Քինգսլի Այկինս. «Սփյուռքի հետ աշխատեք «սրտով եւ մտքով»»
ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի հրավերով, ԵՄ ֆինանսավորմամբ Հայաստանում իրականացվող «Սոցիալական արձագանք աշխատանքային միգրացիային» ծրագրի շրջանակներում փետրվարին Հայաստան էր այցելել սփյուռքի հարցերով միջազգային փորձագետ, Diaspora Matters կազմակերպության ղեկավար Քինգսլի Այկինսը: Նա Հայաստանում անցկացրել է մի շարք հանդիպումներ, այդ թվում ՀՀ Սփյուռքի նախարարության ներկայացուցիչների հետ՝  ներկայացնելու Սփյուռքի հետ համագործակցության միջազգային փորձը: Մեդիամաքս-ը զրուցել է Քինգսլի Այկինսի հետ:
- Ի՞նչ փոփոխություններ են տեղի ունենում սփյուռքերի հետ՝ հաշվի առնելով աշխարհում տեղի ունեցող զարգացումները՝ միգրացիոն ճգնաժամ, ահաբեկչական սպառնալիքներ եւ այլն: Որո՞նք են ազգային դիմագիծը պահելու տեսանկյունից սփյուռքերի առջեւ ծառացած գլխավոր մարտահրավերները:
- Սփյուռքերին վերաբերող ոլորտում մեծ փոփոխություններ են տեղի ունենում: Ավանդապես ընդունված էր համարել, որ սփյուռքի հետ համագործակցության տեսանկյունից ակտիվ էին 4-5 երկիր: Այժմ սփյուռքի հետ ակտիվ շփման մեջ գտնվող երկրների թիվը հասնում է 75-ի: Շատ երկրներ, այդ թվում Հայաստանը, ունեն Սփյուռքի նախարարություն: Երկրները սկսեցին գիտակցել, որ ի դեմս արտերկրում բնակվող հայրենակիցների ունեն սփյուռքի կապիտալ: Տեխնոլոգիաներն ու հաղորդակցության միջոցներն այժմ հնարավոր են դարձնում այն, ինչ առաջ պարզապես անհնար էր պատկերացնել:
Քինգսլի Այկինսը Քինգսլի Այկինսը
Լուսանկարը` Մեդիաամքս
Մարդիկ, որոնք հեռացել էին երկրից եւ որոնց մենք գուցե համարում էինք անվերադարձ կորած, հիմա համարվում են ազգային ակտիվ: Բայց հնարավոր չէ զարգացնել այդ ակտիվները, եթե չկիրառվեն այդ մարդկանց հետ համագործակցելու ճիշտ ռազմավարություններ եւ ծրագրեր:
- Յուրաքանչյուր երկրի դեպքում պահանջվո՞ւմ է Սփյուռքի հետ համագործակցության առանձին, յուրահատուկ ռազմավարություն:
-  Կարծում եմ, այն ծրագրերը, որոնք երկրներն իրականացնում են սփյուռքի հետ հարաբերվելիս, շատ նմանություններ ունեն: Շատ երկրներում այսօր սփյուռքը ներկա է դրամական փոխանցումների տեսքով, մյուս երկրներում՝ տարբեր բարեգործական ծրագրերով, շատ երկրներ ունեն առեւտրի եւ ներդրումների ծրագիր, եւ այսօր արդեն այդ երկրներում կան այնպիսի ոլորտներ, ինչպես սփյուռքյան զբոսաշրջություն, սփյուռքյան կամավորություն, մենթորություն, սպորտ եւ այլն: Տեխնոլոգիաների զարգացումը հնարավորություն տվեց ներդնելու այս ամենը, ինչը վկայում է այն մասին, որ սփյուռքերը գտնվում են մշտական, ամուր կապի մեջ հայրենիքի հետ, մինչդեռ անցյալում, երբ մարդիկ մեկնում էին արտերկիր, համարվում էր, որ նրանք առհավետ հեռացել են: Հիմա մարդիկ մեկնում են եւ վերադառնում, անընդհատ շարժման մեջ են: Հիմա աշխարհն  է այլ:
- Ձեր կարծիքով, որքա՞ն արդյունավետ է Հայաստանն օգտագործում  հայկական Սփյուռքի ներուժը:
- Դուք Հայաստանում չափազանց հաջողակ եք: Դուք ունեք հայտնի, ճանաչված սփյուռք, հատկապես Ռուսաստանում, ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում եւ այլ երկրներում: Դուք նաեւ ունեք Սփյուռքի նախարարություն, Սփյուռքի եւ Հայաստանի կապերով զբաղվող տարբեր կազմակերպություններ: Դուք արդեն մեծ առավելություն ունեք եւ պետք է այն փոխադրեք այլ, ավելի բարձր մակարդակի վրա:
-  Որո՞նք ենք այն հիմնական սխալները, որոնք շատ երկրներ թույլ են տալիս սփյուռքի հետ իրենց հարաբերություններում:
- Սովորաբար երկրներն իսկապես սխալներ են գործում սփյուռքի հետ աշխատանքում: Թիվ 1 սխալն է կարծել, թե սփյուռքի հետ հարաբերությունները սահմանափակվում են միայն փողով, թե ինչքան շատ փող կարելի է ստանալ սփյուռքից: Սա շատ միակողմանի ու պարզունակ վերաբերմունք է սփյուռքի հանդեպ: Արդյունքում այդ քաղաքականությունը սկսում է նյարդայնացնել եւ զայրացնել սփյուռքերին: Շատ դեպքերում երկրներն առաջնորդվում են զուտ մաթեմատիկական հաշվարկներով, բայց չէ որ կյանքն իրականում միայն դա չէ:
Տարբեր ռազմավարությունների կարիք կա: Ոմանք կարծում են, թե սփյուռքերը համասեռ երեւույթ են, եւ դրանք նման են իրար: Իրականում դրանք բնավ նման չեն: Փաստացի, հայկական սփյուռքի պարագայում մենք կարող ենք խոսել ոչ թե սփյուռքի, այլ սփյուռքի տեսակների մասին, որոնք բավական տարբեր են միմյանցից: Սա գալիս է փաստելու, որ սփյուռքի հետ հարաբերվելը հեշտ գործ չէ: Այն սրտերը եւ միտքը շահելու երկարաժամկետ աշխատանք է: Այստեղ հնարավոր չէ միանգամից ու հեշտությամբ շահել բոլորի համակրանքը: Սակայն լավ աշխատելու դեպքում պարգեւատրումը  կլինի շատ մեծ: Այն երկրները, որոնք սփյուռքի հետ հարաբերություններում տպավորիչ արդյունքների են հասել, ինչպես օրինակ՝ Իսրայելը, Չինաստանը, Հնդկաստանը, Իռլանդիան, հասկացել էին համբերատար աշխատելու անհրաժեշտությունը: Այդ երկրները նաեւ գիտակցեցին, որ Սփյուռքն էլ պետք է օգտվի այդ հարաբերություններից, եւ սկսեցին կիրառել տարբեր ռազմավարություններ: Իրականում, կարեւոր է նաեւ տարբերակել պետությունը, օրինակ՝ Հայաստանը, եւ ազգը՝ համայն հայությանը, որը գլոբալ երեւույթ է: Այս տարբերակումը թույլ կտա ճիշտ օգտագործել սփյուռքի ներուժը:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում հայրենադարձման ծրագրերը, որոնք իրականացվում են տարբեր երկրների կողմից: Դրանք իսկապե՞ս արդյունավետ են:
-  Շատ երկրներ են կիրառում երիտասարդ տաղանդների հայրենադարձման ծրագրեր, բայց դրանց մեծ մասը իրականում չի ծառայում իր նպատակին այն պարզ պատճառով, որ սփյուռքում բնակվող հայրենակիցները շատ լավ են իրենց զգում եւ նախընտրում են մնալ այն երկրներում, որտեղ ապրում են: Գուցե Հայաստանի համար էլ է լավ, որ Սփյուռքում ապրող եւ հաջողության հասած մարդիկ մնան այնտեղ, բայց կապ պահեն հայրենիքի հետ, քան գան Հայաստան եւ գուցե ոչ մի նշանակալի բան չանեն այստեղ: Իրականում, երկրների խնդիրն է բարելավել երկրի տնտեսությունը, խթանել Սփյուռքի ներդրումները, ստեղծել  բարենպաստ պայմաններ: Ես վստահ եմ, որ եւ ոչ մի երկրում վիճակը կատարյալ չէ, բայց մարդիկ միեւնույն է անընդհատ շարժման մեջ են: Մեկնում-վերադառնում են հատկապես երիտասարդները, ու դա կանգնեցնել հնարավոր չէ: Նրանք մեկնում են այնտեղ, որտեղ հնարավորությունն է: Քաղաքները նմանվում են գլոբալ մետրոպոլիտենի կոսմոպոլիտ հանգույցների, եւ Երեւանը պետք է փորձի դառնալ այդ կայարաններից մեկը:

Кингсли Айкинс: «Работайте с диаспорой умом и сердцем»
По приглашению армянского офиса Детского фонда ООН в рамках программы «Социальная реакция на трудовую миграцию», реализуемую в Армении при финансировании ЕС, в феврале Армению посетил международный эксперт по вопросам миграции, глава организации Diaspora Matters Кингсли Айкинс. В Армении он провел ряд встреч, в том числе с представителями министерства диаспоры Армении, чтобы представить международный опыт сотрудничества с диаспорой. Медиамакс побеседовал с Кингсли Айкинсом.
- Что меняется в диаспорах с учетом событий в мире: миграционного кризиса, растущих угроз терроризма и т.д.? Каковы основные вызовы, возникшие перед диаспорами, с точки зрения сохранения национальных особенностей?
- В том, что касается диаспор, происходят большие изменения. Традиционно было принято считать, что в сотрудничестве с диаспорой активность проявляют 4-5 стран. На сегодняшний день насчитывается 75 стран, активно сотрудничающих со своими диаспорами. Во многих странах, как и в Армении, есть министерства диаспоры. Государства начали осознавать, что обладают капиталом в лице проживающих за рубежом соотечественников. Технологии и средства связи сегодня делают возможным то, о чем в прошлом нельзя было даже мечтать.
Люди, которые уехали из страны, и которых мы, вероятно, считали безвозвратно потерянными, сейчас стали восприниматься как национальный актив. Но такой актив нельзя развивать без применения правильных стратегий и программ сотрудничества.
Кингсли Айкинс Кингсли Айкинс
- В случае с каждой страной требуется отдельная, своеобразная стратегия сотрудничества с диаспорой?
- Думаю, программы, которые страны применяют для коммуникации с диаспорой, имеют много общего. Во многих странах диаспора проявляет себя посредством денежных переводов, в других – с помощью благотворительных программ. Во многих странах действуют программы по торговле и инвестициям, и уже сегодня в этих государствах существуют такие отрасли как диаспорный туризм, диаспорное волонтерство, менторство, спорт и т. д.
Благодаря сегодняшним технологиям диаспоры постоянно находятся в тесной связи со своими родными странами. А в прошлом, когда люди отправлялись за рубеж, считалось, что они удалились навсегда. Сейчас люди уезжают и возвращаются, находятся в постоянном движении. Мир изменился.
- Насколько эффективно, на Ваш взгляд, Армения использует потенциал армянской диаспоры?
- Вам в Армении очень повезло. У вас есть известная, пользующаяся признанием диаспора, особенно в России, США, Франции и других странах. У вас есть министерство диаспоры, разные организации, занимающиеся связями между Арменией и диаспорой. У вас уже есть преимущества, которые вам нужно вывести на новый уровень.
- Какие типичные ошибки допускают страны в отношениях с диаспорой?
- Обычно страны, действительно, допускают ошибки в работе с диаспорами. Ошибка номер 1 – думать, что отношения с диаспорой ограничиваются только деньгами, вопросом: сколько можно получить у диаспоры?. Это очень однобокое и примитивное отношение к диаспоре, которое раздражает ее представителей. Во многих случаях страны руководствуются чисто математическими расчетами, но ведь жизнь – это нечто большее.
Необходимы разные стратегии. Кому-то кажется, что диаспоры – это однородные явления, и все они похожи друг на друга. На самом деле они совершенно не похожи.
В случае с вашей диаспорой есть немало различий между разными общинами в разных странах. Это еще раз подтверждает, что поддерживать отношения с общинами непросто. Это долгосрочная работа по завоеванию сердец и умов. Невозможно быстро и без труда получить симпатию всех. Однако при хорошей работе вознаграждение будет огромным.
Страны, достигшие впечатляющих результатов в работе с диаспорой, например, Израиль, Китай, Индия, Ирландия, поняли необходимость терпеливой работы. Они также осознали, что диаспора также должна выигрывать от этого сотрудничества, и начали применять разные стратегии. На самом деле, очень важно различать понятие государства, например, Армения, и нации – армян, что является глобальным явлением. Это поможет правильно использовать потенциал диаспоры.
- Как вы оцениваете программы репатриации, которые осуществляют разные страны? Они эффективны?
- Многие страны осуществляют программы репатриации талантливой молодежи, но большинство из них не служат своей цели, поскольку живущие за рубежом соотечественники чувствуют себя комфортно, и предпочитают оставаться там. Возможно, для Армении тоже будет лучше, чтобы добившиеся успеха представители диаспоры оставались в своих странах, но поддерживали связь с родиной, а не возвращались в Армению, где возможно, не сделали бы ничего значительного.
На самом деле, задача стран – развивать экономику, стимулировать инвестиции диаспоры, создавать благоприятные условия. Я уверен, что ни в одной стране нет идеальных условий, но люди все равно пребывают в движении. Приезжает и уезжает особенно молодежь, и это невозможно остановить. Они едут туда, где есть возможности. Города напоминают космополитические узлы глобального метрополитена, и Еревану стоит попытаться стать одной из этих станций.