Մեդիամաքսի բացառիկ հարցազրույցը Հայաստանում իր դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերի հետ
- Որո՞նք էին Ձեր առաջին մտքերը, երբ իմացաք, որ գնալու եք Հայաստան՝ որպես դեսպան:
- Սա իմ առաջին գործուղումն էր դեսպանի կարգավիճակով, եւ ես մի փոքր լարված էի: Նախկինում ես որպես դիվանագետ ծառայել էի մեծամասամբ մահմեդական բնակչություն ունեցող երկրներում՝ Եմենում, Պակիստանում, Եգիպտոսում եւ Կոսովոյում: Ինձ համար շատ հետաքրքիր էր իմանալ, թե ինչ է ինձ սպասում հին ավանդույթներ ունեցող մի երկրում, որն առաջինն էր ընդունել Քրիստոնեությունն՝ որպես պետական կրոն: Ուստի, ես մի փոքր նյարդային էի, բայց միեւնույն ժամանակ՝ հետաքրքրասիրությամբ լի:
- Ձեր դիվանագիտական ծառայությունը Հայաստանում տեւեց 4 տարի: Ո՞րն էր ամենահետաքրքիր իրադարձությունը կամ ձեռքբերումը:
- Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական զարգացումներն ինձ համար շատ հետաքրքիր էին: 2016 թվականին մենք Քառօրյա պատերազմի ականատեսն եղանք, ինչը շատ ցավալի էր: Նույն տարվա հուլիսին տեղի ունեցավ ՊՊԾ գնդի գրավումը եւ, իհարկե, Թավշյա հեղափոխությունը՝ 2018 թվականին: Ոչ բոլոր դիվանագետներն են հնարավորություն ունենում ներկա գտնվել երկրում տեղի ունեցող նման կարեւոր փոփոխությունների ժամանակ:
2018թ. օգոստոսին կայացած Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի այցը մեր պետության ղեկավարի առաջին այցն էր Հայաստան եւ, անշուշտ, այն ամենակարեւոր իրադարձություններից մեկն էր:
Վերհիշելով վերջին չորս տարիներին տեղի ունեցած զարգացումները՝ պետք է փաստել, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունները միշտ լավ են եղել, սակայն վերջին չորս տարիներին մենք առաջխաղացում ենք ունեցել բազմաթիվ ոլորտներում: Մենք հիմնադրեցինք Գերմանական տնտեսական միավորումը եւ Գյոթե կենտրոնը, ավելացավ այն դպրոցների քանակը, որոնց մենք աջակցություն ենք տրամադրում՝ գերմաներենի ուսուցման հետ կապված: Ամփոփելով, կարող եմ ասել, որ այս չորս տարիների ընթացքում Հայաստանի եւ Գերմանիայի հարաբերությունների մակարդակը լավից դարձել է գերազանց:
- Ո՞րն է Ձեր խորհուրդը Գերմանիայի հաջորդ դեսպանին:
- Կարծում եմ, հիմնական շեշտը պետք է լինի աջակցել Հայաստանին՝ խորհրդարանին եւ կառավարությանը՝ ժողովրդավարացման, արդիականացման եւ բարեփոխումների ոլորտներում: Շատ կարեւոր է նաեւ, որ Գերմանիան աջակցում է Հայաստանում դատական ոլորտի բարեփոխումներին: Սա շատ մեծ նախաձեռնություն է, եւ ես կարծում եմ, որ Գերմանիան պետք է մասնակցի եւ աջակցի Հայաստանին այս հարցում:
Ընդհանուր առմամբ, կան շատ ոլորտներ, որտեղ մենք կարող ենք ավելի լավ արդյունքներ գրանցել: Դպրոցների քանակը, որոնց մենք աջակցում ենք, կարող է ավելանալ, կարող ենք աջակցել տնտեսական բարեփոխումներին՝ GIZ գարգացման գործակալության միջոցով: Դեռեւս շատ անելիքներ կան, սակայն կարեւորն այն է, որ հիմքը դրված է: Մենք հիանալի հարաբերություններ ունենք կառավարության եւ խորհրդարանի հետ: Հետեւաբար, նոր դեսպանին կարող եմ միայն խորհուրդ տալ հետամուտ լինել այն ճանապարհին, որով ընթացել են նախորդ դեսպանները:
- Դատական բարեփոխումներն այսօր ամենաքննարկվող թեման է: Ըստ Ձեզ, արդյո՞ք ճիշտ էր Հայաստանի կառավարությունը՝ նախաձեռնելով դրանք: Տեսնու՞մ եք մարտահրավերներ:
- Շատ կարեւոր է բարելավել դատաիրավական համակարգը: Այն ժողովրդավարական համակարգի գործունեության հենասյունն է: Եթե չունեք անկախ դատավորներ, մարդիկ կորցնում են վստահությունը դատական համակարգի եւ պետության հանդեպ: Ուստի շատ կարեւոր է սկսել դատական համակարգի բարեփոխումները:
Շատ լավ է, որ Եվրոպայի խորհուրդը եւ Եվրոպական միությունը ներգրավված են գործընթացում: Հիմա փորձում ենք հասկանալ, թե ինչն է կարեւոր երկրի համար եւ ինչ է հնարավոր անել արագ արդյունքներ ունենալու համար: Կարծում եմ, որ ՀՀ վարչապետն ու կառավարությունը ճիշտ ուղեգիծ են որդեգրել, եւ հիմա ժամանակն է հասկանալ, թե ինչ կոնկրետ քայլեր կարող են ձեռնարկվել:
- Կառավարության ընդդիմադիրները պնդում են, որ վարչապետը փորձում է օգտագործել դատական համակարգը՝ որպես գործիք ընդդիմադիրների դեմ եւ ճնշում է գործադրում դատավորների վրա: Հիմնավո՞ր եք համարում այս պնդումները:
- Այդպիսի վկայություններ չունեմ, սակայն կարծում եմ, որ այս հարցերը պետք է քննարկվեն կառավարության եւ ընդդիմության միջեւ: Այդ հարցերի շուրջ մեկնաբանություններ անելը իմ իրավասությունից դուրս է:
- Ձեր կարծիքով, ո՞րն է Հայաստանի կառավարության ամենամեծ մարտահրավերը:
- Վարչապետը եւ բոլոր նախարարներն ունեն ուժեղ քաղաքական կամք, ինչն ամենակարեւորն է: Սա շատ լավ հիմք է: Հիմա ժամանակն է ձեւավորել ռազմավարություններ եւ ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր՝ դրանք իրականացման համար: Մենք լավատեսորեն կարծում ենք, որ դա կարվի եւ Հայաստանը կարող է ներգրավել նաեւ միջազգային հանրությանը եւ դոնորներին: Գերմանիան կփորձի լրացնել կառավարության եւ խորհրդարանի ջանքերը՝ հասկանալով, թե ինչ կարող ենք անել: Այս գործընթացի հիմնական «դերակատարը» Հայաստանի կառավարությունն ու ողջ հասարակությունն է, իսկ միջազգային հանրությունը, ներառյալ Գերմանիան, կարող են աջակցել այդ ջանքերին:
- Դատելով Բրյուսելում վերջերս տեղի ունեցած Գործընկերության խորհրդի նիստից հետո Հայաստանի եւ ԵՄ պաշտոնյաների հայտարարություններից՝ կողմերը գոհ են գործընթացի ընթացքից: Ինչպե՞ս կգնահատեք ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման ընթացքը:
- Մենք գտնվում ենք ճանապարհային քարտեզի ամփոփման փուլում՝ տեսնելու համար, թե ինչ կոնկրետ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն: Սա հսկայական նախագիծ է եւ հսկայական հնարավորություն երկու կողմերի համար՝ համաձայնագրին «միս ու արյուն» տալու համար: Ինչպես ասացի, հիմնական անելիքը հայկական կողմինն է: Եթե այն ունի լավ նախագծերի գաղափարներ, կարծում եմ, որ Եվրոպական միությունն ավելին քան ուրախ է արձագանքել դրանց:
- Վերջին 4 տարիների ընթացքում Գերմանիայի դեսպանությունը հանդես է եկել որպես ՆԱՏՕ-ի հետ կապի դեսպանություն: Ի՞նչ կարծիքի եք Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների մասին: Շատերը դրանք դիտարկում են որպես քաղաքական առումով սահմանափակ:
- Անշուշտ, կան քաղաքական սահմանափակումներ, սակայն ՆԱՏՕ-ի եւ Հայաստանի միջեւ համաձայնեցված է, թե որքան խորը կլինեն հարաբերությունները: Մենք ունենք բազմաթիվ նախագծեր: Հայ խաղաղապահները «Վճռական աջակցություն» առաքելության մաս են կազմում գերմանական զինված ուժերի հետ համատեղ: Վերջերս մենք ՆԱՏՕ-Հայաստան «Վստահության հիմնադրամի» միջոցով իրականացրեցինք գործածությունից դուրս եկած ռազմական փոխադրամիջոցների ապամոնտաժման նախագիծը: Այս ծրագրի համակարգող պետությունը Գերմանիան է։ Ամեն տարի մենք միասին կազմակերպում ենք «ՆԱՏՕ-ի շաբաթը»: Երբեմն ես զգում եմ, որ ոչ բոլորն են տեղյակ ՆԱՏՕ-ի եւ մեր հայեցակարգի մասին: Մենք առաջարկում ենք նախագծեր եւ համագործակցություն, սակայն ոչինչ չենք պարտադրում: Սա կարեւոր է իմանալ, եւ վերջին 4 տարիներին ես տեսել եմ, որ այդ ծրագրերի իրականացումն էապես բարելավվել է:
- Ո՞րն է եղել Հայաստանում Ձեր ամենամեծ բացահայտումը: Ի՞նչն ամենաշատը կհիշեք Հայաստանի մասին:
- Շատ բաներ եմ հիշելու: Ես սիրում եմ Հայաստանի բնությունը, սիրում եմ արշավների գնալ, այնպես որ այդ հիշողություններս յուրահատուկ են: Հայաստանի մշակութային բնութագիրը եւս շատ յուրահատուկ է՝ թե՛ հին ավանդույթները եւ թե՛ դասական երաժշտությունը: Կարծում եմ, երբեւէ այդքան շատ չեմ եղել համերգասրահներում, որքան այստեղ՝ Հայաստանում: Սկզբում շատ բան չգիտեի Հայաստանի մասին, բայց շուտով գիտակցեցի հայկական մշակույթի բարձր մակարդակը՝ լինի դա գեղանկարչություն, երաժշտություն, թե գրականություն: Սա հիանալի ոլորտ է, որտեղ մենք կարող ենք ավելի շատ համագործակցել։ Սա է պատճառը, որ մենք հետաքրքրված էինք այստեղ Գյոթե կենտրոն եւ ավելի շատ երկկողմ նախագծեր ունենալու գաղափարով:
Ինձ նաեւ հիացնում է այն, թե ինչպես եք դուք աշխատում նոր տեխնոլոգիաների հետ: Օրինակ՝ Թումո կենտրոնը: Մենք Գերմանիայում նման կենտրոն չունենք: Հետաքրքրված ենք ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ոլորտում դասեր քաղել Հայաստանի փորձից: Հիմա Գերմանիայում մենք թվայնացման փուլում ենք եւ գիտակցում ենք, որ Հայաստանի նման երկրները երբեմն ավելի առաջ են, քան Գերմանիայի նման մեծ պետությունները: Հիմա աշխատում ենք առաջիկա տարիներին Գերմանիայում Թումո կենտրոններ հիմնադրելու ուղղությամբ:

Matthias Kiesler: It is absolutely necessary to improve the judiciary
It was my first ambassador posting, so I was a little nervous. Before I served in Muslim-majority countries and worked in Yemen, Pakistan, Egypt and Kosovo, but then I was really curious of what to expect in a country of old tradition, which was the first to adopt Christianity as a state religion. So, I was a little bit nervous, but full of curiosity.
You have served in Armenia for 4 years. What was the most interesting event or achievement?
The political development in Armenia has been very interesting for me. We saw the four-day war in April of 2016, which was very unfortunate, then we had the occupation of the police station in July of the same year, and of course, the Velvet Revolution. It is sometimes a once in a lifetime experience for a diplomat, to be present when such important changes are taking place in the country.
The visit of Angela Merkel [in August 2018-Mediamax] was the first visit of the German head of state and government to Armenia, so it was definitely one of the highlights.
When I look at the development over these four years, we have always had a good relationship with Armenia, but I feel that in the last four years we have improved it in a lot of aspects. We founded the German Business Association and the Goethe Center, enlarged the number of schools we support with German language education, so I can say that after these four years the good relationship between Armenia and Germany has become an excellent relationship.
What will be your advice to your successor?
I think the main focus should be to support Armenia, both the government and the parliament, in the process of further democratization, modernizations and reforms. It is also very important that Germany will support the judicial reform as well. It is a very big project, and I think Germany should participate and support the Armenian side.
Matthias Kiesler Matthias Kiesler
Overall, there are many areas where we could do better. The number of schools which we support could gow, and so could be the economic reforms, the latter through our development agency GIZ. There are a lot of things still to do, but the foundation is laid. We have excellent relationship with the government and the parliament, so I can only encourage my successor to follow the path that my predecessors and I laid out.
The judicial reform is high on the agenda in Armenia. Do you believe the Armenian government did the right thing by initiating the reform? Do you see any challenges it might face?
It is absolutely necessary to improve the judiciary. The judiciary is fundamental for the functioning of the democratic system. If you don’t have independent judges, people lose the trust to judiciary and the state, so it is very important to start with the judiciary reform.
It is very good that the Council of Europe and the European Union are involved in this process. Now we are in the period when we find out what is important for the country and what is feasible, what can be done to achieve quick results. I believe the Prime Minister and his government are very much on the right track, and now is also the time to find out what can be done with concrete steps.
The opponents of the government claim that the Prime Minister is trying to use judiciary as a political tool against the opponent and puts pressure on judges. Do you think these claims are grounded?
I don’t have any indications on this, but I think these topics should be discussed between the government and the opposition. It is not my task to comment on these issues.
In your opinion, what is the biggest challenge for Armenian government?
There is strong political will by the Prime Minister and all ministers, which is the most important thing. It is the basis, and it is a very good basis. Now it is time to formulate the strategies and the concrete steps for how to implement them. We are very optimistic that it will be done, and then Armenia can include the international community, the donors. Germany will see how we can complement the efforts of the government and the parliament, what we can do. The ownership lies with the Armenian government, the whole society, and the international community, like Germany, can assist in these efforts.
Judging by the statements made by Armenian and EU officials after recent the Partnership Council in Brussels, both sides happy with how the process goes. Do you have any comments on the implementation of CEPA?
We are in the process of finalizing the roadmap to see what concrete steps will follow. It is a huge project and a huge opportunity for both sides to fill the CEPA with life and concrete projects. As I said, ownership lies with the Armenian side. When they have good ideas for projects, I think the European Union is more than happy to respond to these requests.
During past 4 years, the German Embassy has been serving as liaison embassy for NATO. Could you comment on the Armenia-NATO relations? Many consider them limited politically.
Of course, there are political limitations, but it is agreed between NATO and Armenia how far the Armenian side will go to deepen the relations. We have a lot of projects. One of them is that Armenian armed forces are a part of the Resolute Support Mission together with the German armed forces. Recently we implemented a project of dismantling decommissioned military vehicles through the NATO-Armenia Trust Fund, and in this case Germany is the lead nation. Every year we organize together a NATO Week. Sometimes I feel that not everybody knows about NATO and what our concept is. We offer projects and cooperation, but we do not impose anything. That is an important thing to know, and what I’ve seen in the last four years is lots of improvement in implementing these projects.
What has been your biggest discovery in Armenia? What will you remember the most about the country?
There are a lot of things I will remember. I love the landscape, I like to go hiking, so that was very special. Also, the cultural scene in Armenia was very special, both the old traditions and the classical music. I think I’ve never been so many times in concert halls as here. I didn’t know a lot about Armenia in the beginning, but very soon I realized the high standard of culture here, be it paintings, music or literature. This is a really great area where we could work more together, that is the reason why we are so interested in having a Goethe center and more bilateral projects here, knowing that the level and the standard of culture is so high in this country. It is a big plus.
The second thing I found fascinating is how you deal with new technologies. For example, the Tumo Center. We don’t have something like that in Germany. Our interest is somehow to also implement, to learn from the Armenian experience when it comes to the IT sector. We in Germany are in the process of digitization, which we understand countries like Armenia are sometimes further ahead than big countries like Germany. So, we are working to establish Tumo centers in Germany. This will be a project for the next coming years.