Վերա Կոբալիա. «30 տարեկանում նախարար լինելը թե դժվար է, թե հաճելի»
Վրաստանի էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարար Վերա Կոբալիայի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը` նոյեմբերի 7-8-ը Հայաստան կատարած այցի արդյունքներով
- Տիկին Կոբալիա, սա Ձեր առաջին այցն է Հայաստան, թույլ տվեք շնորհավորել Ձեզ այդ առթիվ: Ո՞րն էր հայաստանցի գործընկերների հետ քննարկումների հիմնական օրակարգը:
- Շնորհակալ եմ: Իսկապես, սա իմ առաջին այցն էր Հայաստան, եւ այն շատ հետաքրքրական եւ ճանաչողական էր: Կարծում եմ, սա հերթական քայլն էր մեր երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում: Չնայած ես նախկինում էլ հանդիպումներ եմ ունեցել հայաստանցի իմ գործընկերների հետ: Օրինակ` ՀՀ տրանսպորտի նախարարի հետ մենք վերջին անգամ հանդիպել էինք մայիսին Լայպցիգում կայացած Միջազգային տրանսպորտային ֆորումի շրջանակներում:
Չափազանց կարեւոր էր հանդիպել Երեւանում եւ քննարկել մեր երկրների միջեւ առկա նախագծերը: Հայաստանն ու Վրաստանը մտերիմ երկրներ են, որոնք ունեն բազմաթիվ ընդհանուր նախագծեր, մասնավորապես, տրանսպորտի եւ տնտեսության այլ հատվածներում: Առաջին հերթին մենք քննարկել ենք ՀՀ վարչապետի առաջիկա այցը Թբիլիսի, որտեղ նոյեմբերի 18-19-ին տեղի կունենա երկկողմ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը: Թբիլիսիում նախատեսված է նաեւ երկու երկրների վարչապետների հանդիպումը, որի ընթացքում կքննարկվեն առկա տնտեսական նախագծերը եւ նոր ուղղությունները:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ հանդիպմանը մենք քննարկել ենք նաեւ տուրիզմի ոլորտը: Դուք գիտեք, որ ՀՀ բազմաթիվ քաղաքացիներ տարվա տարբեր եղանակներին, հատկապես ամռանը մեկնում են Սեւ ծով: Ես առաջարկեցի միավորել մեր երկրների ջանքերն ու համատեղ գովազդել մեր տարածաշրջանը Արեւմուտքի շուկաներում: Խոսքս Արեւմտյան Եվրոպային ընդհանուր տուրիստական փաթեթներ առաջարկելու մասին է, որտեղ ընդգրկված կլինեն Վրաստանն ու Հայաստանը:
- Ինչպիսի՞ն էր հայաստանյան կողմի արձագանքը այս առաջարկին:
- Հայաստանյան կողմը հետաքրքրություն ցուցաբերեց, եւ վարչապետը հանձնարարեց այս ուղղությամբ աշխատանքը սկսել: Կարծում եմ, հաջորդ քայլը կլինի երկու պետությունների տուրիստական գործակալությունների միջեւ մանրամասների քննարկումը: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի հետ քննարկել ենք մեր տարածաշրջանում օտարերկրյա ներդրումների ավելի արդյունավետ ներգրավման խնդիրը: Պետք է օբյեկտիվ լինենք, երբ խոսքը գնում է Վրաստանի եւ Հայաստանի մասին, դրանք բնակչություն թվաքանակով, չափերով եւ շուկայի ծավալով փոքր պետություններ են, իսկ օտարերկրյա ընկերությունների շահերը հաճախ պայմանավորված են հենց սպառողների քանակով: Այդ պատճառով էլ, եթե որոշ ուղղություններում մենք միավորենք մեր ջանքերը, աշխատանքը կլինի շատ ավելի արդյունավետ:
- Ո՞ր ոլորտներում են երկկողմ տնտեսական փոխհարաբերությունները գտնվում պատշաճ մակարդակի վրա, եւ ո՞ր ոլորտները լրացուցիչ ակտիվացման կարիք ունեն:
- Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք պետական կառույցների մակարդակով: Մեր նախագահների եւ վարչապետների միջեւ հարաբերություններն այնքան ամուր են, որքան դա հնարավոր է: Կարծում եմ, Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ հարաբերությունները ցուցանիշ են, թե ինչպիսին պետք է լինեն հարաբերությունները երկու հարեւան պետությունների միջեւ: Միաժամանակ, կարծում եմ, որ Վրաստանի եւ Հայաստանի բիզնես-հատվածներն ունեն մեծ հնարավորություններ, որոնք ամբողջությամբ չեն օգտագործվում: Մենք ունենք երկու պետություններում գործող հայ-վրացական ընկերությունների շատ լավ օրինակներ: Որպես օրինակ կարող եմ բերել Վրաստանում հայ-վրացական ներդրումների հիման վրա գործող եւ սնկերի արտադրությամբ զբաղվող մի ընկերություն: Եթե մեկ տարի առաջ Վրաստանն ամբողջությամբ ներմուծում էր սունկը, ապա այսօր այդ ընկերության շնորհիվ մենք կարողանում ենք ամբողջ ծավալով ապահովել մեր շուկան եւ արտահանել սունկն այլ պետություններ: Սա հայ-վրացական համատեղ բիզնեսի արդյունավետության դրական օրինակ է:
- Դուք ասում էիք, որ Վրաստանը հետաքրքիր առաջարկ ունի հայաստանցի ներդրողների համար, որի շրջանակներում Վրաստանը Սեւ ծովի մերձափնյա շրջաններում առաջարկում է անվճար տարածքներ հյուրանոցների կառուցման համար եւ 15 տարով ազատում է հարկերից:
- Այս առաջարկը բաց է բոլորի համար: Եթե դուք ամռանը գնաք Քոբուլեթի, ապա կտեսնեք, որ հայաստանցի շատ զբոսաշրջիկներ գալիս են այնտեղ հանգստանալու: Կարծում եմ, հայաստանյան շինարարական եւ տուրիստական ընկերությունները պետք է շահագրգռված լինեն ներդրումներ կատարել հենց Քոբուլեթիում: Երբ զբոսաշրջիկը տեսնի, որ ներդրումը կատարվել է իր երկրի կողմից, այդ հյուրանոցում մնալու իր հետաքրքրությունը ավելի մեծ կլինի:
- Հայաստանյան կողմին պաշտոնապես ներկայացվե՞լ է այս առաջարկը:
- Այո, այս առաջարկը պաշտոնապես ներկայացվել է հայաստանյան կողմին: Այսօր (նոյեմբերի 8-ին) տեղի է ունեցել ներդումային ֆորում, որը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել գործարար համայնքի շրջանակներում: Մեր առաջարկն իսկապես շատ հետաքրքրական է, բայց այն “հավերժ” չէ, քանի որ Սեւ ծովի ափամերձ տարածքները սահմանափակ են: Նախագիծը բաշխվել է մի քանի փուլերի: Առաջին փուլը հենց ափամերձ գոտիներն են, մնացածը` ավելի հեռավոր տարածքներ:
- Վերջերս Հայաստանում շատ են խոսում դեպի Վրաստան հայաստանյան կապիտալի արտահոսքի մասին: Ի՞նչ եք կասեք այդ մասին:
- Մոտ կես տարի առաջ Ղազախստանում ձեր գործընկերներից մեկը ինձ տվեց նույն հարցը: Եվ երբ նայեցինք թվերը, տեսանք, որ խոսքը շատ մեծ ծավալի մասին չէ: Կարծում եմ, տվյալ դեպքում ասեկոսեներն ավելի շատ են, քան փաստերը:
- Եվ վերջին հարցը, որն ինձ խնդրել է Ձեզ ուղղել մեծ հավակնություններ ունեցող իմ երիտասարդ կին գործընկերներից մեկը: Ի՞նչ է նշանակում նախարար լինել 29 տարեկանում:
- Դե, այս տարի արդեն դարձել եմ 30 տարեկան (ժպտալով): Ինչպե՞ս է նախարար լինելը: Երեւի թե նույն կերպ, ինչպես 40, 50 կամ 70 տարեկանում: Դա մեծ հնարավորություն է մասնակցելու քո երկրի զարգացմանը: Իմ տարիքի առավելությունն այն է, որ ես բավականաչափ էներգիա ունեմ աշխատելու նաեւ արտաաշխատանքային, ուշ ժամերին եւ հանգստյան օրերին: Իմ գործընկերները կհաստատեն, որ մենք աշխատում ենք շաբաթական 7 օրը, քանի որ ուզում ենք որքան հնարավոր է շուտ զարգացնել մեր երկրի տնտեսությունը: Այնպես որ դա թե դժվար է, թե հաճելի:

Vera Kobalia: “Working as a minister at 30 is tough and nice at the same time”
Exclusive interview of the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Vera Kobalia, to Mediamax following her visit to Armenia on November 7-8.
- Ms. Kobalia, this is your first visit to Armenia, so let me congratulate you on this occasion. What was the main agenda of discussions with your Armenian partners?
- Thank you. Yes, it was really my first visit to Armenia and it was very interesting and cognitive. I think it was another step forward in the context of our bilateral relations. Though, I have met with some Armenian colleagues before too. For example, I last met with the Armenian Minister of Transport in May within the framework of the International Transport Forum in Leipzig.
It was very important to meet here in Yerevan and discuss concrete projects existing between our countries. Armenia and Georgia are very close countries, they have many joint projects, particularly in the sphere of transportation and many other sectors of the economy. First of all, we discussed the forthcoming visit of the Armenian Prime Minister to Tbilisi, where the session of the bilateral intergovernmental commission is due to be held on November 18-19. The two countries’ prime ministers are also scheduled to meet in Tbilisi and discuss current economic projects and new directions.
During the meeting with Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan, we also discussed the sphere of tourism. You know that many Armenians come to Georgia’s Black Sea coast in various seasons, especially in summer. I suggested uniting the efforts of our countries to jointly advertise our region for the Western markets. I mean, we have to come up with common tour packages, including Armenia and Georgia, for Western countries.
- What was the reaction of the Armenian side to this proposal?
- The Armenian side was interested and the Prime Minister instructed to get started in this direction. I think the next step should be the discussion of concrete details between two countries’ travel agencies. We have discussed the issue of attracting foreign investments to our region with the Minister of Economy of Armenia. Let’s be objective: Georgia and Armenia are small countries by the number of population, size and market, and the interests of foreign companies are often conditioned particularly by the number of consumers. This is why our work will be more effective if we unite out efforts in some directions.
- In what spheres is the bilateral economic cooperation on a proper level and what areas need to be bolstered?
- We have very good relations on the level of governmental structures. The relations between our presidents and prime ministers are as strong as possible. I think Armenian-Georgian relations are the evidence of how well the relations between the two neighboring states may develop. At the same time, I think the Armenian and Georgian business sectors have big opportunities which are not used to the full extent yet. We have brilliant examples of Armenian-Georgian companies working on the territory of two countries. I can bring an example of a mushroom-producing company working in Georgia on the basis of Armenian-Georgian investments. If a year ago Georgia imported the mushrooms, today due to this company we completely provide the market and export mushrooms to other markets. This is a very positive example of how the common Armenian-Georgian business might become very effective.
- You’ve said Georgia has an interesting proposal for Armenian investors - a program within which Georgia offers free of charge lands on the Black Sea coast for the construction of hotels and exempts from paying taxes for 15 years.
- This proposal was open to everyone. If you visit Kobuleti in summer, you’ll see how many Armenian tourists come to spend their vacations there. I think the Armenian construction companies and travel agencies should be interested in making investments in Kobuleti. When a tourist sees that the investments have come from his country, he becomes more interested in the given hotel.
- Was this proposal officially presented to the Armenian side?
- Yes, the proposal was officially made to the Armenian side. We had an investment forum today (November 8th), which aroused big interest among the business-society.  Our proposal is indeed very interesting, but it is not everlasting, of course, as there is a limited number of  land plots on the Black Sea coast. The project is divided into several phases - the coast areas and those far from the coast.
- In the last period, people in Armenia often talk about the outflow of the Armenian capital to Georgia. What is your opinion?
- Your colleague asked me the same question about half a year ago in Kazakhstan. And when we looked at the numbers we saw that there were no big volumes at all. I think there are more rumors than concrete facts.
- And the last question that my young colleague with very big ambitions asked me to ask you.  How does it feel to be a minister at 29?
- Well, I am already 30 (smiling). How does it feel to be a minister? I guess, it feels the same as at the age of 40, 50 or 70. It is a very big chance to participate in the development of your own country. The advantage of my age is that I have enough energy to work overtime, even till late at night or on weekends. My colleagues will confirm that we are working 7 days a week, because we want to develop the economy of our country as fast as possible. So, it’s tough and nice at the same times.