Հովհաննես Հովհաննիսյան. Գերիշխում է ցավը հաղթահարելու ցանկությունը
2015թ. մարտ-ապրիլ ամիսներին Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի աշխատանքային թիմն իրականացրել էր սոցիոլոգիական հետազոտություն՝ (մանրամասները հասանելի են հայերեն եւ անգլերեն տարբերակներով) պարզելու համար «Հայոց ցեղասպանության երեւույթի ընկալման առանձնահատկություններն ու հոգեբանական-աշխարհայացքային անդրադարձները հանրային կարծիքում»: Հարցմանը մասնակցել էին 560 երեւանցիներ:
Հարցման մասնակիցները գնահատել էին Ցեղասպանության երեւույթի վերաբերյալ իրենց տրամադրություններն եւ զգացումները, ընտրել են Ցեղասպանության հետեւանքների վերացման տարբերակներ եւ նշել, թե որ պետություններին եւ կառույցներին են համարում դաշնակիցներ:
Այս տարի համալսարանի աշխատանքային թիմը` փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Հովհաննես Հովհաննիսյանի ղեկավարությամբ թեմայի շրջանակներում նույն հետազոտությունն իրականացնում է երկրորդ անգամ:
Հետազոտության մանրամասների մասին Մեդիամաքս-ը զրուցել է Հովհաննես Հովհաննիսյանի հետ:
- Պարոն Հովհաննիսյան , ի՞նչ նպատակ էր հետապնդում հետազոտությունը եւ տարբերվում էին արդյո՞ք տրամադրությունները երիտասարդների եւ մեծահասակների շրջանում:
- Մեր խնդիրը Հայոց ցեղասպանության հանրային ընկալումների սպեկտրի ուսումնասիրությունն էր, այդ պատմական փաստի կապակցությամբ առաջ եկող տրամադրությունների, հուզական արձագանքների ու գիտակցական դիրքորոշումների «ներկապնակի» վերհանումը: Հարցման մասնակիցներին ներկայացրել էինք հնարավոր տրամադրությունների եւ զգացումների տասներկու կետից բաղկացած ցանկ եւ առաջարկել նշել, թե դրանցից որոնք եւ ինչ չափով են ունենում հարցվողները Հայոց ցեղասպանության մասին խորհելիս:
Որոշ հարցերի կապակցությամբ երիտասարդների եւ մեծահասակների միջեւ կան տարբերություններ: Այսպես, անկումային տրամադրություններն ավելի նկատելի են ավագ սերնդակիցների շրջանում, իսկ պահանջատիրության, ապագայի նկատմամբ լավատեսության տրամադրություններն ավելի արտահայտված են երիտասարդների (91,2%), քան ավագ սերնդակիցների մոտ (83,9%):
Օրինակ՝  «ընկճախտի եւ հիասթափության» զգացումը, որն, ի դեպ, տրամադրությունների ցանկում 66,8% ընդհանուր ցուցանիշով զբաղեցնում է վերջին հորիզոնականը, 61 եւ ավելի տարիք ունեցող մարդկանց մոտ կազմում է 75.9%, բայց 18-30 տարեկանների շրջանում այդ թիվը 23.8% է: Այսինքն՝ ընկճախտի զգացումը  երիտասարդների շրջանում մոտ երեք անգամ քիչ է արտահայտված: Կարծում եմ, սա դրական ցուցանիշ է:
«Կորստյան ցավի եւ ափսոսանքի» զգացման առկայությունն ու ուժգնությունը գրեթե նույն  է կանանց եւ տղամարդկանց, ինչպես նաեւ տարիքային բոլոր չորս խմբերի մոտ:
Այն փոքր-ինչ աճ է արձանագրում կրթական ցենզի աճին զուգահեռ՝  բարձրագույն կրթություն ունեցողների շրջանում կազմելով 98.6%, միջնակարգ կամ թերի միջնակարգ կրթություն ունեցողների մոտ՝ 95%: Տարբերություն կա նաեւ «ցեղասպանությունը կազմակերպողների նկատմամբ ատելության» զգացման պարագայում: Եթե միջնակարգ կրթություն ունեցողների շրջանում այդ ցուցանիշը կազմում է 100%, ապա բարձրագույն կրթություն ունեցողների շրջանում այն մի փոքր պակաս է՝ 94%:
«Ի հեճուկս արհավիրքի ապրելու, տոկալու վճռականության» զգացումը կրթական մակարդակի աճին զուգընթաց ավելանում է: Որոշակի տարբերություններ կան նաեւ, երբ խոսքը վերաբերում է ցեղասպանության հետեւանքների վերացմանը: Այդ առումով առաջին հորիզոնականում «պատմական Հայաստանի տարածքների (կամ դրանց մի մասի) վերադարձն է Հայաստանին»: Այս տարբերակի կողմնակիցների թիվն ավելի մեծ է 18-30 տարեկանների շրջանում (67.1%) եւ հետզհետե նվազում է տարիքային ցենզի աճին զուգահեռ (30-45 տարեկաններ՝ 62,7%, 46-60 տարեկաններ՝ 61,0%,  61 եւ ավելի տարեկաններ՝ 58,3%):
Հովհաննես Հովհաննիսյանը Հովհաննես Հովհաննիսյանը
Տարբերակներից մեկն էլ «հայկական կողմին տարածքային հատուցման եղանակով աշխարհաքաղաքական նպաստավոր դիրքի ապահովումն է, մասնավորապես՝ դեպի Սեւ ծով ելքի տրամադրումը»: Այս տարբերակի կողմնակիցներն ավելի շատ են տղամարդկանց, բարձրագույն կրթությամբ ռեսպոնդենտների եւ 60-ից բարձր տարիք ունեցողների շրջանում՝ 25,9%:
-Ո՞րն է եղել հարցման արդյունքում ստացված ամենաանսպասելի ցուցանիշը:
- Ես կասեի՝ հուսադրող ցուցանիշը: Դա նկատելի է դառնում, երբ հարցաթերթում զետեղված 12 զգացումներն ու տրամադրությունները խմբավորում ենք 3 փնջերում:
Դրական եմ համարում այն հանգամանքը, որ ցավի ափսոսանքի, ընկճախի անկումային տրամադրություններն այսօր ավելի քիչ են (76%), քան բողոքի, ցասման եւ պայքարի տրամադրությունները (88%): Միեւնույն ժամանակ, շատ ավելի լավ եւ հուսադրող է, որ ցավը վերապրելու, ապագայի նկատմամբ հույսի, հավատի եւ լավատեսության տրամադրությունները գերակայում են (91.2%):
Հիասթափության փոխակերպման համար եվրոպացիները 20-րդ դարում նախանշում էին առնվազն երկու հնարավոր ճանապարհ: Առաջինը հիասթափությունը հեղափոխության եւ ընդվզումների փոխակերպելու ճանապարհն է: Ալբեր Քամյուն հայտնի բանաձեւ ուներ՝ «ընդվզում եմ, ուրեմն կամ»: Նրա հետ համամիտ էր նաեւ Ժան-Պոլ Սարտրը:
20-րդ դարի եվրոպական էկզիստենցիալիստական մտքի շրջանակներում կար նաեւ մեկ այլ ուղղություն, համաձայն որի, հիասթափության էներգիան հարկավոր էր փոխակերպել հավատի, կրոնական ավանդույթները վերականգնելու տրամադրության: Այսօր մեր իրականության մեջ էլ կարելի է նկատել այս երկու մոտեցումները, հատկապես ներքաղաքական իրադարձությունների համատեքստում: Հիասթափության տրամադրությունները հեղափոխականի վերածելու կոչ անողներ կան: Բացի այդ, օրեցօր ընդլայնվում են կրոնական-աղանդավորական խմբակները:
Մեր ազգային հոգեկերտվածքին բնորոշ է նաեւ մեկ այլ ճանապարհ՝ էպոսի Փոքր Մհերի «խռովել-հեռանալու» տրամադրությունը: Այսինքն՝ հիասթափության էներգիան փոխակերպվում է միգրացիայի գործընթացի եւ արտահայտվում ոչ միայն Հայաստանից հեռանալով, այլ երբեմն նաեւ սեփական արմատներից օտարվելով, դրանք թաքցնելով: Ցեղասպանությունը վերապրած նշանավոր մարդկանց շրջանում եւս կարելի է նկատել այդ տրամադրությունը: Օրինակ, Արշիլ Գորկին՝ Ոստանիկ Ադոյանը, ոչ միայն փոխեց իր անուն-ազգանունը, այլ նաեւ նախընտրում էր չբարձրաձայնել իր արմատների մասին: Այսինքն՝ արհավիրքը մոռանալու, գիտակցությունից դուրս մղելու հետ մեկտեղ փորձ է կատարվում օտարել նաեւ հայ լինելու հանգամանքը:
Վերոնշյալ երեք փոխակերպումներն էլ հեռանկար չունեն: Բարեբախտաբար, ինչպես վկայում են հետազոտության արդյունքները, մեզ մոտ շենացնելու, կառուցելու միջոցով պայքարելու վճռականությունն ու լավատեսական տրամադրությունները գերակշռում են: Այս հանգամանքը ապագային հավատով նայելու հնարավորություն է տալիս: Ահա այս հանգամանքից ելնելով էլ հարկավոր է համապատասխան քաղաքականություն վարել: Ցեղասպանության վերապրման հիշողությունների ու հույզերի էներգիան փոխակերպել պետությունը հզորացնելու, տնտեսությունը, մշակույթը զարգացնելու, բանակցային գործընթացներում առաջընթաց արձանագրելու գործընթացի: Անհրաժեշտ է զոհի, Ցեղասպանության օբյեկտի զգացումը վերածել հաստատակամ եւ գործող սուբյեկտի, քաղաքական ու տնտեսական իմաստով ակտիվ դերակատարի տրամադրության:
-Դուք ռեսպոնդենտներին առաջարկել եք գնահատել վերը թվարկված բոլոր տրամադրությունների ինտենսիվությունը:  Չե՞ք կարծում, որ ընկճվածների եւ լավատեսների տրամադրությունները փոքր-ինչ իրարամերժ են:
- Հայոց ցեղասպանության երեւույթի հանրային ընկալման եւ հոգեբանական-աշխարհայացքային անդրադարձների խճանկարն իրոք բարդ է: Դրա՝ վերը նշված երեք փնջերում ընդգրկված բաղադրիչներն իրականում փոխներթափանցված են եւ միահյուսված: Այդ խմբերում ընդգրկված տրամադրություններն ու զգացումները հանդես են գալիս կողք-կողքի՝ արագորեն հերթագայելով միմյանց:
Եթե ըստ նվազման կարգի դասավորենք այս զգացումները, ապա առաջին տեղում ափսոսանքի, ցավի զգացումն է, երկրորդում՝ Ցեղասպանություն իրականացնողների նկատմամբ ատելության զգացումը, իսկ երրորդ տեղում՝ ի հեճուկս արհավիրքի տոկալու, ապրելու վճռականությունը:
Ցավը վերապրած մարդու մոտ այս զգացումները պետք է որ իրապես խառնված լինեն: Իհարկե, ափսոսանք կա, բայց մարդը հասկանում է, որ այդ ցավով, ընկճախտի եւ ինքնախարազանման տրամադրությամբ հեռու գնալ չի կարող: Գիտակցական, հաճախ նաեւ ենթագիտակցական մակարդակում այդ ցավը փոխակերպվում է ապրելու եւ արհավիրքներին դիմագրավելու վճռականության:
- Ի՞նչ եք կարծում, դրական տրամադրություններն ավելացնելու համար նպատակաուղղված քաղաքականության եւ դրանով զբաղվող կառույցների կարիք կա՞:
- Զանգվածային լրատվամիջոցները, մտավորականները շատ մեծ գործ ունեն այս առումով: Դա վերաբերվում է թե՛ գրականությանն ու արվեստին, թե՛ փիլիսոփայությանը, քաղաքագիտությանը, հոգեբանությանը եւ թե՛ զանգվածային լրատվամիջոցներին:
Տիպական է 20-րդ դարի մեր հերոսներից մեկի՝ Գարեգին Նժդեհի կենսագրականը: Մինչ 1915թ. նա եւս չէր խուսափել էկզիստենցիալիզմի անկումային տրամադրություններից: Նժդեհը հանդես էր եկել Գարեգին Դարդունի ծածկանվամբ: Այդ շրջանի նրա ստեղծագործություններում ակնհայտ են հիասթափությունն ու «Տխուր ակորդները», ինչպես եւ վերնագրված է նրա գործերից մեկը: «Էլ ինձ մի ասեք՝ «Մերն է ապագան», այդ անյոյս խօսքերն էլ ինձ մի կրկնեք... Խավարն է  յաղթել, յաղթել է լոյսին, էլ չեմ հավատում, էլ ինձ մի ասեք... », ահա այս տրամադրությունն էր գերակա նրա ստեղծագործություններում: Բայց 1915-ի Ցեղասպանության արհավիրքը ոչ թե վերջնականապես կոտրեց նրան, այլ առաջացրեց ապրելու, մարտահրավերները հաղթահարելու եւ ապրեցնելու վճռականություն:
Էկզիստենցիալ փիլիսոփայությունից նա տեղափոխվեց կյանքի եւ կամքի փիլիսոփայության դաշտ, որտեղ կյանքի իմաստը տոկալն ու ապրելու կամք դրսեւորելը, սեփական ճակատագիրը կերտելն է: Այդ մտածելակերպն ու գործելակերպը մեկ անհատի պարագայում շատ արդյունավետ եղավ: Պատկերացնո՞ւմ եք, թե որքան մեծ արդյունքի կարող է հանգեցնել ազգի պարագայում: Մեր խնդիրը սոցիալ-հոգեբանական տրամադրությունների ճիշտ տրանսֆորմացիան է:
- Ինչպիսի՞ն է Ձեր վերաբերմունքն այն մոտեցմանը, որ մենք ոչ թե Ցեղասպանության «զոհ» ենք, այլ «վերապրածներ» կամ «փրկվածներ», քանի որ թույլ չենք տվել մեզ բնաջնջել:
- Շատ կարեւոր է պատմական փաստի նկատմամբ վերաբերմունքը հետագա գործողությունների կազմակերպման համար: Որոշ ճշմարտություն կա այն խոսքերի մեջ, որ հայերին բնորոշ է ինքնախարազանման զգացումը: 90-ականների Արցախյան գոյամարտի տարիները հաճախ հիշում ենք «որպես ցուրտ ու մութ տարիներ»: Քչերն են ասում, որ դրանք հերոսամարտի տարիներ էին: Լենինգրադի բլոկադային ինչո՞վ էր զիջում մեր վիճակը. տնտեսական շրջափակման մեջ էինք, կանոնավոր բանակ չունեինք, բայց կարողացանք տոկալ եւ հաղթել:
Ցեղասպանության վերհուշի էներգիան սոցիալ-հոգեբանական ենթագիտակցական շերտերում շատ հզոր է, եւ այն չենք կարող մեր ինքնությունից անջատել: Անգամ, եթե ցանկանանք էլ մերժել եւ մոռանալ:
Հետեւաբար, կարեւոր է այն տրանսֆորմացնել ապագայի նկատմամբ վստահության, հավատի եւ մեր վիճակը տնտեսական, քաղաքական առումով շտկելու տրամադրության:  Այդպիսով մենք կարող ենք ասել` այ´ո , պատահական չէր, որ վերապրեցինք: Եթե կորցնենք նաեւ այսօրվա եղածն ու ունեցածը, ապա ինչու՞ համար էին այդ զոհերը: Նրանց սրբադասելով, պետք է կարողանանք ապագան կառուցելու վճռականություն սերմանել: Դա պետք է արվի դպրոցական, նախադպրոցական կրթության, ընտանեկան դաստիարակության միջոցով:
- Եթե այս հարցումն անցկացվեր Սփյուռքում բնակվող հայերի շրջանում, ինչպիսի՞ն կլիներ պատկերը:
- Սփյուռքի մի զգալի մասը կազմում են Ցեղասպանության զոհերի ժառանգները: Ենթադրում եմ, մեր հայրենակիցների այդ հատվածի մոտ ցավի զգացումը, գուցե եւ դեպրեսիվ տրամադրությունները կարող են ավելի նկատելի լինել:
Հարկ է նկատել, որ Ցեղասպանության խնդրի շուրջ բոլոր հայկական կազմակերպությունները համախմբված են թե՛ Սփյուռքում եւ թե՛ Հայաստանում: Այս ներդաշնակությունը դրսեւորվեց հարյուրամյակի միջոցառումների կազմակերպման ժամանակ: Թեեւ առանձին քննադատական խոսքեր էլ եղան այդ միջոցառումների կազմակերպման վերաբերյալ, բայց ես կարծում եմ, որ դրանք հոգեւոր մեծ լիցք տվեցին թե՛ Սփյուռքում եւ թե՛ Հայաստանում բնակվող հայերին: Այս միասնությունը չպետք է կորցնել, եւ դրա համար կարեւոր են շարունակական երկխոսություններն ու ուսումնասիրությունները:
Մեր ուսումնասիրությունն էլ կարեւոր էր խնդիրների նկատմամբ գրագետ գիտական մոտեցումներ մշակելու տեսանկյունից: Հանրային կառավարման բնագավառում հաճախ ենք դրսեւորում իրավիճակային վարքագիծ: Պատկերավոր ասած` գործում ենք հրշեջ ջոկատի սկզբունքով, սպասում ենք, թե որտեղ է հրդեհ կբռնկվի եւ վազում ենք այն մարելու: Թեեւ հայեցակարգային, համակարգված մոտեցումների անհրաժեշտություն վաղուց է զգացվում:
Նման ուսումնասիրությունները կարեւոր են, որպեսզի քաղաքական մակարդակում որոշումներ ընդունողները հաշվի առնեն նաեւ հանրային կարծիքը: Հանրային կարծիքը ձեւավորելու, առավել եւս,  փոխելու համար, առաջին հերթին, պետք է այն ուսումնասիրել:

Ованес Ованисян: «Стремление преодолеть боль преобладает»
В марте-апреле 2015 года рабочая группа Армянского государственного педагогического университета им. Х. Абовяна провела социологическое исследование (подробности доступны на армянском и английском языках), с целью выяснить «особенности восприятия явления Геноцида армян и психолого-мировоззренческие отражения в общественном мнении». В опросе приняли участие 560 жителей Еревана.
Участники опроса оценили свои настроения и ощущения по поводу понятия Геноцида, выбрали варианты устранения последствий Геноцида и отметили, какие государства и структуры они считают своими союзниками.
В этом году рабочая группа университета во главе с кандидатом философских наук, доцентом Ованесом Ованисяном второй раз провела исследование в рамках той же темы.
- Г-н Ованисян, какую цель преследует исследование, и отличались ли настроения среди молодежи от настроений среди старшего поколения?
- Наша задача заключалась в изучении спектра общественных восприятий Геноцида армян, настроений, возникающих в связи с этим историческим фактом, выявлении «палитры» эмоциональных реакций и рациональных позиций. Участникам опроса мы представили список возможных настроений и эмоций из 12 пунктов и предложили отметить, какие эмоции и в какой мере возникают у респондентов при мысли о Геноциде армян.
В некоторых вопросах между молодежью и старшим поколением есть различия. Так, среди старших более заметны упаднические настроения, а среди молодежи ярче выражены требовательская позиция и оптимизм (91,2%), чем у старших (83,9%).
К примеру, ощущение «депрессии и разочарования», которое, к слову, с 66,8%-ами занимало в списке настроений последнее место, среди людей в возрасте 61 год и старше составляло 75.9%, а среди людей в возрасте 18-30 лет - 23.8%. То есть, ощущение подавленности среди молодежи встречается втрое реже. Думаю, это положительный показатель.
«Боль утраты и сожаления» почти в одинаковой мере выражена у женщин и мужчин, а также в четырех возрастных группах.
Это ощущение немного вырастает с ростом образовательного ценза, составляя среди имеющих высшее образование 98.6%, среди людей с неполным высшим и средним образованием – 95%.
Есть и различия в случае «ненависти к организаторам геноцида». Если среди людей со средним образованием она составляет 100%, то среди респондентов с высшим образованием она выражена чуть слабее – 94%.
«Стремление жить и бороться вопреки беде» растет параллельно с уровнем образования. Некоторые различия есть и в случае вопроса устранения последствий геноцида. Здесь на первом месте – «возвращение исторических территорий или их части». Этот ответ наиболее часто встречается среди людей в возрасте 18-30 лет (67.1%) и постепенно снижается с возрастным цензом (среди 30-45-летних составляет 62,7%, среди лиц в возрасте 46-60 – 61,0%,  среди людей старше 61 года – 58,3%).
Ованес Ованисян Ованес Ованисян
Один из вариантов был сформулирован так: «обеспечение выгодного геополитического положения для Армении в качестве компенсации потери территорий, в частности – предоставление выхода к Черному морю». Процент сторонников этого варианта высок среди мужчин, респондентов с высшим образованием и лиц старше 60-и лет – 25,9%.
- Какой показатель стал самым неожиданным по результатам опроса?
- Я бы сказал - обнадеживающим показателем. Это становится очевидным, когда отмеченные в опроснике 12 эмоций и настроений мы группируем на 3 части.
Положительным я считаю то обстоятельство, что боль, сожаление, депрессия сегодня уступают протесту, гневу и стремлению к борьбе (76% против 88%).
Еще более обнадеживающим является то, что преобладают стремление победить боль, вера в будущее, оптимизм (91.2%).
Для трансформации фрустрации европейцы в 20-ом веке отмечали два возможных пути. Первое - трансформация разочарования в протесты и революцию. Альбер Камю вывел свою известную формулу: «протестую, значит существую». С ним соглашался и Жан-Поль Сартр.
В рамках европейской экзистенциалистской мысли существовало и другое направление, согласно которому силу разочарования следует преобразовать в веру, в стремление восстановить религиозные традиции. Сегодня в нашей реальности можно заметить эти два направления, особенно в контексте внутриполитических событий. Есть те, которые призывают превратить разочарование в революцию. Кроме того, с каждым днем расширяются религиозно-сектантские кружки.
Нашему национальному менталитету свойственен еще один путь – привычка «обижаться и уходить» как сделал Младший Мгер из армянского эпоса. То есть, энергия разочарования трансформируется в миграционный процесс, который выражается не только отъездом из Армении, но и отступлением от своих корней, их сокрытием.
Среди знаменитых людей, переживших Геноцид, также можно заметить это настроение. Например, Аршил Горки – Востаник Адоян, не только изменил имя и фамилию, но и предпочитал не говорить о своих корнях. То есть, вместе с отторжением катастрофы, стремлением придать ее забвению, возникает и желание отрицать свое армянское происхождение.
Все три указанные трансформации не имеют перспективы. К счастью, как свидетельствуют итоги исследования, у нас преобладает стремление бороться путем созидания и оптимизм. Это обстоятельство позволяет взглянуть в будущее с верой. Исходя из этого обстоятельства, нужно вести соответствующую политику и трансформировать энергию воспоминаний и эмоций о Геноциде в процесс усиления государства, развития экономики и культуры, в стремление добиться прогресса на переговорах.
- Вы предложили респондентам оценить интенсивность выше перечисленных настроений. Не считаете ли Вы, что настроения подавленных людей и оптимистов являются взаимоисключающими?
- Мозаика общественного восприятия явления Геноцида армян и психолого-мировоззренческих отражений действительно сложна. Компоненты, включенные в выше указанные три группы эмоций на самом деле взаимоинтегрированы и переплетены. Включенные в эти группы настроения и эмоции выступают в комплексе, то и дело уступая место друг другу.
Если классифицировать эти эмоции по убыванию, то на первом месте будут сожаление и боль, на втором – чувство ненависти к совершившим Геноцид, а на третьем – решимость жить и бороться вопреки катастрофе.
Человек, переживший боль, действительно должен испытывать смешанные эмоции. Конечно, есть сожаление, однако человек понимает, что боль, депрессия и самобичевание не позволят ему уйти далеко. На сознательном, а часто и на подсознательном уровне эта боль превращается в решимость жить и бороться с бедами.
- Как Вы думаете, ведется ли целенаправленная политика для повышения уровня положительных настроений и есть ли необходимость в специальных структурах, занимающихся этим?
- Средства массовой информации, интеллигенция должны многое сделать в этом плане. Это касается как искусства и литературы, так и философии, политологии, психологии и СМИ.
Типична биография одного из наших героев XX века, Гарегина Нжде. До 1915 года он тоже не избежал упаднических настроений экзистенциализма и выступал под псевдонимом Гарегин Дардуни. Его произведения того периода пронизаны разочарованием и «грустными аккордами», как названа одна из его работ. «Не говорите мне больше, что будущее за нами, не повторяйте мне этих безнадежный строк… Победила тьма, свет побежден, больше не верю, не говорите мне…». Вот такое настроение преобладало в его работах. Однако Геноцид 1915 года не только не сломал его, но и вызвал стремление жить и преодолевать трудности.
От экзистенциальной философии он вернулся к жизни и к философии воли, где смысл жизни в борьбе и желании жить, творить свою судьбу. Этот образ мыслей и действий в случае отдельно взятого человека оказался очень эффективным. Представляете, к какому результату он может привести в случае нации? Наша задача –правильная трансформация социально-психологических настроений.
- Как Вы относитесь к подходу, согласно которому мы не «жертвы», а «пережившие» Геноцид, или «спасшиеся», так как не дали себя уничтожить?
- Отношение к историческому факту очень важно для организации дальнейших действий. Есть доля правды в утверждении, что армянам свойственно самобичевание. Годы Арцахской войны мы часто упоминаем как «холодные и темные». Мало кто называет их временем героической борьбы. Чем наше положение уступало блокаде Ленинграда? Мы были в экономической блокаде, не имели регулярной армии, однако смогли выжить и победить.
Энергия воспоминания о Геноциде на подсознательных социально-психологических уровнях очень сильна, и мы не можем отделить ее от нашей идентичности. Даже если захотим отрицать и забыть.
Следовательно, важно трансформировать ее в веру в будущее, и решимость к улучшению нашего политического и экономического положения. Таким образом мы сможем сказать – да, мы выжили неслучайно. Если потеряем то, что имеем сегодня, то ради чего были все жертвы? Причислив их к лику святых, мы должны суметь начать строить будущее. Это должно осуществляться путем дошкольного и школьного образования, семейного воспитания.
- Если бы этот опрос проводился среди армян Диаспоры, какой была бы картина?
- Существенную часть Диаспоры составляют потомки жертв Геноцида. Предполагаю, что у этой части наших соотечественников чувство боли, а может и депрессивные настроения, были бы заметнее.
Следует отметить, что вокруг проблемы Геноцида консолидированы все армянские организации как в Диаспоре, так и в Армении. Эта гармония проявилась во время организации мероприятий к столетию Геноцида. Хотя звучали отдельные критичные голоса по поводу организации мероприятий, думаю, что они придали большой импульс армянам как Диаспоры, так и Армении. Это единство нельзя потерять, и для этого важны последовательные диалоги и исследования.
Наше исследование также было важно с точки зрения разработки грамотных научных подходов к проблемам. В области публичного управления мы часто проявляем ситуативное поведение. Образно говоря, действуем по принципу пожарной бригады: ждем, где вспыхнет пожар, и бежим его тушить. Давно созрела необходимость в концептуальных, систематизированных подходах.
Подобные исследования важны для того, чтобы принимающие решения на политическом уровне учли и общественное мнение. Для формирования и тем более изменения общественного мнения его в первую очередь следует изучить.