Դավիթ Փախչանյան. «Ունենք մշակումներ, որոնք կարող են փոխել պատերազմի վարման ձեւը»
Դավիթ Փախչանյանն «Արար» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է, «Այբ» կրթական հիմնադրամի համահիմնադիրներից: 2016-2019թթ. զբաղեցրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալի-ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեի նախագահի պաշտոնը։
- Ինչո՞վ եք զբաղվում ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ - ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեի նախագահի պաշտոնը թողնելուց հետո։ Ի՞նչ գործունեություն է ծավալում «Արար» հիմնադրամը 44-օրյա պատերազմից հետո։
- Պետական ծառայությունից դուրս գալուց ի վեր որոշ ժամանակ տրամադրում եմ բիզնես նախագծերին, որոնց մասնակցել եմ նախքան պաշտոնի նշանակումը: Ժամանակիս մեծ մասը հատկացնում եմ հասարակական եւ բարեգործական ծրագրերին։ Այդ բոլոր նախագծերն այս կամ այն կերպ նպատակ ունեն լուծումներ առաջարկել տարբեր ոլորտներում` անվտանգություն, կրթություն, ինքնություն եւ մշակույթ: Բոլոր նախաձեռնություններում բազմաթիվ մարդիկ են ներգրավված, բայց անձամբ ես ամենից շատ ուշադրություն եմ դարձնում անվտանգության խնդիրներին։
«Արար» հիմնադրամում խիստ առաջնահերթ ենք համարում Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգության համակարգի բարելավումն ու գործուն քայլեր ձեռնարկում այդ ուղղությամբ։ Մեր երկրի իրավիճակը կրկնակի բարդացել է, քանզի 44-օրյա պատերազմի կորուստների ու ճգնաժամի պայմաններում պետք է վերականգնել ռազմական կարողություններն ու զուգահեռաբար արդիականացնել համակարգը՝ դիմագրավելով նոր մարտահրավերներին։ Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգային եւ պաշտպանական համակարգերի ներկայացուցիչների, զինված ուժերի համապատասխան ստորաբաժանումների հետ համագործակցությամբ բազմաթիվ ծրագրեր ենք իրականացնում. շտապօգնության ռեանիմոբիլներից մինչեւ ինժեներական լրջագույն կառույցներ, նյութատեխնիկական աջակցությունից մինչեւ բարոյահոգեբանական ապահովման ծրագրեր։
Մեր ծրագրերը բազմատեսակ են, սակայն գլխավոր առաքելությունը միտված է ժամանակակից տեխնոլոգիաների, տեխնիկական միջոցների եւ ռազմագիտական լուծումների շնորհիվ պաշտպանական մեխանիզմներն արդիականացմանն ու անվտանգային միջավայրի բարելավմանը։ Բնական է, որ գաղտնիությամբ պայմանավորված՝ իրականացրած նախագծերի վերաբերյալ չենք կարող մանրամասներ հայտնել։
- Արդյոք գնահատվա՞ծ է Հայաստանի զինտեխնիկայի կորուստների ծավալը 2020 թվականի պատերազմից հետո:
- Վստահ եմ, որ պաշտպանության նախարարությունը գնահատել է տեխնիկայի կորուստը։ Ընդհանուր առմամբ, պատկերացում ունեմ՝ ինչ կորուստներ են եղել, բաց աղբյուրներից ակնհայտ է, որ մենք լուրջ կորուստներ ենք ունեցել հակաօդային պաշտպանության, հրետանային, հրթիռային համակարգերի եւ այլ տեխնիկայի ոլորտում։ Այս տեղեկությունը գաղտնի է, չեմ կարծում, որ արժե բաց խոսել թվերի մասին։
Ավելի կարեւոր հարց կա՝ ինչպե՞ս կարողացանք ճիշտ դասեր քաղել այս պատերազմից։ Վստահ եմ՝ գլխավոր շտաբը թարմ հետքերով պատերազմի վերլուծություն է իրականացրել, բայց կարծում եմ, որ նման վերլուծություն պետք է իրականացվի անկախ հանձնաժողովի կողմից՝ քաղաքականապես անկողմնակալ փորձագետների ներգրավմամբ։ Հասարակությունը պետք է իմանա՝ որոնք են եղել ռազմավարական սխալները, որպեսզի պատրաստ լինի համապատասխան փոփոխություններին։ Պետք է նկատի ունենալ, որ ապագա հնարավոր պատերազմը նման չի լինելու 2020 թվականի պատերազմին, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ մենք կորցրել ենք տարածքներ, որոնք գոնե որոշակի ռազմավարական խորություն են տվել: Այն նաեւ նման չի լինի ուկրաինական պատերազմին: Մենք պետք է օգտագործենք հնարավոր ինտելեկտուալ ռեսուրսները՝ մեր կոնկրետ լուծումները գտնելու համար:
- Որո՞նք են զինված ուժերի ռազմական ներուժի վերականգնմանն ուղղված առաջնային քայլերը, որքա՞ն ծախս կպահանջվի:
- Առաջնահերթությունը հրետանու, հրթիռային համակարգերի, հակատանկային զինատեսակների, հակաօդային պաշտպանության միջոցների վերականգնումն ու համալրումն է։ Ակնհայտ է՝ անհրաժեշտ է մեծացնել ճշգրիտ հարվածներ հասցնելու հնարավորությունը, այդ թվում՝ տարբեր տեսակի անօդաչու համակարգերի միջոցով։ Սրանք նաեւ ռադիո եւ օպտիկական հետախուզական համակարգեր են, ներառյալ՝ անօդաչուներ, ռադիոէլեկտրոնային պայքարի եւ կապի միջոցներ: Անհրաժեշտ է վերանայել զրահատեխնիկայի կիրառման մեթոդները, միեւնույն ժամանակ, պետք է հասկանալ՝ ոչ պակաս կարեւոր է զորքերի հրամանատարության եւ կառավարման ժամանակակից մոտեցումների ներդրումը եւ նրանց պատրաստվածության հիմնովին կատարելագործումը։ Զենքը գործի կեսն է, ժամանակակից բանակները դառնում են տեխնոլոգիապես ավելի կատարելագործված եւ բանակին անհրաժեշտ են առաջադեմ մասնագետներ, որոնք ի վիճակի են ներդնել եւ կիրառել այդ տեխնոլոգիաները։
Այս ամենը, բնականաբար, էժան չէ, բայց կարծում եմ՝ տանելի «բեռ» է մեր տնտեսության համար։ Ողջունելի է պաշտպանական բյուջեի զգալի աճը. եթե այս միտումը շարունակենք, ապա արդիականացման համար բավականաչափ միջոցներ կլինեն։ Կարեւոր է այս աշխատանքը համակարգված իրականացնել, չկապել արտաքին քաղաքական իրավիճակի ակնթարթային փոփոխությունների հետ, այլ հակառակը, հաշվի առնել դրա զարգացման տարբեր սցենարները եւ ունենալ լուծումներ բոլոր տարբերակների համար։ Տեխնիկական լուծումները, որոնք կարող է իրականացնել մեր ռազմարդյունաբերական համալիրը, մեզ կտան առավելություն, որը կարող է հավասարվել հակառակորդի ֆինանսական առավելությանը: Հիմնական ռեսուրսը, որ մեզ պակասում է, ժամանակն է, որը, ցավոք, հիմա անխնա վատնում ենք։
- Հաճախ է խոսվում Հայաստանում ԱԹՍ-ների արդյունաբերական ծավալներով արտադրություն հիմնելու անհրաժեշտության մասին: Սա իրատեսակա՞ն եք համարում:
- Արդեն հաստատվել է որոշակի մասշտաբով անօդաչու թռչող սարքերի արտադրություն։ Հայաստանում մեծածավալ արտադրություն կազմակերպելու համար սկզբունքային խնդիրներ չեմ տեսնում։ Հիմա այս ոլորտում կան մասնավոր ներդրումներ, կան նաեւ իրենց արդարացրած մի շարք նմուշներ եւ խոստումնալից նոր մշակումներ։
Դավիթ Փախչանյան Դավիթ Փախչանյան
Այստեղ, սակայն, կարեւոր է պետության քաղաքականությունը. ռազմարդյունաբերական կոմիտեի՝ ՊՆ կազմից դուրս գալուց հետո նախարարության եւ կոմիտեի աշխատանքի սինխրոնիզացիայի հարցերը լուծված չեն։ Պետությունը պետք է ունենա սարքավորումների ձեռքբերման հեռանկարային ծրագրեր եւ ողջամիտ պայմաններով երկարաժամկետ պայմանագրեր կնքի ընկերությունների հետ։ Անհրաժեշտ է, որ ՊՆ-ն հստակ ձեւակերպի անհրաժեշտ տեխնիկայի պահանջները՝ անհիմն չմեղմացնելով եւ չխստացնելով դրանք։
ՊՆ-ն պետք է կարողանա օբյեկտիվորեն գնահատել արտադրողների ներկայացրածը, իրականացնել փաստաթղթավորված զորային փորձարկումներ եւ ձեւակերպել բարելավման պահանջներ։
- Առհասարակ, եթե խոսենք ռազմարդյունաբերության զարգացման եւ նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման մասին, այսօր ունե՞նք իրական ներուժ բավարար ծավալով մրցունակ եւ մարտունակ միջոցներ արտադրելու համար:
- Այո, ունենք։ Մենք ունենք մի շարք բարձրակարգ միջոցներ, որոնցից մի քանիսն արդեն սպառազինության մեջ է: Կան մի շարք խոստումնալից մշակումներ, որոնք կարող են լրջորեն, նույնիսկ հիմնովին փոխել պատերազմի վարման ձեւը:
Լավ նորությունն այն է, որ մասնավոր ներդրողներ են գալիս ռազմական արդյունաբերություն, որոնք պատրաստ են ներդրումներ կատարել ամենաառաջադեմ տեխնոլոգիաների մեջ: Դրանք նույն մարդիկ են, որոնք ներդրումներ են կատարել ՏՏ զարգացման մեջ եւ լուրջ հաջողությունների հասել։ Նրանք հասկանում են, որ հենց նորարարական լուծումներով կարող ենք գերազանցել մեր հակառակորդներին։ Կարեւոր է նաեւ, որ պետությունն այս գործընթացում հանդես գա որպես շահագրգիռ գործընկեր։ Այն, որ մեր գիտահետազոտական եւ փորձակոնստրուկտորական (ԳՀՓԿ) աշխատանքների բյուջեն բազմիցս չի կատարվել, ռազմարդյունաբերական կոմիտեի ղեկավարը երկար ժամանակ չի նշանակվել, խոսում է լրջագույն խնդիրների առկայության մասին։ Հուսով եմ՝ ռազմարդյունաբերական կոմիտեի նոր նախագահը կկարողանա փոխել իրավիճակը, սակայն շատ բան կախված է նաեւ պաշտպանության նախարարության եւ գլխավոր շտաբի ղեկավարությունից: Պետությունը պետք է ունենա ԶՈՒ զարգացման երկարաժամկետ տեսլական եւ ռազմարդյունաբերական համալիրի հետ ձեւակերպի այն նախագծերը, որոնք կարող են մշակվել Հայաստանում եւ կարող են առավելություն տալ մեզ մարտի դաշտում։ Օրինակ՝ ժամանակակից տեխնոլոգիաները հնարավոր են դարձնում համեմատաբար էժան եւ բարձր ճշգրտության խոցման միջոցների արտադրությունը։
- Սեպտեմբերի 13-14-ի ռազմական գործողությունները ցույց տվեցին, որ մեր ՀՕՊ-ը, ցավոք, չի կարողանում արժանի պաշտպանություն ապահովել: Ինչպե՞ս եք տեսնում այս խնդրի լուծումը:
- Առկա սպառազինությամբ եւ ռազմական տեխնիկայով նույնիսկ 2020 թվականի պատերազմից առաջ արդյունավետ հակաօդային պաշտպանության համակարգ կազմակերպելը հեշտ գործ չէր՝ հաշվի առնելով տարածքի բարդ տեղանքն ու խորությունը։ Պատերազմից հետո այս խնդիրն ավելի դժվարացավ տարածքի խորության կրճատման պատճառով։ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մեր հակաօդային պաշտպանությունը զգալի կորուստներ է կրել, պարզ է, որ պատերազմի ժամանակ չի կարողացել լուծել «օդը փակելու» խնդիրը։ Առանձին հարց կա սեպտեմբերի 13-14-ին տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում հակաօդային պաշտպանության գործողությունների կազմակերպման վերաբերյալ։
Բայց լավ նորությունն այն է, որ անցած տասնամյակում մեծ աշխատանք է կատարվել հակաօդային պաշտպանության ՏՏ լուծումների վրա. միայն դրա շնորհիվ հակաօդային պաշտպանությունը կարող էր կատարել մարտական խնդիրը՝ չնայած ժամանակակից սպառազինությունների սուր պակասին:
Ինչ պետք է անել հիմա՝ հագեցնել հայտնաբերման եւ ուղեկցման համակարգերը, ձեռք բերել հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, որոնք նախատեսված են «մեծ» ավիացիայի հետ պայքարելու համար եւ լուծում տալ անօդաչու թռչող սարքերի դեմ պայքարին, այդ թվում՝ երամներով գործողներին: Այս վերջինն ամբողջությամբ մեր ռազմարդյունաբերական համալիրի կարողությունների շրջանակում է։ Մեծ հաշվով, մեզ պակասում է միայն ժամանակը, բոլոր գործողությունների արագությունը պետք է էապես մեծացվի։
- Վերջին ամիսներին հնդկական մամուլում հրապարակումներ եղան Հայաստանին հրթիռային եւ համազարկային համակարգերի, ինչպես նաեւ հրետանային միջոցների մատակարարման պայմանագրերի կնքման մասին: Որքանո՞վ եք արդարացված համարում նման սպառազինության ձեռքբերումը:
- Անձամբ ծանոթ եմ հնդկական ռազմարդյունաբերական համալիրի հնարավորություններին։ Գիտեմ՝ ինչպես է Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունն իրականացնում նոր տեսակի զենքերի ընդունումը։ Սա շատ լուրջ գործընթաց է։ Ռազմատեխնիկական համագործակցության ուղղությամբ հնդիկների հետ աշխատանքները սկսվել են 2017 թվականի վերջին։ Բաց աղբյուրներում տեղեկություններ կային, որ մենք նախկինում ձեռք ենք բերել հնդկական համակարգեր՝ խոսքը Swathi հակամարտկոցային ռադարների մասին է։ Հնդկաստանն այն եզակի երկրներից է, որն ունի լուրջ ռազմարդյունաբերական համալիր եւ որի հետ մենք կարող ենք աշխատել այս ոլորտում առանց էական սահմանափակումների։
Կարծում եմ՝ ուշացել ենք այս հարաբերությունների հաստատման հարցում։ Այնպես որ, ողջունում եմ ներկայիս գործունեությունն այս ուղղությամբ։ Միեւնույն ժամանակ, այս փոխգործակցությունը չպետք է լինի միայն մեկ ուղղությամբ, պետք է առաջ տանենք նաեւ մեր արտադրանքը, մեր մշակումները։ Մենք առաջարկելու բան ունենք, մասնավորապես, հնդկական կողմին հետաքրքրում են ռադիոէլեկտրոնիկայի վրա հիմնված բարձր տեխնոլոգիական տարբեր լուծումները։
2018 թվականին ArmHiTec ցուցահանդեսին մասնակցում էր Հնդկաստանի պաշտպանական հետազոտությունների եւ զարգացման կազմակերպության (DRDO - Defence Research and Development Organisation) ղեկավարությունը: Նրանք հաճելիորեն զարմացած էին մեր մի շարք հնարավորություններով։ Ռազմատեխնիկական համագործակցությունը պետք է դառնա Հնդկաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության զարգացման հիմնասյուներից մեկը։
- 2020 թվականի պատերազմից հետո հաճախ է խոսվում պաշտպանական համակարգի արդիականացման մասին: Ո՞րն է արդիականացման ձեր տեսլականը:
- Նախ ուզում եմ ընդգծել, որ արդիականացում է պահանջվում ոչ միայն երկրի պաշտպանական համակարգի, այլեւ՝ անվտանգության բոլոր համակարգերի համար։ Հայեցակարգերը հայտնի են, խոսքը համապարփակ պաշտպանության (Comprehensive defence) մասին է, բայց մենք պետք է այս մոտեցումները հարմարեցնենք Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությանը։ Ժամանակին առաջարկվել էր լավ հայեցակարգ՝ «Ազգ-Բանակ», բայց պահանջվում էր այն հագեցնել իրական ծրագրով։ Ի վերջո, յուրաքանչյուր մարդ պետք է իմանա իր տեղն ու դերը, իր գործողությունները որոշակի հանգամանքներում։
Ինչ վերաբերում է բուն պաշտպանական համակարգին, փորձեմ ձեւակերպել տեսլականը.
•    Մարդկային ռեսուրսների տեսանկյունից պետք է ունենանք բարձր պրոֆեսիոնալ կորիզ՝ ի դեմս գործող բանակի կազմի, լավ պատրաստված պահեստազոր եւ բավականաչափ պատրաստված աշխարhազոր։ Մարդկանց հետ աշխատանքը պետք է հիմնված լինի ժամանակակից տեղեկատվական համակարգի վրա, իրականացվեն նախապատրաստական եւ զորահավաքային աշխատանքներ։
•    Կառավարման տեսակետից դա ցանցակենտրոն համակարգ է, որտեղ տեղեկատվությունը ճիշտ հավաքվում եւ բաշխվում է, իսկ ղեկավարումը տեղի է ունենում բաշխված ղեկավարության պայմաններում։ Կարծում եմ՝ մենք արդեն այն փուլում ենք, որում արհեստական բանականությունը (AI) նույնպես էական դեր կունենա։ Ընդհանրապես, ես այն կանվանեի «Արհեստական բանականության վրա հիմնված ցանցակենտրոն պատերազմի կառավարում» (АI based network centric warfare):
•    Կատարված գործառույթի տեսանկյունից ԶՈՒ-ն պետք է լինի միասնական հետախուզական եւ հարվածային համակարգ, որը կարող է հնարավորինս արդյունավետ հակառակորդին հասցնել պլանավորված մասշտաբի վնաս։
•    Մարտական պատրաստության առումով մեզ պետք են բարձր պրոֆեսիոնալիզմ ունեցող մասնագիտացված զորքեր (ՀՕՊ, հրետանի, ՌԷՊ զորքեր, անօդաչու զորքեր, ավիացիա) եւ լավ պատրաստված հետեւակ ու հատուկ նշանակության ուժեր, որոնք կարող են իրականացնել փոխհամագործակցված համազորային օպերացիաներ։
•    Մարտական գործողություններ վարելու մեթոդի տեսակետից կարեւոր է ձգտել ունենալ ռազմավարական նախաձեռնողականություն, կարողանալ համատեղել ակտիվ պաշտպանությունը հարձակողական օպերացիաների հետ։ Դա վերաբերում է նաեւ հնարավոր ռազմական գործողությունների սկզբնական շրջանին։
•    Սահմանների պաշտպանության տեսակետից մեզ անհրաժեշտ են ավտոմատացված լուծումներ եւ դիրքերի համար լավագույն ինժեներական հագեցվածություն, որը հնարավորինս կապահովի մեր զինվորների անվտանգ ծառայությունը եւ հակառակորդի համար լուրջ խնդիրներ կստեղծի ագրեսիայի դիմելու դեպքում:
•    Բարոյահոգեբանական առումով մենք՝ որպես հասարակություն, պետք է ցանկացած պահին պատրաստ լինենք պատերազմի։ Վերաձեւակերպելով դասական միտքը՝ «այն հասարակությունը, որը պատրաստ է պատերազմին, ունի լավագույն շանսերը պատերազմից խուսափելու համար»։
- Բանակի արդիականացման տեսլականի իրագործման ի՞նչ առարկայական լուծումներ եք առաջարկում, ինչի՞ց սկսել։
- Պետք է սկսել հասարակության մեջ սպայի հեղինակության եւ կարգավիճակի բարձրացումից: Զինվորական մասնագիտությունը, երկրի համար ամենաանհրաժեշտը լինելով, համապատասխան քաղաքականության բացակայության հետեւանքով դարձել է ոչ հեղինակավոր։ Պետք է այնպես անենք, որ բանակ գան հայրենասեր, տաղանդավոր տղաներ, որոնք իրենց համար կտեսնեն կարիերայի եւ ստեղծագործական վերելքի հնարավորություններ։ Անհրաժեշտ է զինվորների մարտական պատրաստության նոր համակարգ ներդնել (մեր հիմնադրամը հատուկ ուշադրություն է դարձնում այս ոլորտին): Ակնհայտ առաջնահերթությունը սպառազինության եւ զինտեխնիկայի շտապ ձեռքբերումն է (այստեղ ուշացել ենք, բայց ինչպես վերը նշվեց, արդեն որոշակի քայլեր են արվում)։ Անհրաժեշտ է զարգացնել գոյություն ունեցող կառավարման համակարգերը եւ ներդնել նորերը, լայն հանրային քննարկման միջոցով վերջնական տեսքի բերել զինծառայության տարբեր տեսակների կազմակերպման օրենսդրական հիմքերը։ Հրատապ խնդիրը պաշտպանական համակարգի զարգացման ռազմավարությունը թղթի վրա դնելն է (այստեղ էլ ենք շատ ուշացել)։ Նորից ընդգծեմ՝ զինվորականները պետք է ակտիվորեն համագործակցեն ռազմարդյունաբերական համալիրի ներկայացուցիչների հետ՝ ավելի լավ հասկանալու, թե ինչ լուծումներ կարող ենք ստանալ երկրի ներսում։ Այդ փոխգործակցության կազմակերպումը երկրի բարձրագույն ռազմաքաղաքական ղեկավարության պարտականությունն է։ Եվ ընդհանրապես, առանց հստակ արտահայտված քաղաքական կամքի, հնարավոր չէ լուծել բանակի արդիականացման վերը նշված խնդիրները։ Կարեւոր է, որ պատասխանատու պաշտոններ զբաղեցնող մարդիկ հասկանան՝ նախաձեռնողականությունը ողջունելի է, ոչ թե պատժելի, իսկ կարեւորագույն խնդիրը նպատակներին հասնելն է։

Давид Пахчанян: «Есть разработки, способные изменить способ ведения боевых действий»
Давид Пахчанян является председателем Совета попечителей фонда «Арар», сооснователем образовательного фонда «Айб». В 2016-2019гг. он занимал пост заместителя министра обороны-председателя государственного военно-промышленного комитета Армении.
- Чем вы занимаетесь после ухода с поста замминистра обороны-председателя государственного военно-промышленного комитета? Какие работы проводит фонд «Арар» после войны 2020 года?
- После ухода с госсслужбы я уделяю некоторое время бизнес-проектам, в которых участвовал еще до назначения, но в основном занимаюсь общественными и благотворительными проектами в сферах безопасности, образования, идентичности и культуры. Больше всего внимания уделяю вопросам безопасности.
В фонде «Арар» мы считаем модернизацию системы безопасности Армении и Республики Арцах первоочередной задачей и предпринимаем активные шаги в этом направлении.
Наша деятельность усложняется вдвойне, ведь в условиях потерь и кризиса после 44-дневной войны нам приходится восстанавливать военно-технические потери и одновременно модернизировать систему, сталкиваясь с новыми вызовами. Прошло два года после катастрофической войны, но огромные потери системы обороны до сих пор не восполнены. В сотрудничестве с представителями систем безопасности и обороны Армении и Республики Арцах, соответствующими подразделениями вооруженных сил, мы реализуем множество программ, направленных на модернизацию механизмов защиты благодаря внедрению современных технологий, технических средств и решений. Наши проекты разнообразны, но основная миссия направлена на модернизацию защитных механизмов и улучшение среды безопасности за счет современных технологий, технических средств и военно-научных решений. Из соображений конфиденциальности мы не можем рассказывать подробности реализованных проектов.
- Произведена ли оценка потерь военной техники после войны 2020 года?
- Уверен, что в министерстве обороны эти потери оценили. Я в целом имею представление о потерях. Из открытых источников очевидно, что у нас были серьезные потери средств ПВО, артиллерии, ракетных систем и другой техники.
Eсть более важный вопрос - смогли ли мы извлечь уроки из этой войны? Уверен что в Генеральном штабе «по горячим следам» провели анализ, но считаю, что анализ должен быть проведен также независимой экспертной комиссией, политически не ангажированной. Общество должно знать о допущенных стратегических ошибках, чтобы быть готовым к соответствующим изменениям. Следует иметь ввиду, что возможная новая война не будет похожа на войну 2020 года. Хотя бы потому, что мы потеряли территории, которые давали хоть какую-то стратегическую глубину. Она также не будет похожа на украинскую войну и нам следует использовать все доступные  интеллектуальные ресурсы, чтобы найти специфические решения.
- Какие шаги по восстановлению военного потенциала являются приоритетными и каких затрат они потребуют?
- В первую очередь, это восстановление и преумножение средств ПВО, артиллерии, ракетных систем, противотанковых средств. Нужно увеличивать возможности нанесения точных ударов, в том числе за счет разного рода беспилотных систем. Также это разведывательные системы радио- и оптического диапазона, в том числе - беспилотные, РЭБ, связь. Нужно пересмотреть методы использование бронетанковых войск.
Но не менее важно внедрить современные подходы в управление войсками, принципиально улучшить их подготовку. Вооружение - это полдела, современные армии становятся все более технологичными и в них необходимы продвинутые специалисты.
Все это, естественно, стоит недешево, но с моей точки зрения это посильное бремя для нашей экономики. Я приветствую существенное увеличение бюджета на оборону. Если мы сохраним эту тенденцию, то средств для модернизации будет достаточно. Важно проводить эту работу систематически, не увязывать ее с сиюминутными изменениями внешнеполитической конъюнктуры, а наоборот, учитывать различные сценарии ее развития. Именно та часть технических решений, которые могут быть осуществлены нашим ВПК, даст нам преимущество, которое нивелирует финансовое превосходство наших противников. Основной ресурс, которого нам не хватает - это время, которое мы, к сожалению, бездумно растрачиваем.
- Часто говорится о необходимости основания в Армении производства БПЛА в промышленных масштабах. Насколько это реалистично?
- Производство БПЛА в определенных масштабах уже налажено. Я не вижу принципиальных проблем, мешающих организовать крупномасштабное производство в Армении. Сейчас в эту сферу идут частные инвестиции, есть ряд хорошо зарекомендовавших себя образцов и новые перспективные разработки.
Давид Пахчанян Давид Пахчанян
Но важное значение имеет политика государства. После вывода военно-промышленного комитета из состава министерства обороны не решены вопросы по синхронизации работы военного ведомства и военно-промышленного комплекса. Необходимо, чтобы государство составляло долгосрочные планы по закупке техники и заключало с компаниями долгосрочные договора на разумных условиях. Минобороны должно четко формулировать требования к необходимой технике, не занижать, но и необоснованно не завышать.  Министерство должно иметь возможности объективно оценивать то, что представлено производителями, проводить документированные войсковые испытания и формулировать требования к доработкам.
- Вообще, если говорить о развиии военной промышенности и использовании новейших технологий, обладаем ли мы реальным потенциалом для производства конкурентоспособных и боеспособных средств?
- Да,  обладаем. У нас есть ряд разработок высокого класса, некоторые из них уже находятся на вооружении. Есть ряд перспективных разработок, которые могут серьезно, или даже принципиально изменить способ ведения боевых действий. Как я уже говорил, в сферу военной промышленности приходят частные инвесторы, готовые вкладывать в самые передовые технологии. Это примерно те же люди, которые вкладывали в развитие ИТ и за последние годы добились серьезных успехов в этой области. Они понимают, что именно за счет инновационных и неординарных решений мы можем переиграть противников.
Но не менее важно, чтобы государство выступало заинтересованным партнером в этом процессе. То, что у нас неоднократно не выполнялся бюджет по научно-исследовательским и опытно-конструкторским работам (НИОКР), долго не назначался руководитель военно-промышленного комитета, свидетельствует о наличии серьезных проблем. Очень надеюсь, что новый председатель ВПК сможет переломить эту тенденцию, но многое зависит и от руководства министерства обороны и Генерального штаба. Необходимо, чтобы государство обладало долгосрочным видением развития Вооруженых сил и совместно с ВПК формулировало те проекты, которые могут быть разработы в Армении и дать нам преимущество на поле боя. Примером может служить относительно дешевое высокоточное оружие - современные технологии позволяют это сделать.
- Боевые действия 13-14 сентября показали, что наши средства ПВО, к сожалению, не могут обеспечить должную защиту. Каким вы видите решение этой проблемы?
- Организовать эффективную систему ПВО с имеющимся вооружением и военной техникой было непростой задачей даже до войны 2020 года, учитывая сложный рельеф и глубину местности. После войны это задача стала еще сложнее из-за сокращения глубины. Есть отдельный вопрос к организации действий ПВО во время боевых действий 13-14 сентября.
Но хорошая новость состоит в том, что в прошлом десятилетии была проведена большая работа по IT-решениям для ПВО. Только благодаря этому войска ПВО могли решать боевые задачи, даже несмотря на острую нехватку современных средств поражения.
Что нужно делать сейчас? Насытить систему обнаружения и сопровождения, закупить комплексы ПВО, предназначенные для борьбы с «большой» авиацией и найти решение для борьбе с БПЛА, в том числе работающих «стаями». Последнее по силам нашему ВПК. По большому счету, нам не хватает только времени, скорость всех действий должна быть существенно увеличена.
- В последние месяцы в индийских СМИ были публикации о заключении контрактов о поставках Армении ракетных систем, артиллерийских средств и систем залпового огня. Вы считаете оправданными закупки такого вооружения?
- Я лично знаком с возможностями индийского ВПК, знаю, как минобороны Индии проводит приемку новых образцов вооружения. Это очень серьезный процесс. Работа с индусами по военно-техническому сотрудничеству началась еще в конце 2017 года. В открытой печати была информация о том что мы и ранее закупали индийские системы - речь о радарах контрбатарейной борьбы Swathi. Индия - одна из немногих стран, имеющих серьезный ВПК, с которой мы можем работать в этой сфере без существенных ограничений. Считаю, что мы опоздали с налаживанием этих отношений и приветствую нынешнюю активность. В то же время, это взаимодействие не должно развиваться только в одном направлении, мы также должны продвигать нашу продукцию и наши решения. А нам есть, что предложить, особенно из того, что интересует индийскую сторону - в частности, это разного рода высокотехнологические решения на базе радиоэлектроники.
В 2018 году у нас на выставке “ArmHiTec” была делегация из Индии, и они были приятно удивлены рядом наших возможностей. Военно-техническое сотрудничество должно стать одним из столпов развития стратегического партнерства с Индией.
- После войны 2020 года часто говорят о модернизации оборонной системы. Каково ваше видение организации этого процесса?
- В первую очередь хочу подчеркнуть, что модернизация нужна не только системе обороны, но и всем системам обеспечения безопасности. Концепции известны, речь идет о всеобъемлющей обороне (Comprehensive defence), но мы должны адаптировать эти  подходы к триединству Армения-Арцах-Диаспора. В свое время для этого была предложена хорошая концепция «Нация-армия», но следовало насытить ее реальной программой. В конечном итоге, каждый человек должен знать свое место и роль, свои действия в тех или иных обстоятельствах.
Что касается непосредственно оборонительной системы, то попробую сформулировать видение:
•    С точки зрения человеческих ресурсов у нас должен быть высокопрофессиональный костяк в составе действующей армии, хорошо подготовленного резерва и достаточно подготовленного дополнительного ресурса. Работа с людьми должна быть основана на современный информационной системе.
•    С точки зрения управления - это сетецентрическая система, в которой правильно собирается и распределяется информация и происходит командование в условиях распределенного лидерства. Думаю, мы уже находимся на той стадии, в которой существенную роль также будут играть технологии искуственного интеллекта (ИИ).
•    ВС должны быть единой разведывательной и ударной системой, способной максимально эффективно причинить противнику ущерб запланированного масштаба.
•    С точки зрения боевой подготовки нам необходимы высокопрофессиональные специализированные войска (ПВО, артилерия, РЭБ, «беспилотные» войска, авиация) и хорошо подготовленная пехота и войска специального назначения, способные проводить взаимосогласованные общевойсковые операции.
•    С точки зрения метода ведения ведения боевых действий важно стремиться иметь стратегическую инициативу, уметь сочетать активную оборону с наступательными действиями. Это относится в том числе и к начальному периоду возможных боевых действий.
•    Для защиты границ нужны решения по автоматизации и лучшему инженерному оборудованию позиций, которые максимально обезопасят службу наших солдат и создадут серьезные проблемы для противника.
•    Наше общество должны быть готово к войне в любой момент. Если перефразировать известное высказывание, то «готовое к войне общество имеет лучшие шансы избежать ее».
- Какие конкретные решения по реализации концепции модернизации вы предлагаете и с чего следует начинать?
- Надо начинать с поднятия авторитета и статуса офицеров в обществе. Мы должны сделать так, чтобы в армию приходили патриотичные, талантливые ребята, которые видели бы в ней возможности карьерного и творческого роста.  Необходимо внедрение новой системы подготовки солдат (наш фонд уделяет этому направлению особое внимание). Очевидный приоритет - срочная закупка военной техники (здесь мы запоздали, но, как отмечалось выше, определенные шаги уже предпринимаются).
Следует развивать имеющиеся системы управления и внедрять новые, посредством широких общественных обсуждений доработать законодательные основы организации военной службы разного рода. Злободневым вопросом является официальное оформление стратегии развития оборонной системы (и здесь мы сильно запоздали).
Подчеркну еще раз - военные должны активно сотрудничать с представителями ВПК для лучшего понимания тех решений, которые можно обеспечить внутри страны. Организация этого взаимодействия - обязанность высшего военно-политического руководства страны. И вообще, без четко выраженной политической воли задачи модернизации армии решить не получится. Важно, чтобы люди, занимающие ответственные позиции, понимали, что инициатива не наказуема, а приветствуется, и что их основная задача -достижение поставленных целей.