Կատրին Մաեր. «Հայկական վիքիճամբարները բացառիկ են»
Օգոստոսի 27-29-ը UWC Dilijan քոլեջը հյուրընկալեց Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների Վիքիմեդիա մասնաճյուղերի հինգերորդ ամենամյա համաժողովը` Wikimedia CEE Meeting 2016-ը (#WMCEE2016): Հավաքը կազմակերպվել էր Վիքիմեդիա Հայաստանի եւ Վիքիմեդիա Հիմնադրամի ջանքներով` Scholae Mundi Հայաստան հիմնադրամի օգնությամբ:
Հավաքին ներկա էր Վիքիմեդիա Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կատրին Մաերը (Katherine Maher), որը պատմեց Մեդիամաքսին իր տպավորությունների մասին:
-Առաջին անգամ է, որ մասնակցում եք Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների Վիքիմեդիա մասնաճյուղերի հավաքին: Ինչպիսի՞ն են Ձեր տպավորությունները եւ ի՞նչ նոր բան իմացաք այս հավաքի ընթացքում:
-Այո, սա առաջին անգամ է, որ Վիքիմեդիա Հիմնադրամի գործադիր թիմից անդամը մասնակցում է նման հավաքին: Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի տարածաշրջանի մասնաճյուղերի հավաքը թվով հինգերորդն էր, եւ ինձ հատկապես տպավորեց համախմբվածությունը` այս տարածաշրջանի մարդկանց ջանքերի շնորհիվ:
Վիքիմեդիայի տարբեր համայնքները, չնայած առկա տարբերություններին, որոնցից է, օրինակ, միասնական լեզվի բացակայությունը, ի վիճակի էին կազմակերպել այս հավաքը, համախմբվել, ընդհանրություններ գտնել մարտահրավերներում եւ կառուցել մի ամուր միասնական համայնք, որի շնորհիվ ոչ միայն հինգ տարի շարունակ հավաքվում են, այլ նաեւ շարունակում են աճ գրանցել:
Իմացա նաեւ հայկական համայնքի Վիքիակումբների եւ Վիքիճամբարների մասին: Կարծում եմ, դրանք բացառիկ են ամբողջ աշխարհում, եւ շատ ոգեւորիչ է, որ Վիքիմեդիայի մնացած համայնքները շատ բան են սովորում Հայաստանի փորձից, որն առաջատար է այս ասպարեզում եւ օրինակ է հանդիսանում շատերի համար: Իհարկե, երկրից երկիր անցնելով` այդ մոդելը մի փոքր կփոխվի, սակայն կարեւոր է, որ գաղափարն ու ոգեշնչումը գալիս է Հայաստանից:
Կատրին Մաերը եւ «Վիքիմեդիա Հայաստան» ՀԿ-ի նախագահ Սուսաննա Մկրտչյանը Կատրին Մաերը եւ «Վիքիմեդիա Հայաստան» ՀԿ-ի նախագահ Սուսաննա Մկրտչյանը
Լուսանկարը` Wikimedia Armenia
Տպավորիչ է իմանալ, թե ինչպես է դա աշխատում, աճում եւ միջազգայնացվում, ընդլայնվում եւ սկսնակների համար նոր հնարավորություններ ստեղծում: Հիանալի է գիտակցել ներգրավվածության փորձառությունը Վիքիմեդիայում, որը պատանի ուսանողին դարձնում է պատրաստի խմբագիր:
Տպավորված եմ նաեւ մեկ այլ ծրագրով, որը կոչվում է «Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի Գարուն» (CEE Spring): Սա այս տարածաշրջանի անհատների միասնական ջանքերի արդյունքն է` խթանելու միմյանց երկրների մասին հոդվածների ստեղծումը: Նորություն չէ, որ Վիքիմեդիայում կարող ես քո երկրի, մշակույթի եւ պատմության վերաբերյալ օտար լեզվով հոդվածներ գտնել: Սակայն պատմական տեսանկյունից այդ հոդվածը կարող է ոչ այնքան լավ ներկայացնել երկրի պատմությունը: Այս տարի Լեհաստանը, Սերբիան, Բելառուսիան, Հայաստանը ջանքեր են գործադրել հարեւան երկրների մասին իրենց լեզվով հասանելի տեղեկատվությունը ընդարձակելու ուղղությամբ: Իմ կարծիքով, սա շատ տպավորիչ եւ նորարարական նախագիծ է, բայց այն նաեւ խոսում է միջազգային համագործակցային ոգու մասին, ինչն այնքան բնորոշ է Վիքիմեդիա նախագծերին:
-Սա առաջին դեպքն էր, երբ Հայաստանը Վիքիմեդիայի անդամների նման մեծ հավաք էր հյուրընկալել:
-Այն առանձնահատուկ լավ էր կազմակերպված եւ շատ սահուն ընթացավ: Հիանալի էր Դիլիջան գնալուց առաջ որոշակի ժամանակ անցկացնել Երեւանում:
Դիլիջանում մենք Ազգային պարկում էինք, որը շատ գեղեցիկ եւ բնական վայր էր: UWC Dilijan քոլեջում էինք, որի շենքը շատ տպավորիչ է: Այնտեղ տիրում է միջազգային համագործակցության եւ կրթության ոգին, եւ դա շատ բնական միջավայր էր մեզ համար: Ընդհանուր առմամբ, կազմակերպվածության մակարդակը, մտածված ծրագիրը եւ մասնակիցների քանակը, որոնք մոտ 30 երկիր էին ներկայացնում, իսկապես տպավորիչ էր:
Վիքիպեդիայի լոգոն UWC Dilijan քոլեջում Վիքիպեդիայի լոգոն UWC Dilijan քոլեջում
Կազմակերպիչների հետ շփումից հասկացա, որ նրանք այս հավաքը դիտարկում են որպես փորձ մեր հիմնական միջազգային կոնֆերանսը` Վիքիմանիան կազմակերպելու համար: Վիքիմանիան համախմբում է հազարավոր մարդկանց ամբողջ աշխարհից, եւ դա իսկապես շատ հավակնոտ եւ ոգեւորիչ նպատակ է, եւ ես իսկապես անհամբերությամբ սպասում եմ, որ Հայաստանը կհյուրընկալի վիքիականներին մոլորակի տարբեր անկյուններից:
-Ակնկալո՞ւմ եք, որ UWC Dilijan քոլեջի ուսանողները կդառնան Վիքիպեդիայի եւ Վիքիմեդիա այլ նախագծերի աջակիցներ:
-Դա հիանալի կլինի: Ես հասկացա, որ UWC Dilijan քոլեջը կարեւորում է կամավորական աշխատանքներում ներգրավվելը եւ օգնում է տեղի համայնքին: Եթե UWC Dilijan քոլեջի ուսանողը խմբագրում է Վիքիպեդիան, դա նույնպես կամավորական աշխատանք է: Դպրոցի ղեկավարությունը կիսում է կամավորության եւ աջակցության վերաբերյալ մեր մոտեցումները: Միեւնույն ժամանակ, նրանք գիտակցում են, որ Վիքիպեդիան մեծ թվով մարդկանց վրա ազդեցություն գործելու հզոր գործիք է:
Ուրախ կլինենք տեսնել, որ ավելի շատ ուսանողներ են ներգրավվում: Մենք քոլեջի ուսանողների եւ հավաքի մասնակիցների միջեւ հրաշալի երկխոսությունների ականատեսը եղանք: Ուրախ կլինենք տեսնել, որ այդ համագործակցությունն աճում է: Հրաշալի է այն փաստը, որ UWC Dilijan դպրոցը համաշխարհային ցանցի մի մաս է, միգուցե, դա մեզ համար հնարավորությունն է ներգրավվածություն ունենալ ճիշտ այն ճանապարհով, ինչպես Վիքիակումբների ու Վիքիճամբարների մոդելն է սկիզբ առնում Հայաստանից եւ տարածվում ամբողջ աշխարհում:

Кэтрин Маэр: «Армянские викилагеря – уникальное явление»
27-29 августа в колледже UWC Dilijan состоялся пятый ежегодный форум Wikimedia CEE Meeting (#WMCEE2016). Форум был совместно организован ОО «Викимедиа Армения» и Фондом Викимедиа при поддержке благотворительного фонда Scholae Mundi Armenia.
На форуме присутствовала исполнительный директор Кэтрин Маэр (Katherine Maher), которая поделилась с Медиамакс своими впечатлениями.
- Вы впервые участвуете в форуме представителей Викимедиа из стран Центральной и Восточной Европы. Расскажите о своих впечатлениях, что нового Вы открыли для себя?
- Да, член исполнительной команды Фонда Викимедиа впервые участвует в подобном собрании. Это уже пятый по счету форум филиалов Центральной и Восточной Европы, и меня особенно впечатлила сплоченность, достигнутая благодаря усилиям людей из этого региона.
Разные общины Викимедиа, несмотря на существующие барьеры, в том числе - языковые, сумели организовать это собрание, объединиться, найти ответы на общие вызовы и построить прочную общину, благодаря которой не только собираются уже пять лет подряд, но и продолжают расти.
Я также о Викиклубах и Викилагерях, основанных армянскими википедистами. Думаю, это уникальное явление, и замечательно, что другие общины Викимедиа многому учатся благодаря армянскому опыту, который является передовым в данной сфере и служит примером для многих. Конечно, переходя из страны в страну, модель будет видоизменяться, но важно, что идея и вдохновение исходят из Армении.
Кэтрин Маэр и глава ОО «Викимедиа Армения» Сусанна Мкртчян Кэтрин Маэр и глава ОО «Викимедиа Армения» Сусанна Мкртчян
Фото: Wikimedia Armenia
Удивительно, как все это работает, растет и расширяется, создает новые возможности для начинающих. Приятно видеть, как вовлечение в Викимедиа позволяет студентам превращаться в опытных редакторов.
Меня также впечатлила программа CEE Spring. Это результат общего труда отдельных представителей данного региона: они старались поддержать составление статей о странах друг друга. Не секрет, что в Викимедиа можно найти статьи о своей стране, культуре и искусстве на иностранных языках. Однако с исторической точки зрения эти статьи могут быть не совсем корректными. В этом году Польша, Сербия, Беларусь и Армения приложили усилия, чтобы расширить информацию о соседних странах на своих языках. Я считаю, это отличный и инновационный проект, к тому же он полон духом международного сотрудничества, который так характерен для проектов Викимедиа.
- Армения впервые принимала столь большое число представителей Викимедиа.
- И все было хорошо организовано и прошло очень гладко. Мы находились в Национальном парке Дилижана – это очень красивое и живописное место. Мы собрались в колледже UWC Dilijan. Здание колледжа действительно впечатляет. Там царит дух международного сотрудничества и образования, и эта атмосфера была настолько естественной для нас! В целом, уровень организации, продуманность программы, количество участников, которые представляли около 30 стран, все было впечатляющим.
Логотип Википедии в колледже  UWC Dilijan Логотип Википедии в колледже UWC Dilijan
Из общения с организаторами я поняла, что это собрание они рассматривают как репетицию перед организацией нашей главной международной конференции – Викимании. На Викиманию съезжаются тысячи человек со всего света.  Это действительно очень амбициозная и впечатляющая цель, и я с нетерпением жду, что Армения соберет вики-специалистов из разных уголков мира.
- Как Вы думаете, станут ли студенты колледжа UWC Dilijan участниками Википедии или других проектов Викимедиа?
- Это было бы чудесно. Я поняла, что в колледже UWC Dilijan придают важность участию в различных волонтерских проектах и помогают местным общинам. Когда студент колледжа UWC Dilijan редактирует Википедию, это тоже волонтерская работа. Руководство школы разделяет наши подходы к волонтерству и помощи. В то же время они осознают, что Википедия является мощным орудием влияния на большое количество людей.
Мы были бы рады видеть, что к проекту подключаются все больше студентов. Мы стали свидетелями прекрасных диалогов между студентами колледжа и участниками форума, и были бы рады видеть, как это сотрудничество развивается. Замечательно, что колледж UWC Dilijan является частью глобальной сети. Возможно, это позволит нам получить распространение тем же путем, как модель Викиклубов и Викилагерей берет начало в Армении и распространяется по всему миру.