Երեւանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքսին
- Սեպտեմբերի 3-ը, 10-ը եւ 17-ը Երեւանում հայտարարված են համաքաղաքային շաբաթօրյակներ: Կարծում եմ, մարդկանց մի մասը շաբաթօրյակի գաղափարն ընկալում է որպես խորհրդային կարգերից մնացած ժառանգություն, որին պետք է մասնակցել «կամավոր-պարտադիր» կարգով: Ի՞նչը կարող է մոտիվացնել երեւանցիներին մասնակցել այդ շաբաթօրյակներին:
- Իսկ ի՞նչն է մոտիվացնում մարդկանց իրենց տունը մաքուր պահել: Չէ որ բոլորիս հաճելի է, երբ գնում ենք այլ քաղաքներ ու տեսնում ենք, թե որքան խնամված են դրանք: Բազմիցս ասել եմ, որ մենք փորձում ենք մարդկանց մոտ արթնացնել քաղաքի սեփականատերը լինելու ընկալումը: Մյուս կողմից, իսկապես ունենք բնակիչների աջակցության կարիքը, քանի որ քաղաքապետարանի բյուջեն եւ մեր ուժերը բավարար չեն բոլոր խնդիրները լուծելու համար: Երրորդը, վստահ եմ, որ երբ մարդն իր ձեռքով քաղաքի համար որեւէ օգտակար բան է անում, հետագայում ավելի սրտացավ ու բծախնդիր է լինում իր արածը պահելու հարցում: Կարծում եմ, որ այս շաբաթօրյակների միջոցով մեր բնակիչները կարող են նաեւ արտահայտել իրենց վերաբերմունքը գալիք տոնի` Հայաստանի անկախության 20-ամյակի հանդեպ:
Մեր ցանկությունն է, որ այն մարդիկ, որոնք կարձագանքեն շաբաթօրյակներին մասնակցելու մեր խնդրանքին, իսկապես սրտացավ մոտեցում կցուցաբերեն ու չեն սահմանափակվի փողոցից մեկ թուղթ կամ փաթեթ հավաքելով: Քաղաքում կան բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք կարելի է համատեղ ուժերով լուծել:
Քաղաքապետարանն ու վարչական շրջանների ղեկավարները պատրաստ են տրամադրել անհրաժեշտ միջոցները` քաղաքի արտաքին տեսքը բարելավելու ու ավելի հաճելի միջավայր ձեւավորելու համար: Շաբաթօրյակների ընթացքում լուծվում են ոչ միայն տեղային, այլեւ ավելի մեծ խնդիրներ: Մասնավորապես, վերացնում ենք շինարարական աղբի խոշոր կուտակումները` շինարարական կազմակերպությունների կողմից տրամադրված տեխնիկայի օգնությամբ:
Կա մի կարեւոր հանգամանք, որի մասին շատերը չգիտեն. խանութների, սրճարանների եւ այլ առեւտրային կառույցներին կցված են բարեկարգման տարածքներ, եւ սեփականատերերի ու վարձակալների պարտականությունն է հետեւել դրանց: Ներկայումս քարտեզագրում ենք այդ տարածները, որպեսզի տնտեսվարողները հստակ պատկերացում ունենան դրանց մասին: Չէ՞ որ այս կամ այն խանութին հարակից տարածքի բարեկարգ լինելը, նախևառաջ, ձեռնտու է հենց խանութի տիրոջը: Վստահ եմ, որ 6 կամ 10 ք.մ. տարածքի կամ սիզամարգի բարեկարգումը եւ պահպանությունը ոչ մեծ ֆինանսական ներդրումներ է պահանջում, ոչ էլ շատ ժամանակ: Ու եթե յուրաքանչյուր խանութի աշխատողները օրական 5 րոպե հատկացնեն այդ տարածքին, հավատացնում եմ, որ Երեւանի տեսքը էապես կփոխվի:
- Պարոն քաղաքապետ, նախորդ շաբաթ դուք հանդիպեցիք կառուցապատողների հետ, նրանց կոչ անելով ձեւավորել շինարարության նոր մշակույթ: Դուք ասացիք նաեւ, որ պատրաստ եք կանգնել կառուցապատողների կողքին, եթե նրանք գործում են օրենքի սահմաններում: Այդ արտահայտությունը քննադատության առիթ հանդիսացավ. շատերը ասացին, որ քաղաքացիների կողքին լինելու փոխարեն քաղաքապետը նախընտրում է լինել կառուցապատողների կողքին: Քաղաքացիների եւ կառուցապատողների շահերը հաճախ են բախվում. ինչպե՞ս եք պատկերացնում դրանց ներդաշնակեցումը:
- Ոմանք փորձեցին կառուցապատողների հետ կայացած իմ հանդիպմանը հաղորդել մի երանգ, որն ընդհանրապես գոյություն չուներ: Այդ հանդիպումը քաղաքապետարանը նախաձեռնել էր հենց նրա համար, որ ապահով պայմաններ ստեղծվեն մեր բնակիչների համար: Ի՞նչ ենք քննարկել կառուցապատողների հետ: Նախեւառաջ, կոչ եմ արել պահպանել շինարարության ժամկետները ու աշխատանքների իրականացման ընթացքում մարդկանց համար ապահովել նորմալ ու անվտանգ պայմաններ:
Երբեմն մարդիկ մոռանում են, որ բնակիչ են դարձել հենց կառուցապատողների շնորհիվ: Կարծում եմ, սխալ ու տարօրինակ է կառուցապատողներին ի սկզբանե ընկալել որպես հակառակորդների: Եթե ընդունում ենք, որ քաղաքը պետք է զարգանա ու շինարարություն իրականացվի, ապա հասկանալի է, որ այդպիսի հանդիպումները թույլ են տալիս ավելի լավ պատկերացնել խնդիրները եւ պայմանավորվել խաղի կանոնների մասին: Պետք է կարողանանք համադրել քաղաքի զարգացումն ու շինարարությունը ազատ ու կանաչ տարածքների պահպանման ու ավելացման, տրանսպորտային համակարգի արդիականացման ու շատ այլ խնդիրների հետ: Բայց պետք է հասկանանք նաեւ, որ եթե սահմանենք այնպիսի սահմանափակումներ, որոնք դեմ կլինեն բիզնես-տրամաբանությանը, ապա որեւէ ներդրող Երեւան չի գա ու շինարարություն չի իրականացնի:
- Ցավոտ խնդիր է նաեւ կրպակների ապամոնտաժումը: Հասկանալի է, որ եթե լրացել է վարձակալության ժամկետը կամ կրպակն առհասարակ տեղադրվել է առանց որեւէ փաստաթղթերի, քաղաքապետարանն ունի անխոցելի իրավական հիմքեր ապամոնտաժում իրականացնելու համար: Սակայն կա նաեւ մարդկանց ապրուստի խնդիրը ու շատերը թերահավատորեն են վերաբերվում Ձեր այն խոսքերին, որ վարչական շրջանների ղեկավարները կրպակատերերին կառաջարկեն աշխատանքի այլընտրանքային տարբերակներ:
- Բազմիցս խոսել եմ այս մասին, բայց նորից կրկնեմ. որեւէ անօրինական քայլ մենք չենք կատարել: Որեւէ պարտավորություն այն կրպակատերերի նկատմամբ, ում վարձակալության ժամկետները լրացել են, մենք չունենք: Բայց որպես քաղաքային իշխանություն մենք ունենք բարոյական պարտավորություն սոցիալապես անապահով մարդկանց նկատմամբ: Ու մենք պատրաստ ենք գտնել լուծումներ` յուրաքանչյուրի հետ բանակցելով ու փորձելով գտնել տարբերակներ: Իրականում այդ մարդկանց քանակն այդքան մեծ չէ, եւ մենք վարչական շրջանների ղեկավարներին իրոք շատ հստակ հանձնարարել ենք լուծումներ գտնել:
Ինչպիսի՞ք կարող են լինել այդ լուծումները: Օրինակ, փողոցային առեւտրի վերացումից հետո առաջին հարկում գտնվող եւ վարձակալությամբ տրվող շատ տարածքներ սկսեցին աշխատել որպես մրգի եւ բանջարեղենի վաճառքի կետեր: Այսինքն, մարդիկ չկորցրեցին իրենց աշխատանքը ու դեռ ավելին` այժմ աշխատում են իրենց եւ գնորդների համար ավելի բարվոք պայմաններում: Այնպես որ, լուծումները հնարավոր են:
Սոցիալական լարվածության խնդրի լուծումը կապել կրպակների կամ փողոցային առեւտրի հետ ճիշտ չէ: Եթե մի օր որոշենք գնալ ծայրահեղ քայլի ու քաղաքում նոր կրպակներ տեղադրելու բազմաթիվ նոր որոշումներ ընդունենք, արդյո՞ք սա կբերի սոցիալական լարվածության նվազմանը: Իհարկե` ոչ: Ուրիշ օրինակ բերեմ. բոլորը պահանջում են լուծել տրանսպորտի խնդիրը ու միկրոավտոբուսները փոխարինել մեծ ավտոբուսներով: Ակնհայտ է, որ այս խնդրի լուծման ընթացքում եւս ծագելու են խնդիրներ` կապված վարորդների մի մասին այլ աշխատանքի տեղավորման հետ: Այս դեպքում եւս պետք է փորձենք գտնել անհատական լուծումներ:
Բոլորը բողոքում են կանաչ գոտիներում տեղակայված սրճարանների դեմ: Գալու է նաեւ նրանց վարձակալության ժամկետների ավարտվելու պահը. եւ ի՞նչ, այս դեպքում նորից մեր ընդդիմախոսները ներկայացնելու են սոցիալական լարվածության խնդիրը: Զարմանալին այն է, որ շատ մարդիկ, որոնք այսօր բողոքում են կրպակների ապամոնտաժման դեմ, տարիներ առաջ նույն ոգեւորությամբ բողոքում էին դրանց տեղադրման դեմ:
Նույնիսկ եթե պատկերացնենք, որ քաղաքում սոցիալական խնդիրներ չկան, միեւնույն է, կրպակի կամ որեւէ կառույցի ապամոնտաժումը շահերի բախում է առաջացնելու է: Ի վերջո, պետք է այս խնդիրները լուծելու համարձակություն ունենանք:
- Նախորդ շաբաթ թերթերում հայտնվեցին մի շքեղ շինության լուսանկարներ, որը, ըստ հրապարակումների, Ձեզ է պատկանում: Մեկնաբանություններն այնպիսին էին, որ պայքարելով կրպակների դեմ, Դուք շքեղ ռեստորանային համալիր եք կառուցում:
- Նախեւառաջ, այդ շինության անունն է ոչ թե «Վենեցիա», ինչպես գրել էին, այլ «Ֆլորենս»: Այո, այդ կառույցի հետ ես առնչություն ունեմ: Հրազդանի կիրճում մենք մի խումբ ընկերներով կառուցել ենք ռեստորանային համալիր: Ընդ որում, այդ ընկերներիս մի մասը արտասահմանից են: Վստահ եմ, որ լավ բան ենք կառուցել ու մեր արածի համար չեմ ամաչում: Ցանկանում եմ, որ ուրիշները եւս իրենց ընկերներին հրավիրեն ներդրումներ անելու Հայաստանում: Իսկ ինչ վերաբերում է իմ միջոցներին, որոնք ուղղվել են այդ համալիրի կառուցմանը, ես դրանց օրինականության բոլոր ապացույցներն ունեմ: Թող որեւէ մեկը չկասկածի:
- Դուք Երեւանում նախատեսում եք իրականացնել ծավալուն ծրագրեր, որոնց համար քաղաքային բյուջեի միջոցներն ակնհայտորեն բավարար չեն: Կա՞ն տարբերակներ, որոնք թույլ կտան կոնցեպտուալ փոփոխություններ անել Երեւանի բյուջեի ձեւավորման գործընթացի մեջ:
- Շնորհակալ եմ այս հարցի համար, քանի որ այն մեր լրատվամիջոցների կողմից այնքան էլ հաճախ չի արծարծվում, չնայած սա կարեւորագույն խնդիր է` քաղաքի կայուն զարգացման ապահովման տեսակետից:
Ցանկացած կառույցի կայուն զարգացումը, լինի դա մասնավոր ընկերություն, թե քաղաքային իշխանություն, հնարավոր է այն դեպքում, եթե այն ի վիճակի է կանխատեսել իր ֆինանսական մուտքերը: Օրինակ, ըստ էության, կարելի է ներգրավել երկար ու էժան միջոցներ ու մեկ տարվա ընթացքում վերանորոգել Երեւանի ողջ վերելակային տնտեսությունը ու կազմել 10-տարվա ժամանակացույց, որի համապատասխան կառավարող ընկերությունները պետք է ապահովեն միջոցների վերադարձելիությունը: Սակայն եթե այսօր մենք չենք կարող ունենալ 10 տարվա մեր ֆինանսական մուտքերի կանխատեսումը, հասկանալի է, որ նման ծրագիր իրագործել չենք կարող:
Կառավարության հետ սկսել ենք բանակցություններ Երեւանի բյուջեի ձեւավորման մեթոդաբանության կամ խաղի կանոնների մասին: Այսօր Երեւանի բյուջեն ձեւավորվում է երկու մասերից: Առաջին մասը այն գումարներն են, որ մենք ենք հավաքագրում` գույքահարկ, հողի հարկ, մեր սեփականության վարձակալություններ, օտարումներ: Երկրորդ մասը սուբվենցիան է ՀՀ պետական բյուջեից, որը տրվում է հստակ ոլորտների ֆինանսավորման համար:
Մենք առաջարկում ենք գտնել մի լուծում, որը թույլ կտա Երեւանում ձեւավորվող շահութահարկի եւ եկամտահարկի որոշակի մասնաբաժիններն ուղղել քաղաքային բյուջե: Աշխարհում կան շատ դեպքեր, երբ, օրինակ, շահութահարկն ու եկամտահարկը հավաքագրում է քաղաքային իշխանությունը, իսկ ավելացված արժեքի հարկը` կառավարությունը: Մենք, բնականաբար, չենք հավակնում Երեւանի բյուջե ուղղել շահութահարկի ու եկամտահարկի հավաքագրումների ողջ ծավալին: Այսօր, մեր գնահատմամբ, քաղաքային բյուջե է մտնում Երեւանում ձեւավորված շահութահարկի ու եկամտահարկի հավաքագրումների մոտ 7 տոկոսը:
Ստեղծված է աշխատանքային խումբ, եւ կառավարությունը շատ ճիշտ է վարվել, դրա կազմի մեջ ներառելով նաեւ տարածքային կառավարման նախարարությունը, որպեսզի խաղի կանոնները ձեւավորվեն բոլոր սուբյեկտների համար:

Карен Карапетян: “Нужно иметь смелость для решения проблем” - Mediamax.am
- 3-е, 10-е и 17-е сентября объявлены в Ереване общегородскими субботниками. Думаю, многие воспринимают идею субботников в качестве наследия, оставшегося с советских времен, в котором надо принимать участие в “добровольно-принудительном” порядке. Что может мотивировать ереванцев принимать участие в этих субботниках?
- А что мотивирует людей держать в чистоте свои дома? Всем нам приятно, когда мы посещаем другие города и видим, насколько они ухожены, не так ли? Я много раз говорил, что мы пытаемся разбудить в людях понимание того, что они являются хозяевами города. С другой стороны, мы действительно нуждаемся в помощи граждан, так как бюджета мэрии и наших сил недостаточно для решения всех задач. В-третьих, я уверен, что когда человек своими руками делает нечто полезное для города, в дальнейшем он более внимателен в вопросе сохранения плодов своего труда. Полагаю, посредством этих субботников наши жители также смогут выразить свое отношение к предстоящему празднику - 20-летию независимости Армении.
Мы хотим, чтобы люди, которые откликнутся на нашу просьбу и примут участие в субботниках, действительно проявили искренний подход и не ограничивались бы тем, чтобы подобрать бумажку или пакет. В городе есть много проблем, которые можно решить совместными усилиями. Мэрия и главы административных районов готовы создать необходимые условия для благоустройства города и создания в нем более приятной атмосферы. В ходе субботников решаются не только локальные, но и более крупные проблемы. В частности, мы убираем свалки строительного мусора при помощи техники, предоставленной строительными компаниями.
Есть и другое важное обстоятельство, о котором многие не знают. Благоустройство территорий, прилегающих к магазинам, кафе и другим коммерческим структурам, является обязанностью их владельцев и арендаторов. В настоящее время мы осуществляем разметку этих территорий, чтобы субъекты имели четкое представление о границах своей ответственности. Благоустройство прилегающей территории прежде всего отвечает интересам владельца магазина, не так ли? Уверен, что благоустройство и поддержание в надлежащем виде 6 или 10 кв.м. газона не требует большого количества вложений и времени. И если сотрудники каждого магазина, ежедневно будут уделять по 5 минут уходу за газоном, уверяю вас, что вид Еревана существенно изменится.
- На прошлой неделе Вы встретились с представителями компаний-застройщиков, призвав их сформировать новую культуру строительства в столице. Вы также сказали, что готовы поддерживать застройщиков, если они действуют в рамках закона. Это заявление стало объектом критики: многие говорили, что вместо того, чтобы поддерживать жителей города, мэр предпочитает быть рядом с застройщиками. Интересы граждан и застройщиков часто сталкиваются. Как Вы представляете себе их гармонизацию?
- Некоторые попытались придать моей встрече с застройщиками аценты, которых вообще не было. Мэрия инициировала эту встречу именно с целью обеспечения безопасных условий для жителей. Что мы обсуждали с застройщиками? Прежде всего, я призвал их сохранять установленные сроки строительства и обеспечивать нормальные и безопасные условия для жителей.
Порой люди забывают, что стали жителями именно благодаря застройщикам. Полагаю, что неверно априори рассматривать застройщиков в качестве противников. Если мы принимаем тот факт, что город должен развиваться и в нем должно вестись строительство, то очевидно, что эти встречи позволяют лучше представлять проблемы и договариваться о правилах игры. Мы должны совместить развитие города и реализацию застройки с сохранением и увеличением зеленых территорий, модернизацией транспортной системы и многими другими задачами. Но следует также понимать, что если мы установим такие ограничения, которые будут противоречить бизнес-логике, инвесторы никогда не придут в Ереван.
- Болезненной темой является и демонтаж киосков. Понятно, что если истек договор аренды или же киоск установлен незаконно, мэрия имеет все основания для демонтажа. Однако существует проблема заработка людей, и многие скептически относятся к Вашим словам о том, что главы административных районов предложат владельцам киосков альтернативные варианты трудоустройства.
– Я не раз говорил об этом, но скажу еще раз: мы не делаем никаких противозаконных шагов. Каких-либо бизнес-обязательств по отношению к владельцам тех киосков, чей срок аренды истек, у нас нет. Но у нас есть моральные обязательства по отношению к социально необеспеченным людям. И мы готовы искать решения и вести переговоры с каждым. В действительности, число этих людей не так уж и велико, и мы действительно дали четкое поручение главам административных районов по поиску решений.
Какими могут быть эти решения? Например, после запрета уличной торговли многие территории, находящиеся на первых этажах и сдающиеся в аренду, начали работать в качестве точек продажи фруктов и овощей. То есть, люди не потеряли свою работу, более того - сейчас они работают в лучших условиях.
Неверно увязывать решение проблемы социального напряжения с киосками или уличной торговлей. Если однажды мы вдруг решим пойти на крайний шаг и предоставим многочисленные новые разрешения по установке в городе киосков, приведет ли это к снижению социального напряжения? Конечно, нет. Приведу другой пример. Все требуют решения проблемы транспорта и замены микроавтобусов большими автобусами. Очевидно, что в ходе решения этой задачи также возникнут проблемы, связанные с трудоустройством части водителей. В этом случае мы также должны будем искать индивидуальные решения.
Все жалуются на кафе, расположенные в зеленых зонах. Истекут и их сроки аренды. И что? В этом случае наши критики вновь поставят проблему социального напряжения? Удивительно, что многие из тех людей, которые сегодня протестуют против демонтажа киосков, годы назад с тем же энтузиазмом протестовали против их установки.
Даже если представить, что в городе нет социальных проблем, все равно, демонтаж киоска или какого-либо строения приводит к столкновению интересов. В конце концов, у нас должна быть смелость для решения этих проблем.
– На прошлой неделе в одной из газет появилась фотография роскошного строения, которое, согласно публикациям, принадлежит Вам. Комментарии были следующими - борясь против киосков, Вы сами строите роскошный ресторанный комплекс.
- Прежде всего, название этого строения не “Венеция”, как было написано, а “Флоренс”. Да, я имею к нему отношение. В Разданском ущелье с группой друзей мы построили ресторанный комплекс. Причем часть этих друзей - из-за рубежа. Уверен, что мы построили красивое здание, и мне не стыдно за сделанное. Хотел бы, чтобы и другие приглашали своих друзей делать инвестиции в Армении. А что касается моих средств, направленных на строительство этого комплекса, то у меня есть все доказательства их законности. Пусть никто в этом не сомневается.
–  Вы планируете широкомасштабные программы в Ереване, для реализации которых средств городского бюждета явно недостаточны. Есть возможность внести концептуальные изменения в процесс формирования бюджета Еревана?
- Благодарю за этот вопрос. Он не так часто поднимается со стороны наших СМИ, несмотря на то, что это - важнейшая задача с точки зрения обеспечения стабильного развития города.
Стабильное развитие любой структуры, будет то частная компания или городские власти, возможно в том случае, если она в состоянии прогнозировать свои доходы. К примеру, можно привлечь длинные и дешевые деньги и в течение одного года отремонтировать все лифтовое хозяйство Еревана и составить 10-летний график, в ходе которого управляющие компании обеспечат возврат средств. Однако, если сегодня мы не можем прогнозировать наши доходы, понятно, что не сможем осуществить подобную программу.
Мы начали переговоры с правительством о методологии фомирования бюджета Еревана. Сегодня городской бюджет формируется из 2 частей. Первая часть - средства, которые собираем мы - налог на имущество, налог на землю, средства от аренды нашей собственности или ее продажи. Вторая часть - субвенция из государственного бюджета Армении, которая предоставляется для финансирования конкретных сфер.
Мы предлагаем найти решение, которое позволит направлять в бюджет Ереван определенную часть формирующихся в Ереване налога на прибыль и подоходного налога. В мире есть много случаев, когда, например, налог на прибыль и подоходный налог собирается городскими властями, а налог на добавленную стоимость – правительством. Мы, естественно, не претендуем на то, чтобы направлять в бюджет Еревана все поступления от налога на прибыль и подоходного налога. Сегодня, по нашим оценкам, в городской бюджет поступает примерно 7% от формируемых в Ереване налога на прибыль и подоходного налога.
Создана рабочая группа, и правительство поступило очень правильно, включив в ее состав представителей министерства по территориальному управлению, чтобы правила игры были сформированы для всех субъектов.