինչպե՞ս եք գնահատում դրա արդյունավետությունը եւ, ըստ Ձեզ, պե՞տք է երկարաձգվեն դրա տեղակայման ժամկետները։
- Դա առաջին քայլն է հակամարտության միջազգայնացման ուղղությամբ, որն ապահովում է ավելի մեծ թափանցիկություն եւ կանխել է Ադրբեջանի կողմից հնարավոր հարձակումները։ Կարծում եմ, որ առաքելության աշխատանքը պետք է երկարաձգվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ սահմանի շուրջ համաձայնագիր ձեռք կբերվի եւ կհամաձայնեցվեն այլ չլուծված հարցերը։ Իմ կարծիքով, այս առաքելությունը ցույց է տալիս ԵՄ-ի աճող կամքը՝ հանդես գալու որպես հակամարտության կարգավորման դերակատար։ Մենք միշտ ավելիին ենք ձգտում, բայց սա արդեն ինչ-որ արդյունք է:
- Տեսնու՞մ եք ԵՄ-ի եւ Ռուսաստանի կողմից կողմերին առաջարկվող միջնորդական մոդելների միջեւ սկզբունքային տարբերություններ։ Այս ձեւաչափերի միջեւ մրցակցությունը կարո՞ղ է Հայաստանի համար նոր խնդիրներ առաջ բերել։
- Ռուսաստանը բանակցային ձեւաչափում հետապնդում է նաեւ իր շահերը, մինչդեռ ԵՄ-ն առաջարկում է օգնության ձեւաչափ, որը չեզոք հարթակ է ապահովում բանակցությունների համար՝ առանց արտաքին ազդեցության: Կարծում եմ, Մոսկվան դա ընկալում է որպես մրցակցություն, քանի որ կորցնում է ազդեցությունը հակամարտող կողմերի վրա։ ԵՄ-ն փորձում է հնարավորինս չեզոք լինել՝ շատ չհրահրելով Ռուսաստանին։
- Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ դեկտեմբերի 7-ին Բրյուսելում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ նախատեսված հանդիպումը չի կայանա, քանի որ «հայկական կողմը պնդում էր դրան Էմանյուել Մակրոնի մասնակցությունը»։ Ալիեւը կկարողանա՞ «դուրս մղել» Մակրոնին կարգավորման գործընթացից։
- Կարծում եմ, որ Մակրոնի դերը բանակցություններում հակասական է, քանի որ նա դիտարկվում է որպես կողմնակալ՝ ի տարբերություն Շառլ Միշելի, ով ավելի չեզոք է։ Բաքուն Մակրոնին չի ճանաչում որպես բանակցող կամ միջնորդ, եւ գուցե իմաստ ունի նվազեցնել նրա դերը։ Նրա մասնակցությունը կարող է հակաարդյունավետ լինել եւ հանգեցնել հենց նրան, ինչ տեսանք այս դեպքում՝ հանդիպման չեղարկմանը։

Стефан Майстер: «ЕС должен стать более активным игроком в поиске соглашения по Карабаху» - Mediamax.am
19844 просмотров
Стефан Майстер: «ЕС должен стать более активным игроком в поиске соглашения по Карабаху»
Стефан Майстер
Фото: DGAP
- В своей статье «Смена парадигмы: отношения между ЕС и Россией после войны на Украине» вы пишете, что ЕС должен проявлять большую вовлеченность, чтобы помочь Армении сохранить свой суверенитет и оставаться на пути демократизации и реформ. Какие реальные шаги вы бы предложили сделать лидерам ЕС?
- Нужно большее, чем содействие контактам между Арменией и Азербайджаном. ЕС должен стать более активным игроком в поиске мирного соглашения по Карабаху и соглашения о делимитации границы между Арменией и Азербайджаном. Это означает, что ЕС должен продолжать интернационализировать конфликт, настаивая на создании наблюдательской миссии ЕС между обоими государствами до тех пор, пока соглашение о границе не будет подписано. ЕС должен предложить отправить в Нагорный Карабах своих миротворцев вместо российских.
Но для этого ЕС должен развивать рычаги воздействия на Азербайджан, предлагая легитимировать соглашения с Арменией, если они будут отвечать интересам обеих сторон, предлагая больше инвестиций для транзита из Каспийского в Черное море и для восстановление возвращенных территорий. Но эти предложения следует делать только в том случае, если Азербайджан предоставит гарантии безопасности и соблюдения прав человека для карабахских армян, согласится на признание границы с Арменией и на транзитный маршрут в Нахичевань, не подрывающий суверенитет армянского государства.
Россия не может обеспечить международную легитимацию ни одному соглашению, а ЕС может. Кроме того, он должен использовать свое экономическое влияние на Турцию, чтобы поддержать соглашение между Ереваном и Анкарой об открытии границы.
- В Армении многие считают, что ЕС не будет оказывать Армении реальную помощь, поскольку роль Азербайджана, как поставщика нефти и газа, сильно возросла после начала Россией войны на Украине и введения санкций. ЕС также фактически закрывает глаза на нарушения прав человека в Азербайджане.
- Объемы газа и нефти, которые Азербайджан может дополнительно поставить, очень ограничены. Азербайджан более важен как страна для транзита газа и нефти из Казахстана и, возможно, Туркменистана. Но это потребует времени, а Россия будет пытается помешать. Я бы не стал переоценивать визит Урсулы фон дер Ляйен в Баку, потому что это был не стратегический визит, решение о котором прнималось государствами-членами и институтами, а самой фон дер Ляйен, которая хотела усилить свой авторитет в вопросах диверсификации энергетики. Но, в любом случае, замалчивание проблем с правами человека является проблематичным, и есть необходимость более четких формулировок со стороны ЕС.
- В Армении (на границе с Азербайджаном) временно размещена гражданская наблюдательская миссия ЕС. Как вы оцениваете ее эффективность и следует ли, на ваш вгляд, продлить сроки ее размещения?
- Это первый шаг к интернационализации конфликта, который обеспечивает большую прозрачность и предотвратил возможные атаки Азербайджана. Я думаю, что работу миссию следует продлить до тех пор, пока не будет достигнуто соглашение о границе и согласованы другие нерешенные вопросы. На мой взгляд, эта миссия демонстрирует растущую волю ЕС выступать игроком в разрешении конфликта. Нам всегда хочется большего, но это по крайней мере что-то.
- Видите ли вы фундаментальные различия в тех моделях, которые предлагает сторонам ЕС в лице Шарля Мишеля, и России? И может ли соперничество между этими форматами обернуться новыми проблемами для Армении?
- Россия в переговорном формате преследует также свои интересы, а ЕС предлагает формат содействия, который является нейтральным и предоставляет платформу для переговоров без внешнего воздействия. Думаю, Москва воспринимает это как конкуренцию, поскольку теряет влияние на конфликтующие стороны. ЕС старается быть максимально нейтральным, в то же время не слишком провоцируя Россию.
- Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что намеченная на 7 декабря встреча с Брюсселе с премьер-министром Армении Николом Пашиняном не состоится, поскольку «армянская сторона настаивала на участии в ней Эмманюэля Макрона». Как вы думаете, сможет ли Алиев «вытеснить» Макрона из процесса урегулирования?
- Думаю, что роль Макрона в переговорах противоречива, потому что его считают пристрастным - в отличие от Шарля Мишеля, который более нейтрален. Баку не признает Макрона в качестве переговорщика или посредника, и, возможно, имеет смысл отводить ему меньшую роль. Его участие может быть контрпродуктивным и привести именно к тому, что мы видели в данном случае - к срыву встречи.