Լուսանկարը` Sverigesradio.se
Յասին Ալ Հաջ Սալեհը սիրիացի գրող, հրապարակախոս եւ այլախոհ է: Գրում է Սիրիային եւ արաբական աշխարհին վերաբերող թեմաներով: 1980 թ-ին` 19 տարեկան հասակում բանտարկվել է ընդդիմադիր կոմունիստական կուսակցության անդամ լինելու համար ու 16 տարի անցկացրել Թադմուր բանտում:
Այժմ ապրում է Դամասկոսում, սատարում է սիրիական ընդդիմությանը:
Այդ երկրում զարգացումների շուրջ նրա հոդվածները հրապարակվում են The New York Times-ը, Լիբանանի The Daily Star-ը, մերձավոր արեւելյան Jadaliyya-ն:
- Ի՞նչը Սիրիա բերեց Արաբական գարունը՝ սոցիալական վիճակը, թե՞…
- Երեւի նկատել եք, որ հեղափոխությունները բռնկվում են հիմնականում այն երկրներում, որոնց ղեկավարները բռնակալներ են, ովքեր կառավարում են երկիրը տասնամյակներ եւ նպատակ ունեն իշխանությունը մահից հետո փոխանցել իրենց զավակներին: Տարիներ շարունակ այդ երկրների ժողովրդի մտածողության մեջ առկա է եղել այդ գաղափարը: Սա արտացոլվել է նաեւ երկրների ղեկավարների կառավարման ոճում՝ ընդդիմության նկատմամբ ճնշումներ, արքաներին վայել ապրելակերպ, ԶԼՄ-ների անազատություն… Սիրիան հենց այսպիսի կառավարման ձեւ ունեցող երկիր է, որտեղ ընտանեկան իշխանությունը շատ ուժեղ է: Բաշար ալ Ասադը իշխանության գալով՝ հիմնվեց իր հոր ստեղծած կոշտ անվտանգության համակարգի վրա, վերացրեց ընդդիմությունը ու սկսեց, այսպես ասած, “տնտեսության ազատականացման” քաղաքականություն վարել: Արդյունքում 11 տարիների ընթացքում հասարակությանը պատկանող ռեսուրսները, ինֆորմացիոն եւ կապի միջոցները դարձան մենաշնորհ անհատների ձեռքում:
Ներկայումս այդ քաղաքականության արդյունքում փոքր քաղաքները, ի տարբերություն մեծերի, անուշադրության են մատնված, գլխավոր քաղաքական կենտրոններն ավելի վեր են դասվում, քան արվարձանները, էլիտայի ու սովորական ազգաբնակչության միջեւ ջրբաժանն ավելի է մեծանում… Հենց այս պատճառով մոտավորապես մեկ տարի առաջ սկսվեց հեղափոխական շարժումը:
Կարելի է ասել, որ սիրիացիներին ավելի կտրուկ գործողությունների գնալ ստիպեց Թունիսի եւ Եգիպտոսի հեղափոխությունների դրական հանգուցալուծումը: Արաբական աշխարհի երկրներն իրար հետ կապված են էմոցիոնալ եւ մշակութային հզոր կապով, ու դա է պատճառը, որ Արաբական գարունը հեշտությամբ տեղափոխվեց Թունիսից Եգիպտոս, Լիբիա, Յեմեն, Բահրեյն եւ Սիրիա:
- Դուք իսկապե՞ս կարծում եք, որ ռեժիմի փոփոխության դեպքում Սիրիան կդառնա ավելի ժողովրդավար երկիր: Իսկ այդ պարագայում Եգիպտոսի օրինակը Ձեզ չի՞ վախեցնում: Այնտեղ հեղափոխությունը մեկ տարի առաջ է ավարտվել, բայց անհանգիստ վիճակը դեռ շարունակվում է եւ ստիպում մարդկանց գնալ Թահրիր:
- Անիրատեսական կլինի հավատալ, որ Սիրիան շատ շուտով կդառնա դեմոկրատական սկզբունքներով առաջնորդվող երկիր` «Բաաս» կուսակցության 50 տարի իշխանությունից եւ Ասադների 42 տարի տեւած բռնապետությունից հետո: Դժվար է, քանի որ սոցիալական դասերի միջեւ առկա է հսկա տարաբաժանում, գոյություն ունեն կրոնական եւ անջատողական ուժեր, թույլ արտադրություն, քաղաքական էլիտան էլ ոչ այնքան նորմալ մակարդակի է: Դեմոկրատիայի կերտմանը մասնակցում են հասարակական զանգվածներ, որոնք պայքարում են բռնապետության դեմ, ուզում են, որ երկրում հասարակությունն ավելի ազատ լինի: Ինքս գտնում եմ, որ հեղափոխությունը Սիրիայում կբերի ավելի ազատ վիճակի, բազմակարծությունը կգերիշխի, կստեղծվեն լավ հնարավորություններ քննարկելու սոցիալական, քաղաքական, օրենսդրական խնդիրներ, բայց, այնուամենայնիվ, կայուն դեմոկրատիան ավելի դժվար գործընթաց է:
Բավարար չէ միայն ռեժիմի տապալումը հանուն դեմոկրատիայի, քանի որ պետք է հոգեպես դուրս գալ Սիրիան կառավարող Ասադների ժամանակաշրջանից, որը ֆիզիկական եւ հոգեւոր ճգնաժամի առաջ է կանգնեցրել քաղաքական դաշտը: Եթե հեղափոխությունն իրականանա, հասարակությունը կանգնելու է լուրջ մարտահրավերների առաջ. պետք է իրականացնել վերակառուցում, որը կլինի առաջին վերակառուցումը երկրի պատմության ընթացքում, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ է ավելացնել շփումները հասարակության տարբեր դասերի միջեւ՝ փորձելով հաշտեցնել սիրիական ժողովրդի այդ դասերը…
Նաեւ կարծում եմ, որ Եգիպտոսի ներկայիս վիճակն ամեն դեպքում ավելի լավ է ու կայուն, քան Մուբարաքի ժամանակ: Թեկուզ միայն իսլամիստների հեռանկարային գործունեության օրինակով, ովքեր այսօր մեծամասնություն են կազմում Եգիպտոսի քաղաքական համակարգում. նրանք այսօր կորցրել են իրենց “զոհի” կարգավիճակը եւ կարծես թե հասնում են հաջողությունների Եգիպտոսի սոցիալական եւ տնտեսական խնդիրները բարձրաձայնելու եւ լուծումներ փնտրելու ճանապարհին: Եգիպտոսում արդեն ստեղծվել է լավ հնարավորություն քաղաքական բանավեճերի եւ ավելի շատ քաղաքական ազատության համար: Սա պատմություն է՝ լի խնդիրներով, որոնք «հավերժ չեն» ու չեն ճահճանալու ու թարախակալելու:
-2005 թվականին Ձեր հարցազրույցներից մեկում Դուք կանխատեսել էիք. “ …Իմ նախընտրած սցենարը ռեժիմի ամբողջական փոփոխությունը չէ: Ավելի շատ պետք է արտաքին ճնշում առկա ռեժիմի վրա, որպեսզի ավելի մեծ թվով սիրիացիներ ծավալեն հասարակական գործունեություն, եւ որքան շատ լինի այդ սիրիացիների թիվը, այնքան ավելի լավը կլինի Սիրիայի ապագան…”: Հիմա է՞լ եք գտնում, որ այս սցենարը հնարավոր է, թե՞ Ասադը պետք է ամեն դեպքում հեռանա:
-2005-ին ամեն ինչ այլ կերպ էր: Այն, ինչ այն ժամանակ խանգարում էր երկրում  հասարակական կարգին, արտաքին ճնշումն էր, ու կար անհրաժեշտություն սիրիացիների շրջանում ավելի մեծ հասարակական հետաքրքրություն առաջացնել քաղաքական գործընթացների նկատմամբ: Դա արվում էր, քանի որ մտավախություն կար, որ ռեժիմը կտապալվեր, իսկ սիրիական հասարակությունն այդ պահին քաղաքականապես ակտիվ չէր լինի: Այսօր իրավիճակը լրիվ այլ է: Մենք ունենք հեղափոխություն, հանրահավաքներ, որոնց մասնակցում են մեծ թվով ակտիվ սիրիացիներ տարբեր շրջաններում, ինչն, անշուշտ, տանելու է դեպի ռեժիմի տապալման: Ասադը, ով 2012-ի փետրվարի 17-ի դրությամբ սպանել է 8280 մարդ, պետք է հեռանա:
- 2011-ի դեկտեմբերի 7-ին ամերիկյան հեռուստաալիքներից մեկին տված բացառիկ հարցազրույցում Ասադը նշել էր. “…Մենք երբեք չենք ասել, թե ժողովրդավար երկիր ենք, բայց դրա հետ մեկտեղ մենք այն չենք, ինչ նախկինում, մենք առաջ ենք շարժվում… բարեփոխումներով: Հատկապես վերջին 9 ամիսների ընթացքում մենք բավական առաջընթաց ենք գրանցել: Ժողովրդավար երկիր դառնալու համար շատ ժամանակ է անհրաժեշտ, բայց մենք գնում ենք դրան: Այն ամենը, ինչ ես անում եմ, հիմնված է իմ ժողովրդի կամքի վրա…”: Պարոն Սալեհ, նախագահին կարծես թե ժամանակ է պետք ռեֆորմներ իրականացնելու համար… ու նա խնդրում է, որ իրեն ժամանակ տան: Ինչու՞ ընդդիմությունը չի համաձայնվում Ասադին շանս տալ:
-  Դուք հիմա խոսում եք մի մարդու մասին, ով սկսել է կառավարել երկիրը հեղափոխության բռնկումից 11 տարի առաջ: Սկզբում նա ասում էր, որ առաջնայինը տնտեսական բարեփոխումներն են, հետո անցավ վարչական բարեփոխումներին՝ իբր հանուն երկրի անվտանգության: Ես չգիտեմ պատմությունից նման օրինակ, որ Բաշար ալ Ասադի նման բռնակալները` իշխանության ու փողի սիրահարները, վերափոխվեին ու դառնային դեմոկրատական արժեքներ դավանողներ: Մոտ օրերս քվեարկության է դրվելու Սահմանադրության նոր տեքստը: Սա մի նոր ապացույց է, որ ռեժիմը դեմոկրատիայի անցնելու մտադրություն ընդհանրապես չունի: Այդ Սահմանդրությունն Ասադին տալիս է անսահմանափակ իշխանություն, տալիս է հնարավորություն իր նախագահական ժամկետի ավարտից հետո` 2014 թվականին նորից առաջադրվել նախագահի պաշտոնում: Իսկ հասարակ սիրիացուն որեւէ բան չի տալիս… Այս Սահմանադրության ընդունման ժամանակահատվածում հարյուրավոր սիրիացիներ են զոհվել: Ըստ նոր Սահմանդրության, նախագահը պատասխանատու է այն ամենի համար, ինչ անում է իր լիազորությունների շրջանակում, բացառություն է կազմում “դավաճանությունը”: Ստացվում է, որ, ըստ նոր Սահմանադրության, Ասադը պատասխանատու չէ իր հրամանով սպանված հազարավոր սիրիացիների մահվան համար: Ուստի այս նոր Սահմանադրությունը հաշվարկված է այնպես, որ նվազագույն վնաս հասցվի նախագահի հեղինակությանը եւ նրա ընտանիքին ու կարողությանը:
- Ասադի աջակիցները մեղադրում են ընդդիմությանն Արեւմուտքի ձեռքին խաղալիք լինելու համար: Ի՞նչ եք մտածում այս մասին:
- Դե, համակարգը միշտ ճիշտ է իր հակառակորդներին քննադատելիս… Սիրիայում հեղափոխությունը բռնկվեց առանց որեւէ արեւմտյան երկրի աջակցության, իսկ դրանից դեռ մեկ տարի առաջ նույն արեւմտյան երկրների ու Ասադի ռեժիմի հարաբերությունները գնալով ավելի էին ջերմանում, ու այդ ժամանակ ոչ ոք չէր խոսում սիրիական ժողովրդի եւ ընդդիմության մասին: Այո, շատերն են այս հեղափոխությունը կապում արեւմուտքի աջակցության հետ: Ամեն դեպքում,  ես համոզված եմ, որ մոտ ապագայում այդ ուժերը փորձելու են ազդել սիրիական ընդդիմության վրա, ու ամեն ինչ անելու են, որ այն ծառայի իրենց շահերին: Սա մի երեւույթ է, որի հետ մենք բախվելու ենք շատ շուտով:
- Իսկ լիբիական սցենարի կրկնությունը որքանո՞վ եք հավանական համարում Սիրիայում:
- Կարծես թե նման կրկնություն ոչ ոք չի ուզում: Ոչ սիրիական կողմը, ոչ Արեւմուտքը, ոչ էլ արաբական մյուս երկրները… Բայց, հնարավոր է, որ տեսնենք լիբիական սցենարի փոքր-ինչ փոփոխված տարբերակը, եթե ռեժիմը շարունակի զանգվածային սպանությունները: Ամեն դեպքում, դրությունը քիչ-քիչ սահում է սիրիացիների ձեռքերից, հարցը գնալով ավելի միջազգայնացվում է:
- Սիրիական ընդդիմությունը բազմատարր է, հիմնականում երկրից դուրս է գործունեություն ծավալում: Չկա՞ արդյոք անհասկացվածություն ընդդիմության տարբեր կուսակցությունների միջեւ:
- Երբ ընդդիմությունը ներկայացնող “Մուսուլման եղբայրների” գործունեությունն արգելվեց Սիրիայում, սիրիացի այլախոհները բավական խնդիրներ ունեցան երկրի ներսում: Հեղափոխությունից հետո, դժբախտաբար, շատերը հեռացան երկրից: Անցած տարի ստեղծվեց Սիրիայի ազգային խորհուրդը, որը միավորեց իսլամիստներին, սեկուլյարիստներին, լիբերալներին… Սիրիայի ազգային խորհուրդը մեծ աջակցություն է վայելում նաեւ երկրի ներսում: Ես ինքս որեւէ քաղաքական ուժ չեմ ներկայացնում, ես քաղաքական գործիչ չեմ: Աջակցում եմ հեղափոխությանն իմ հոդվածներով ու ստեղծագործություններով:
- Թուրքիան փաստորեն դավաճանեց Ասադի ռեժիմին: Ձեր նշած Սիրիայի ազգային խորհրդի կենտրոնակայանը Անկարայում է գտնվում: Վերջերս էլ պաշտոնական Անկարան Ասադին համեմատեց Սլոբոդան Միլոշեվիչի հետ: Արդյո՞ք սիրիական ընդդիմությունն իսկապես վստահում է Թուրքիային եւ նրա հետ հետագայում էլ համագործակցության հույսեր է կապում:
- Իմ կարծիքով, մենք թուրքերին չվստահելու պատճառ չունենք: Թուրքիան միջազգային ասպարեզում լուրջ դերակատարում ունեցող երկիր է, իսլամական երկրի լավ օրինակ, աշխարհիկ պետություն, որն իր քաղաքացիներին տալիս է բազմաթիվ քաղաքացիական արտոնություններ՝ մեր երկրի ու արաբական մյուս երկրների հետ համեմատած:
Սիրիական ընդդիմության վիճակն այսօր այնքան էլ հարմար չէ, որ Թուրքիայի ամեն քայլի նկատմամբ դետալային կասկածամտություն դրսեւորի, հակառակը, պետք է գործել Թուրքիայի ու մյուս երկրների նկատմամբ վստահության հիմքի վրա: Սպասվում է, որ հեղափոխությունից հետո նոր կառավարությունը գործելու է Սիրիայի ազգային շահերից ելնելով, եւ այդ գործում համագործակցությունը թե տեղական եւ թե միջազգային տարբեր ուժերի հետ ցանկալի է:
- Արաբական լիգան մոտ ապագայում կփորձի՞  օրինականացնել Սիրիայի դեմ ռազմական գործողությունների մասին օրինագիծը:
- Դա հնարավոր է: Հատկապես այն պարագայում, եթե անվտանգության միջանցք բացելու գործընթացը ձախողվի: Բայց Արաբական լիգան միայնակ նման որոշում չի կարող ընդունել, նրանց պետք է սատարեն նաեւ միջազգային այլ ուժեր: Ու կարծես թե ոչ ոք չի ցանկանում դեռ ռազմական գործողությունների մասին խոսել: Հենց միայն աճող հանցագործություններն ու նորանոր մարդկային կորուստները կստիպեն արեւմտյան հանրությանը եւ Արաբական լիգային ավելի կտրուկ քայլերի դիմել:
- Իսկ ինչու՞ է Ռուսաստանը հրաժարվում պաշտոնական մակարդակներում սիրիական ընդդիմության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներից:
- Ռուսները ցանկանում են ընդամենը կոսմետիկ փոփոխություններ անել, իսկ ռեժիմը նույնը պահել: Նրանք աջակցում են ռեժիմին ու համարում, որ ընդդիմությունն է պատասխանատու երկրում տեղի ունեցող բռնությունների համար: Սա իրականության կոպիտ խեղաթյուրում է: Ըստ իս, Ռուսաստանի նման տեսակետի հիմնական շարժիչ ուժն այն է, որ այդ երկրի ռեժիմը էապես չի տարբերվում Ասադի ռեժիմից: Պատճառներից է նաեւ ռուսների` Արեւմուտքից վիրավորված լինելը, եւ նրանք ամեն ինչ անում են, որ առավելագույն օգուտներ քաղեն ստեղծված իրավիճակից:
- Ինչպիսի՞ զարգացումներ են հնարավոր Դամասկոսում ԱՄՆ-ի դեսպանատան փակման եւ արեւմտյան մի շարք դիվանագետների` երկրից վտարման արդյունքում: Եվ ի՞նչ ազդեցություն կունենան տնտեսական պատժամիջոցները երկրի վրա:
- Կարծում եմ, դեսպանների հետ կանչումը չունի որեւէ կարեւորություն, դա մի պարզ ստրատեգիա է, որը հանգեցնելու է ռեժիմի փլուզմանը մոտ ապագայում: Սա նաեւ տանում է տնտեսական պատժամիջոցների: Իհարկե, այդ պատժամիջոցները ռեժիմի վրա էլ են ազդում, բայց դրանք ավելի շատ սովորական ժողովրդին են վնասում: Մի բան հստակ է. որքան գոյատեւի ռեժիմը, այնքան քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար առումներով ավելի դժվար է լինելու:
- Հետաքրքիր է, ի՞նչ պլաններ ունի Ալ Քաիդան Սիրիայի հարցում: Հիշենք, որ օրեր առաջ Այման ալ-Զավահրին ուղերձում դիմելով սիրիացի ժողովրդին՝ կոչ էր արել մահմեդականներին կռվել իրենց սիրիացի եղբայրների հետ ազատության համար, հիվանդ եւ անջատողական ասադների ռեժիմի դեմ. “Վիրավորված Սիրիան դեռ արնահոսում է, եւ մսագործ Ասադը անզուսպ է ու կանգ չի առնում…”: Շատերը կասկածներ ունեն, որ սիրիական ընդդիմությունը կապեր ունի Ալ Քաիդայի հետ…
- Ալ Քաիդան մեկուսացված է թե միջազգային, թե տեղական ասպարեզում, ու նրանք այսօր հնարավորություններ են փնտրում ապացուցելու, որ դեռ գոյություն ունեն: Բայց Ալ Քաիդան չի ողջունել սիրիական հեղափոխության սկիզբը, ինչը չի կարելի ասել Եգիպտոսի եւ Թունիսի դեպքում… Եվ Զավահրիի այս խոսքերն առաջին անդրադարձն են սիրիական հեղափոխությանը, ու ինձ թվում է` դա տարօրինակ է ու կասկածելի: Այստեղ գործ ունենք ահաբեկչական խմբավորման հետ, որը փորձում է իր համար ճանապարհ հարթել իբր թե սիրիացի ժողովրդի պայքարին սատարելու միջոցով:
Կա ինֆորմացիա, որ այս տարվա սկզբին ազատ է արձակվել Ալ Քաիդայի պարագլուխ Մուստաֆա Սեթմարիամ Նասարը (Աբու Մուսաբ ալ-Սուրին), ում Սիրիային էր փոխանցել ԱՄՆ-ը: Սա էլ է տարօրինակ է:
Հեղափոխությունը մեր հասարակության առողջ լինելն է փաստում. այս գործընթացին մասնակցել են տարբեր սերունդներ, մահմեդականներ եւ ոչ մահմեդականներ, կանայք եւ տղամարդիկ… Ազատությունն է հեղափոխությունների հիմնական արժեքը, իսկ Ալ Քաիդայի գործողությունների հիմքում ընկած է վրեժը:
Ես ձեզ հավաստիացնում եմ, որ սիրիական ընդդիմությունը կապված չէ Ալ Քաիդայի հետ: Այլ հարց է, արդյո՞ք կան անհատներ, որոնք շփումներ ունեն այդ կառույցի հետ: Այ սա հարց է…
- Դուք 16 տարի եք անցկացրել սիրիական բանտում: Պատմեք, խնդրում եմ, թե ի՞նչ է  նշանակում ազատազրկվել այդքան տարով, եւ ինչի՞ համար էին Ձեզ բանտարկել:
- Դա մի աննկարագրելի զգացում է, քեզ ամբողջովին կորցնում ես, չգիտես, երբ է այդ ամենը վերջանալու, անկառավարելի ես դառնում, ընկնում անհայտի ձեռքերի մեջ: Ես 11 տարի ու 4 ամիս եմ անցկացրել առանց դատավարության, ինչը նշանակում է, որ ինձ զրկել են ճշմարտությունն իմանալու իրավունքից: Երբ իմ ազատազրկման 15 տարիներն ավարտվեցին, ինձ ոչ միայն ազատ չարձակեցին, այլեւ մյուսների հետ միասին ստիպեցին մասնակցել այդ սարսափելի բանտի ավերման աշխատանքներին. պատճառը մեկն էր՝ ուզում էին ինձ ավելի երկար պահել բանտում: Սա էլ է այս ռեժիմի ամենացայտուն բնութագրիչներից մեկը. բաց չթողնել բանտարկյալներին անգամ ազատազրկման ժամկետից հետո: Անում են ամեն բան, որ բանտարկյալը պատրաստ լինի կատարել իրենց բոլոր պահանջները, հաճախ նույնիսկ արժանապատվությունը վիրավորող պահանջները, միայն թե դուրս գա այդ դժոխքից: Հաֆեզ Ասադը խորշանքի խորհրդանիշն է…
Իմ ձերբակալության պահին ես 19 տարեկան էի, համալսարանի ուսանող, ընդդիմադիր Կոմունիստական կուսակցության անդամ եւ փորձում էի ամեն ինչ անել երկրի դեմոկրատացման համար: Այդ պատճառով էլ ինձ բանտարկեցին…
- Կարո՞ղ եք նկարագրել, թե ինչ է կատարվում Դամասկոսում այս պահին… Մեզ հասել են լուրեր, որ մարդիկ վախից անգամ տանից դուրս չեն գալիս:
- Սովորական է ամեն ինչ, բայց ամեն դեպքում զգում ես վերահսկողության ծանր ստվերը փողոցներում: Գիշերային երթեւեկությունը պակասել է: Այո, մարդիկ փորձում են ինչքան հնարավոր է քիչ դուրս գալ փողոց… Ավելի ակտիվ են արվարձանները, դրանք են հենց հեղափոխության ծագման օջախները:
- Հայաստանը շատ մտահոգ է Սիրիայում ապրող հազարավոր հայերի ճակատագրով… Եթե հեղափոխությունը հաղթի, Սիրիայում բնակվող հայերի վրա ճնշումներ կլինե՞ն:
-Ի՞նչ պետք է պատահի հայերին: Չեմ հասկանում, թե ինչու է առաջացել այն մտավախությունը, թե նրանք ճնշումների կենթարկվեն: Սա, կարծում եմ, ավելորդ անհանգստություն է: Որեւէ մեկը հայերին որեւէ բանում չի մեղադրում… Համենայն դեպս, ես նման բան չեմ լսել: Հայերն ապրում են այստեղ Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո: Նրանք լիովին ինտեգրված են սիրիական հասարակությանը եւ նրա մի մասն են կազմում:
- Կանխատեսեք, խնդրում եմ, թե ե՞րբ խաղաղությունը կրկին կվերադառնա Մերձավոր Արեւելք:
- Ոչ մոտ ժամանակներս… Տարածաշրջանում դեռ  քաղաքական եւ հոգեբանական ճնշումներ կլինեն՝ մինչեւ հասարակությունները սովորեն նոր պայմաններին: Կան մի շարք խնդիրներ, որոնք միմյանց միջեւ պայքարից տարբեր ինչ-որ բան են: Բացի այդ, չմոռանանք արաբա-իսրայելական հակամարտության մասին, որը չի լուծվի, մինչեւ Պաղեստինի անկախությունը չճանաչվի: Իսրայելն արաբական աշխարհում միշտ եղել է ավերածությունների ու բռնակալության դաշնակից:

Photo: Sverigesradio.se
Yasin Al-Haj Saleh- is a Syrian writer and political dissident. He writes on political, social and cultural subjects relating to Syria and the Arab world. In 1980 he spent time in prison in Syria for his membership in a communist party. He was arrested while he was studying medicine in Aleppo and spent sixteen years in Tadmur prison.
Today he lives in Damascus and supports the Syrian opposition. His articles about the developments in this country are published in The New York Times, Lebanese The Daily Star and Middle East Jadaliyya.
- What has brought the Arab Spring to Syria?
- You must have already noticed that revolutions happen in countries whose leaders are tyrants, who have been ruling the country for decades and want to pass the power on to their children after their death. For many years people thought this is how things should be. It found its reflection in the style of leadership of these countries’ leaders: pressure on the opposition, royal lifestyle and lack of freedom for media.
Syria has been a country where the family power was very strong. After coming to power, Bashar al Assad continued the tough security system created by his father, eliminated the opposition and began the so-called policy of “liberalization of the economy”. As a result, during 11 years the public resources, media and communication means became a monopoly in the hands of private individuals.
As a result of this policy the small towns, unlike the big ones, were deprived of attention. The alienation between the elite and the ordinary population keeps growing… This is why the revolutionary movement began about a year ago.
We can say that the Syrians were inspired by the positive outcome of revolutions in Tunisia and Egypt. The countries of the Arab world are strongly interconnected from the emotional and cultural points of view, and this was the reason that the Arab spring easily moved from Tunisia to Egypt, Libya, Yemen, Bahrain and Syria.
- Do you really think that after the change of the regime Syria will become a more democratic country? Aren’t you afraid of Egypt’s example? The revolution was over a year ago there but the instability still continues and again forces people to come to Tahrir Square.
- It’s naïve to think that after 50 years of ruling of “Baas” Party and 42 years of dictatorship of the Assad family, Syria can quickly become a country which is guided by democratic principles. There is a huge watershed between social classes; there are religious and separatist forces, a weak production. The public masses, which fight against dictatorship and want the country’s society to be freer, participate in democracy building. I think the revolution in Syria will lead to more freedom, pluralism will prevail and good opportunities for discussing social, political, legal issues will be created, but nevertheless stable democracy is a harder process.
For reaching democracy it’s not enough to change the regime only. It is necessary to spiritually escape from the reign of the Assad in Syria, which has brought the political environment to a physical and spiritual crisis. If the revolution does occur, the public will face serious challenges: it is necessary to make a reconstruction for the first time in country’s history, expand the contacts between various layers of the society trying to reconcile them. This is the essence of the nearest future and the actions of the Syrian people who want to take the path of democratization.
I also think that the current situation in Egypt is anyhow better and more stable than during Mubarak’s reign. The Islamists, who make a majority of the Egyptian political system today, have lost their status of a “victim” and seem to succeed trying to identify social and economic tasks of Egypt and searching for relevant solutions. Today, Egypt already has a good chance for political debates and big political freedoms. This story is full of problems which are not “eternal” and will not turn into a swamp.
- In one of your interviews in 2005, you made the following forecast: “…the scenario I prefer is the full change of the regime. More pressure on the current regime from outside is necessary so that more and more Syrians become engaged in social activities. And the bigger the number of such Syrians is, the better future Syria will have…” Is this scenario possible today or Assad must leave in any case?
- Things were different in 2005. What disturbed the public order in the country at that time was an external pressure, and there was a need to cause big public interest of Syrians towards political processes. It was done because there were fears the regime will collapse and the Syrian public will be politically inactive. Today the situation is quite different. We are watching a revolution, rallies attended by active Syrians in various regions, which will certainly lead to the collapse of the regime. Assad, who as of 17 February 2012 killed 8.280 people, must leave.
- On 7 December 2011, in an interview to one of U.S. TV channels, Assad said: “…we have never said that we are a democratic country, but at the same time we are not what we were before, we are moving forward… thanks to reforms. We have registered big progress during last 9 months. It will take a long time to become a democratic country, but we are on that way.  Everything I do is based on the will of my nation…” It seems that the President of Syria needs more time to conduct reforms and he asks for it. Why doesn’t the opposition agree to give a chance to Assad?
- You are talking about a man who came to power 11 years ago. At first he said economic reforms are a priority, then he passed to administrative reforms, allegedly in the name of provision of security in the country. I don’t know examples from history when such tyrants as Bashar al Assad – the lovers of power and money - ever changed and became the adherents of democratic values. The new text of the Constitution will be put on vote in the days to come. This is another proof that the regime doesn’t indent to pass to democracy. This Constitution gives unlimited power to Assad and a chance to nominate his candidacy at presidential elections in 2014. It gives nothing to an ordinary Syrian… Hundreds of Syrians have died during the period of adoption of this Constitution. According to new Constitution, Assad doesn’t bear responsibility for everything he is doing within his authorities, and the only exception is “treason”. Thus, according to a new Constitution, Assad is not responsible for the death of thousands of people murdered by his order. The new Constitution suggests minimal damage to the family and the possibilities of the President.
- The supporters of Assad accuse the opposition of becoming a toy in the hands of the West. What can you say about this?
- Well, the system is always right in criticizing its rivals… The revolution in Syria began without the assistance of any Western country and a year before that the relations between these Western countries and the Assad regime have improved more and more, and nobody spoke about the Syrian people or the opposition at that time. Yes, many people link this revolution with the West. In any case, I believe these forces will try to influence the opposition in the nearest future and do everything possible so that this revolution served their interests. We will see it very soon.
- What do you think, how likely is it that the Libyan scenario will repeat itself in Syria?
- Nobody seems to wish such a repetition. Neither Syria nor the West, nor other Arab countries… But we will probably see a slightly altered variant of the Libyan scenario if the regime continues the mass killings. In any case, the situation gradually stops being merely Syrian and becomes more international.
- The Syrian opposition is heterogeneous; it acts mainly outside the country. Isn’t there a misunderstanding between various oppositional parties?
- When the activity of oppositional “Muslim Brothers” was banned in Syria, the Syrian dissidents had many problems in the country. Unfortunately, many people left the country after the revolution. The Syrian National Council was set up last year, which united the Islamists, the secularists and the liberals… The Syrian National Council also enjoys support inside the country. I myself don’t represent any political force but support the revolution by my articles and works.
- Turkey has actually failed the Assad regime. The Central office of the Syrian National Council is located in the center of Ankara. Turkey has recently compared Assad with Milosevic. Does the Syrian opposition indeed trust Turkey and hope for future cooperation?
- I think we don’t have any reasons not to trust each other. Turkey is a country which plays a vital role on international arena, it’s a good example of an Islamic country, a civil country, which grants numerous civil privileges to its citizens as compared to our country and many other Arab states. Today, the Syrian opposition is not in the state to doubt Turkey’s every step. On the contrary, Syria has to trust Turkey and other countries. After the revolution, the new government is expected to act in the national interests of Syria and in this context the cooperation with local and various international political forces would be desirable.
- Will the Arab States League try to legitimatize the decision on military actions against Syria?
- It’s quite possible, especially if the process of opening a safety corridor fails. But the Arab States League cannot adopt such a decision alone, other international forces should back it. Nobody seems to be willing to talk about hostilities yet. Only the growing number of crimes and new casualties will force the West and the Arab States League to move to more drastic measures.
- And why does Russia disagree to meet with representatives of Syrian opposition on an official level?
- The Russians want to make cosmetic changes only and to preserve the regime. They back the regime and think the opposition is responsible for the violence in the country. This is a rough distortion of reality. I think Russia is guided by the motive that the regime in this country doesn’t significantly differ from Assad’s regime. The other reason is that the Russians are offended by the West and do everything possible to get maximum advantages from the given situation.
- What developments are possible after the closure of the U.S. Embassy in Damascus and the exile of some western diplomats from the country? What consequences will economic sanctions entail?
- I think, the recall of ambassadors is not so crucial, it is merely a strategy which will lead to the collapse of the regime in the future. It also leads to economic sanctions. The sanctions will naturally influence the regime, but they cause more damage to ordinary people. One thing is clear- the longer the regime survives, the harder it will be from political, economic and humanitarian viewpoints.
- What plans does Al-Qaeda have for Syria? A few days ago, Ayman Al Zawahiri urged upon the Muslims to fight with their Syrian brothers for freedom and against the Assad regime. “Wounded Syria still bleeds day after day, while the butcher is not deterred to stop.” Many have doubts that  the Syrian opposition has ties with Al-Qaeda.
- Al-Qaeda is isolated both on the international and local arena, and today it seeks ways to prove that it still exists. But Al-Qaeda did not welcome the revolution in Syria, which cannot be said about Egypt and Tunisia… Zawahiri’s words are the first mentioning of the Syrian revolution and I don’t think it’s something strange or suspicious. We deal with a terrorist group which is trying to pave its way by means of an imaginary support to the Syrian people’s fight.
There is an information that the head of Al-Qaeda Mustafa Setmariam Naser (Abu Musab al-Suri), who was handed to Syria by USA, was released early this year. .. It’s also very strange.
The revolution is an evidence of the healthy state of our society: representatives of various generations, Muslims and non-Muslims, men and women took part in this process… Freedom is the basic value of revolutions, whereas Al-Qaeda’s actions are based on revenge.
I can assure you that the Syrian opposition is not connected with Al-Qaeda. The other question is whether there are some people who have contacts with this organization.
- You spent 16 years in Syrian prison. What does it mean to be deprived of freedom for so many years. Why were you arrested?
- I can’t describe this feeling - you fully lose control over yourself, you don’t know when it will end, you go out of control and get into the hands of the unknown. I spent 11 years and 4 months in prison without trial. When 15 years of imprisonment ended, they not only did not release me but made me take part in the works for the destruction of that scary prison: there is only one reason - they wanted to keep me in custody as long as possible. It is a bright characteristic feature of this regime- not to leave prisoners even after their sentence expires.
I was 19 years old when I was arrested. I was a University student, a member of an oppositional communist party and tried to do my best for the democratization of the country. This is why I was sent to prison…
- What’s going on in Damascus today? They say people don’t even leave their houses.
- Everything is normal. But in any case you feel the heavy shadow of control on the streets. The night traffic is reduced. Yes, people prefer not to go to streets. The suburbs are more active and they are the seat of the revolution.
- Armenia is concerned about the fate of thousands of Armenians living in Syria. If the revolution wins, will there be pressure on Armenians of Syria?
- What may happen to Armenians? I don’t understand the anxiety that Armenians will be under pressure. I think this anxiety is excessive. Nobody blames Armenians for anything… At  least I haven’t heard anything of the kind. The Armenians have lived here after the World War I. They are fully integrated and make part of the Syrian society.