Կյել Նորդստրյոմ. Երկիրը կարող է զարգանալ խելացի մարդկանց շնորհիվ
2018թ. սեպտեմբերի 7-ին Երեւանում «Business In FAANG Style» դասախոսությամբ հանդես կգա հայտնի շվեդ տնտեսագետ Կյել Նորդստրյոմը, որին հրավիրել է skill.am-ը:
Կյել Նորդստրյոմը համաշխարհային ճանաչում ստացավ 1999 թվականին, երբ լույս տեսավ նրա եւ գործընկերոջ՝ Յոնաս Րիդեստրալեի հեղինակած Funky Business - Talent Makes The Capital Dance («Բիզնես ֆանկ ոճում. Տաղանդը պարացնում է կապիտալին») գիրքը։ Այն դարձավ բիզնես գրականության հիթը եւ թարգմանվեց 32 լեզվով։ Այն անվանում են «նոր տնտեսության մանիֆեստ»:
Նորդստրյոմի Karaoke-capitalism («Կարաոկե-կապիտալիզմ») երկրորդ բեսթսելերը (համահեղինակ՝ Յոնաս Րիդեստրալե) նոր ուղեցույց է այն մասին, թե ինչպես կարելի է գոյատեւել նոր աշխարհում: Գրքում ասվում է, որ բիզնեսի խնդիրը «կարաոկե-տնտեսության» մեջ միատեսակ ընդօրինակողների բազմությունն է, եւ միայն երեւակայությունն ու նորարարությունները թույլ կտան գտնել ազգին, ընկերությանը կամ կոնկրետ մարդուն հատուկ դիրքորոշում:
Մինչ Հայաստան ժամանելը Կյել Նորդստրյոմը բացառիկ հարցազրույց է տվել Մեդիամաքսին:
- Որեւէ բան գիտե՞ք Հայաստանի կամ հայերի մասին:
- Այո, գիտեմ (ծիծաղում է–հեղ.): Հայերը հին ազգ են, ունեն հարուստ մշակույթ, որի արմատները գալիս են նախաքրիստոնեական շրջանից: Շատ բան չգիտեմ Հայաստանի մասին, բայց ուրախ կլինեմ իմանալ ավելին:
- Ի՞նչ կասեք այսպես կոչված «FAANG» ընկերություններում  (Facebook, Amazon, Apple, Netflix եւ Google) տեղի ունեցող վերջին զարգացումների մասին: Facebook-ը օգտատերերի տվյալների արտահոսքի հետ կապված դժվարին ժամանակներ է ապրում: Ըստ Ձեզ, սա որեւէ կերպ կազդի «FAANG»-ի մենաշնորհի վրա, թե՞ արմատական փոփոխություններ տեղի չեն ունենա:
- Կարծում, արմատական փոփոխություններ կլինեն: Ոչ վաղը, ոչ հաջորդ շաբաթ, սակայն երկու-երեք տարուց մենք այդ փոփոխությունների ականատեսը կլինենք: Գործընթացը որոշակի հետեւանքների կհանգեցնի ինչպես Եվրոպայում, այնպես էլ Միացյալ Նահանգներում եւ ոչ միայն Facebook-ի, այլ նաեւ «FAANG»-ի այլ անդամների համար:
Բանն այն է, որ այսօր սպառողները եւ կառավարություններն աստիճանաբար սկսում են գիտակցել, որ եթե այս կամ այն ծառայության դիմաց գումարով չես վճարում, ապա վճարում ես քո մասին տվյալներով: Գնալով ավելի շատ մարդիկ են հասկանում այս բիզնես-մոդելը:
- Այդ փոփոխությունները կազդե՞ն բիզնեսի վրա: Շատ փոքր բիզնեսներ չեն ստեղծում սեփական վեբ-կայքերը, այլ պարզապես ֆեյսբուքյան էջ կամ խումբ են ստեղծում, հաջողակ մարկետինգ են վարում, վաճառքներ իրականացնում եւ այլն:
- Այո, կարծում եմ, այդ փոփոխությունները կազդեն բիզնեսի վրա: Կարող ենք անվանել դա «թափանցիկ գործարք»՝ այն առումով, որ շատ ավելի հասկանալի կլինի, ինչ եք տալիս եւ ինչ եք ստանում: Ինչպես ասել է Facebook-ի ղեկավարը, կարող ենք հայտնվել այնպիսի իրավիճակում, երբ դուք ծառայությունների դիմաց կսկսեք վճարել մի փոքր գումար, այլ ոչ թե անձնական տեղեկատվություն:
Ըստ էության, դուք Facebook-ից կգնեք ծառայություններ: Եթե Gmail-ը առանձին ընկերություն լիներ, դուք եւ ես ստիպված կլինեինք Gmail-ի դիմաց ամսական մի քանի դոլար վճարել: Շատ դեպքերում դա կլինի ոչ այդքան թանկ, եւ կարծում եմ, որ փոքր կազմակերպությունների համար սպառնալիք չի դառնա:
Նորագույն պատմության մեջ սա առաջին դեպքը չի լինի: Մենք մասնատել ենք նավթային ընկերություններ, երբ դրանք գրեթե մենաշնորհային էին դառել, մասերի ենք բաժանել հեռահաղորդակցական ընկերությունները: Այժմ նույնը տեղի է ունենում ժամանակակից կազմակերպությունների հետ:
- Արհեստական բանականությունը եւ դրա ազդեցությունը բիզնեսի եւ աշխատաշուկայի վրա եւս ակտիվ քննարկման թեմա է: Ոմանք ասում են, որ շատ մասնագիտություններ կանհետանան, մյուսները պնդում են, որ արհեստական բանականությունը կպահանջի ավելի մեծ թվով որակավորված մասնագետներ: Ձեր կարծիքով, արդյո՞ք կհաջողվի պահպանել հավասարակշռություն:
- Այո, մենք կգտնենք այդ հավասարակշռությունը: 15-20 տարի առաջ մենք ռոբոտներին արտադրության մեջ օգտագործել ենք մեջ հետեւյալ կերպ. աշխատողներին հեռացնում էին եւ փոխարինում ռոբոտներով: Այսօր կարող ենք ավելի խելացի կերպով գործել՝ օգտագործելով ալգորիթմ այնտեղ, որտեղ այսօր աշխատում  են բանկային ծառայողը կամ ապահովագրական գործակալը:
Այդ հարցում երկրները տարբերվում են: Որոշ երկրներում, հատկապես եթե դրանք ցածր արտադրողականություն ունեն, մենք կփոխարինենք շատ աշխատատեղեր: Սա նշանակում է, որ հասարակ աշխատանք կատարելիս կարող եք մարդու փոխարեն հեշտությամբ օգտագործել մեքենա: Եթե խոսքը աշխատանքի բարձր արտադրողականություն ունեցող երկրների մասին է, ինչպիսիք են Շվեդիան կամ Ճապոնիան, ապա ռոբոտներով կարող է փոխարինվել աշխատատեղերի միայն 5-8%-ը, որովհետեւ այդ երկրներում արտադրությունն արդեն հասել է ծայրահեղ ռացիոնալ եւ արդյունավետ մակարդակի:
Ցածր արտադրողականություն ունեցող երկրներում կարելի է ակնկալել, որ որոշակի ժամանակահատվածում մեքենաները կփոխարինեն աշխատուժի 15-20%-ը: Սակայն կա մի կարեւոր «բայց». մենք հարկեր կգանձենք այդ մեքենաներից, որովհետեւ դրանք ստեղծելու են ավելացված արժեք, եւ, հետեւաբար, պետք է հարկվեն: Սա կլինի նոր հարկային բազա, եւ, իհարկե, այդ գումարները կարող են օգտագործվել ռոբոտացման հետեւանքները մեղմացնելու նպատակով:
- Ձեր գրքերից մեկում նշում եք, որ հետխորհրդային հանրապետությունները ետ են մնում համաշխարհային տնտեսությունից: Որո՞նք են հետխորհրդային տարածքի գործարար միջավայրում «ֆանկ ոճ»  ձեւավորելու հիմնական գործոնները: Դուք ժողովրդավարության եւ բարգավաճող տնտեսության միջեւ ուղիղ կապ տեսնու՞մ եք: Այլ կերպ ասած, արդյո՞ք հնարավոր է երկրում ստեղծել բարգավաճող տնտեսություն  առանց լիարժեք ժողովրդավարության:
- Նախեւառաջ, շուկայական տնտեսությունը թվերի խաղ է, որը մի փոքր նման է թենիսին: Երբ շատ մարդիկ խաղում են, ի վերջո ի հայտ է գալիս մեկ Բորիս Բեքեր կամ Ջոն Մաքինրոյ, սակայն մեկ աստղ բացահայտելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի շատերը փորձեն:
Սա նշանակում է, որ անհրաժեշտ է բարեփոխումների լայն ծրագիր, որը թույլ է տալիս բոլորին՝ երիտասարդներին եւ ծերերին, հնարավորինս շատ ներգրավվել շուկայական տնտեսության մեջ: Մարդկանց ավելի ձեռներեց դարձրեք, որպեսզի նրանք հասկանան, ինչպես է աշխատում տնտեսությունը: Սա մեծ հաշվով կրթության եւ որոշակի առումով զանգվածային կրթության խնդիրն է:
Խնդրի երկրորդ մասն ավելի փիլիսոփայական է: Մշակույթները շատ դանդաղ են փոխվում՝ ոչ միայն խորհրդային ավանդույթը, այլ նաեւ էթնիկ մշակույթները: Սա նշանակում է, որ այսօր գործարաններում եւ գյուղերում շատերը դեռեւս առաջնորդվում են պլանային տնտեսության տրամաբանությամբ:
Ինչ վերաբերում է ժողովրդավարության եւ տնտեսության կապին, ապա եկեք դիտարկենք Չինաստանը: Այդ երկրում ժողովրդավարություն չկա, սակայն բոլորը գիտեն, որ Չինաստանը բավականին դինամիկ զարգացում է ապրում:
Նրանք պետք է սկսեն բարելավել արդյունավետությունը, դառնալ ավելի նորարար: Սակայն ոստիկանության եւ կառավարության կողմից վերահսկվող հասարակությունում, որտեղ  նաեւ վերահսկում է համացանցը, նորարարությունների հետ կապված խնդիրներ կան: Դժվար է պատկերացնել, որ դուք կարող եք ստեղծել Google-ի պես ընկերություն Չինաստանում: Ինչու՞: Որովհետեւ դա երբեք չի ընդունվի կենտրոնական իշխանությունների կողմից: Կամ կընդունվի միայն այն դեպքում, եթե տեխնոլոգիան կրկնակի ստուգում անցնի եւ համապատասխանի պետական ստանդարտներին: Մենք հենց այսպիսի երեւույթի ականատեսն ենք այսօր: Սիլիկոնյան հովտում մշակված տեխնոլոգիաները չինացիները հիմնականում կրկնօրինակում են, երբեմն էլ՝ բարելավում դրանք:
Դժվար է երկար ժամանակ կառավարել տնտեսական զարգացումը առանց ժողովրդավարական բարեփոխումների: Դուք կարող եք գնալ նվազագույն  դիմադրության ճանապարհով, սակայն շատ շուտով խնդիրներ ի հայտ կգան:
- Հայաստանը դեպի ծով ելք  եւ բնական ռեսուրսներ չունեցող երկիր է, եւ մենք գտնվում ենք տրանսպորտային շրջափակման մեջ:  Սակայն հասարակության եւ կառավարության շրջանում կարծիք կա, որ մենք ունենք խելացի մարդիկ, մեր ՏՏ ոլորտը զարգանում է բավականին լավ, եւ մենք կարող են մեր հույսը դրա վրա դնել: Կարո՞ղ է երկիրը կայուն զարգացում ապահովել, ապավինելով հիմնականում իր խելացի մարդկանց վրա:
- Պատասխանն ավելի շատ «այո» է, եւ կան օրինակներ, որոնք ապացուցում են, որ դա հնարավոր է: Մեկուսացված, շատ փոքր, աղքատ, թշնամի հարեւաններ ունեցող փոքր պետությունը դա Սինգապուրն է 40-50 տարի առաջ: Այսօր Սինգապուրը Ասիայի ամենահարուստ երկրներից մեկն է:
Իհարկե, կան նաեւ այլ օրինակներ, սակայն Սինգապուրն ամենավառ դեպքն է, որովհետեւ նրանք զարգացան շատ կարճ ժամանակահատվածում:
- Դուք հաճախ եք ասում, որ աշխարհը չափազանց արագ է փոխվում: Արդյո՞ք հնարավոր է, որ ձեր երեւանյան դասախոսության ծրագրում փոփոխություններ կատարեք եւ, գուցե, խոսեք այնպիսի թեմաների շուրջ, որոնք նախկինում երբեք չեք շոշափել:

Kjell Nordstrom: Putting the main focus on smart people should work
Swedish economist Kjell Nordstrom will give an insight session “Business in F.A.A.N.G. style” on  September 7, 2018 in Yerevan. The event is organized by skill.am.
Ahead of the visit to Armenia, Kjell Nordstrom gave an exclusive interview to Mediamax.
Do you know anything about Armenia or Armenians?
Yes, I do (laughs - Mediamax). I know it is an old nation with a very old culture that goes back way before Christ. So, I know a little bit about Armenia, but I will be happy to learn more.
What do you think about the latest developments in the so-called ‘FAANG’ companies (Facebook, Amazon, Apple, Netflix and Google)? Facebook particularly is in hot water because of the concerns over user data privacy. Do you believe it will affect the ‘FAANG’ monopoly or the changes will not be dramatic?
I think the changes will be dramatic. Not tomorrow, not next week, but we will see it in a period of two-three or four years. There will be definite consequences both in Europe and the United States for not only Facebook, but also the other ‘FAANG’ companies.
The reason is that today the consumers and the governments in our countries gradually realize that when something is free in the meaning that you don’t pay for it with your money, you pay with data about yourself. More and more people understand this business model.
Do you think these changes will impact business? As you know, many small businesses don’t launch websites, but simply create a Facebook page or group and do good marketing, sales, etc.
Yes, I think business will be affected. But what I think will be kept is the transparent deal, let’s call it that way. Transparent in the sense it is a much more clear-cut deal on what you are actually giving and getting. As Facebook CEO also said, we might end up in a situation when you pay a little bit for services and you pay with money, not your information.
Essentially, you will buy the services from Facebook. If Gmail was a company in itself, you and I would have to pay for Gmail a few dollars a month. It will not be all that expensive in most cases, but I think it is not a threat to small companies. I don’t see it that way.
This is not the first case at all in modern times. We broke up some of the oil companies when they had an almost monopoly situation and we broke up some telecom companies, when one company became eight companies. I would like to emphasize that this is not unique, not an unknown thing. It is just that it happens in modern times, with modern companies.
Another popular topic of discussion today is artificial intelligence and its influence on business and labor market. Some say that many professions will disappear and others claim that artificial intelligence will require more skilled specialists. Do you think that some balance will be found?
Yes, we will find balance. The way we used robots in industry 15-20 years ago was that a worker would be taken out and substituted with a robot. Today we can do it in a little bit more sophisticated way: use an algorithm where now a bank teller, an insurance agent works.
Countries are different here, and in some countries we will substitute many jobs away, especially in low-productivity countries. This means that you can easily use a machine instead of a person in simple jobs, relatively speaking. If you take the other extreme, the highly productive countries like Sweden and Japan, I would say 5-8% of the jobs can be substituted by robots, because production there is already extremely rational and efficient. So, the jobs that are left are quite sophisticated in most cases. For Sweden, Norway, Finland and Switzerland, the countries with extremely high productivity, the impact will be quite low.
In low-productivity countries with less efficient manufacturing and service production, we can expect machines to substitute up to 15-20% of the workforce over a period of time. However, and this is a big, important ‘however’ - we will tax these machines because they do create value. And since they create value of some kind, they can be taxed, the same as you tax a human being. This will be a new tax base, and of course, this money can be used to some extent for mitigating the effects on the economy.
You mention in one of your books that former Soviet republics lag behind the world economy development. What are the key factors for creating a “funk style” business environment here? And do you see a direct link between democracy and flourishing economy? In other words, is it possible to have a flourishing economy without a full democracy in the country?
I traveled so much in the post-Soviet part of the world and many people spent long periods of time trying to understand both the public and the private sector. Clearly, there are a couple of things to be understood.
Number one: market economy is a numbers game, a little bit like tennis. If many people play it, you will get one Boris Becker or John McEnroe, but there is a necessity that many try in order to get one star. That means it has to be a broad reform program that brings everybody, young and old, as many as possible into the market economy. Make people more entrepreneurial so that they understand how the economy works. This is an educational thing to large extent, mass education in a way.
Number two is something more philosophical and it is the simple fact that cultures seem to change very slow - not only the Soviet tradition, but ethnic cultures too, which means that today, in factories and countryside, people still have that planned economic logic.
As for the economy without democracy, the example that is used is China. That country is not a democracy, but it has economic development that is very dramatic, everybody knows that. They are moving forward very fast in economic terms.
We can say many things about that, and number one is that China has now reached probably the position where you have picked the low hanging fruit. They have to start improving the efficiency and effectiveness, become more innovative, but there is problem of being innovative in an environment that is controlled by the police and the government, where internet is controlled. It is difficult then to assume that you can create something like Google or any other ‘FAANG’ type company and that basic innovation could happen in China. Why? Because it would never be accepted by the central authorities. It will only be accepted when the technology is checked, double-checked and compliant with the government standards. And this is exactly what we have seen - that Chinese, to large extent, copy technologies that were developed in Silicon Valley. They copy them fast, sometime they improve them, but they also adjust them so they fit in the Chinese context.
The general answer to your question is that it is difficult to drive economic development over longer period of times without democratic reforms. You can pick some low hanging fruit, but rather soon problems arise.
Armenia is a landlocked country without resources and we are in transport blockade due to problems with neighbors. But the general opinion in the society and the government is that we have smart people, our IT sector is developing quite well and we can rely on that. Do you think that a country could become sustainable if it puts the main focus on its smart people?
I think in a way the answer is “yes” and we have examples that show this is possible. Landlocked, very small, poor, with a hostile neighbor - that is Singapore 40-50 years ago. Today Singapore is one of the richest areas in Asia.
Of course, there are other examples, but Singapore is the most extreme case because they have developed in a very short period of time. They were indeed very poor, they did not have a highly educated population. Although the people were literate, they were not university educated.
You often say that the world is changing too fast. Is it possible that you make changes in your Yerevan event programme and perhaps talk about topics that you have never raised before?