«Վրաստանին պետք են ավելի շատ հայազգի քաղաքական գործիչներ»
Վրացական «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության առաջնորդ Իրակլի Ալասանիայի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքսին
Իրակլի Ալասանիան 2002թ. նշանակվել էր Վրաստանի ազգային անվտանգության նախարարի առաջին տեղակալ, 2004թ.` պաշտպանության փոխնախարար եւ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ: 2004թ. սեպտեմբերին Ալասանիան դարձել էր «Աբխազիայի վտարանդի կառավարության» նախագահ եւ Վրաստանի նախագահի` վրաց-աբխազական բանակցությունների գծով հատուկ ներկայացուցիչ: 2006թ. Իրակլի Ալասանիան նշանակվել էր ՄԱԿ-ում Վրաստանի մշտական ներկայացուցիչ եւ այդ պաշտոնը թողեց 2008թ. դեկտեմբերին: 2009թ. հուլիսին նա հիմնեց «Ազատ դեմոկրատներ» ընդդիմադիր կուսակցությունը: Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը զրուցել է Իրակլի Ալասանիայի հետ ԱՄՆ Մարշալի Գերմանական հիմնադրամի կողմից կազմակերպված Բրյուսելյան Ֆորումի ընթացքում:
- Ինչպե՞ս կգնահատեք հայ-վրացական հարաբերությունները:
- Հայաստանը ոչ միայն լավ հարեւան է, այլեւ պատմականորեն եղել է Վրաստանի ռազմավարական գործընկերը: Ներկայիս հարաբերությունները շատ բարձր մակարդակում են, եւ վերջին տարիներին հարաբերությունների բարելավումը տնտեսության, զբոսաշրջության եւ այլ ոլորտներում զգալի է եղել: Չնայած ես ընդդիմադիր եմ ներկայիս վրացական կառավարությանը, դա այն սակավաթիվ հարցերից է, որոնց շուրջ մենք համակարծիք ենք: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Հայաստանի հետ մեր հարաբերությունները դառնան ավելի ամուր եւ ուժեղ: Մենք գիտակցում ենք, որ այդ հարաբերությունները կարեւոր են ոչ միայն երկկողմ համատեքստում, այլեւ` ողջ տարածաշրջանի համար: Մենք ցանկանում ենք Հայաստանին ավելի ներգրավված տեսնել տարածաշրջանային էներգետիկ ու ենթակառուցվածքային նախագծերում:
Վիրահայերը մեր երկրի ամենամեծ համայնքներից մեկն են, եւ մեզ համար այդ հարաբերությունները շատ թանկ են: Սակայն ես ցանկանում եմ, որպեսզի վրացական կառավարությունը եւ քաղաքական գործիչները ավելին անեն Թբիլիսիում եւ Սամցխե-Ջավախեթիում ապրող հայերի համար, որպեսզի վերջիններս իրենց ավելի ներգրավված զգան Վրաստանի կառուցման գործընթացում: Այդ ուղղությամբ առաջին քայլերն արդեն ձեռնարկվել են ենթակառուցվածքների բարելավման, մասնավորապես, ճանապարհների վերականգնման միջոցով: Սակայն պահանջվում է շատ ավելին: Քանի որ մենք պատրաստվում ենք հաջորդ խորհրդարանական եւ նախագահական ընտրություններին, ես կցանկանայի, որպեսզի մեր երկրում լինեն ավելի շատ հայազգի քաղաքական գործիչներ, Վրաստանի համար դա միայն շահավետ է:
- Ոմանք պնդում են, որ Վրաստանի վերնախավը կասկածանքով է վերաբերում Հայաստանին Ռուսաստանի հետ նրա ամուր կապերի լույսի ներքո, իսկ հայաստանյան վերնախավը եւս կասկածամիտ է Վրաստանի նկատմամբ` Ադրբեջանի հետ նրա սերտ հարաբերությունների պատճառով:
- Նման ֆոբիաներն ու կասկածանքները անհիմն են: Նույնիսկ ամենածանր ժամանակահատվածում` 2008թ. օգոստոսին Ռուսաստանի հետ պատերազմի ընթացքում, Հայաստանի հետ մեր հարաբերությունները հրաշալի էին, եւ Հայաստանում մեր եղբայրները հասկանում էին, թե ինչի միջով ենք մենք ստիպված անցնել: Եվ մենք ունեինք Հայաստանի աջակցությունը Վրաստանի տարածքային ամբողջականության հարցում, ինչը մեզ համար այդ ժամանակահատվածում շատ զգայուն խնդիր էր:
- Հակամարտությունների խնդիրն այլ գործոն է, որն ազդում է վրաց-հայկական հարաբերությունների վրա: Օբյեկտիվ պատճառներով Հայաստանը սատարում է ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքին, իսկ Վրաստանի համար առաջին տեղում է տարածքային ամբողջականության սկզբունքը:
- Կարծում եմ, որ Թբիլիսիի ու Երեւանի իշխող վերնախավերը հասկանում են, որ մենք պետք է շատ զգույշ լինենք այդ հարցերում` երրորդ կողմերին ոչ մի առիթ չտալով մեր դիրքորոշումներն օգտագործել միմյանց դեմ: Մեր բախտը բերել է, որ ռազմավարական լավ գործընկերություն ունենք Հայաստանի, ինչպես եւ Ադրբեջանի հետ: Մենք գիտակցում ենք, որ Երեւանի ու Բաքվի միջեւ բանակցությունները դժվարին են, եւ Վրաստանը պատրաստ է հաշտարարի դեր կատարել այն ժամանակ, երբ դա անհրաժեշտ լինի: Սակայն դա կարող է տեղի ունենալ միայն այն դեպքում, եթե հայերն ու ադրբեջանցիները դա հարկավոր համարեն:
- Ի՞նչ եք մտածում հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորելու փորձերի մասին:
- Մենք ռազմավարական հարաբերություններ ունենք Թուրքիայի հետ տնտեսության, անվտանգության եւ ռազմական ոլորտներում: Մենք միայն ուրախ կլինենք հաշտության նշաններ տեսնել Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ: Ես հատուկ հայտարարություն եմ արել հայ-թուրքական գործընթացի մեկնարկի ժամանակ եւ խրախուսել այն` որպես շատ կարեւոր զարգացում ամբողջ տարածաշրջանի համար: Շատ կարեւոր է հասկանալ, որ առանց փոխադարձ օգնության տարածաշրջանը չի կարող զարգանալ: Հուսով եմ` գործընթացը կշարունակվի եւ կհանգեցնի կոնկրետ արդյունքների:
- Ներկայումս ինչպիսի՞ն է Վրաստանի ներքին քաղաքական իրավիճակը: Ժամանակին ընդդիմությունը շատ ակտիվ էր եւ պահանջում էր իշխանությունների հրաժարականը: Այսօր իրավիճակն ավելի հանգիստ է թվում:
- Ես շատ լավատեսորեն եմ տրամադրված առաջիկա ընտրությունների նկատմամբ: Մենք բանակցություններ ենք վարում կառավարության հետ ընտրությունների համար լավագույն պայմաններ ու միջավայր ստեղծելու համար: Միջազգային հանրությունը խրախուսում է այդ գործընթացը, եւ մենք հուսով ենք առաջիկա ամիսներին համաձայնեցնել խաղի կանոնները: Դա մեզ հնարավորություն կտա ընտրություններին մասնակցել արդար մթնոլորտում: Ես լավատես եմ իմ կուսակցության հնարավորությունների հարցում, քանի որ Թբիլիսիի տեղական ընտրություններում մենք ստացել ենք ձայների 20%-ը. դա նշանակում է, որ մենք ունենք լավ հիմք: Վրաստանի ութ հիմնական ընդդիմադիր կուսակցությունները տարբեր գաղափարախոսություններով ու ընտրազանգվածով այսօր գործում են միասնական ճակատով, որպեսզի հասնեն փոփոխությունների ընտրական միջավայրում:
- Այսինքն, վրացական ընդդիմության եւ կառավարության միջեւ առկա է երկխոսություն խաղի կանոնների ամրագրման վերաբերյալ:
- Այո, եւ դա լավ է: Դա հեշտ չէ, մենք բանակցությունների ընթացքում անցնում ենք բազմաթիվ խնդիրների միջով, սակայն իշխանություններն ու ընդդիմությունը հասկանում են, որ այժմ Վրաստանը հնարավորություն ունի ապացուցել իրեն եւ միջազգային հանրությանը, որ մենք կարող ենք փոփոխությունների հասնել ժողովրդավարական ինստիտուտների ու ընթացակարգերի միջոցով:

Эксклюзивное интервью лидера грузинской партии «Свободные демократы» Ираклия Аласания Медиамакс
В 2002 году Ираклий Аласания был назначен первым заместителем министра национальной безопасности Грузии. В 2004 году он стал замминистра обороны и замсекретаря Совета национальной безопасности. В сентябре 2004 года Аласания стал председателем «правительства Абхазии в изгнании» и специальным представителем президента Грузии по грузино-абхазским переговорам. В 2006 году Ираклий Аласания был назначен постоянным представителем Грузии в ООН и ушел в отставку с этого поста в декабре 2008. В июле 2009 основал оппозиционную партию «Свободные демократы». Директор Медиамакс Ара Тадевосян побеседовал с Ираклием Асалания в ходе Брюссельского Форума, организованного немецким Фондом Маршалла США.
- Как вы оцениваете нынешнеее состояние армяно-грузинских отношений?
- Армения является не только хорошим соседом, но и исторически была стратегическим партнером Грузии. Сегодняшние отношения находятся на очень высоком уровне, и улучшение отношений в сфере экономики, туризма и других областях за последние годы было значительным. Несмотря на то, что я нахожусь в оппозиции к нынешнему грузинскому правительству, это один из тех немногих вопросов, по которым мы солидарны. Мы хотим, чтобы наши отношения с Арменией стали более прочными и сильными. Мы понимаем, что эти отношения важны не только в двустороннем контексте, но и для всего региона. Мы желаем видеть Армению более вовлеченной в региональные энергетические и инфраструктурные проекты.
Армяне Грузии являются одной из самых больших общин в нашей стране, и мы дорожим этими отношениями. Но я хочу, чтобы грузинское правительство и политики делали больше для армян, живущих в Тбилиси и Самцхе-Джавахетии с тем, чтобы они чувствовали себя более вовлеченными в процесс строительства Грузии. Предприняты первые шаги в этом направлении посредством улучшения инфраструктур, в частности, восстановления дорог. Но требуется намного больше. Поскольку мы готовимся к следующим парламентским и президентским выборам, мне бы хотелось, чтобы в нашей стране появилось больше армянских политиков, Грузии это будет только выгодно.
- Некоторые утверждают, что элиты в Грузии с подозрением относятся к Армении из-за ее крепких связей с Россией, а армянские элиты так же подозрительны в отношении Грузии из-за ее тесных отношений с Азербайджаном.
– Подобные фобии и подозрения не имеют под собой основы. Даже в самый тяжелый период, в августе 2008 года, в ходе войны с Россией, наши отношения с Арменией были прекрасными, и наши братья в Армении понимали, через что нам пришлось пройти. И у нас была поддержка Армении в отношении территориальной целостности Грузии, что в тот период было для нас очень чувствительным вопросом.
- Вопрос конфликтов – другой фактор, оказывающий свое воздействие на грузино-армянские отношения. По объективным причинам Армения поддерживает принцип права на самоопределение, а Грузия выводит на передний план принцип территориальной целостности.
– Я думаю, что правящие элиты в Тбилиси и Ереване понимают, что нам следует быть очень осторожными в этих вопросах, не давая никаких поводов третьим странам использовать наши позиции друг против друга. Нам повезло, что у нас стратегическое партнерство с Арменией, так же, как и с Азербайджаном. Мы понимаем, что переговоры между Ереваном и Баку очень трудные, и Грузия готова сыграть роль примирителя тогда, когда это будет необходимо. Но это может произойти лишь в том случае, если армяне и азербайджанцы сочтут это нужным.
- Что вы думаете о попытках нормализовать армяно-турецкие отношения?
- У нас стратегические отношения с Турцией в области экономики, безопасности и военной сфере. Мы будем только рады увидеть знаки примирения между Арменией и Турцией. Я сделал специальное заявление, когда стартовал армяно-турецкий процесс, и я поддержал его, как очень важное развитие для всего региона. Очень важно понять, что без обоюдной помощи регион не будет развиваться. Я очень надеюсь, что процесс продолжится и приведет к конкретным результатам.
- Какова внутриполитическая ситуация в Грузии сегодня? Было время, когда оппозиция была очень активной и требовала отставки властей. Сегодня ситуация кажется спокойнее.
– Я очень оптимистично настроен в отношении будущих выборов. Сейчас мы ведем переговоры с правительством для создания лучших условий и среды для выборов. Международное сообщество поддерживает этот процесс, и мы надеемся согласовать в ближайшие месяцы правила игры. Это даст нам шанс участвовать в выборах в справедливой атмосфере. Я оптимистичен в отношении шансов моей партии, так как в сложившейся электоральной среде мы получили 20% голосов на местных выборах в Тбилиси, что означает, что у нас имеется солидная основа. Восемь главных оппозиционных партий Грузии с различными идеологиями и электоратом сегодня действуют единым фронтом с тем, чтобы добиться изменений в избирательной среде.
- То есть, между грузинской оппозицией и правительством существует диалог относительно фиксации правил игры?
- Да, и это хорошо. Это нелегко, мы проходим через множество проблем в ходе переговоров, но власти и оппозиция понимают, что сейчас у Грузии есть шанс продемонстрировать сами себе и международному сообществу, что мы можем делать изменения посредством демократических институтов и процедур.