Ռուբեն Վարդանյան. Անկախությունը կենացով ու խոսքերով չեն պահում - Mediamax.am
- Պարոն Վարդանյան, վերջին օրերին Արցախի բնակչությունը զրկված է գազամատակարարումից եւ կանգնած է հումանիտար բնույթի խնդիրների առաջ: Մի քանի օր առաջ Դուք եղել եք Արցախում՝ ինչպե՞ս եք գնահատում իրավիճակը:
- Իսկապես, օրեր առաջ եմ եղել Արցախում, որտեղ հանդիպել եմ  տարբեր մարդկանց, տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների եւ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ: Տեղեկացված եմ իրավիճակին եւ ծանոթ եմ խնդիրներին: Փորձում եմ ամեն  ինչ անել, որպեսզի օգնեմ լուծումներ գտնել: Մենք անընդհատ կապի մեջ ենք Արցախի ղեկավարության հետ, եւ փորձում ենք հասկանալ՝ ինչպես կարող ենք  արագ օգնել մարդկանց:
- Կոնկրետ ծրագրեր ներկայում իրականացնո՞ւմ եք այնտեղ:
-Այո, ինչպես գիտեք, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության միջոցով մենք ուղիղ աջակցության ծրագրեր ենք իրականացնում Արցախում, որոնք շարունակական են լինելու: Արդեն իրականացվել են 1,7 միլիոն դոլարի աջակցության եւ զարգացման ծրագրեր, մեկնարկի փուլում են եւս 500 հազար դոլարի ծրագրեր: Դրանք իրականացվում են կրթության, առողջապահության, ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտներում, ինչպես նաեւ սոցիալական ուղղվածություն ունեն:
Ուզում եմ ընդգծել, որ Արցախը, ինչպես եւ միշտ ասել եմ,  թիվ մեկ առաջնահերթությունն է ինձ համար եւ շատ կարեւոր ներկայացվածություն ունի մեր տարբեր նախաձեռնություններում:
- Ձեր վերջին օրերի հարցազրույցները, որտեղ խոսել եք աշխարհաքաղաքական  ներկա իրավիճակի, Հայաստանի վրա ռուս-ուկրաինական հակամարտության ազդեցությունների մասին, քննարկման թեմա են դարձել սոցիալական ցանցերում: Հատկապես այն հատվածը, երբ խոսել եք տարբեր հավանական սցենարների, այդ թվում՝ Հայաստանի ինքնիշխանությանն անդրադարձող սցենարների մասին հարցին:
- Համոզված եմ, որ մենք միշտ պարտավոր ենք թե՛ լավ, թե՛ դժվարին ժամանակաշրջաններում քննարկել, հասկանալ զարգացման բոլոր հնարավոր սցենարները: Ինչպես գիտեք, ես եւ իմ գործընկերներն ավելի քան քսան տարի առաջ սկսել էինք «Հայաստան 2020» նախաձեռնությունը, որի ներքո Հայաստանի զարգացման տարբեր սցենարներ էին մշակվել: Ցավոք, կյանքը ցույց տվեց, որ իրականացան ոչ լավագույն սցենարները:
Այսօր եւս կարեւոր է հասկանալ, թե ինչպիսի սցենարներ կան, եւ աշխարհաքաղաքական իրավիճակը եւ ռուս-ուկրաինական իրադարձությունները ինչ ազդեցություն կարող են ունենալ Հայաստանի վրա: Մենք չենք կարող չմտածել, չխոսել այդ մասին եւ ձեւացնել, թե դրանք մեզ հետ ոչ մի կապ չունեն:
Այս իրավիճակում պետք է հնարավոր ամեն ինչ անենք՝ ռիսկերը նվազեցնելու եւ հնարավորություններն ընդլայնելու համար:
Մենք քիչ ժամանակ ունենք։ Պետք են արագ, պրոֆեսիոնալ եւ հետեւողական քայլեր։ Եթե ճիշտ չարձագանքենք այս իրադարձություններին, հնարավոր է անգամ վնասներ կրենք: Ե՛վ հնարավորությունները, եւ՛ ռիսկերը խորքային քննարկումներ են պահանջում բոլոր կողմերի՝  եւ՛ կառավարության, եւ՛ մասնավոր հատվածի մասնակցությամբ։
Էլիտան հենց նրա համար է էլիտա, որպեսզի գիտակցի՝ որտեղ ենք մենք գտնվում, ինչ իրավիճակում, քննարկի, ինչ պիտի անենք այս կամ այն սցենարի դեպքում: Ընդ որում, սա միայն կառավարության ու Ազգային ժողովի խնդիրը չէ, այլ բոլոր այն առողջ ուժերի, որոնք շահագրգռված են մեր պետականության պահպանմամբ ու ամրապնդմամբ:
Մենք առերեսվում ենք լուրջ մարտահրավերների: Այս իրադրությունում մենք պետք է դիտարկենք համընդհանուր մոբիլիզացիան, նաեւ՝ ռազմական: Արդյոք մենք պատրա՞ստ ենք սրան։
Մենք կախված ենք սննդամթերքի ներկրումներից, վառելիքի գներից: Գազի գինը աշխարհում 3000 դոլարի է հասնում, Հայաստանին այն  Ռուսաստանը վաճառվում է 160 դոլարով: Այս իրողություններում ինչպիսի՞ ինքնիշխանության մասին կարող ենք խոսել:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի անկախությանը, այն ինձ համար եղել եւ մնում է առանցքային արժեք: Եվ իմ ամբողջ գործունեությունն ուղղված է եղել Հայաստանի անկախության ամրապնդմանը եւ Արցախի անվտանգության ուժեղացմանը: Բայց անկախությունը կենացով ու խոսքերով չեն պահում, դրա համար պետք է աշխատանք, կամք եւ նվիրում:
- Ռուս-ուկրաինական հակամարտության դեռ սկզբից Դուք հայտարարեցիք, որ պատերազմը պետք է կանգնեցնել որքան հնարավոր է շուտ: Հակամարտությունը դեռ շարունակվում է: Ինչպիսի՞ն է Ձեր վերաբերմունքը:
- Ես իմ հարցազրույցներից մեկում արդեն մեկ անգամ առիթ ունեցել եմ մեջբերելու եւ հիմա էլ ուզում եմ կրկնել Մայր Թերեզայի խոսքերը: Երբ նրան առաջարկել են միանալ ընդդեմ պատերազմի անցկացվող երթի, նա հետաքրքիր պատասխան  է տվել՝ ասելով. «Ոչ, ես չեմ միանա ընդդեմ պատերազմի երթին: Ես կմիանամ, եթե այն լինի հանուն խաղաղության»: Սա կարեւոր ուղերձ է եւ խորը իմաստ ունի: Այդ ուղերձն է ընկած մեր մի շարք նախաձեռնությունների՝ UWC Դիլիջանի միջազգային դպրոցի, «Ավրորա»  համաշխարհային նախաձեռնության հիմքում: Մարդիկ պետք է ընդհանուր հայտարարի գան, տարբեր տեսակետներ ունեցող մարդիկ պետք է խոսեն միմյանց հետ եւ ոչ թե ոչնչացնեն միմյանց:
Ի վերջո, պատերազմը մի օր ավարտվելու է. եթե այս ամենը կանգնեցնելու միջոց չգտնենք եւ ուղիներ չգտնենք այդ ամենից հետո ապրելու համար, պետք է մեզ հարց տանք՝ իսկ հետո ի՞նչ է մեզ սպասվում:
Ես խորապես համոզված եմ, որ միայն երկխոսության ու շփման  միջոցով է հնարավոր խաղաղության հասնել ու այն պահպանել։

Рубен Варданян: «Независимость не удерживают тостами и словами» - Mediamax.am
- Господин Варданян, население Арцаха лишено газоснабжения и испытывает проблемы гуманитарного характера. Несколько дней назад вы были в Арцахе. Как Вы оцениваете ситуацию?
- Действительно, несколько дней назад я был в Арцахе, встречался с разными людьми, с представителями различных сфер и президентом Араиком Арутюняном. Я проинформирован о ситуации и знаком с проблемами. Пытаюсь делать все, чтобы помочь найти решения. Мы на постоянной связи с руководством Арцаха и пытаемся понять, как мы можем оперативно помочь людям
- Осуществляете ли Вы там в настоящее время какие-либо конкретные программы?
- Да, как известно, посредством гуманитарной инициативы «Аврора» мы реализуем программы прямой поддержки в Арцахе, которые будут продолжаться. Уже реализованы программы содействия и развития на сумму 1,7 млн долларов, стартуют программы еще на 500 тысяч долларов. Они осуществляются в сферах образования, здравоохранения, развития инфраструктур, а также имеют социальную направленность.
Хочу подчеркнуть, что Арцах, как я всегда говорил, является для меня приоритетом номер один и имеет очень важное представительство в наших различных инициативах.
- Ваши интервью последних дней, в которых Вы говорили о сложившейся геополитической ситуации, влиянии российско-украинского конфликта на Армению, стали темой для обсуждения в социальных сетях. Особенно та часть, в которой Вы ответили на вопрос о различных возможных сценариях, в том числе о сценариях, затрагивающих суверенитет Армении.
- Я убежден, что мы всегда обязаны как в хорошие, так и в трудные периоды обсуждать, понимать все возможные сценарии развития. Как вы знаете, я и мои партнеры более двадцати лет назад начали инициативу «Армения 2020», в рамках которой были разработаны различные сценарии развития Армении. К сожалению, жизнь показала, что реализовались не лучшие из них.
Сегодня также важно понять, какие существуют сценарии, и какое влияние может оказать геополитическая ситуация и российско-украинские события на Армению. Мы не можем не думать, не говорить об этом и делать вид, что это не имеет к нам никакого отношения.
В этой ситуации следует делать все возможное для снижения рисков и расширения возможностей.
У нас мало времени. Необходимы быстрые, профессиональные и последовательные шаги. Если мы не будем правильно реагировать на эти события, возможно, даже понесем потери. Как возможности, так и риски требуют глубоких обсуждений с участием всех сторон - и правительства, и частного сектора.
Элиты являются таковыми именно для того, чтобы осознать, где мы находимся, в какой ситуации, обсудить, что мы должны делать в случае того или иного сценария. При этом это не только проблема правительства и Национального собрания, но и всех тех здоровых сил, которые заинтересованы в сохранении и укреплении нашей государственности.
Мы сталкиваемся с серьезными вызовами. В этой ситуации мы должны рассматривать всеобщую мобилизацию, также военную мобилизацию. Готовы ли мы к этому?
Мы зависим от импорта продуктов питания, цен на топливо. Цена на газ в мире достигает 3000 долларов, Армении Россия продает его за 160 долларов. О каком суверенитете мы можем говорить в этих реалиях?
Что касается независимости Армении, для меня она была и остается ключевой ценностью. И вся моя деятельность была направлена на укрепление независимости Армении и усиление безопасности Арцаха. Но независимость не удерживают тостами и словами, для этого нужна работа, воля и преданность.
- В самом начале российско-украинского конфликта Вы заявили, что войну нужно остановить как можно быстрее. Конфликт все еще продолжается. Каково ваше отношение?
- В одном из своих интервью я уже имел возможность процитировать слова Матери Терезы, и хотел бы повторить их.
Когда ей предложили присоединиться к шествию против войны, она дала интересный ответ: «Нет, я не присоединюсь к шествию против войны. Я присоединюсь, если оно будет во имя мира». Это важное послание с глубоким смыслом. Это послание лежит в основе ряда наших инициатив – колледжа UWC Дилижан, Всемирной инициативы «Аврора». Люди должны прийти к общему знаменателю, люди с разными точками зрения должны говорить друг с другом, а не уничтожать друг друга.
В конце концов, война однажды закончится: если мы не найдем способ остановить все это и не найдем пути жить после всего этого, мы должны задать себе вопрос: «А что нас ждет потом?».