Հովհաննես Հովհաննիսյան. Քառօրյա պատերազմը սթափեցնող գործոն էր
Խ. Աբովյանի անվան Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի աշխատանքային թիմը երկրորդ տարին անընդմեջ հետազոտում է «Հայոց ցեղասպանության երեւույթի ընկալման առանձնահատկություններն ու հոգեբանական-աշխարհայացքային անդրադարձները հանրային կարծիքում» (մանրամասները հասանելի են այստեղ, էջ 79):
Երկրորդ հետազոտությունն իրականացվել է 2016թ. մարտի 15-ից ապրիլի 15-ը, ստանդարտացված հարցազրույցի մեթոդով: Հարցմանը մասնակցել են 560 երեւանցիներ:
Ս.թ. մայիսին Մեդիամաքսը աշխատանքային խմբի ղեկավար, դոցենտ Հովհաննես Հովհաննիսյանի հետ զրուցել էր 2015 թվականին անցկացված հետազոտության մասին: Հաշվի առնելով այն, որ հայտնի են նոր հետազոտության արդյունքները,
Հովհաննես Հովհաննիսյանին խնդրեցինք ներկայացնել հանրային կարծիքում արձանագրված տեղաշարժերը:
- Ինչպիսին էին Ցեղասպանության երեւույթի նկատմամբ ունեցած տրամադրությունները երկրորդ հարցման ժամանակ:
- Ինչպես 2015թ., այնպես էլ 2016թ.  հետազոտության ընթացքում հարցման մասնակիցներին ներկայացվել է հնարավոր տրամադրությունների եւ զգացումների 12 դրսեւորումներից բաղկացած ցանկ եւ առաջարկվել է նշել, թե դրանցից որոնք եւ ինչ չափով են ունենում հարցվողները Հայոց ցեղասպանության մասին խորհելիս:
Հետազոտության մեթոդաբանության եւ գործիքակազմի պահպանումը թույլ է տալիս արձանագրել հանրային կարծիքում առկա, թեեւ՝ ոչ արմատական, այնուհանդերձ՝ ուշագրավ փոփոխություններ: Ներկայացված տրամադրությունների ցանկի ութ բաղադրիչների առումով 2015 եւ 2016թթ. հարցումներն արձանագրել են կայուն ցուցանիշներ: Չորսի դեպքում կան փոփոխություններ:
Ինչպես 2015թ., այնպես էլ 2016թ. տվյալներով առաջին հորզոնականում  ափսոսանքի եւ կորստյան ցավի զգացումն է՝ 97,5%: Հարցման մասնակիցների 26,1%-ն այդ զգացումն ունենում է զգալի չափով, իսկ 71,4%-ը՝ խիստ զգալի չափով:
Երկրորդը  ցեղասպանությունը կազմակերպողների եւ իրականացնողների նկատմամբ ատելության զգացումն է( 94,5%):
Երրորդը  ի հեճուկս ցեղասպանության արհավիրքի՝ տոկալու եւ ապրելու վճռականության զգացումն է՝ 93,3%:
Չորրորդ տեղում  կորուստը գոնե մասամբ վերադարձնելու վճռականությունն է՝ 92,2%:
Ըստ ինտենսիվության հինգերորդը ամենօրյա աշխատանքով Հայաստանը շենացնելու ու հզորացնելու տրամադրությունն է՝ 91,1%:
Վեցերորդ հորիզոնականում  պահանջատիրության եւ հատուցման համար պայքարելու տրամադրություններն են՝ 90,9%:
Յոթերորդը  ապագայի նկատմամբ հույսի ու լավատեսության տրամադրություններն են՝ 88,9%:
Ութերորդ տեղում  ցասման եւ վրեժխնդրության զգացումն է՝ 88,4%: Տվյալ զգացումն ավելի զգալի է ավագ սերնդի ներկայացուցիչների (61 եւ ավելի տարեկաններ) շրջանում՝ 91,7%, քան երիտասարդ սերնդակիցների (18-30 տարեկաններ) մոտ՝ 84,2%  եւ առավել արտահայտված է ցեղասպանության զոհերի ու դրա հետեւանքով բնօրրանը կորցրածների ժառանգների շրջանում:
Հաջորդ չորս բաղադրիչների առումով արձանագրվել են նվազման միտումներ:
Նախորդ տարվա համեմատ այլոց (այլ ազգերի ներկայացուցիչների) հետ հայ ժողովրդի ցավի մասին խոսելու, կիսվելու ցանկությունը նվազել է 8,8%-ով եւ կազմում է 68,2%:
Հաջորդը ապագայի նկատմամբ անվստահության եւ տագնապի զգացումն է՝ 67,3%:  Նախորդ տարվա համեմատ այդ ցուցանիշը նվազել է 5,8%-ով: Այն համեմատաբար ավելի նկատելի է ավագ սերնդակիցների (46-61 եւ ավելի տարեկաններ) մոտ՝ 72,1%, քան երիտասարդների (18-45 տարեկաններ) շրջանում՝ 63,4%: Ընկճախտի (դեպրեսիայի) եւ հիասթափության զգացում ունի հարցվածների՝  57,3%-ը: Նախորդ տարվա համեմատ այդ ցուցանիշը նվազել է 9,5%-ով:
Ցեղասպանության փաստի հետ կապված զգացումների ու տրամադրությունների շարքը եզրափակում է զոհի եւ հալածվածի զգացումը՝ 56,1% ցուցանիշով, ինչը 11,7%-ով ավելի նվազ է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Այս տրամադրությունն, ընդհանուր առմամբ, առավել զգալի է 61 եւ ավելի տարեկանների շրջանում՝ 63,9%, ընդ որում խիստ զգալի չափով է արտահայտված նրանց 37,0%-ի մոտ: Համեմատության համար ասեմ, որ վերջին ցուցանիշը 46-60 տարեկանների մոտ կազմում է 24,0% , իսկ ՝ 18-45 տարեկանների շրջանում՝ 21,9%
- Ինչո՞վ եք պայմանավորում երկրորդ հարցման ժամանակահատվածում  հոռետեսական ցուցանիշների նվազումը:
- Այդպիսի փոփոխությունը թերեւս կարելի է բացատրել մի քանի գործոններով:
Նախ՝ զոհի բարդույթը թոթափելու մշակութային տեւական քաղաքականությամբ, դրա անհրաժեշտության մասին բազմաթիվ գործիչների ու կազմակերպությունների կողմից նախաձեռնվող քարոզչությամբ ու քննարկումներով:
Երկրորդը  Հայոց ցեղասպանության փաստը տարբեր պետությունների ու միջազգային կազմակերպությունների կողմից ընդունելու եւ դատապարտելու շարունակվող գործընթացն է: Այդ ամենը քաղաքականից զատ բարոյական եւ հոգեբանական աջակցություն է հայ մարդուն, անվտանգության ու պաշտպանվածության լրացուցիչ երաշխիք:
Երրորդ եւ, ըստ իս, ամենակարեւոր գործոնը 2016թ. ապրիլին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած քառօրյա պատերազմի ազդեցությունն է: Ինչպես անհատը, այնպես էլ սոցիալական հավաքական սուբյեկտը ճգնաժամային, մարգինալ իրավիճակներում ի վիճակի է մոբիլիզացնել իր ներուժը, թոթափել անվստահությունն ու բարդույթները՝ ստեղծված իրավիճակին համապատասխան վարք ու մտածելակերպ դրսեւորելով: 2016թ. ապրիլի քառօրյա պատերազմը պատճառած կորուստներով հանդերձ Հայաստանի եւ Ղարաբաղի քաղաքացիների համար այդպիսի սթափեցնող, վճռականության եւ ինքնավստահության մղող գործոն հանդիսացավ:
Հազարավոր կամավորականներ մեկնեցին ռազմական գործողությունների գոտի՝ զինվորներին աջակցելու նպատակով: Միլիոնավոր հայեր մասնակցեցին հայկական բանակին եւ նրա զինվորներին նյութական-ֆինանսական աջակցության ծրագրերին: Այդ տրամադրությունները, թերեւս, իրենց արտացոլումն են գտել տվյալ հետազոտության արդյունքներում, որի «դաշտային» աշխատանքներն իրականացվել են 2016թ. մարտի 15-ից  ապրիլի 15-ը ընկած ժամանակահատվածում:
- Առաջին հարցումը նախորդել էր Ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումներին, իսկ երկրորդը` հաջորդել: Ինչպե՞ս կգնահատեք այդ միջոցառումների ազդեցությունը հասարակական տրամադրությունների վրա:
- Միջոցառումների կազմակերպված բնույթը, միջազգային ընդգրկումն ու արձագանքներն անկասկած դրական, եւ՛ գոտեպնդող եւ՛ սփոփիչ ազդեցություն ունեցան հասարակական տրամադրություններում անկումային նոտաների հաղթահարման եւ լավատեսական դիրքորոշումների ամրապնդման առումով: Բարձր եմ գնահատում նաեւ այդ միջոցառումների դերը միջազգային հանրության կարծիքն իրազեկելու, քաղաքական ու քաղաքագիտական կենտրոնների ուշադրությունը մեր հիմնախնդրի վրա եւս մեկ անգամ բեւեռելու առումով:
- Հայկական եւ արտասահմանյան մամուլում մեծ արձագանք գտած եւ հասարակության շրջանում  ոգեւորություն առաջացրած որոշ իրադարձություններ, ինչպես օրինակ` «Ավրորա» մրցանակաբաշխությունն ու Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի կողմից Հայաստան այցի ժամանակ «Ցեղասպանություն» տերմինն օգտագործելը հաջորդել են հարցմանը: Ի՞նչ եք կարծում, ինչպիսի՞ն է եղել այս իրադարձությունների ազդեցությունը:
- Ձեր հարցին թվերի «լեզվով» պատասխանելու համար կոնկրետ սոցիոլոգիական հետազոտությունների կարիք կլիներ: Սակայն, իմ խորին համոզմամբ, այդպիսի միջոցառումներն ու իրադարձությունները՝ թե «Ավրորա» մրցանակաբաշխությունը, թե՛ Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի այցը Հայաստան եւ ցեղասպանության փաստի դատապարտումը, թե՛ Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող փաստաթղթի ընդունումը, թե Ֆրանսիայի օրենսդիր իշխանության կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացանող օրինագծի ընդունումը դրական են անդրադառնում հանրային տրամադրություններում ապագայի նկատմամբ լավատեսության, Հայաստան երկիրը շենացնելու ու զորացնելու վճռականության ավելացման առումով:
-Այս հարցման ընթացքում, բացի հարցաթերթում թվարկված տրամադրություններից` ռեսպոնդենտներն այլ տրամադրությունների մասին խոսե՞լ են:
-Այո: Նման հետազոտությունների ընթացքում նախընտրելի է կիսափակ հարցերի եւ համապատասխան սանդղակների կիրառումը: Այստեղ, հետազոտողների կողմից առաջադրված տարբերակներից բացի, տեղ է թողնվում նաեւ հնարավոր այլ պատասխանների համար: Այդպիսի պատասխաններ մենք էլ ենք ստացել: Սակայն դրանց տեսակարար կշիռը այնքան նշանակալի չէ (0,9%), որպեսզի դիտարկվեն որպես առանձին վերլուծության միավոր: Այնուհանդերձ, խոսքը խղճահարության, զգուշավորության, միասնական լինելու անհրաժեշտության եւ այլ տրամադրությունների մասին է:
- Հետազոտության շրջանակներում դուք պարզել եք նաեւ ցեղասպանության, ինչպես նաեւ դրա ճանաչման ու դատապարտման գործընթացներում որոշակի դերակատարություն ունեցած երկրների ու քաղաքական կառույցների վերաբերյալ հանրային կարծիքում առկա դիրքորոշումները: Ի՞նչ պատկեր է ձեւավորվել այդ առումով:
- Հարցման մասնակիցներին առաջարկված քսանչորս կազմակերպությունների ու պետությունների շարքում վերաբերմունքի դրական ցուցանիշով թե´ 2015 եւ թե´ 2016թթ. տվյալներով առաջին տեղում Ֆրանսիան է. այդ է նշել  հարցվողների 79,6%-ը:
Երկրորդ տեղում Ռուսաստանի Դաշնությունն է՝ 69,8%: Երրորդը Հունաստանն է՝ 54,3%: Չորրորդ տեղում Հայոց ցեղասպանության փաստն առաջինը (1965թ.) պաշտոնապես ճանաչած եւ դատապարտած երկիրն է՝ Ուրուգվայը՝ 43,0%: Հինգերորդը Իտալիան է՝ 41,4%:
Հայաստանի եւ նրա խնդիրների վերաբերյալ բացասաբար տրամադրված երկրների ու կազմակերպությունների շարքը գլխավորում են Ադրբեջանը՝ 96,6% եւ Թուրքիան՝ 95,7%: Երրորդը «Իսլամական պետությունն» է. այդ է նշել հարցվողների 60,9%-ը:
Ի դեպ, ուսումնասիրությունները վկայում են, որ հանրային կարծիքը բավականին զգայուն է կատարվող իրադարձությունների նկատմամբ: Եթե 2015թ. տվյալներով Ադրբեջանն ու Թուրքիան կիսում էին Հայաստանի նկատմամբ բացասականորեն տրամադրված երկրների ցանկի առաջին հորիզոնականը, ապա 2016թ. տվյալներով Ադրբեջանն առաջ է անցել եւ միայնակ է զբաղեցնում առաջին հորիզոնականը: Զգալիորեն (մոտ ¼-ով) ավելացել են «Իսլամական պետության» հետ կապված մտահոգությունները:
Հարցման մասնակիցների բացասական վերաբերմունքին արժանացած երկրների ցանկը եւս գլխավորում է Ադրբեջանը. այդպիսի դիրքորոշում է հայտնել հարցվողների 92,7%-ը: Երկրորդ տեղում  Թուրքիան է՝ 91,4%: Երրորդը՝ «Իսլամական պետությունը»՝ 65,2%:
Հարցման մասնակիցների համակրանքին եւ դրական վերաբերմունքին արժանացած երկրների ու կազմակերպությունների տասնյակում շարքում են Ֆրանսիան`  83,0%, Ռուսաստանի Դաշնությունը` 77,5% , Իտալիան՝ 61,2%, Գերմանիան՝ 57,3%, Հունաստանը՝ 57,1%, Միացյալ Նահանգները՝ 42,9%, Միավորված Ազգերի Կազմակերպությունը՝ 41,1%, Ուրուգվայը՝ 39,5%, Սիրիան՝ 39,5%, Բելառուսը՝ 38,4 եւ այլն:
-Պրն. Հովհաննիսյան, պլանավորո՞ւմ եք շարունակել Ցեղասպանության երեւույթի նկատմամբ հասարակական տրամադրությունների ուսումնասիրությունը:
-2017թ. համար այդպիսի ուսումնասիրություն չենք պլանավորել: Բայց դա չի նշանակում, որ ֆինանսական համապատասխան նախադրյալների եւ հանրային ուշադրության առկայության պայմաններում այդ խնդրին հետազոտության ձեւաչափով կրկին չենք անդրադառնա ավելի ուշ, գուցե՝ երկու-երեք տարի անց:

Hovhannes Hovhannisyan: “The four-day war was a sobering factor”
For the second consecutive year, the work team of Armenian State Pedagogical University named after Khachatur Abovyan conducts the “Peculiarities of the Perception of the Phenomenon of the Armenian Genocide on Public Opinion” research study (details are available here, on p. 79).
The second stage of the study was carried out between March 15 and April 15, 2016, with the method of formalized interview. 560 Yerevan residents took part in the survey.
This May Mediamax talked about the 2015 survey with the head of the work team, PhD in Philosophy Hovhannes Hovhannisyan. Given the release of the new survey results, we asked Hovhannes Hovhannisyan to tell about the changes that occurred in public opinion.
- What moods relating the phenomenon of the Armenian Genocide did you discover during the second survey?
- During both 2015 and 2016 surveys, we provided the list of 12 probable moods and feelings to the people and offered to state which of those and to what extent they experience while talking about the Armenian Genocide.
Preserving the methodology and tools allowed us to register noteworthy, albeit not drastic changes in public opinion. We received stable indicators for eight components of the provided list in the 2015 and 2016 surveys. Changes occurred in the remaining four.
According to the data of both 2015 and 2016 surveys, the first place is occupied by the feeling of regret and pain of loss - 97.5%. The 26.1% of the participants experience this feeling considerably strong, while the 71.4% sense it much stronger.
The second one is the feeling of hatred against the ones who organized and committed the genocide (94.5%).
The third one is the feeling of endurance and the determination to live despite the catastrophe of the genocide – 93.3%.
The fourth one is the feeling of determination to get the loss back at least partly – 92.2%.
The fifth by intenseness is the mood of improving and making Armenia powerful with everyday work – 91.1%.
On the sixth place are the moods of struggle for demand and compensation – 90.9%.
The seventh is the feeling of hope for the future and optimism – 88.9%.
On the eighth place are the moods of wrath and revenge– 88.4%. This feeling is more expressed among the representatives of older generation (61 and older) – 91.7%, than among younger people (18-30 year olds) – about 84.2%, and is more expressed among the victims of genocide and their descendants who lost their homes.
The following four components showed tendencies of decrease.
Compared to last year, the wish to speak to others (to the people from other nations) about Armenians’ pain has dropped by 8.8%, making 68.2%.
Next comes the feeling of hesitation and alarm for the future – 67.3%. Compared to last year this indicator decreased by 5.8%. It is comparatively more expressed among older generation (46-61 and older) – about 72.1%, than among younger generation (18-45) – 63.4%. The feeling of depression and disappointment is experienced by 57.3% of those asked. This indicator decreased by 9.5% compared to last year.
The final mood summing up the list of the moods and feelings connected with the genocide is the feeling of a victim and persecuted – 56.1%, which is 11.7% less than the same index of last year. This feeling is more considerable among the participant of 61 and older age group - 63.9% and the most considerable among 37.0% of them. For comparison, this indicator is 24.0% among 46-60 year olds, and 21.9% among 18-45 year olds.
- How do you explain the decrease of pessimistic moods in the second survey?
- Such changes can be explained by several factors. The first is the continuous cultural policy of discarding the victim complex and the propaganda and discussions on its importance, undertaken by many public figures and organizations.
The second is the ongoing process of recognition and condemnation of the Armenian Genocide by different countries and international organizations. Aside from political, this is moral and psychological support for Armenians, and an additional guarantee of security.
The third and, in my opinion, the most important factor is the influence of the four-day unbridled war over Nagorno-Karabakh, started by Azerbaijan in April 2016. The four-day war of April 2016 was such a sobering and motivational drive for self-determination for the citizens of Armenia and Nagorno-Karabakh.
- Your survey was followed by certain events, which had large coverage in Armenian and foreign media and caused excitement among the public, for instance, the Aurora Prize ceremony, and application of the word “genocide” by Pope Francis during his visit to Armenia. In your opinion, what is the effect of these events?
- I will need a specific sociological research to answer your question, using numbers. However, I am deeply convinced that such events, be it the Aurora Prize ceremony, Pope Francis’s visit to Armenia and condemnation of the genocide, adoption of the Armenian Genocide Resolution by the German Bundestag or the law on criminalization of denial of the Armenian Genocide by the French Parliament, have positive effect on the public moods, increasing optimism for future and resolution to build and empower Armenia.
- Within the research study, you also discovered stances among the public regarding countries and political agencies that play a certain part in the process of recognition and condemnation of the genocide. What is the picture here?
- Out of twenty four considered organizations and countries with a positive attitude, France was picked as the first both in 2015 and 2016 by the 79.6% of the survey participants.
Russian Federation is on the second place – 69.8%. The third is Greece - 54.3%. The fourth place is taken by the first country to officially recognize and condemn the Armenian Genocide (1965), Uruguay – 43.0%. The fifth country is Italy – 41.4%.
The list of the countries and organizations with negative attitude towards Armenia and its problems is headed by Azerbaijan - 96.6%, and Turkey - 95.7%. The Islamic State is the third, as mentioned by the survey participants - 60.9%.
It is noteworthy that public opinion is rather sensitive to current events. Azerbaijan and Turkey shared the first place on the list of the countries and organizations with negative attitude towards Armenia in 2015, but in 2016 Azerbaijan gained more votes and became the sole leader of the list. Concerns about the Islamic State grew substantially (by about ¼).
Azerbaijan also leads the list of countries which received a negative attitude from the participants of the survey - 92.7%. Turkey is on the second place – 91.4%. The third one is Islamic State – 65.2%.