«We are brothers and sisters, we are one family»։ 19-ամյա քենիացի Թերեզիան «Կրթություն բոլորի համար» (Teach for all) միջազգային ցանցի համաժաղովի 450 մասնակիցներին առաջարկում է միանալ իր երգին, որ սովորել է խաղաղության խմբակում։ Հոկտեմբերին Թերեզիան Հայաստան էր եկել իր բնագիտական առարկաների ուսուցչի՝ Փիթեր Թաբիչիի հետ, որը 2019 Global Teacher Prize-ի դափնեկիրն է՝ աշխարհի լավագույն ուսուցիչը։
Նա դասավանդել է մասնավոր դպրոցում, հետո տեղափոխվել աֆրիկյան հեռավոր գյուղ, որտեղ ուսուցիչների մեծ պակաս կա։ Այստեղ աշակերտներից շատերը կարիքավոր ընտանիքներից են կամ որբ, դպրոց հասնելու համար նրանք օրական մի քանի կիլոմետր քայլում են։ Իր աշխատավարձի 80 տոկոսը Փիթերը տալիս է դպրոցի ու աշակերտների կարիքների համար։
Ասում է, որ ուսուցչի համար ամենակարեւորը աշակերտների կարողություններին, ներուժին հավատալն է, դրանք զարգացնելը։ Թաբիչիի աշակերտները հաղթել են ազգային եւ միջազգային գիտական մրցույթներում, արժանացել Մեծ Բրիտանիայի Քիմիայի թագավորական ընկերության մրցանակին (The Royal Society of Chemistry):
37-ամյա ուսուցիչը կամավոր աղքատություն ու մերձավորի հանդեպ սեր քարոզող Ֆրանցիսկյան միաբանության անդամ է։ Հավատում է, որ ամեն մեկն այս կյանքում առանձնահատուկ դեր ու կարողություններ ունի, եւ որ ստանում ես՝ տալով ու երջանկանում՝ ուրիշներին երջանկացնելով։
Մեդիամաքսը զրուցել է աշխարհի լավագույն ուսուցչի հետ։
- Ի՞նչ փոխեց 2019 Global Teacher Prize-ը Ձեր, աշակերտների ու Ձեր համայնքի կյանքում։
- Չեմ կարող ասել, թե մրցանակն ինչ նշանակություն ունեցավ ինձ համար, բայց կասեմ, թե ինչ փոխեց ուրիշների կյանքում։ Այն ոգեշնչել է իմ աշակերտներին, գործընկերներին եւ ամբողջ համայնքին։ Նրանք այնքան հպարտ են ու երջանիկ ու ինձ այնքան ճանաչված են դարձնում, որ հաճախ նույնիսկ սկսել եմ անհարմար զգալ (ծիծաղում է-Մեդիամաքս)։
Գիտեմ, որ այսպես իրենց ուրախությունն են արտահայտում։ Իմ համայնքը, իսկապես, փոխել է իր պատկերացումները կրթության եւ աղջիկներին կրթելու կարեւորության մասին։ Օրինակ, Թերեզիան կարողացել է փոխել մարդկանց վերաբերմունքը կրթության, կրթված աղջիկների, կրթության մեջ ներդրում կատարելու, ուսման եւ համատեղ աշխատանքի կարեւորության մասին։ Թերեզիան եւ մյուսները շատ մարտահրավերներ են հաղթահարում, եւ միասին աշխատելն ու լուծումներ գտնելը մեզ համար իսկապես կարեւոր է։
Լուսանկարը` El Intra
Այս մրցանակը մոտիվացրել է մեր դպրոցի ուսուցիչներին, նրանք հասկացել են, որ ամեն ինչ ու նաեւ՝ դասավանդումը, տարբեր մոտեցումներ են պահանջում, որ պարտադիր չէ կառչած մնալ դասավանդման ավանդական մեթոդներին, որ բոլորս ինքնակրթվելու, վերապատրաստվելու կարիք ունենք։ Դա մեզ հնարավորություն կընձեռի աշակերտներին տալ ավելին։ Փոփոխություններ բերելու համար պետք է աշխատենք մարդկանց հետ։ Փոփոխությունները սկսվում են մտքից։
- Մի բան է՝ ամեն օր մտնել դպրոց ու գիտելիքներ տալ աշակերտներին, այլ բան՝ սոցիալական դժվար պայմաններում ապրող երեխաներին բացատրել կրթության կարեւորությունը, նրանց առջեւ դռներ բացել։ Ինչպե՞ս եք կարողանում մոտիվացնել, ոգեշնչել Ձեր աշակերտներին։
- Նախեւառաջ, երիտասարդները չգիտեն, որ դպրոց գնալու կարիք ունեն։ Նրանք կարծում են, որ պարտադրված են հաճախել դպրոց, քանի որ ծնողներն են այդպես ասել։ Անհրաժեշտ է երեխաներին տեսանելի դարձնել կրթության դերը։ Դրան հասնելու ուղիներից մեկը գործնական աշխատանքն է։ Աշակերտները կարող են գտնել գրքի եւ իրականության միջեւ կապը, անել մի բան, որը կաշխատի։ Նրանք կհասկանան կրթության դերը, դասարանում սովորածի կարեւորությունը, կկարողանան այդ գիտելիքները կիրառել կյանքում։ Պետք է գտնել այնպիսի ոգեւորիչ ուղիներ, որ այս երիտասարդները հասկանան՝ դպրոցում լինելն իրենց համար պարզապես անհրաժեշտություն է։
Ինձ համար աշակերտների հետ կապ հաստատելու ամենահետաքրքիր ձեւերից մեկը դասարանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառումն է։ Ի տարբերություն միջազգային դպրոցների՝ մենք չունենք սարքավորումներ, բայց ինձ միշտ կարելի է տեսնել նոթբուքով ու պրոեկտորով։ Որպես ուսուցիչ կամ կրթության բնագավառում աշխատող մարդ՝ պարտավոր ես աշակերտի համար գտնել գիտելիքը մատուցելու եւ կրթությունը սիրելու հետաքրքիր ուղիներ եւ օգնել վայելել կրթության ընձեռած հնարավորությունները։ Նաեւ պետք է նրանց սովորեցնենք աշխատել միասին։ Եթե աշակերտները միասին հանդիպեն մարտահրավերների, միասին էլ կկարողանան հաղթահարել դրանք, քննարկել ու կիսվել։ Պետք է զարգացնենք նրանց՝ միասին աշխատելու կարողությունը։
Բացի այդ, ամենակարեւորը շրջապատի աջակցությունն ստանալն է։ Խոսքը թիմային աշխատանքի, համագործակցության մասին է։ Պատահում է, որ աշխատանքիդ ընթացքում դժվարությունների ես հանդիպում, իսկ մարդիկ քեզ չեն օգնում, բայց երբ հասկանում են, թե ինչ ես անում, անմիջապես գալիս են օգնության։ Մեր դպրոցի անձնակազմը, ուսուցիչներն ինձ շատ են աջակցում։
- Պատահո՞ւմ է, որ ծնողները թույլ չեն տալ երեխաներին գալ դպրոց՝ նախընտրելով, որ նրանք զբաղվեն տնային գործերով։
- Երբեմն ծնողները կարծում են, որ երեխաները պետք է գնան դպրոց բազային գիտելիքներ ստանալու համար. հենց սովորեցիր կարդալ ու գրել, դա բավարար է գումար աշխատելու համար։ Բայց խոսքը ոչ միայն կարդալու եւ գրելու, այլեւ երեխաներին այդ հնարավորությունն ընձեռելու մասին է։ Դպրոցում այնքան բան կա սովորելու, իմանալու՝ ինչպես համագործակցել, աշխատել միասին։ Ծնողների այս մտածելակերպը պայմանավորված է այն միջավայրով, որում նրանք մեծացել են։ Շատ անելիք կա այդ մտածելակերպը փոխելու, կրթության արժեքը բացահայտելու համար։
- Պատմեք Ձեր աշակերտների, նրանց հաջողությունների մասին, ինչո՞վ են զբաղվում դպրոցն ավարտելուց հետո։
- Դպրոցն ավարտելուց հետո աշակերտները դասընթացների են հաճախում, ինչպես Թերեզիան։ Նա քննությունները հանձնել է բարձր գնահատականներով եւ կկարողանա ընդունվել համալսարան: Թերեզիան ուզում է զբաղվել գիտությամբ, վերադառնալ գյուղ եւ ստացած գիտելիքներով օգնել իր համայնքին։ Ունենք աշակերտներ, որոնք սովորում են մանկավարժություն, համակարգիչ, գիտություն։ Կան նաեւ ցածր առաջադիմությամբ աշակերտներ, որոնց եւս օգնում ենք հասկանալ կրթության կարեւորությունը, կողմնորոշվել մասնագիտության հարցում, օրինակ, կազմակերպում ենք արհեստների ուսուցում։ Ոմանք կարող են դառնալ մեխանիկ եւ, այսպիսով, առնվազն զբաղմունք ունենալ։
Մենք ցանկանում ենք վստահ լինել, որ աշակերտներն օգտագործում են իրենց տաղանդները, ցանկանում ենք նրանց ցույց տալ, որ դպրոցն ավարտելուց հետո միակ ճանապարհը թմրադեղերը չեն։ Կան հնարավորությունները զարգացնելու ուղիներ։ Մենք պարտավոր ենք լուսավորել, աջակցել նրանց։
Լուսանկարը` World Economic Forum
Ամենակարեւորը, իհարկե, հասարակությանն ինտեգրվելն է, խաղաղության հաստատմանը նպաստելը եւ մարտահրավերներին դիմակայելը, օրինակ, երբ կա ջրի խնդիր։ Փորձում ենք աշակերտներին գիտելիքներ տալ այս խնդիրների մասին, որ դպրոցն ավարտելուց հետո կարողանան հեշտությամբ հաղթահարել դրանք, օգնում ենք դառնալ ստեղծագործ անհատներ։ Երբ վերադառնան գյուղ, այդ խնդիրները նրանց այլեւս այդքան չեն ընկճի, քանի որ զինված կլինեն այդ մարտահրավերները դիմակայելու համար անհրաժեշտ գիտելիքներով։
- Խնդրում եմ, պատմեք Ձեր երկու՝ խաղաղության եւ գիտական խմբակների մասին։
- Ես սիրում եմ աշակերտների հետ աշխատել խմբակների միջոցով, որովհետեւ մտնում ես դասարան ոչ միայն սովորեցնելու համար, այլ փնտրում ես նյութը ներկայացնելու գործնական ճանապարհներ։ Եթե չես գտնում այդ հետաքրքիր ձեւը, դասն աշակերտների համար անիմաստ է դառնում, հաճույք չեն ստանում դրանից։ Այդ է պատճառը, որ հիմնել ենք գիտական, խաղաղության խմբակներ, երիտասարդ քրիստոնյաների շարժում։
Խաղաղության խմբակի շրջանակում աշակերտների զբաղվածությունը բազմազան է։ Օրինակ, քննարկումներ են կազմակերպում գենդերային հավասարության, կոնֆլիկտների կառավարման, արդարության մասին, ներկայացումներ են բեմադրում, դերախաղեր անում, երգում, վազքի մրցումեր անցկացնում։
Այս ամենը թույլ է տալիս երեխաներին մոռանալ ընտանիքում ունեցած դժվարությունները, տրավմաները։ Դրանք մոռացվում են, երբ երեխաները խաղում են, ակտիվ են եւ երջանիկ։ Նրանց առջեւ, ինչպես գրքում, նոր գլուխ է բացվում։ Երեխաները հասկանում են, որ նախաբանը կարդալուց հետո կարեւոր է իմանալ, որ գրքում կան նաեւ այլ՝ հետաքրքիր գլուխներ։ Նրանց հույս տալը իսկապես ոգեւորիչ է։
Գիտական խմբակը եւս օգնում է աշակերտներին աշխատել միասին, բայց նաեւ զարգացնում է խնդիրները լուծելու եւ հաղորդակցվելու հմտությունները, հետազոտություններ անելու կարողությունը։ Հասարակությունում մենք այնքան դժվարությունների ենք առերեսվում, որ եթե չլինեն այս հմտություններին տիրապետող մարդիկ, խնդիրները չեն լուծվի։ Սա է պատճառը, որ մենք այդքան աջակցում ենք գիտական ակումբի աշակերտներին։ Նրանք հետազոտություններ են կատարում, գիտական հոդվածներ կարդում, ձեռքի տակ եղած նյութերից տարբեր սարքերի նախատիպեր պատրաստում։
- Իսկ ինչ՞ն է Ձեզ ոգեշնչում կատարել այս ոչ հեշտ աշխատանքը, որտեղի՞ց եք ստանում այդ ուժը։
- Պետք է կարողանաս ինքդ քեզ մոտիվացնել եւ ամեն վայրկյան չսպասես պարգեւների կամ շնորհակալության խոսքերի։ Այդ ուժը պետք է սրտումդ գտնես, եւ այն կփոխի մտածելակերպդ։ Բայց մենք կարիք ունենք նաեւ մարդկանցից ստանալու այդ մոտիվացիան, լուսավորությունը։ Ինձ ոգեշնչում են հաջողության պատմությունները Քենիայում, Աֆրիկայում, որտեղ մարդիկ այնքան հզոր գործեր են անում։ Հավատքը եւս ինձ համար ոգեշնչման կարեւոր աղբյուր է։
Լուսանկարը` Whitehouse.gov
Ես հավատում եմ, որ մենք բոլորս մեկ ընտանիք ենք եւ պետք է աջակցենք իրար։ Մենք բոլորս քույրեր ու եղբայրներ ենք, մենք բոլորս մեկ ենք։ Իմ հավատքը հիմնված է Ֆրանցիսկյան միաբանության ուսմունքի վրա։ Որպես միաբանության անդամ՝ մենք գիտենք՝ ինչ է խոնարհությունը, գիտենք եղբայրական սիրո մասին։ Այն ամենում, ինչ անում եմ, հավատքի դերակատարություն շատ մեծ է, այն ինձ շատ է ոգեշնչում։ Ինձ ուժ են տալիս նաեւ այն մարտահրավերները, որոնք ես հաղթահարել եմ, եւ որոնց այսօր առերեսվում են իմ աշակերտները։ Շատ կարեւոր էր նաեւ մարդկանց, ընտանիքիս աջակցությունը։ Հայրս ուսուցիչ է, նա օգնեց ինձ հաղթահարել դժվար իրավիճակները։ Այդ փորձառությունն է ոգեշնչում ինձ։ Երբ առերեսվում ես մարտահրավերների, երբ լինում են դժվար պահեր, պետք է հիշել՝ միշտ կա ելք։ Պետք է լավատես լինես։
- Ո՞րն է Ձեր վերջնանպատակը։ Ո՞ր դեպքում կարող եք ասել՝ այս փուլում ես ավարտեցի իմ առաքելությունը։
- Ես հավատում եմ, որ բոլորս շատ անելիք ունենք։ Ամեն օր կյանքը մեզ ընձեռում է նոր փորձառություն, այդ պատճառով երբեք չես կարող ասել, թե հասել ես գագաթնակետին։ Յուրաքանչյուր օր հնարավորություն է՝ նոր բան սովորելու եւ ավելին անելու՝ հասարակությանը հզորացնելու, ոգեշնչելու, ինքդ քեզ երջանկացնելու, եւ որ ավելի կարեւոր է՝ ուրիշներին երջանկացնելու համար։ Հիմա, երբ 2019 Global Teacher Prize-ի դափնեկիր եմ ու նաեւ այլ պարգեւների եմ արժանացել, ցանկանում եմ իմ «ձայնն» օգտագործելով՝ ուժ տալ մարդկանց, հատկապես նրանց, որոնք ապրում են անապահով շրջաններում, նրանց հավատացնել, որ կարող են հաղթահարել դժվարությունները: Իմ դիրքն ինձ հնարավորություն է տալիս օգնելու մարդկանց։ Սա հենց այն է, ինչին ես ձգտում եմ:
Բայց ես չեմ ուզում ասել, թե հասել եմ գագաթնակետին։ Չեմ կարծում, թե կգա ժամանակ, երբ ձեռքերս ծալած կնստեմ ու կասեմ․«Ամեն ինչ արել եմ, հիմա կարող եմ քնել»։ Քանի դեռ ողջ եմ, ես այնքան բան ունեմ անելու, եւ դա ինձ շատ է երջանկացնում։ Երբ տեսնում եմ, որ աղքատության մեջ ապրող երեխաները համալսարան են ընդունվում, ինչպես Թերեզիան, երբ տեսնում եմ, թե ինչպես են ժպտում, ուրախանում, կիսվում այլ աշակերտների հետ, հասկանում եմ, որ սա է երջանկությունը։ Խոսքը ոչ թե անձնական ձեռքբերումների կամ հարստության, այլ ուրիշներին հզորացնելու, սեփական տաղանդներն օգտագործելով՝ հասարակությանը ոգեշնչելու, ավելին տալու մասին է։ Սա երկար ճանապարհորդություն է: Եվ սա է պատճառը, որ չեմ ցանկանում ասել, թե այլեւս անելիք չունեմ։

“We are brothers and sisters, we are one family.” 19-year-old Teresia from Kenya offers 450 participants of Teach For All global network to join her in the song, which she learned at the Peace club. Teresia arrived in Armenia in October with her natural science teacher Peter Tabichi, the winner of 2019 Global Teacher Prize.
Mr Tabichi used to work in a private school but moved to a remote Kenyan village that urgently needed teachers. Many students there come from disadvantaged families or the orphanage, and the children have to walk several kilometers every day to attend school. Peter Tabichi spends 80% of his salary to support his students and the school.
He considers believing in students’ abilities and potential and developing them to be the most important task of a teacher. Mr Tabichi’s students have won several national and global science contests and earned the award of the Royal Society of Chemistry (UK).
The 37-year-old teacher is a Franciscan: he follows the rule of poverty and preaches love for your neighbors. Mr Tabichi believes that all people have unique abilities and a special role in life and he believes that you receive when you give and you become happy when you make others happy.
Mediamax has talked with the world’s best teacher.
You are the winner of 2019 Global Teacher Prize. What did this prize change in your and your students’ lives, in your community?
I can’t say what it has done to me, but I know what it has done to other people. It has inspired my students, my fellow teachers and even the entire community. They are so proud, they are happy, they give me so much recognition - I’m not comfortable with that much sometimes (laughs – Mediamax). I know that they are happy, it’s just their way of expressing the happiness. The community has really changed their mindset about the importance of education and the importance of educating a girl. For example, Teresia: she is from one of the local villages and what she has achieved is that she made people change their mindset about the importance of educating a girl, investing in education, giving priority to education, and the importance of working together. There are many challenges here, Teresia can tell you about the challenges they are going through, so working together and getting solutions is really important to us.
Photo: El Intra
As for the impact in my school and also in the community, in my school teachers are motivated and they now see that there is a need to have a different approach to doing everything, even teaching. You don’t have to stick to the traditional methods of teaching. There is need to educate yourself, and you can go to the trainings to learn more about the better methods. They now have that understanding that all of us need to learn more and it will give us empowerment to give more to the students. We have to work with people to bring that change. The change starts from the mind.
It’s one thing to come to school every day and pass knowledge to students, but it’s another to explain to them that education is important and it opens the doors for them. How do you manage to motivate, encourage them?
First of all, young people don’t know they need to be in school. Their parents just tell them to go to school and the kids think they are being forced to be in school. So, you have to show them the role of education. One way to do this is to have practical activities. They are able to connect what is in the books and what is in reality. They are able to do something that works. And they will see the role of education, the importance of what they learn in the class. What they are learning will have application in real life. You have to find for these young people the exciting ways of showing them they need to be in school.
The best way for me is integrating ICT technologies in class. In our school, we don’t have facilities, so it’s not like in international schools, but you will see me with a laptop and a projector all the time. I know it’s an exciting way of really connecting with students. Just as a teacher, as someone working in education you have to look for an exciting way of presenting information to the students, make them develop that love and get them to enjoy and see what education gives them. We also need to make them work together. If they are getting challenges together, they will be able to solve them, they will be able to discuss and share. So, you have to enhance that team work, that coming together and working together.
And then, the most important thing is that you have to get support from people. It is about teamwork, collaboration, and my school administration is very supportive. Sometimes you work through challenges and people don’t help, but when they understand what you are doing, they come out and support you. Our school administration, teachers are very supportive.
Were here cases when parents didn’t allow their children to go to school, preferring for them to stay at home and help them?
At times parents think that children should just go to school to get basic education. Once you know how to read and write, it’s enough to get money. But I don’t think it is about writing and reading only, it is about being empowered. When the children are at school, they are able to learn about collaboration, teamwork. In school, there is so much to learn, it’s not just about reading and writing and then making money. Parents at times have that mindset. I think it is because of their background, what they went through while growing up. I think more needs to be done to change that mindset, for them to understand the meaning of education, of why children need to be in school.
Please, tell me about your students, their achievements. What do they do after graduating from school?
After school they do courses, like Teresia. She is going to join a university, she has passed the exams so well with very good grades, so she will able to get admitted. Teresia wants to do science. She wants to come back and help people in the society through what she will be able to learn in the college. We have other students who do courses in teaching, computer science. Our school also has students who don’t come with high marks, but we still help them see the meaning of education. For them, we do career counseling, so they can see there are other places they can join. There is vocational training, for example, some students can learn to become mechanics, so they have at least something to do.
We also want to make sure the students make use of their talents. We want to show them that it’s not just abusing drugs in the village once school is over. We give them empowerment. When they are out of school, there is something they can do, there is always a way they can empower themselves. We have to enlighten, support them.
Photo: World Economic Forum
Of course, the most important thing is to know how to fit into the society, how to promote peace and deal with challenges, for instance, when there is shortage of water. In school, we try to give them opportunities to learn these aspects which will make it easy for them to deal with challenges once they are out of school. That is why I think education is about empowering students, giving skills that will make them creative people. Another thing; when they come back to the village and are able to solve challenges they go through, it will not stress them so much because they are already equipped and know how to deal with these challenges.
Can you tell us about your two clubs - Peace and Science?
I like working with clubs because it is a practical way of teaching students. You don’t go to class just to teach, you have to look for a practical way to present what you are talking about. If you don’t get that exciting way that I have mentioned, the students won’t enjoy the lesson, it wouldn’t make any sense to them, so you have to look for an exciting way. That is why we have many clubs - Science, Peace, Young Christian Students Movement.
Peace club is about uniting students, it’s meant to bring them together. They do a number of activities like debates, when they talk about gender equality, conflict management and justice, and they do drama, acting, role-playing, jogging and singing.
You let students forget about challenges they get through at home and the trauma they faced in the past. When they are playing, active and happy, they forget all that and they see there is another chapter. It’s like a book. You don’t open the first page and read only the introduction. You have to know that there are other good chapters ahead. It’s really exciting to give them hope.
Science club is also about making them work together, but it also helps them develop problem-solving and communication skills, be able to do research. We are facing so many challenges in the society that unless we have people equipped with these skills, the issues won’t be solved. That is why we give them so much support in Science club. They do research, read science essays, make prototypes of devices from available materials…
What is your source of inspiration to do this difficult job, where do you get the energy for it?
You have to be self-motivated, you don’t need to be rewarded all the time and you don’t need someone to tell you “thank you”. You have to get that self-motivation from your heart, and it changes your mindset. I think it’s more of a personal task, but you also need to get more enlightenment and motivation from people. There are people who inspired me; we have success stories in Kenya, in Africa, where people have done so many great things. Those stories inspire me, and my faith too is a great part of what inspires me.
Photo: Whitehouse.gov
I believe that all of us are family and we need to support each other. We are all brothers and sisters, we are all united. My faith is based on the teachings of Franciscan brothers. As a Franciscan, you know about humility and fraternal love - everyone is you brother and sister. My faith contributes so much to what I am doing, it gives me so much inspiration. Other things that also inspired me are challenges I went through and I have seen my students go through same challenges. I was able to overcome those challenges. The best thing is that I got support from people, my family members. My father is a teacher and he supported me, and I was able to get out of the challenging situations. That experience itself inspires me. When you face challenges, when there are difficult things, moments, there is always a way out of it, so you have to be optimistic.
What is your final purpose? When can you say: “At this stage, I am finishing my mission”?
I believe that all of us have more tasks ahead of us. Each and every day life brings new experiences, things to learn, so you can never say you are on the top. I think each day is another chance to learn something new and focus on doing more: empower the society, inspire the society, make yourself happy, and most importantly, make other people happy. I just want to say that now, when I’ve won the Global Teacher Prize and I have been receiving so many awards, I want to use that voice to empower other people, especially those who are in really disadvantaged areas, make them see that they can also overcome the challenges they are going through. So, this is the best way of using my platform, my chance to help others, this is what I want to achieve.
But I don’t want to say that I am already on the top. No, I don’t think there will be time when I will sit down and say: “Let me sleep, I have done everything.” Unless I become old and it is time to die, but as of now, I feel that there is so much I need to do. And it makes me very happy. When I see that children who come from very poor backgrounds are able to shine and go to university, like Teresia, when I see them smiling and sharing with other students and happy, it is happiness. It’s not about personal investment or property, it is about empowering others, using your talents to give more to the society and inspire others. It’s a long journey. And that is why I don’t want to go out and say that this is the end of it.