Կյել Նորդստրյոմ. Երկիրը կարող է զարգանալ խելացի մարդկանց շնորհիվ
2018թ. սեպտեմբերի 7-ին Երեւանում «Business In FAANG Style» դասախոսությամբ հանդես կգա հայտնի շվեդ տնտեսագետ Կյել Նորդստրյոմը, որին հրավիրել է skill.am-ը:
Կյել Նորդստրյոմը համաշխարհային ճանաչում ստացավ 1999 թվականին, երբ լույս տեսավ նրա եւ գործընկերոջ՝ Յոնաս Րիդեստրալեի հեղինակած Funky Business - Talent Makes The Capital Dance («Բիզնես ֆանկ ոճում. Տաղանդը պարացնում է կապիտալին») գիրքը։ Այն դարձավ բիզնես գրականության հիթը եւ թարգմանվեց 32 լեզվով։ Այն անվանում են «նոր տնտեսության մանիֆեստ»:
Նորդստրյոմի Karaoke-capitalism («Կարաոկե-կապիտալիզմ») երկրորդ բեսթսելերը (համահեղինակ՝ Յոնաս Րիդեստրալե) նոր ուղեցույց է այն մասին, թե ինչպես կարելի է գոյատեւել նոր աշխարհում: Գրքում ասվում է, որ բիզնեսի խնդիրը «կարաոկե-տնտեսության» մեջ միատեսակ ընդօրինակողների բազմությունն է, եւ միայն երեւակայությունն ու նորարարությունները թույլ կտան գտնել ազգին, ընկերությանը կամ կոնկրետ մարդուն հատուկ դիրքորոշում:
Մինչ Հայաստան ժամանելը Կյել Նորդստրյոմը բացառիկ հարցազրույց է տվել Մեդիամաքսին:
- Որեւէ բան գիտե՞ք Հայաստանի կամ հայերի մասին:
- Այո, գիտեմ (ծիծաղում է–հեղ.): Հայերը հին ազգ են, ունեն հարուստ մշակույթ, որի արմատները գալիս են նախաքրիստոնեական շրջանից: Շատ բան չգիտեմ Հայաստանի մասին, բայց ուրախ կլինեմ իմանալ ավելին:
- Ի՞նչ կասեք այսպես կոչված «FAANG» ընկերություններում  (Facebook, Amazon, Apple, Netflix եւ Google) տեղի ունեցող վերջին զարգացումների մասին: Facebook-ը օգտատերերի տվյալների արտահոսքի հետ կապված դժվարին ժամանակներ է ապրում: Ըստ Ձեզ, սա որեւէ կերպ կազդի «FAANG»-ի մենաշնորհի վրա, թե՞ արմատական փոփոխություններ տեղի չեն ունենա:
- Կարծում, արմատական փոփոխություններ կլինեն: Ոչ վաղը, ոչ հաջորդ շաբաթ, սակայն երկու-երեք տարուց մենք այդ փոփոխությունների ականատեսը կլինենք: Գործընթացը որոշակի հետեւանքների կհանգեցնի ինչպես Եվրոպայում, այնպես էլ Միացյալ Նահանգներում եւ ոչ միայն Facebook-ի, այլ նաեւ «FAANG»-ի այլ անդամների համար:
Բանն այն է, որ այսօր սպառողները եւ կառավարություններն աստիճանաբար սկսում են գիտակցել, որ եթե այս կամ այն ծառայության դիմաց գումարով չես վճարում, ապա վճարում ես քո մասին տվյալներով: Գնալով ավելի շատ մարդիկ են հասկանում այս բիզնես-մոդելը:
- Այդ փոփոխությունները կազդե՞ն բիզնեսի վրա: Շատ փոքր բիզնեսներ չեն ստեղծում սեփական վեբ-կայքերը, այլ պարզապես ֆեյսբուքյան էջ կամ խումբ են ստեղծում, հաջողակ մարկետինգ են վարում, վաճառքներ իրականացնում եւ այլն:
- Այո, կարծում եմ, այդ փոփոխությունները կազդեն բիզնեսի վրա: Կարող ենք անվանել դա «թափանցիկ գործարք»՝ այն առումով, որ շատ ավելի հասկանալի կլինի, ինչ եք տալիս եւ ինչ եք ստանում: Ինչպես ասել է Facebook-ի ղեկավարը, կարող ենք հայտնվել այնպիսի իրավիճակում, երբ դուք ծառայությունների դիմաց կսկսեք վճարել մի փոքր գումար, այլ ոչ թե անձնական տեղեկատվություն:
Ըստ էության, դուք Facebook-ից կգնեք ծառայություններ: Եթե Gmail-ը առանձին ընկերություն լիներ, դուք եւ ես ստիպված կլինեինք Gmail-ի դիմաց ամսական մի քանի դոլար վճարել: Շատ դեպքերում դա կլինի ոչ այդքան թանկ, եւ կարծում եմ, որ փոքր կազմակերպությունների համար սպառնալիք չի դառնա:
Նորագույն պատմության մեջ սա առաջին դեպքը չի լինի: Մենք մասնատել ենք նավթային ընկերություններ, երբ դրանք գրեթե մենաշնորհային էին դառել, մասերի ենք բաժանել հեռահաղորդակցական ընկերությունները: Այժմ նույնը տեղի է ունենում ժամանակակից կազմակերպությունների հետ:
- Արհեստական բանականությունը եւ դրա ազդեցությունը բիզնեսի եւ աշխատաշուկայի վրա եւս ակտիվ քննարկման թեմա է: Ոմանք ասում են, որ շատ մասնագիտություններ կանհետանան, մյուսները պնդում են, որ արհեստական բանականությունը կպահանջի ավելի մեծ թվով որակավորված մասնագետներ: Ձեր կարծիքով, արդյո՞ք կհաջողվի պահպանել հավասարակշռություն:
- Այո, մենք կգտնենք այդ հավասարակշռությունը: 15-20 տարի առաջ մենք ռոբոտներին արտադրության մեջ օգտագործել ենք մեջ հետեւյալ կերպ. աշխատողներին հեռացնում էին եւ փոխարինում ռոբոտներով: Այսօր կարող ենք ավելի խելացի կերպով գործել՝ օգտագործելով ալգորիթմ այնտեղ, որտեղ այսօր աշխատում  են բանկային ծառայողը կամ ապահովագրական գործակալը:
Այդ հարցում երկրները տարբերվում են: Որոշ երկրներում, հատկապես եթե դրանք ցածր արտադրողականություն ունեն, մենք կփոխարինենք շատ աշխատատեղեր: Սա նշանակում է, որ հասարակ աշխատանք կատարելիս կարող եք մարդու փոխարեն հեշտությամբ օգտագործել մեքենա: Եթե խոսքը աշխատանքի բարձր արտադրողականություն ունեցող երկրների մասին է, ինչպիսիք են Շվեդիան կամ Ճապոնիան, ապա ռոբոտներով կարող է փոխարինվել աշխատատեղերի միայն 5-8%-ը, որովհետեւ այդ երկրներում արտադրությունն արդեն հասել է ծայրահեղ ռացիոնալ եւ արդյունավետ մակարդակի:
Ցածր արտադրողականություն ունեցող երկրներում կարելի է ակնկալել, որ որոշակի ժամանակահատվածում մեքենաները կփոխարինեն աշխատուժի 15-20%-ը: Սակայն կա մի կարեւոր «բայց». մենք հարկեր կգանձենք այդ մեքենաներից, որովհետեւ դրանք ստեղծելու են ավելացված արժեք, եւ, հետեւաբար, պետք է հարկվեն: Սա կլինի նոր հարկային բազա, եւ, իհարկե, այդ գումարները կարող են օգտագործվել ռոբոտացման հետեւանքները մեղմացնելու նպատակով:
- Ձեր գրքերից մեկում նշում եք, որ հետխորհրդային հանրապետությունները ետ են մնում համաշխարհային տնտեսությունից: Որո՞նք են հետխորհրդային տարածքի գործարար միջավայրում «ֆանկ ոճ»  ձեւավորելու հիմնական գործոնները: Դուք ժողովրդավարության եւ բարգավաճող տնտեսության միջեւ ուղիղ կապ տեսնու՞մ եք: Այլ կերպ ասած, արդյո՞ք հնարավոր է երկրում ստեղծել բարգավաճող տնտեսություն  առանց լիարժեք ժողովրդավարության:
- Նախեւառաջ, շուկայական տնտեսությունը թվերի խաղ է, որը մի փոքր նման է թենիսին: Երբ շատ մարդիկ խաղում են, ի վերջո ի հայտ է գալիս մեկ Բորիս Բեքեր կամ Ջոն Մաքինրոյ, սակայն մեկ աստղ բացահայտելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի շատերը փորձեն:
Սա նշանակում է, որ անհրաժեշտ է բարեփոխումների լայն ծրագիր, որը թույլ է տալիս բոլորին՝ երիտասարդներին եւ ծերերին, հնարավորինս շատ ներգրավվել շուկայական տնտեսության մեջ: Մարդկանց ավելի ձեռներեց դարձրեք, որպեսզի նրանք հասկանան, ինչպես է աշխատում տնտեսությունը: Սա մեծ հաշվով կրթության եւ որոշակի առումով զանգվածային կրթության խնդիրն է:
Խնդրի երկրորդ մասն ավելի փիլիսոփայական է: Մշակույթները շատ դանդաղ են փոխվում՝ ոչ միայն խորհրդային ավանդույթը, այլ նաեւ էթնիկ մշակույթները: Սա նշանակում է, որ այսօր գործարաններում եւ գյուղերում շատերը դեռեւս առաջնորդվում են պլանային տնտեսության տրամաբանությամբ:
Ինչ վերաբերում է ժողովրդավարության եւ տնտեսության կապին, ապա եկեք դիտարկենք Չինաստանը: Այդ երկրում ժողովրդավարություն չկա, սակայն բոլորը գիտեն, որ Չինաստանը բավականին դինամիկ զարգացում է ապրում:
Նրանք պետք է սկսեն բարելավել արդյունավետությունը, դառնալ ավելի նորարար: Սակայն ոստիկանության եւ կառավարության կողմից վերահսկվող հասարակությունում, որտեղ  նաեւ վերահսկում է համացանցը, նորարարությունների հետ կապված խնդիրներ կան: Դժվար է պատկերացնել, որ դուք կարող եք ստեղծել Google-ի պես ընկերություն Չինաստանում: Ինչու՞: Որովհետեւ դա երբեք չի ընդունվի կենտրոնական իշխանությունների կողմից: Կամ կընդունվի միայն այն դեպքում, եթե տեխնոլոգիան կրկնակի ստուգում անցնի եւ համապատասխանի պետական ստանդարտներին: Մենք հենց այսպիսի երեւույթի ականատեսն ենք այսօր: Սիլիկոնյան հովտում մշակված տեխնոլոգիաները չինացիները հիմնականում կրկնօրինակում են, երբեմն էլ՝ բարելավում դրանք:
Դժվար է երկար ժամանակ կառավարել տնտեսական զարգացումը առանց ժողովրդավարական բարեփոխումների: Դուք կարող եք գնալ նվազագույն  դիմադրության ճանապարհով, սակայն շատ շուտով խնդիրներ ի հայտ կգան:
- Հայաստանը դեպի ծով ելք  եւ բնական ռեսուրսներ չունեցող երկիր է, եւ մենք գտնվում ենք տրանսպորտային շրջափակման մեջ:  Սակայն հասարակության եւ կառավարության շրջանում կարծիք կա, որ մենք ունենք խելացի մարդիկ, մեր ՏՏ ոլորտը զարգանում է բավականին լավ, եւ մենք կարող են մեր հույսը դրա վրա դնել: Կարո՞ղ է երկիրը կայուն զարգացում ապահովել, ապավինելով հիմնականում իր խելացի մարդկանց վրա:
- Պատասխանն ավելի շատ «այո» է, եւ կան օրինակներ, որոնք ապացուցում են, որ դա հնարավոր է: Մեկուսացված, շատ փոքր, աղքատ, թշնամի հարեւաններ ունեցող փոքր պետությունը դա Սինգապուրն է 40-50 տարի առաջ: Այսօր Սինգապուրը Ասիայի ամենահարուստ երկրներից մեկն է:
Իհարկե, կան նաեւ այլ օրինակներ, սակայն Սինգապուրն ամենավառ դեպքն է, որովհետեւ նրանք զարգացան շատ կարճ ժամանակահատվածում:
- Դուք հաճախ եք ասում, որ աշխարհը չափազանց արագ է փոխվում: Արդյո՞ք հնարավոր է, որ ձեր երեւանյան դասախոսության ծրագրում փոփոխություններ կատարեք եւ, գուցե, խոսեք այնպիսի թեմաների շուրջ, որոնք նախկինում երբեք չեք շոշափել:

Кьелл Нордстрем: Умные люди могут стать основой развития страны
7 сентября 2018 года в Ереване выступит шведский экономист Кьелл Нордстрем с инсайт-сессией «Бизнес в стиле FAANG», организованной skill.am.
Накануне визита в Армению Кьелл Нордстрем дал эксклюзивное интервью Медиамакс.
- Знаете ли Вы что-нибудь об Армении или армянах?
- Да, знаю (смеется-ред.). Это древняя нация с очень древней культурой, которая восходит корнями к дохристианскому периоду. Я знаю об Армении не очень много, но буду рад узнать больше.
- Что вы думайте о последних изменениях в так называемых «FAANG» компаниях (Facebook, Amazon, Appel, Netflix и Google)? Facebook переживает сложные времена ввиду скандалов, связанных с «утечками» данных пользователей. На Ваш взгляд, это как-то повлияет на монополию «FAANG», или кардинальных изменений не будет?
- На мой взгляд, кардинальные изменения будут. Не завтра, не на следующей неделе, но через два-три года мы станем очевидцами этих изменений. Процесс будет чреват определенными последствиями как в Европе, так и в Соединенных Штатах и не только для Facebook, но и для других компаний «FAANG».
Дело в том, что сегодня потребители и правительства постепенно начинают осозновать, что если ты не платишь за ту или иную услугу деньгами, то платишь данными о себе. Все больше и больше людей понимают эту бизнес-модель.
- Эти изменения повлияют на бизнес? Многие малые бизнесы не создают собственные веб-сайты, а просто создают страницу или группу в Facebook и ведут успешный маркетинг, осуществляют продажи и т.д.
- Да, я думаю, что эти изменения затронут бизнес. Давайте назовем это «прозрачной сделкой» - в том смысле, что будет намного понятнее, что вы отдаете и что получаете. Как сказал глава Facebook, мы можем оказаться в ситуации, когда вы начнете платить за услуги небольшими деньгами, а не информацией о себе.
По сути, вы будете покупать услуги у Facebook. Если бы Gmail была отдельной компанией, вам и мне пришлось бы платить за Gmail несколько долларов в месяц. В большинстве случаев это будет не так дорого, и, думаю, что это не угроза для небольших компаний.
Это будет не первым случаем в новейшей истории. Мы расчленили некоторые нефтяные компании, когда они стали практически монополистами, разделили на части телекоммуникационные компании. То же самое происходит в наше время, с современными компаниями.
- Еще одной модной темой для обсуждения сегодня является искусственный интеллект и его влияние на бизнес и рынок труда. Одни говорят, что многие профессии исчезнут,  другие утверждают, что искусственный интеллект потребует большего числа квалифицированных специалистов. На Ваш взгляд, будет ли найден некоторый баланс?
- Да, мы найдем баланс. 15-20 лет назад мы использовали роботов в производстве следующим образом: рабочих увольняли и заменяли роботами. Сегодня мы можем делать это более интеллектуальным образом - использовать алгоритм там, где сейчас работают банковский клерк или страховой агент.
В этом вопросе страны различаются. В некоторых странах мы заменим многие рабочие места, особенно в странах с низкой производительностью. Это означает, что при выполнении простой работы вы можете запросто воспользоваться машиной вместо человека. Если же речь идет о странах с высокой производительностью труда, таких как Швеция или Япония, то лишь 5-8% рабочих мест могут быть заменены роботами, поскольку производство там уже достигло крайне рационального и эффективного уровня.
В странах с низкой производительностью и с менее эффективным производством и услугами можно ожидать, что машины заменят до 15-20% рабочей силы в течение определенного периода времени. Однако есть одно большое, важное «но»:  мы будем взимать налоги с этих машин, поскольку они создают добавочную стоимость и, следовательно, должны облагаться налогом. Это будет новая налоговая база, и, конечно, эти деньги могут быть использованы для смягчения последствий роботизации.
- В одной из своих книг Вы отмечали, что постсоветские республики отстают от мировой экономики. Каковы ключевые факторы для создания на постсоветском пространстве «стиля фанк» в бизнес-среде? Видите ли вы прямую связь между демократией и процветающей экономикой? Иначе говоря, возможна ли процветающая экономика без полноценной демократии в стране?
- Во-первых, рыночная экономика – это игра цифр, немного похожая на теннис. Когда много людей играют в нее, появляется один Борис Беккер или Джон Макинрой, но для того, чтобы выявить одну звезду, необходимо, чтобы пробовали многие.
Это значит, что необходима широкая программа реформ, которая позволяет всем, молодым и старым, как можно больше вовлекаться в рыночную экономику. Сделайте людей более предприимчивыми, чтобы они понимали, как работает экономика. Это в значительной степени задача образования, в некотором роде – массового образования.
Второй аспект - более философский. Культуры меняются очень медленно – не только советская традиция, но и этнические культуры. Это означает, что сегодня на заводах и в деревнях многие люди все еще придерживаются логики плановой экономики.
Что касается экономики без демократии, то давайте посмотрим на Китай. В этой стране нет демократии, но все знают, что Китай развивается весьма динамично.
Они должны начать повышать эффективность, становиться более инновационными, но есть проблема инноваций в контролируемом полицией и правительством обществе, в котором также контролируется Интернет. Трудно предположить, что вы можете создать нечто вроде Google или любой другой компании типа «FAANG» в Китае. Почему? Потому что это никогда не будет принято центральными властями. Или же будет принято лишь в том случае, если технология будет проверена, перепроверена и будет соответствовать государственным стандартам. Именно это мы и наблюдаем: китайцы в большей степени копируют технологии, разработанные в Силиконовой долине, иногда - улучшают их.
Сложно управлять экономическим развитием в течение длительного периода времени без демократических реформ. Вы можете пойти по пути наименьшего сопротивления, но достаточно скоро возникнут проблемы.
- Армения является страной, не имеющей выхода к морю, без натуральных ресурсов, и мы находимся в транспортной блокаде. Но в обществе и правительстве бытует мнение, что у нас есть умные люди, наш ИТ-сектор развивается достаточно хорошо, и мы можем положиться на это. Может ли страна устойчиво развиваться, полагаясь в основном на своих умных людей?
- Ответ скорее «да», и есть примеры, доказывающие, что это возможно. Изолированное, очень маленькое, бедное государство с враждебными соседями – это Сингапур 40-50 лет назад. Сегодня Сингапур – одно из богатейших стран Азии.
Конечно, есть и другие примеры, но Сингапур – самый яркий случай, поскольку они вырвались вперед за очень короткий период.
- Вы часто говорите, что мир слишком быстро меняется. Возможно ли, что Вы внесете изменения в свою программу лекции в Ереване и, может, будете говорить на темы, которые никогда раньше не затрагивали?