Պիտեր Թինդեմանս. Հայաստանի կրթական համակարգում որակի խնդիր կա
Ճշգրիտ գիտությունների դասավանդման խնդիրների մասին Մեդիամաքսը զրուցել է «Եվրոսայնսի» գլխավոր քարտուղար, գիտության փորձագետ Պիտեր Թինդեմանսի հետ։
- Գիտեմ, որ մինչեւ Հայաստան գալը հասցրել եք ծանոթանալ մեր երկրի կրթական համակարգին։ Առաջնային ո՞ր խնդիրները լուծելու ուղղությամբ պետք է աշխատել։
- Աշխատանքը սկսելուց առաջ Համաշխարհային բանկը եւ հայաստանյան գործընկերները բավականաչափ տեղեկատվություն էին տրամադրել մեզ, ինչը թույլ տվեց հասկանալ, որ կրթության համակարգում մի շարք լուրջ խնդիրներ կան, ինչպիսին է, օրինակ՝ որակի խնդիրը։ Ասվածի ապացույցը ցածր միավորներն են, որ Հայաստանը գրանցում է միջազգային վարկանիշային աղյուսակներում եւ զբաղեցնում շատ ցածր հորիզոնականներ։ Անհնար է ունենալ այսքան ցածր վարկանիշ, եթե կան բարձր որակավորմամբ ուսուցիչներ. ուրեմն, ցածր է նաեւ ուսուցիչների որակը։
Հայաստանում կրթական համակարգն այնպես է կառուցված, որ աշակերտները հիմնականում խուսափում են ուսումնասիրել STEM՝ (Գիտություն, Տեխնոլոգիա, Ճարտարագիտություն, Մաթեմատիկա-ԳՏՃՄ) առարկաները, ինչը լավ չէ։ Յուրաքանչյուրը պետք է գոնե նվազագույն պատկերացում ունենա կենսաբանությունից, ֆիզիկայից ու քիմիայից: Խնդրահարույց է նաեւ թեմաների կրկնությունը։ Գնահատումը եւս պետք է առավել պրոֆեսիոնալ արվի։
Հայ սոցիոլոգների հետ զրույցներից տեղեկացա մի խնդրի մասին, որն առկա է այլ երկրներում եւս։ Մայրաքաղաքի եւ գյուղական համայնքների միջեւ մեծ տարբերություն կա. խոսքը ուսուցիչների անհրաժեշտ թվի, որակի ու նման այլ հարցերի մասին է: Շատ են խնդիրները, բայց ուրախ ենք, որ Հայաստանի կառավարությունը, իսկապես, ցանկանում է այդ ուղղությամբ քայլեր անել:
- Հասարակագիտության, սոցիոլոգիայի եւ ամենօրյա կյանքին սերտորեն առնչվող առարկաների ուսումնական պլանը, ենթադրվում է, պետք է պարբերաբար վերանայվի, դասագրքերը վերահրատարակվեն։ Ճշգրիտ գիտություններին առնչվող առարկաների բովանդակությունը, թվում է, փոփոխությունների շատ հնարավորություն չի տալիս։ Ի՞նչ պետք է հասկանալ STEM առարկաների «ուսումնական պլանի վերանայում» ասելով։
- Պատասխանը երկու մասի կբաժանեմ։ Նախ, չեմ կարծում, որ ճիշտ է մոտեցումը, թե STEM առարկաները, հատկապես՝ գիտությունը, փոփոխության ենթակա չեն։ Ճշգրիտ գիտությունների եւ հասարակության կյանքի փոփոխությունների միջեւ շատ սերտ կապ կա։ Օրինակ, վերջին 50 տարում կենսաբանության ոլորտում հսկայական փոփոխություններ են եղել: Եթե գենետիկայի մասին մեր այսօրվա իմացածը համեմատենք 50 տարի առաջվա հետ, ապա կտեսնենք, թե որքան մեծ դեր ունի այն այսօր բժշկության մեջ։
Շատ մեծ են կենսաբանության եւ հասարակության փոխազդեցությունները։ Նույնը կարելի է ասել կլիմայական փոփոխությունների մասին։ Քիմիան եւ ֆիզիկան շատ են օգնել՝ հասկանալու հասարակությանը մտահոգող այս խնդիրը։ Ամուր կապ կա գիտության, մասնավորապես՝ կենսաբանության, ֆիզիկայի, քիմիայի եւ այն ամենի միջեւ, ինչ կատարվում է հասարակական կյանքում, մեզ շրջապատող աշխարհում։
Պատասխանիս երկրորդ հատվածը վերաբերում է ճշգրիտ գիտություններին առնչվող առարկաների ուսումնական ծրագրերի մշակմանը։ Կան որակի, կրկնությունների եւ մի շարք այլ խնդիրներ, որոնք տարբեր երկրներ տարբեր կերպ են լուծում։ Մի տարբերակը, որը քննարկել ենք Երեւանում, ուսումնական ծրագրի համապարփակ դիտարկումն է։ Պետք է հասկանալ՝ ինչպես կառուցել ուսումնական պլանը, որպեսզի 7-18 տարեկան աշակերտները գիտելիք ստանան, թեմաներն ուսումնասիրեն ճիշտ հաջորդականությամբ։ Սա նշանակում է, օրինակ, երեխայի հետ սկսել շրջակա միջավայրի ուսումնասիրությունից եւ  հետո՝ մինչեւ 12-րդ դասարան, խորացնել այդ գիտելիքները ֆիզիկայի, քիմիայի եւ կենսաբանության դասերին։ Այս քայլերն այսօր արվում են Հայաստանում, եւ սա այն է, ինչին հասել են շատ երկրներ՝ ստեղծելով ճշգրիտ գիտություններին առնչվող առարկաների համակարգված ուսումնական ծրագիր։
Եթե նայենք այսօր Հայաստանում կիրառվող ուսումնական պլանը, կտեսնենք, որ քիմիայի, ֆիզիկայի, մաթեմատիկայի, կենսաբանության բազմաթիվ թեմաներ ներառվել են այդ պլանում չհամակարգված ձեւով: Կարելի է ասել, որ այդ թեմաները չափազանց շատ են։ Միացյալ Նահանգները, եվրոպական շատ երկրներ, Հոնկոնգն ու Սինգապուրը հասկացել են, որ քիչն ավելի արդյունավետ է։ Ավելի լավ է կենտրոնանալ քիմիայի, ֆիզիկայի կամ կենսաբանության բազային գիտելիքների վրա, քան ներառել բոլոր թեմաները։ Շատ երկրներ որդեգրել են «հիմնական կարգապահական գաղափարներ» սկզբունքը, համաձայն որի ընտրում են 5-6 հիմնական գաղափար եւ զարգացնում դրանք 1-12-րդ դասարանի ուսումնական ծրագրում։ Սա, ընդհանուր առմամբ, կրկնություն է, բայց համակարգված։ Սա նպաստում է, որ աշակերտները հետաքրքրվեն գիտությամբ, սովորեն հիմնական գաղափարները, որպեսզի հետո ինքնուրույն կարողանան զարգացնել իրենց կարողությունները՝ օգտվելով համացանցից եւ այլ աղբյուրներից։ Բայց անհրաժեշտ է նրանց բացատրել գիտության կառուցվածքը, սովորեցնել գիտական առարկաները՝ ամենօրյա կյանքում մեր տեսածի, մեր փորձի համատեքստում։ Սա ավելի գրավիչ է եւ օգնում է ճանաչել շրջապատող աշխարհը։ Պետք է վերանայել ճշգրիտ գիտությունների դասավանդման ուսումնական ծրագիրը՝ աշակերտներին տալով ավելի լավ փորձառության հնարավորություն, քան այն, ինչ տալիս են դպրոցներն այսօր։
- Երբ աշակերտ էի, հաճախ մտածում էի, թե  STEM առարկաները սովորելու համար հատուկ կարողություններ են պետք։ Ի՞նչ անել, որ այդ առարկաներն ավելի հետաքրքիր ու պակաս «սարսափելի» լինեն աշակերտի համար։
- Նույն տպավորությունը ժամանակին ունեցել են նաեւ այն երկրները, որոնց կրթության մակարդակն այսօր բարձր է։ Իհարկե, միշտ էլ կան հատուկ կարողություններով աշակերտներ, եւ սա վերաբերում է նաեւ լեզուներին եւ պատմությանը։ Անկասկած, ցանկացած երեխա կարող է ընկալել քիմիայի, ֆիզիկայի, մաթեմատիկայի կամ կենսաբանության հիմնական գաղափարները։ Պետք է համոզված լինել, որ աշակերտը հասկանում է՝ իր սովորածը ոչ թե ընդամենը գիտելիք է, այլ իրեն շրջապատող աշխարհին առնչվող իրողություն։ Այսօր համացանցի առավելությունն այն է, որ կարող ես գտնել մարդկանց, որոնք շատ ժամանակ են ներդրել՝ ճշգրիտ գիտությունները երեխաներին ավելի հետաքրքիր մատուցելու համար։ Ես ճանաչում եմ մեկին, որն օգտագործում էր Հարի Փոթերի թեմաները քիմիայի փորձերի ժամանակ՝ ցույց տալու համար 3-6 տարեկան երեխաներին, թե որքան հետաքրքիր կարող են լինել քիմիան, ֆիզիկան, գիտությունը։ Շատ գիտնականներ փորձում են երեխաներին ցույց տալ, որ գիտությունը գեղեցիկ է ու կարող է նաեւ զվարճալի լինել։ Վստահ եմ, որ Հայաստանի կառավարությունը կարող է ներգրավել Հայաստանի եւ սփյուռքի գիտնականներին, որոնք կդառնան շարժիչ ուժ եւ ավելի հետաքրքիր կդարձնեն գիտությունը երեխաների համար:
- Հայաստանում փորձագետներն ասում են, որ տարեցտարի պակասում է STEM ուսուցիչ դառնալ ցանկացողների թիվը։ Ինչպե՞ս գիտությունը գրավիչ դարձնել երիտասարդների համար ու մոտիվացնել նրանց:
- Ճանապարհներից մեկը՝ ցույց տալ, թե որքան հետաքրքիր եւ ուրախ է գիտությամբ զբաղվելը։ Երկրորդ, ուսուցչի աշխատանքը գրավիչ դարձնելու համար կառավարությունը պետք է վերանայի քաղաքականությունը՝ բարձրացնելով նրանց աշխատավարձը. խնդիր, որն առկա է շատ երկրներում։ Ֆինլանդիայում, որը հայտնի է իր գիտական կրթության բարձր մակարդակով, տարրական եւ միջին դպրոցի ուսուցիչները ստանում են այնքան, որքան համալսարանի դասախոսը։ Սա կարեւոր հանգամանք է եւ նպաստում է, որ տարրական դպրոցի ուսուցիչն ունենա բարձր ինքնագնահատական, ինչը գրավիչ է դարձնում նրա աշխատանքը: Այլ երկրներում տարրական դպրոցի ուսուցչի աշխատավարձը, դասախոսի համեմատ, շատ ցածր է։ Այսպիսով, վարձատրության եւ սոցիալական աջակցության միջոցով ուսուցիչներին գնահատելու կառավարության քաղաքականությունը շատ կարեւոր է։
Տարիներ առաջ աշխատում էի Ուգանդայում։ Մի ծրագրով  համալսարանի երիտասարդ դասախոսներին գործուղում էինք գյուղական համայնքների միջին դպրոցներ։ Նրանք ուսուցիչների եւ աշակերտների հետ քննարկում էին, թե ինչ է ժամանակակից կրթությունը։ Այս ամենը կարեւոր է գիտությունը երեխաների համար գրավիչ դարձելու տեսանկյունից, բայց սա նաեւ ցույց է տալիս մարդկանց, որ ուսուցչի աշխատանքը հետաքրքիր է՝ լինի տարրական դպրոցում, թե համալսարանում: Սա հասարակության ապագայի մեջ ներդրում կատարելու ճանապարհներից է։ Դու կրթում ես մարդկանց, նրանց տալիս ես գիտելիքներ, որոնք անհրաժեշտ են ցանկացած ոլորտում ցանկացած աշխատանք կատարելու համար։
Այս տեսանկյունից ընկերությունները եւս մեծ անելիք ունեն։ Իմ երկրում՝ Նիդերլանդներում, ընկերություններն աշխատում են դպրոցների եւ կառավարության հետ համատեղ: Կազմակերպվում են ցուցահանդեսներ, էքսկուրսիաներ, որպեսզի երեխաները հասկանան, թե ինչպես է գիտությունը կիրառվում գործնականում։ Սա համակարգային մոտեցում է, որն օգնում է գիտությունը հետաքրքիր դարձնել երեխայի համար եւ, միաժամանակ, ցույց է տալիս, թե որքան կարեւոր է գիտության դասավանդումը։

Peter Tindemans: The quality of education in Armenia is still low
Mediamax has sat down with Secretary General of EuroScience, science expert Peter Tindemans to discuss the teaching of exact sciences.
- I know that before your arrival to Armenia you have managed to study the education system of our country. Which primary problems do you noticed that  need to be solved?
- Before our mission to Armenia in late May we had been given a lot of information by the World Bank and the counterpart in Armenia, so we do have quite a bit of information and we noticed that there are a couple of serious problems with the educational system. One of them is the quality of education: the quality is still low, and that reflects in the scores which Armenian schools get in the international rankings. If you look closely at them, Armenia ranks very low. It’s impossible to have rating this low if the quality of teachers is high, so the quality of teachers is also low in Armenia.
The system is built in such a way that students basically are aimed from taking STEM courses and that is not good. Everyone should be exposed at least to some extent to biology, physics, chemistry, etc. Another point we noticed is that there is duplication. Assessment is also something that should be done in a more professional way.
What I noticed in the interviews with senior sociologists in Armenia, and it is something we observe in many countries, there is a big difference between the capital and the countryside in terms of teachers, availability and quality of teachers, in terms of what practices you should have, etc. So, there are a whole lot of problems which should be tackled and we are glad to see that the Armenian government wants to actually do something about that.
- Subjects like social sciences, sociology and others that have strong connection with our everyday life require the curriculum to be regularly reviewed and republished, but it seems like science doesn’t give the same opportunity to change the content. When we say ‘develop curriculum’, what does it mean for STEM subjects?
- There are two parts in the answer to that. First, I don’t think it is actually true that subjects in STEM, in science in particular are not subject to changes. There is a strong link between these subjects in science and what is happening in the society. For example, what has been happening in biology in the past 50 years is enormous, what we know about genetics as compared to what we thought 50 years ago has major influence on the way we deal with medicine. There is also major impact from biology on society and the other way around. The same is true for climate change, which is a huge societal concern. Physics and chemistry in particular have taught us a lot in terms of climate change. There is a lot of connection between sciences such as biology, physics and chemistry and what is happening in the society, in the environment where we all live.
The second part of the answer has to do with how you build the science curricula. I have mentioned that the quality is not high enough, there is duplication, etc, and it is something which countries have learned to tackle in different ways. One way is you have to look – and that is something we have been discussing in Yerevan – you have to look at the curriculum in a comprehensive way. You have to look at grades from 1 to 12 and think how you can build curriculum in such a way that students from age 7-8 to age 18 get a succession of information on all the topics they have to study. That means that you start, for example, with children observing the environment, until they learn the details of physics, chemistry or biology in grade 12. That is what is happening now in Armenia, and that is what many countries have learned and built up their science curricula in a very structured way.
If you look at the curriculum currently in Armenia, you will observe that it has a lot of topics – in physics, chemistry, mathematics, biology – but they are there in a very unstructured way, and you could even say there are too many of them. What the countries have learned, the United States and many European countries, also Hong Kong and Singapore which have been leading us in that direction, is that less is more. It’s better to concentrate on basics in physics, chemistry or biology than just select all sorts of topics. There is an idea which has been adopted in many countries, which is called “core disciplinary ideas”, which means that you select many 5-6 core ideas and then start developing them in the curriculum from grade 1 to grade 12. It is basically repetition but an increasingly complex one. That is the way people have learned to interest pupils in science and also to teach them the basic ideas, and then they can start developing their own skills by looking around on what’s available on internet, etc. But you have to tell them the structure of science. You have to teach physics and chemistry and biology in the context of what people witness, experience in their daily lives. It is much more involving, it teaches them things which they really see around. You have to change the curriculum also in science fields to give students much better experience than what they are taught in this instance in schools.
- As a student, I often got an impression that STEM was only for especially clever children. How can we change the approach to make STEM more interesting and less “terrible”?
- It’s an impression that has also been created in many countries where education is now at a higher level. Of course, there are always students with special abilities, it’s true for languages and history as well. I don’t think there’s any doubt that any child can learn some of the basic ideas about chemistry, math, physics and biology. You have to make sure that pupils understand it is not about pieces of knowledge; there’s something which relates to what is happening in the society and their environment. The advantage of the internet now is that you can look up people,  who invest a lot of their time into making science subjects interesting for young children. I know a man, who used Harry Potter themes in chemistry experiments to show to children aged 3-6 how amazing chemistry, physics, science can be. There are many scientists who are willing to invest their time in getting children to understand the beauty and the fun of science. I’m sure it’s possible for the Armenian government to get scientists in Armenia, Armenian scientists in Diaspora to make things that can be a major impetus in getting children interested in science.
- According to Armenian experts, fewer students want to become STEM teachers in Armenia. Do we have the same picture globally? What should be done to attract more young people to science and motivate them?
One way is to show how interesting, amazing, how fun it is to do science. Secondly, the government has to invest in policies which attract people to the job of a teacher. That has to do with salaries, which is an issue in many countries. In Finland, which is well-known for its very high level of science education, teachers in primary and secondary schools are paid as much as teachers in the university. That’s an important thing, because it contributes to the fact that teachers in primary schools have a high self-esteem, which makes it attractive to become a teacher in the primary school. That’s not the case in other countries, where primary school teachers are paid much less than teachers in the university. So, the policy of the government to award teachers with salaries and social measures of esteem is very important.
I’ve been working in Uganda a long time ago, and what we did in that country was that we had a program of getting young university professors go out in the country and visit secondary school. They just discussed with children and their teachers what modern education is about. All these things are important to attract children to science, but also tell people that look, it’s very interesting to be a teacher, whether in primary school or university, because it’s one of the ways in which you contribute to the future of your society. You educate people, teach them things that are necessary for all sorts of jobs in all areas of society.
Companies can do a lot in that sense as well. In my country, the Netherlands, we had a policy in which companies together with schools and the government worked on making children interested in science by offering them exhibitions in companies and excursions to come and see how science is actually used in practice, so that is a comprehensive approach you can undertake to get children interested in science and also show how relevant and important for science teaching is.