Լուսանկարը` Sverigesradio.se
Յասին Ալ Հաջ Սալեհը սիրիացի գրող, հրապարակախոս եւ այլախոհ է: Գրում է Սիրիային եւ արաբական աշխարհին վերաբերող թեմաներով: 1980 թ-ին` 19 տարեկան հասակում բանտարկվել է ընդդիմադիր կոմունիստական կուսակցության անդամ լինելու համար ու 16 տարի անցկացրել Թադմուր բանտում:
Այժմ ապրում է Դամասկոսում, սատարում է սիրիական ընդդիմությանը:
Այդ երկրում զարգացումների շուրջ նրա հոդվածները հրապարակվում են The New York Times-ը, Լիբանանի The Daily Star-ը, մերձավոր արեւելյան Jadaliyya-ն:
- Ի՞նչը Սիրիա բերեց Արաբական գարունը՝ սոցիալական վիճակը, թե՞…
- Երեւի նկատել եք, որ հեղափոխությունները բռնկվում են հիմնականում այն երկրներում, որոնց ղեկավարները բռնակալներ են, ովքեր կառավարում են երկիրը տասնամյակներ եւ նպատակ ունեն իշխանությունը մահից հետո փոխանցել իրենց զավակներին: Տարիներ շարունակ այդ երկրների ժողովրդի մտածողության մեջ առկա է եղել այդ գաղափարը: Սա արտացոլվել է նաեւ երկրների ղեկավարների կառավարման ոճում՝ ընդդիմության նկատմամբ ճնշումներ, արքաներին վայել ապրելակերպ, ԶԼՄ-ների անազատություն… Սիրիան հենց այսպիսի կառավարման ձեւ ունեցող երկիր է, որտեղ ընտանեկան իշխանությունը շատ ուժեղ է: Բաշար ալ Ասադը իշխանության գալով՝ հիմնվեց իր հոր ստեղծած կոշտ անվտանգության համակարգի վրա, վերացրեց ընդդիմությունը ու սկսեց, այսպես ասած, “տնտեսության ազատականացման” քաղաքականություն վարել: Արդյունքում 11 տարիների ընթացքում հասարակությանը պատկանող ռեսուրսները, ինֆորմացիոն եւ կապի միջոցները դարձան մենաշնորհ անհատների ձեռքում:
Ներկայումս այդ քաղաքականության արդյունքում փոքր քաղաքները, ի տարբերություն մեծերի, անուշադրության են մատնված, գլխավոր քաղաքական կենտրոններն ավելի վեր են դասվում, քան արվարձանները, էլիտայի ու սովորական ազգաբնակչության միջեւ ջրբաժանն ավելի է մեծանում… Հենց այս պատճառով մոտավորապես մեկ տարի առաջ սկսվեց հեղափոխական շարժումը:
Կարելի է ասել, որ սիրիացիներին ավելի կտրուկ գործողությունների գնալ ստիպեց Թունիսի եւ Եգիպտոսի հեղափոխությունների դրական հանգուցալուծումը: Արաբական աշխարհի երկրներն իրար հետ կապված են էմոցիոնալ եւ մշակութային հզոր կապով, ու դա է պատճառը, որ Արաբական գարունը հեշտությամբ տեղափոխվեց Թունիսից Եգիպտոս, Լիբիա, Յեմեն, Բահրեյն եւ Սիրիա:
- Դուք իսկապե՞ս կարծում եք, որ ռեժիմի փոփոխության դեպքում Սիրիան կդառնա ավելի ժողովրդավար երկիր: Իսկ այդ պարագայում Եգիպտոսի օրինակը Ձեզ չի՞ վախեցնում: Այնտեղ հեղափոխությունը մեկ տարի առաջ է ավարտվել, բայց անհանգիստ վիճակը դեռ շարունակվում է եւ ստիպում մարդկանց գնալ Թահրիր:
- Անիրատեսական կլինի հավատալ, որ Սիրիան շատ շուտով կդառնա դեմոկրատական սկզբունքներով առաջնորդվող երկիր` «Բաաս» կուսակցության 50 տարի իշխանությունից եւ Ասադների 42 տարի տեւած բռնապետությունից հետո: Դժվար է, քանի որ սոցիալական դասերի միջեւ առկա է հսկա տարաբաժանում, գոյություն ունեն կրոնական եւ անջատողական ուժեր, թույլ արտադրություն, քաղաքական էլիտան էլ ոչ այնքան նորմալ մակարդակի է: Դեմոկրատիայի կերտմանը մասնակցում են հասարակական զանգվածներ, որոնք պայքարում են բռնապետության դեմ, ուզում են, որ երկրում հասարակությունն ավելի ազատ լինի: Ինքս գտնում եմ, որ հեղափոխությունը Սիրիայում կբերի ավելի ազատ վիճակի, բազմակարծությունը կգերիշխի, կստեղծվեն լավ հնարավորություններ քննարկելու սոցիալական, քաղաքական, օրենսդրական խնդիրներ, բայց, այնուամենայնիվ, կայուն դեմոկրատիան ավելի դժվար գործընթաց է:
Բավարար չէ միայն ռեժիմի տապալումը հանուն դեմոկրատիայի, քանի որ պետք է հոգեպես դուրս գալ Սիրիան կառավարող Ասադների ժամանակաշրջանից, որը ֆիզիկական եւ հոգեւոր ճգնաժամի առաջ է կանգնեցրել քաղաքական դաշտը: Եթե հեղափոխությունն իրականանա, հասարակությունը կանգնելու է լուրջ մարտահրավերների առաջ. պետք է իրականացնել վերակառուցում, որը կլինի առաջին վերակառուցումը երկրի պատմության ընթացքում, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ է ավելացնել շփումները հասարակության տարբեր դասերի միջեւ՝ փորձելով հաշտեցնել սիրիական ժողովրդի այդ դասերը…
Նաեւ կարծում եմ, որ Եգիպտոսի ներկայիս վիճակն ամեն դեպքում ավելի լավ է ու կայուն, քան Մուբարաքի ժամանակ: Թեկուզ միայն իսլամիստների հեռանկարային գործունեության օրինակով, ովքեր այսօր մեծամասնություն են կազմում Եգիպտոսի քաղաքական համակարգում. նրանք այսօր կորցրել են իրենց “զոհի” կարգավիճակը եւ կարծես թե հասնում են հաջողությունների Եգիպտոսի սոցիալական եւ տնտեսական խնդիրները բարձրաձայնելու եւ լուծումներ փնտրելու ճանապարհին: Եգիպտոսում արդեն ստեղծվել է լավ հնարավորություն քաղաքական բանավեճերի եւ ավելի շատ քաղաքական ազատության համար: Սա պատմություն է՝ լի խնդիրներով, որոնք «հավերժ չեն» ու չեն ճահճանալու ու թարախակալելու:
-2005 թվականին Ձեր հարցազրույցներից մեկում Դուք կանխատեսել էիք. “ …Իմ նախընտրած սցենարը ռեժիմի ամբողջական փոփոխությունը չէ: Ավելի շատ պետք է արտաքին ճնշում առկա ռեժիմի վրա, որպեսզի ավելի մեծ թվով սիրիացիներ ծավալեն հասարակական գործունեություն, եւ որքան շատ լինի այդ սիրիացիների թիվը, այնքան ավելի լավը կլինի Սիրիայի ապագան…”: Հիմա է՞լ եք գտնում, որ այս սցենարը հնարավոր է, թե՞ Ասադը պետք է ամեն դեպքում հեռանա:
-2005-ին ամեն ինչ այլ կերպ էր: Այն, ինչ այն ժամանակ խանգարում էր երկրում  հասարակական կարգին, արտաքին ճնշումն էր, ու կար անհրաժեշտություն սիրիացիների շրջանում ավելի մեծ հասարակական հետաքրքրություն առաջացնել քաղաքական գործընթացների նկատմամբ: Դա արվում էր, քանի որ մտավախություն կար, որ ռեժիմը կտապալվեր, իսկ սիրիական հասարակությունն այդ պահին քաղաքականապես ակտիվ չէր լինի: Այսօր իրավիճակը լրիվ այլ է: Մենք ունենք հեղափոխություն, հանրահավաքներ, որոնց մասնակցում են մեծ թվով ակտիվ սիրիացիներ տարբեր շրջաններում, ինչն, անշուշտ, տանելու է դեպի ռեժիմի տապալման: Ասադը, ով 2012-ի փետրվարի 17-ի դրությամբ սպանել է 8280 մարդ, պետք է հեռանա:
- 2011-ի դեկտեմբերի 7-ին ամերիկյան հեռուստաալիքներից մեկին տված բացառիկ հարցազրույցում Ասադը նշել էր. “…Մենք երբեք չենք ասել, թե ժողովրդավար երկիր ենք, բայց դրա հետ մեկտեղ մենք այն չենք, ինչ նախկինում, մենք առաջ ենք շարժվում… բարեփոխումներով: Հատկապես վերջին 9 ամիսների ընթացքում մենք բավական առաջընթաց ենք գրանցել: Ժողովրդավար երկիր դառնալու համար շատ ժամանակ է անհրաժեշտ, բայց մենք գնում ենք դրան: Այն ամենը, ինչ ես անում եմ, հիմնված է իմ ժողովրդի կամքի վրա…”: Պարոն Սալեհ, նախագահին կարծես թե ժամանակ է պետք ռեֆորմներ իրականացնելու համար… ու նա խնդրում է, որ իրեն ժամանակ տան: Ինչու՞ ընդդիմությունը չի համաձայնվում Ասադին շանս տալ:
-  Դուք հիմա խոսում եք մի մարդու մասին, ով սկսել է կառավարել երկիրը հեղափոխության բռնկումից 11 տարի առաջ: Սկզբում նա ասում էր, որ առաջնայինը տնտեսական բարեփոխումներն են, հետո անցավ վարչական բարեփոխումներին՝ իբր հանուն երկրի անվտանգության: Ես չգիտեմ պատմությունից նման օրինակ, որ Բաշար ալ Ասադի նման բռնակալները` իշխանության ու փողի սիրահարները, վերափոխվեին ու դառնային դեմոկրատական արժեքներ դավանողներ: Մոտ օրերս քվեարկության է դրվելու Սահմանադրության նոր տեքստը: Սա մի նոր ապացույց է, որ ռեժիմը դեմոկրատիայի անցնելու մտադրություն ընդհանրապես չունի: Այդ Սահմանդրությունն Ասադին տալիս է անսահմանափակ իշխանություն, տալիս է հնարավորություն իր նախագահական ժամկետի ավարտից հետո` 2014 թվականին նորից առաջադրվել նախագահի պաշտոնում: Իսկ հասարակ սիրիացուն որեւէ բան չի տալիս… Այս Սահմանադրության ընդունման ժամանակահատվածում հարյուրավոր սիրիացիներ են զոհվել: Ըստ նոր Սահմանդրության, նախագահը պատասխանատու է այն ամենի համար, ինչ անում է իր լիազորությունների շրջանակում, բացառություն է կազմում “դավաճանությունը”: Ստացվում է, որ, ըստ նոր Սահմանադրության, Ասադը պատասխանատու չէ իր հրամանով սպանված հազարավոր սիրիացիների մահվան համար: Ուստի այս նոր Սահմանադրությունը հաշվարկված է այնպես, որ նվազագույն վնաս հասցվի նախագահի հեղինակությանը եւ նրա ընտանիքին ու կարողությանը:
- Ասադի աջակիցները մեղադրում են ընդդիմությանն Արեւմուտքի ձեռքին խաղալիք լինելու համար: Ի՞նչ եք մտածում այս մասին:
- Դե, համակարգը միշտ ճիշտ է իր հակառակորդներին քննադատելիս… Սիրիայում հեղափոխությունը բռնկվեց առանց որեւէ արեւմտյան երկրի աջակցության, իսկ դրանից դեռ մեկ տարի առաջ նույն արեւմտյան երկրների ու Ասադի ռեժիմի հարաբերությունները գնալով ավելի էին ջերմանում, ու այդ ժամանակ ոչ ոք չէր խոսում սիրիական ժողովրդի եւ ընդդիմության մասին: Այո, շատերն են այս հեղափոխությունը կապում արեւմուտքի աջակցության հետ: Ամեն դեպքում,  ես համոզված եմ, որ մոտ ապագայում այդ ուժերը փորձելու են ազդել սիրիական ընդդիմության վրա, ու ամեն ինչ անելու են, որ այն ծառայի իրենց շահերին: Սա մի երեւույթ է, որի հետ մենք բախվելու ենք շատ շուտով:
- Իսկ լիբիական սցենարի կրկնությունը որքանո՞վ եք հավանական համարում Սիրիայում:
- Կարծես թե նման կրկնություն ոչ ոք չի ուզում: Ոչ սիրիական կողմը, ոչ Արեւմուտքը, ոչ էլ արաբական մյուս երկրները… Բայց, հնարավոր է, որ տեսնենք լիբիական սցենարի փոքր-ինչ փոփոխված տարբերակը, եթե ռեժիմը շարունակի զանգվածային սպանությունները: Ամեն դեպքում, դրությունը քիչ-քիչ սահում է սիրիացիների ձեռքերից, հարցը գնալով ավելի միջազգայնացվում է:
- Սիրիական ընդդիմությունը բազմատարր է, հիմնականում երկրից դուրս է գործունեություն ծավալում: Չկա՞ արդյոք անհասկացվածություն ընդդիմության տարբեր կուսակցությունների միջեւ:
- Երբ ընդդիմությունը ներկայացնող “Մուսուլման եղբայրների” գործունեությունն արգելվեց Սիրիայում, սիրիացի այլախոհները բավական խնդիրներ ունեցան երկրի ներսում: Հեղափոխությունից հետո, դժբախտաբար, շատերը հեռացան երկրից: Անցած տարի ստեղծվեց Սիրիայի ազգային խորհուրդը, որը միավորեց իսլամիստներին, սեկուլյարիստներին, լիբերալներին… Սիրիայի ազգային խորհուրդը մեծ աջակցություն է վայելում նաեւ երկրի ներսում: Ես ինքս որեւէ քաղաքական ուժ չեմ ներկայացնում, ես քաղաքական գործիչ չեմ: Աջակցում եմ հեղափոխությանն իմ հոդվածներով ու ստեղծագործություններով:
- Թուրքիան փաստորեն դավաճանեց Ասադի ռեժիմին: Ձեր նշած Սիրիայի ազգային խորհրդի կենտրոնակայանը Անկարայում է գտնվում: Վերջերս էլ պաշտոնական Անկարան Ասադին համեմատեց Սլոբոդան Միլոշեվիչի հետ: Արդյո՞ք սիրիական ընդդիմությունն իսկապես վստահում է Թուրքիային եւ նրա հետ հետագայում էլ համագործակցության հույսեր է կապում:
- Իմ կարծիքով, մենք թուրքերին չվստահելու պատճառ չունենք: Թուրքիան միջազգային ասպարեզում լուրջ դերակատարում ունեցող երկիր է, իսլամական երկրի լավ օրինակ, աշխարհիկ պետություն, որն իր քաղաքացիներին տալիս է բազմաթիվ քաղաքացիական արտոնություններ՝ մեր երկրի ու արաբական մյուս երկրների հետ համեմատած:
Սիրիական ընդդիմության վիճակն այսօր այնքան էլ հարմար չէ, որ Թուրքիայի ամեն քայլի նկատմամբ դետալային կասկածամտություն դրսեւորի, հակառակը, պետք է գործել Թուրքիայի ու մյուս երկրների նկատմամբ վստահության հիմքի վրա: Սպասվում է, որ հեղափոխությունից հետո նոր կառավարությունը գործելու է Սիրիայի ազգային շահերից ելնելով, եւ այդ գործում համագործակցությունը թե տեղական եւ թե միջազգային տարբեր ուժերի հետ ցանկալի է:
- Արաբական լիգան մոտ ապագայում կփորձի՞  օրինականացնել Սիրիայի դեմ ռազմական գործողությունների մասին օրինագիծը:
- Դա հնարավոր է: Հատկապես այն պարագայում, եթե անվտանգության միջանցք բացելու գործընթացը ձախողվի: Բայց Արաբական լիգան միայնակ նման որոշում չի կարող ընդունել, նրանց պետք է սատարեն նաեւ միջազգային այլ ուժեր: Ու կարծես թե ոչ ոք չի ցանկանում դեռ ռազմական գործողությունների մասին խոսել: Հենց միայն աճող հանցագործություններն ու նորանոր մարդկային կորուստները կստիպեն արեւմտյան հանրությանը եւ Արաբական լիգային ավելի կտրուկ քայլերի դիմել:
- Իսկ ինչու՞ է Ռուսաստանը հրաժարվում պաշտոնական մակարդակներում սիրիական ընդդիմության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներից:
- Ռուսները ցանկանում են ընդամենը կոսմետիկ փոփոխություններ անել, իսկ ռեժիմը նույնը պահել: Նրանք աջակցում են ռեժիմին ու համարում, որ ընդդիմությունն է պատասխանատու երկրում տեղի ունեցող բռնությունների համար: Սա իրականության կոպիտ խեղաթյուրում է: Ըստ իս, Ռուսաստանի նման տեսակետի հիմնական շարժիչ ուժն այն է, որ այդ երկրի ռեժիմը էապես չի տարբերվում Ասադի ռեժիմից: Պատճառներից է նաեւ ռուսների` Արեւմուտքից վիրավորված լինելը, եւ նրանք ամեն ինչ անում են, որ առավելագույն օգուտներ քաղեն ստեղծված իրավիճակից:
- Ինչպիսի՞ զարգացումներ են հնարավոր Դամասկոսում ԱՄՆ-ի դեսպանատան փակման եւ արեւմտյան մի շարք դիվանագետների` երկրից վտարման արդյունքում: Եվ ի՞նչ ազդեցություն կունենան տնտեսական պատժամիջոցները երկրի վրա:
- Կարծում եմ, դեսպանների հետ կանչումը չունի որեւէ կարեւորություն, դա մի պարզ ստրատեգիա է, որը հանգեցնելու է ռեժիմի փլուզմանը մոտ ապագայում: Սա նաեւ տանում է տնտեսական պատժամիջոցների: Իհարկե, այդ պատժամիջոցները ռեժիմի վրա էլ են ազդում, բայց դրանք ավելի շատ սովորական ժողովրդին են վնասում: Մի բան հստակ է. որքան գոյատեւի ռեժիմը, այնքան քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար առումներով ավելի դժվար է լինելու:
- Հետաքրքիր է, ի՞նչ պլաններ ունի Ալ Քաիդան Սիրիայի հարցում: Հիշենք, որ օրեր առաջ Այման ալ-Զավահրին ուղերձում դիմելով սիրիացի ժողովրդին՝ կոչ էր արել մահմեդականներին կռվել իրենց սիրիացի եղբայրների հետ ազատության համար, հիվանդ եւ անջատողական ասադների ռեժիմի դեմ. “Վիրավորված Սիրիան դեռ արնահոսում է, եւ մսագործ Ասադը անզուսպ է ու կանգ չի առնում…”: Շատերը կասկածներ ունեն, որ սիրիական ընդդիմությունը կապեր ունի Ալ Քաիդայի հետ…
- Ալ Քաիդան մեկուսացված է թե միջազգային, թե տեղական ասպարեզում, ու նրանք այսօր հնարավորություններ են փնտրում ապացուցելու, որ դեռ գոյություն ունեն: Բայց Ալ Քաիդան չի ողջունել սիրիական հեղափոխության սկիզբը, ինչը չի կարելի ասել Եգիպտոսի եւ Թունիսի դեպքում… Եվ Զավահրիի այս խոսքերն առաջին անդրադարձն են սիրիական հեղափոխությանը, ու ինձ թվում է` դա տարօրինակ է ու կասկածելի: Այստեղ գործ ունենք ահաբեկչական խմբավորման հետ, որը փորձում է իր համար ճանապարհ հարթել իբր թե սիրիացի ժողովրդի պայքարին սատարելու միջոցով:
Կա ինֆորմացիա, որ այս տարվա սկզբին ազատ է արձակվել Ալ Քաիդայի պարագլուխ Մուստաֆա Սեթմարիամ Նասարը (Աբու Մուսաբ ալ-Սուրին), ում Սիրիային էր փոխանցել ԱՄՆ-ը: Սա էլ է տարօրինակ է:
Հեղափոխությունը մեր հասարակության առողջ լինելն է փաստում. այս գործընթացին մասնակցել են տարբեր սերունդներ, մահմեդականներ եւ ոչ մահմեդականներ, կանայք եւ տղամարդիկ… Ազատությունն է հեղափոխությունների հիմնական արժեքը, իսկ Ալ Քաիդայի գործողությունների հիմքում ընկած է վրեժը:
Ես ձեզ հավաստիացնում եմ, որ սիրիական ընդդիմությունը կապված չէ Ալ Քաիդայի հետ: Այլ հարց է, արդյո՞ք կան անհատներ, որոնք շփումներ ունեն այդ կառույցի հետ: Այ սա հարց է…
- Դուք 16 տարի եք անցկացրել սիրիական բանտում: Պատմեք, խնդրում եմ, թե ի՞նչ է  նշանակում ազատազրկվել այդքան տարով, եւ ինչի՞ համար էին Ձեզ բանտարկել:
- Դա մի աննկարագրելի զգացում է, քեզ ամբողջովին կորցնում ես, չգիտես, երբ է այդ ամենը վերջանալու, անկառավարելի ես դառնում, ընկնում անհայտի ձեռքերի մեջ: Ես 11 տարի ու 4 ամիս եմ անցկացրել առանց դատավարության, ինչը նշանակում է, որ ինձ զրկել են ճշմարտությունն իմանալու իրավունքից: Երբ իմ ազատազրկման 15 տարիներն ավարտվեցին, ինձ ոչ միայն ազատ չարձակեցին, այլեւ մյուսների հետ միասին ստիպեցին մասնակցել այդ սարսափելի բանտի ավերման աշխատանքներին. պատճառը մեկն էր՝ ուզում էին ինձ ավելի երկար պահել բանտում: Սա էլ է այս ռեժիմի ամենացայտուն բնութագրիչներից մեկը. բաց չթողնել բանտարկյալներին անգամ ազատազրկման ժամկետից հետո: Անում են ամեն բան, որ բանտարկյալը պատրաստ լինի կատարել իրենց բոլոր պահանջները, հաճախ նույնիսկ արժանապատվությունը վիրավորող պահանջները, միայն թե դուրս գա այդ դժոխքից: Հաֆեզ Ասադը խորշանքի խորհրդանիշն է…
Իմ ձերբակալության պահին ես 19 տարեկան էի, համալսարանի ուսանող, ընդդիմադիր Կոմունիստական կուսակցության անդամ եւ փորձում էի ամեն ինչ անել երկրի դեմոկրատացման համար: Այդ պատճառով էլ ինձ բանտարկեցին…
- Կարո՞ղ եք նկարագրել, թե ինչ է կատարվում Դամասկոսում այս պահին… Մեզ հասել են լուրեր, որ մարդիկ վախից անգամ տանից դուրս չեն գալիս:
- Սովորական է ամեն ինչ, բայց ամեն դեպքում զգում ես վերահսկողության ծանր ստվերը փողոցներում: Գիշերային երթեւեկությունը պակասել է: Այո, մարդիկ փորձում են ինչքան հնարավոր է քիչ դուրս գալ փողոց… Ավելի ակտիվ են արվարձանները, դրանք են հենց հեղափոխության ծագման օջախները:
- Հայաստանը շատ մտահոգ է Սիրիայում ապրող հազարավոր հայերի ճակատագրով… Եթե հեղափոխությունը հաղթի, Սիրիայում բնակվող հայերի վրա ճնշումներ կլինե՞ն:
-Ի՞նչ պետք է պատահի հայերին: Չեմ հասկանում, թե ինչու է առաջացել այն մտավախությունը, թե նրանք ճնշումների կենթարկվեն: Սա, կարծում եմ, ավելորդ անհանգստություն է: Որեւէ մեկը հայերին որեւէ բանում չի մեղադրում… Համենայն դեպս, ես նման բան չեմ լսել: Հայերն ապրում են այստեղ Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո: Նրանք լիովին ինտեգրված են սիրիական հասարակությանը եւ նրա մի մասն են կազմում:
- Կանխատեսեք, խնդրում եմ, թե ե՞րբ խաղաղությունը կրկին կվերադառնա Մերձավոր Արեւելք:
- Ոչ մոտ ժամանակներս… Տարածաշրջանում դեռ  քաղաքական եւ հոգեբանական ճնշումներ կլինեն՝ մինչեւ հասարակությունները սովորեն նոր պայմաններին: Կան մի շարք խնդիրներ, որոնք միմյանց միջեւ պայքարից տարբեր ինչ-որ բան են: Բացի այդ, չմոռանանք արաբա-իսրայելական հակամարտության մասին, որը չի լուծվի, մինչեւ Պաղեստինի անկախությունը չճանաչվի: Իսրայելն արաբական աշխարհում միշտ եղել է ավերածությունների ու բռնակալության դաշնակից:

Яссин Аль-Хадж Салех
Яссин Аль-Хадж Салех - сирийский писатель, публицист и диссидент. Он пишет на темы Сирии и арабского мира. В 1980 году, в возрасте 19-и лет, его посадили в тюрьму за членство в коммунистической партии.
Яссин Салех провел в тюрьме Тадмур 16 лет. Сейчас он живет в Дамаске, поддерживает сирийскую оппозицию. Его статьи о событиях в этой стране публикуются в The New York Times, ливанской The Daily Star, ближневосточной Jadaliyya.
- Что привело Арабскую весну в Сирию?
- Наверное, вы заметили, что революции, в основном, возникают в тех странах, лидеры которых являются тиранами. Они управляют в течение десятилетий и хотят передать власть своим детям. Это нашло свое отражение в стиле управления лидеров этих стран: давления на оппозицию, царский образ жизни, несвобода СМИ.
Сирия была именно такой страной, где семейная власть была очень сильна. Придя к власти, Башар Аль Асад взял за основу созданную своим отцом жесткую систему безопасности, устранил оппозицию и начал вести так называемую политику «либерализации экономики». В результате, в течение 11 лет принадлежащие обществу ресурсы, средства информации и связи стали монополией в руках частных лиц.
В результате этой политики малые города остались без внимания, выросло отчуждение между элитой и обычным населением. Именно поэтому около года назад началось революционное движение. Можно сказать, что на более резкие действия сирийцев вдохновила позитивная развязка революций в Тунисе и Египте. Страны арабского мира сильно взаимосвязаны с эмоциональной и культурной точек зрения, и это стало причиной того, что Арабская весна с легкостью продвинулась из Туниса в Египет, Ливию, Йемен, Бахрейн и Сирию.
- Вы действительно считаете, что в случае смены режима Сирия станет более демократической страной? Не пугает ли Вас пример Египта? Революция там произошла год назад, однако нестабильность продолжается и снова вынуждает людей выходить на площадь Тахрир.
- Наивно полагать, что после 50-летнего правления партии «Баас» и 42-летней диктатуры Асадов Сирия может скоро стать страной, руководствующейся демократическими принципами. Существует огромный водораздел между социальными классами, существуют религиозные и сепаратистские силы, слабое производство. В построении демократии участвуют общественные массы, которые ведут борьбу против диктатуры, хотят, чтобы общество в стране было более свободным. Я считаю, что революция в Сирии приведет к более свободному состоянию, плюрализм будет преобладать, будут созданы хорошие возможности для обсуждения социальных, политических, законодательных вопросов, но, тем не менее, стабильная демократия - более сложный процесс.
Для достижения демократии недостаточно только свержения режима, необходимо духовно выйти из периода правления Асадов в Сирии, который довел политическую среду до физического и духовного кризиса. Если революция произойдет, то общество столкнется с серьезными вызовами: необходимо провести первую в истории страны реконструкцию, расширить контакты между различными классами общества, пытаясь примирить их. Это суть ближайшего будущего и действий сирийского народа, который хочет встать на путь демократизации.
Думаю, что нынешняя ситуация в Египте в любом случае лучше и стабильнее, чем была во время правления Мубарака. Исламисты, которые составляют сегодня большинство в египетской политической системе, утратили свой статус «жертвы» и, кажется, достигают успехов на пути выявления социальных и экономических задач Египта и поиска соответствующих решений. В Египте уже создана хорошая возможность для политических дебатов и больших политических свобод.
- В одном из ваших интервью в 2005 году вы прогнозировали: «…предпочитаемый мною сценарий - не полное изменение режима. Необходимо больше внешнего давления на существующий режим, чтобы все большее количество сирийцев разворачивало общественную деятельность, и чем больше будет этих сирийцев, тем лучшим будет будущее Сирии…». Этот сценарий возможен и сегодня, или Асад должен уйти в любом случае?
-В 2005 году все было иначе. Тогда была необходимость вызвать больший общественный интерес сирийцев к политическим процессам. Это делалось, поскольку были опасения, что режим падет,  а сирийское общество не окажется политически активным. Сегодня ситуация совершенно иная. Мы наблюдаем революцию, митинги, в которых принимают участие большое количество активных сирийцев в разных регионах, что конечно, приведет к падению режима. Асад, который по состоянию на 17 февраля 2012 года убил 8.280 человек, должен уйти.
- 7 декабря 2011 в интервью одному из американских телеканалов, Асад заявил: «... мы никогда не говорили, что мы - демократическая страна, но, в то же время, мы не являемся тем, что были прежде, мы движемся вперед благодаря реформам. В течение последних 9 месяцев мы зарегистрировали большой прогресс. Чтобы стать демократической страной, нужно много времени, но мы идем на это. Все что я делаю, основано на воле моего народа…». Президенту Сирии, кажется, нужно время, чтобы проводить реформы, и он просит, чтобы ему дали это время. Почему оппозиция не соглашается дать шанс Асаду?
-  Вы говорите о человеке, который начал править страной 11 лет назад! Сначала он говорил, что приоритетными являются экономические реформы, затем перешел к административным реформам - якобы во имя обеспечения безопасности страны. Я не знаю примеров из истории, когда такие тираны, как Башар Аль Асад - любители власти и денег, менялись бы и становились приверженцами демократических ценностей. На днях новый текст Конституции будет представлен на голосование. Это очередное доказательство того, что у режима нет намерений перехода к демократии. Данная Конституции дает Асаду неограниченную власть, возможность после завершения срока правления вновь выдвигать свою кандидатуру на пост президента в 2014 году. А простому сирийцу она ничего не дает. В период принятия этой Конституции погибли сотни сирийцев. Согласно новой Конституции, президент ответственен за все то, что он делает в рамках своих полномочий, исключение составляет «предательство». Получается, что по новой Конституции, Асад не несет ответственность за смерть убитых по его приказу тысяч сирийцев. Новая Конституция задумана таким образом, чтобы репутации, семье и возможностям президента был нанесен минимальный ущерб.
- Сторонники Асада обвиняет оппозицию в том, что она является игрушкой в руках Запада.
- Ну, система всегда права в критике своих противников. Революция в Сирии началась без содействия какой-либо западной страны, а за год до этого отношения Запада и режима Асада улучшались, и никто тогда не говорил о сирийском народе и оппозиции. Да, многие связывают эту революцию с содействием Запада. В любом случае, я уверен, что в ближайшем будущем эти силы постараются повлиять на оппозицию и делать все, чтобы она служила их интересам. С этим явлением мы столкнемся очень скоро.
- Насколько вероятным Вы считаете повторение ливийского сценария в Сирии?
- Похоже, никто не хочет подобного повторения. Ни сирийская сторона, ни Запад, ни другие арабские страны. Но, возможно мы увидим слегка видоизмененный вариант ливийского сценария, если режим продолжит массовые убийства. В любом случае, ситуация постепенно уходит из рук сирийцев, и проблема становится все более международной.
- Сирийская оппозиция разнородна и, в основном, ведет деятельность за пределами страны. Нет ли недопонимания между различными оппозиционными партиями?
- Когда деятельность представляющих оппозицию «Братьев-мусульман» была запрещена в Сирии, у сирийских инакомыслящих возникло достаточно проблем в стране. После революции, к сожалению, многие люди покинули страну. В прошлом году был создан Сирийский национальный совет, который объединил исламистов, секуляристов, либералов… Сирийский национальный совет пользуется большой поддержкой внутри страны. Я сам не представляю какую-либо политическую силу, а поддерживаю революцию своими статьями и произведениями.
- Фактически, Турция изменила режиму Асада. Центральный офис упомянутого вами Сирийского Национального совета находится в центре Анкары. Турция недавно сравнила Асада с Милошевичем. Сирийская оппозиция действительно доверяет Турции и имеет надежды на сотрудничество с ней и в будущем?
- На мой взгляд, у нас нет оснований не доверять туркам. Турция является страной, играющей важную роль на международной арене, является хорошим примером исламского светского государства, которое дает своим гражданам многочисленные гражданские привилегии по сравнению с нашей и многими другими арабскими странами. Сирийская оппозиция сегодня находится не в той ситуации, чтобы выказывать подозрения к каждому шагу Турции. Наоборот, следует действовать на основе доверия к Турции и другим странам. После революции новое правительство будет действовать в национальных интересах Сирии, и в этом контексте сотрудничество с местными и различными международными политическими силами является желательным.
- Будет ли пытаться в ближайшем будущем Лига арабских государств узаконить решение о военных действиях против Сирии?
- Это возможно. Особенно в том случае, если провалится процесс открытия коридора безопасности. Но Лига арабских государств не может принять такое решение в одиночку, ее должны поддержать и другие международные силы. Кажется, никто пока не хочет говорить о военных действиях. Только растущие преступления и новые человеческие потери заставят западное сообщество и Лигу арабских государств перейти к более решительным мерам.
- А почему России на официальном уровне отказывается от встречи с представителями сирийской оппозиции?
- Русские хотят произвести лишь косметические изменения, но сохранить режим. Они поддерживают режим, и считают, что оппозиция несет ответственность за насилие в стране. Это грубое искажение действительности. По-моему, основным мотивом этого подхода России является то, что режим в этой стране существенно не отличается от режима Асада. Другой причиной является то, что русские обижены на Запад и делают все, чтобы получить максимальные преимущества от сложившейся в Сирии ситуации.
- Какие развития возможны в результате закрытия посольства США в Дамаске, и изгнания из страны ряда западных дипломатов? Какие последствия будут иметь экономические санкции?
- Думаю, отзыв послов не имеет критической важности, это простая стратегия, которая приведет к падению режима в ближайшем будущем. Это также ведет к экономическим санкциям. Естественно, санкции окажут влияние также на режим, но они наносят больший ущерб простым людям. Ясно одно - чем дольше будет выживать режим, чем труднее будет с политической, экономической и гуманитарной точек зрения.
- Какие планы есть у Аль-Каиды в отношении Сирии? Несколько дней назад Айман Аль Завахири призвал мусульман бороться со своими сирийскими братьями за свободу и против режима Асада. «Раненая Сирия все еще кровоточит, а мясник Асад – ненасытен и не останавливается…». У многих есть сомнения в том, что сирийская оппозиция имеет связи с Аль-Каидой.
- Аль-Каида изолирована как на международной, так и на местной арене, и сегодня она ищет возможность доказать, что все еще существует. Но Аль-Каида не приветствовала начало революции в Сирии, чего нельзя сказать в случае с Египтом и Тунисом... И эти слова Завахири являются первой упоминанием сирийской революции, и мне это кажется странным и подозрительным. Мы имеем дело с террористической группировкой, которая пытается проложить себе путь посредством мнимой поддержки борьбы сирийского народа.
Есть информация, что в начале этого года был выпущен на свободу главарь Аль-Каиды Мустафа Сетмариам Насар (Абу Мусаб Аль-Сури), который был передан Сирии со стороны США. Это также странно.
Революция является свидетельством здоровья нашего общества: в этом процессе приняли участие представители различных поколений, мусульмане и не мусульмане, мужчины и женщины... Свобода - основная ценность революций, а в основе действий Аль Каиды лежит месть.
Уверяю вас, что сирийская оппозиция не связана с Аль-Каидой. Другой вопрос, есть ли отдельные лицы, которые имеют контакты с данной организацией?
- Вы провели 16 лет в сирийской тюрьме. Что значит быть лишенным свободы столь долго, и за что Вас посадили?
- Это неописуемое ощущение - ты полностью теряешь себя, не знаешь, когда все это закончится, становишься неуправляемым, попадаешь в руки к неизвестному. Я провел в тюрьме 11 лет и 4 месяца без суда. Когда закончились 15 лет лишения моей свободы, меня не только не отпустили, но заставили вместе с другими принять участие в работах по разрушению этой страшной тюрьмы: меня хотели как можно дольше держать несвободным. Это яркая характеристика этого режима - не отпускать заключенных даже после истечения срока пребывания в тюрьме.
Во время ареста мне было 19 лет, я был студентом университета, членом оппозиционной коммунистической партии и пытался сделать все возможное для демократизации страны. За это меня и посадили в тюрьму…
- Что сейчас происходит в Дамаске? Говорят, что люди даже не выходят из домов.
- Все нормально, но в любом случае чувствуешь тяжелую тень контроля на улицах. Движение в ночное время сократилось. Да, люди стараются меньше выходить на улицу. Пригороды более активны, именно они являются очагами происхождения революции.
- Армения обеспокоена судьбами тысяч армян, проживающих в Сирии… Если революции выиграет, будет ли давление на армян, проживающих в Сирии?
- Что должно произойти с армянами? Не понимаю, почему возникла тревога, что они окажутся под давлением. Думаю, это беспокойство излишне. Никто не в чем не винит армян... По крайней мере, я ничего подобного не слышал. Армяне живут здесь после Первой мировой войны. Они полностью интегрированы и составляют часть сирийского общества.