Էդգար Մանուկյան. Հասարակությունը պետք է կերտի իր ապագան
Մեդիամաքսի հարցազրույցը «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի ղեկավար Էդգար Մանուկյանի հետ
- Դիլիջանում եւ Տաթեւում փետրվարի 14-ին առաջին անգամ նոր ձեւաչափով համայնքների ղեկավարների եւ ավագանու անդամների ընտրություններ են անցկացվելու: Որքա՞նով են կարեւոր առաջիկա ընտրությունները IDeA հիմնադրամի համար՝ հաշվի առնելով ձեր ծրագրերը երկու տարածաշրջաններում:
- Մեր բոլոր ծրագրերի շահառուն, առաջին հերթին, հասարակությունն է, այսինքն` դրանց դրական սոցիալ-տնտեսական ազդեցությունը պետք է զգան մարդիկ, համայնքների բնակիչները:
Ծրագրերն իրականացնելիս մենք կարեւոր ենք համարում ինչպես հասարակության ակտիվ մասնակցությունն ու ներգրավվածությունը, այնպես էլ արդյունավետ համագործակցությունը պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ:
Առանց մարդկանց ներգրավվածության որեւէ լավ նախաձեռնություն չի կարող հաջողել: Հասկանալով դա՝ 2015թ. սեպտեմբերին Դիլիջանում գործող Երիտասարդական կենտրոնը մենք վերակազմավորվեցինք Համայնքային կենտրոնի՝ ընդլայնելով դրա գործունեության շրջանակը:
Շատ կարեւոր է, որ տվյալ կենտրոնը գործում է «երկկողմանի ճանապարհի» սկզբունքով. մենք ոչ միայն առաջարկում ենք բնակիչներին դասընթացներ՝ նոր գիտելիքներ ու հմտություններ ձեռք բերելու համար, այլեւ տարբեր գաղափարներ ենք հավաքագրում: Օրինակ, հենց տեղի երիտասարդները դիմեցին մեզ UWC Dilijan քոլեջի ֆուտբոլի դաշտում մրցաշար կազմակերպելու առաջարկով: Այն մեծ հաջողություն ունեցավ եւ դարձավ առաջին նմանատիպ միջոցառումը քաղաքում: Օգտվելով հնարավորությունից՝ ուզում եմ ասել, որ կենտրոնը դիլիջանցիներից նոր նախաձեռնություններ ու գաղափարներ է ակնկալում: Մեր դռները բաց են բոլորի համար:
Վերջերս Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) հետ միասին մենք ինժեներական լաբորատորիաներ բացեցինք Գորիսի, Տաթեւի, Հալիձորի ու Շինուհայրի դպրոցներում: ԻՏՁՄ-ի այդ նախաձեռնությունը շատ կարեւոր է հեռավոր համայնքներում բնակվող երեխաների համար: Նման լաբորատորիայի առկայությունը բարձրացնում է հետաքրքրությունը ինժեներական մասնագիտությունների նկատմամբ, որոնց պահանջարկը Հայաստանում այսօր շատ մեծ է: Մենք ցանկանում ենք ցույց տալ, որ համակարգիչները, 3D տպիչներն ու լաբորատորիաների այլ սարքավորումները շքեղություն չեն, որ հասանելի են միայն երեւանցիներին: Առաջին 50 երեխաները, որոնք արդեն հաճախում են այդ լաբորատորիաները, անում են իրենց առաջին քայլերը՝ մասնագիտություն ձեռք բերելու գործում: Քայլ առ քայլ, նման ծրագրերին աջակցելով, մենք կրճատելու ենք մարզերի ու Երեւանի միջեւ եղած տարբերությունը, քանի որ դա կարեւոր ենք համարում Հայաստանի զարգացման համար:
- Այնուամենայնիվ, ինչպիսի՞ն է լինելու հիմնադրամի մասնակցությունը ընտրություններին, արդյոք ունեք համայնքների ղեկավարների եւ ավագանու անդամների նախընտրելի թեկնածուներ, որոնց այս կամ այլ կերպով աջակցելու եք: Մասնավորապես, մամուլում լուրեր շրջանառեցին, թե Դիլիջանում IDeA-ն քաղաքապետի «սեփական» թեկնածու է առաջադրելու:
- IDeA-ն եւ հիմնադրամի հիմնադիրները «սեփական» թեկնածու չունեն՝ նման լուրերն իրականությանը չեն համապատասխանում եւ ցանկալին որպես իրականություն ներկայացնելու փորձ են: Հիմնադրամը ներգրավված չէ քաղաքական որեւէ գործընթացում, իսկ կոնկրետ Դիլիջանի համայնքում պատրաստ է համագործակցել բնակչության վստահության քվեն ստացած ցանկացած ղեկավարի հետ:
Կարծում եմ՝ եկել է ժամանակը, որպեսզի բնակիչներն առավել ակտիվ մասնակցեն իրենց համայնքների կյանքին՝ իրենց կարծիքը հայտնելով, ներգրավվելով տարբեր ծրագրերում: IDeA-ն փորձում է մարդկանց հասցնել այն միտքը, որ ոչ ոք իրենցից լավ չի ճանաչում իրենց համայնքը ու բոլոր փոփոխությունների առաջին հասցեատերը հենց իրենք են: Մեր տեսակետը շատ պարզ, հստակ ու թափանցիկ է՝ մարդիկ պետք է համայնքային կյանքին վերաբերող գործընթացներում ակտիվ մասնակցություն ունենան, քանի որ դա կարեւոր է համայնքի զարգացման ու իրենց ապագայի կերտման համար:
Դիլիջանում մեր նպատակը կրթական, զբոսաշրջային, մշակութային եւ այլ ծրագրերի միջոցով քաղաքի զարգացմանը, սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի բարելավմանը, համայնքային կյանքի աշխուժացմանը նպաստելն է: Դա նշանակում է աշխատատեղերի ստեղծում, տնտեսական կյանքի ակտիվացում, նոր ստանդարտների ներդրում՝ թե իրականացվող ծրագրերի, թե համայնքի կառավարման մոտեցումներում: Այդ ամենը պահանջում է, որպեսզի ՏԻՄ-հասարակություն հարաբերությունները լինեն թափանցիկ, իսկ օրենքը հավասարապես գործի բոլորի համար:
Մենք կարող են գոհունակությամբ արձանագրել, որ մեր մոտեցումները սկսում են կիսել շատ կազմակերպություններ, մասնավոր ներդրողներ ու բարերարներ:
Անցած տարի մենք հայտարարեցինք Աղստեւ գետի աջ ափի վերակառուցման ծրագրի մեկնարկի մասին: Այդ նախաձեռնությունում մեր գործընկերն է Գագիկ Ադիբեկյանը՝ միջազգային RD Group ընկերության ղեկավարը: Հենց այդ ընկերությունն է իրականացրել է UWC Dilijan քոլեջի շինարարությունը: Ի դեպ, քոլեջի շենքը մի քանի հեղինակավոր միջազգային պարգեւ է ստացել՝ եզակի «կանաչ» ու նորարար տեխնոլոգիաների կիրառման համար:
Գագիկ Ադիբեկյանը՝ Մաքսիմ Աթայանցի, Արմեն Կարապետյանի ու IDeA  հիմնադրամի հետ միասին, հովանավորում է նաեւ Դիլիջանի նոր եկեղեցու կառուցման ծրագիրը: Հողօրհնության արարողությունը տեղի է ունեցել մի քանի ամիս առաջ, իսկ շինարարությունը կմեկնարկի առաջիկա ամիսներին:
Դրական փոփոխություններ քաղաքում առաջացրել է Կենտրոնական բանկի,  ֆինանսների նախարարության, «Թումո»-ի, «Այբ» դպրոցի, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի եւ տարբեր ընկերությունների գործունեությունը: Քաղաքում վերջերս նոր ներդրողներ են գործունեություն ծավալել, այդ թվում՝ Ռուբեն Դիշդիշյանն ու Գոռ Նահապետյանը:
Այս ամենը հուշում է, որ միահամուռ ուժերով մենք կարողացանք Դիլիջանում գործի դնել «փոփոխությունների անիվը», եւ այժմ մեր նպատակն է պահպանել այդ դինամիկան եւ մեծացնել դրական փոփոխությունների ծավալը: Եվ այդ համատեքստում, իհարկե, շատ մեծ է տեղի իշխանությունների դերը: Ով էլ ընտրվի քաղաքապետի եւ ավագանու անդամի պաշտոնում, պետք է առաջնորդվի իր համայնքին ու ժողովրդին ազնվորեն ծառայելու առաքելությամբ եւ պատրաստ լինի բաց ու թափանցիկ աշխատել ինչպես համայնքի բնակիչների, այնպես էլ  ծրագրեր իրականացնող ցանկացած կազմակերպության հետ:
Մենք էլ մեր կողմից պատրաստ ենք ներգրավել համայնքային ու քաղաքային կյանքի ամենատարբեր ոլորտների լավագույն միջազգային մասնագետների: Օրինակ, հոկտեմբերին Թբիլիսիում եւ Դիլիջանում մենք անցկացրեցինք  Social Impact Days միջազգային համաժողովը, որի թեման էր «Հնարավորությունների քաղաք. Սոցիալական նորարարություններ կայուն քաղաքային զարգացման համար»: Միջոցառմանը մասնակցեց ավելի քան 50 փորձագետ հետխորհրդային երկրներից, Թուրքիայից ու Գերմանիայից: Նրանք ներկայացնում էին պետական հատվածը, ոչ առեւտրական կազմակերպությունները եւ բիզնես ընկերությունները: Համաժողովի ընթացքում շատ հետաքրքիր զեկույցներ ներկայացվեցին՝ ժամանակակից քաղաքների զարգացման միտումների ու հեռանկարների, սոցիալական նորարարությունների դերի ու վերափոխման գործընթացների մասին: Բնականաբար, մենք պատրաստ ենք կիսվելու այդ գաղափարներով տեղի իշխանությունների հետ եւ միասին փնտրելու իրականացման ուղիները:
- 2016թ. համար IDeA հիմնադրամը Դիլիջանում եւ Տաթեւում ի՞նչ ծրագրեր է նախատեսում կյանքի կոչել:
- Դեկտեմբերին մեկնարկել է Տաթեւի վանական համալիրի վերականգնման աշխատանքների ակտիվ փուլը, որը կշարունակվի այս տարվա ընթացքում: 2017թ. լրանալու է Տաթեւի 1111-ամյակը, եւ մենք ցանկանում ենք ավարտել համալիրի վերակառուցումը այդ խորհրդանշական տարեթվին ընդառաջ:
Վերջին տարիներին մենք բավական նախապատրաստական աշխատանքներ ենք իրականացրել, կատարել ենք ինժեներային հետազոտություններ, վանական համալիրի պատերի լազերային սքանավորում: Մեր կողմից հրավիրված մասնագետները երկար տարիներ զբաղվում էին հայկական հուշարձանների պաշտպանությամբ: Իհարկե, վանական համալիրի վերակառուցման հետ կապված բոլոր ծրագրերը պարտադիր հաստատում են ստանում Մայր Աթոռի կողմից:
«Տաթեւեր» ճոպանուղին, որի այցելուների թիվն աճում է տարեցտարի, ամրապնդում է իր խթանիչի դերը, որն ազդում է ամբողջ մարզի կյանքի վրա: «Տաթեւի վերածնունդ» նախագիծը դարձել է տուրիստական ենթակառուցվածքների զարգացման կատալիզատորը տարածաշրջանում: Եթե ճոպանուղու գործարկումից առաջ Գորիսում գործում էր երկու հյուրանոց, ապա այժմ դրանց թիվը մոտ 20 է: Ենթակառուցվածքները զարգանում են նաեւ վանական համալիրին հարակից համայնքներում. տարածքում արդեն գործում է Bed&Breakfast տեսակի շուրջ 20 հյուրատուն:
Ճոպանուղու շուրջ հայտնվում են արբանյակային առեւտրական նախագծեր, որոնք նոր աշխատատեղեր են ստեղծում: Նախագծի հիմնական նպատակները իրականացնելուց հետո մենք ձգտում ենք այնպիսի մթնոլորտ ստեղծել, որը թույլ կտա տարածաշրջանին շարունակել կայուն զարգանալ՝ օգտվելով «Տաթեւի վերածնունդ» նախագծի ստեղծած հնարավորություններից:
Մենք չենք դադարում կրկնել, որ Տաթեւն ու Գորիսը յուրահատուկ «կորիզ» են դարձել, որը բարձրացնում է նաեւ Արցախ այցելելու նկատմամբ հետաքրքրությունը: Ընդ որում, խոսքը ոչ միայն արտասահմանցի զբոսաշրջիկների, այլեւ Հայաստանի քաղաքացիների մասին է. նրանցից շատերը Արցախի մասին լսել են միայն հեռուստատեսությամբ:
Դիլիջանում այս տարի կմեկնարկի Dilijan Art Initiative նախագծի իրականացումը: Մենք կարծում ենք, որ այն կարող է առանցքային դեր ունենալ Դիլիջանի մշակութային զարգացման գործում, իսկ հետագայում կարող է ծավալվել ողջ Հայաստանում: Այդ նախագիծը կօգնի Դիլիջանին մշակութային ու կրթական կենտրոն դառնալ, կօժանդակի տարբեր մշակույթների միջեւ փոխըմբռնման հաստատմանը: Որոշակի փորձ այս ոլորտում մենք արդեն կուտակել ենք. UWC քոլեջում ուսանում է շուրջ 200 ուսանող՝ 60 տարբեր երկրներից, ինչը բացարձակ ռեկորդ է Հայաստանի համար:
Մենք ունենք նաեւ շատ այլ, ոչ այդքան ծավալուն նախագծեր, որոնք իրականացնելու ենք Դիլիջանում եւ Տաթեւում: Փոքր ծրագրերը, սովորաբար, հասարակության ու մամուլի մեծ ուշադրության չեն արժանանում, սակայն հենց դրանք են այն մեխանիզմը, որի օգնությամբ տեղի բնակիչները կարող են գնահատել դրական փոփոխությունները: Եվ, կրկնեմ, մենք հատկապես գնահատում ենք այն գաղափարները, որոնք ծնվում են համայնքների բնակիչների կողմից: Հուսով եմ՝ այս տարի եւս դրանք շատ կլինեն:

Эдгар Манукян: Общество должно участвовать в создании собственного будущего
- В Дилижане и Татеве 14 февраля впервые в новом формате пройдут выборы глав общин и членов советов старейшин. Насколько важны предстоящие выборы для фонда IDeA с учетом ваших проектов в обеих регионах?
- Главный адресат всех наших программ – это общество. Положительный социально-экономический эффект от их реализации люди, жители общин должны ощущать на себе. Реализуя наши проекты, мы придаем важность как активному участию общества, так и эффективному сотрудничеству с государственными и местными органами власти.
Без участия людей ни одна хорошая инициатива не может быть успешной. С пониманием этого в сентябре 2015 года мы реорганизовали действующий в Дилижане Молодежный центр в Общинный центр, расширив поле его деятельности.
Очень важно, что данный центр является «улицей с двусторонним движением»: мы не только предлагаем местным жителям различные курсы для приобретения новых знаний и навыков, но и собираем различные идеи. К примеру, именно местная молодежь пришла к нам с идеей устроить турнир на футбольном поле колледжа UWC Dilijan, который пользовался большим успехом и стал первым событием такого рода в городе. Пользуясь этой возможностью, хочу сказать, что центр ждет от дилижанцев новых инициатив и идей, наши двери открыты для всех.
Недавно вместе с Союзом компаний информационных технологий Армении (UITE) мы открыли в школах Гориса, Татев, Алидзора и Шинуайра инженерные лаборатории. Эта инициатива UITE очень важна для детей, проживающих в отдаленных общинах. Наличие подобной лаборатории способствует росту интереса к инженерной специальности, спрос на которую в настоящее время в Армении весьма велик. Мы хотим наглядно показать, что компьютеры, 3D-принтеры и другое оборудование, доступное в лабораториях, не является роскошью, доступной только ереванцам. Первые 50 детей, занятые в лабораториях, делают первые шаги к получению профессии. Шаг за шагом, поддерживая подобные проекты, мы будем сокращать отставание регионов от Еревана, поскольку считаем это очень важным для будущего Армении.
- И все-таки: каким образом фонд будет участвовать в предстоящих выборах? Отдаете ли вы предпочтение кому-либо из кандидатов в руководители или советы старейшин общин и будете ли поддерживать кого-либо? В СМИ были сообщения о том, что IDeA выдвинет «своего» кандидата на пост мэра Дилижана.
- У IDeA и основателей фонда нет «своих» кандидатов. Подобные сведения не соответствуют действительности и являются попыткой выдать желаемое за действительное. Наш фонд не участвует в каких-либо политических процессах. Конкретно в Дилижане фонд IDeA готов сотрудничать с любым главой общины, который получит большинство голосов жителей.
Думаю, пришло время, чтобы жители активнее вовлекались в жизнь своей общины, выражали мнения, участвовали в разных программах. IDeA старается довести до людей мысль, что никто не знает их общину лучше, чем они сами, и все изменения нацелены именно на них. Наша позиция проста, ясна и прозрачна: люди должны активно участвовать во всех процессах, касающихся общинной жизни, так как это важно для создания их будущего.
Наша задача в Дилижане – содействовать активизации городской жизни, улучшению социально-экономической ситуации посредством образовательных, туристических, культурных и других программ. Это означает создание рабочих мест, активизацию экономической жизни, внедрение новых стандартов. Все это требует, чтобы отношения между обществом и органами местного самоуправления были прозрачными, а закон был обязателен для всех.
Мы можем с удовлетворением констатировать, что наши подходы разделяют все больше организаций, частных инвесторов и доноров. В прошлом году мы объявили о начале реконструкции правого берега реки Агстев в Дилижане. Нашим партнером в этом проекте выступает Гагик Адибекян, возглавляющий международную группу RD Group, которая строила колледж UWC Dilijan. Кстати, в 2015 году здание колледжа получило несколько престижных международных премий за внедрение уникальных «зеленых» и инновационных технологий.
Гагик Адибекян вместе с Максимом Атаянцом и Арменом Карапетяном и фондом IDeA также является донором строительства первой церкви в Дилижане, церемония освящения участка которой прошла несколько месяцев назад, а строительство начнется в ближайшие месяцы.
К положительным изменениям в городе привели проекты Центрального банка, министерства финансов, центра «Тумо», школы «Айб», Американского университета Армении и разных коммерческих структур. В Дилижан пришли новые инвесторы, в частности, Рубен Дишдишян и Гор Нахапетян.
Все это демонстрирует, что совместными усилиями нам удалось запустить в Дилижане «маховик» изменений, и теперь задача заключается в том, чтобы сохранить эту динамику и увеличить масштаб позитивных изменений. И в этом контексте роль местных властей, конечно, очень важна. Кто бы ни был избран на тот или иной пост в органах местной власти, он должен руководствоваться миссией честного служения общине и своему народу, демонстрируя готовность открыто и прозрачно работать как с жителями, так и со всеми организациями, реализующими программы в регионе.
Мы, со своей стороны, готовы привлекать лучших международных специалистов в самых разных сферах общинной и городской жизни. К примеру, в октябре мы провели в Тбилиси и Дилижане международный форум «Social Impact Days» по теме «Город возможностей: социальные инновации для устойчивого городского развития». В нем приняли участие более пятидесяти экспертов из стран пост-советского пространства, Турции и Германии, представляющих государственный сектор, некоммерческие организации и бизнес-компании. На форуме прозвучало много интересных докладов о тенденциях и перспективах развития современных городов и городских общин, роли социальных инноваций в процессах преобразования. Естественно, мы готовы делится этими идеями с местными властями и совместно искать пути их реализации.
- Какие планы у фонда IDeA в Дилижане и Татеве на 2016 год?
- В декабре началась активная фаза реставрации Татевского монастыря, которая продолжится в течение года. В 2017 году Татеву исполнится 1111 лет, и к этой символической дате мы хотим завершить реставрацию монастырского комплекса.
В последние годы мы проделали большой объем «черновой» работы, проводили
инженерные изыскания и лазерное сканирование поверхностей стен монастыря.
Привлеченные нами специалисты долгие годы занимались вопросами обеспечения сохранности армянских памятников. Конечно, все планы по реставрации монастыря утверждаются Первопрестольным Св. Эчмиадзином.
Канатная дорога «Крылья Татева», число посетителей которой растет с каждым годом, укрепляется в роли драйвера, оказывающего воздействие на жизнь всего региона. Проект «Возрождение Татева» стал катализатором развития туристической инфраструктуры в регионе. Если до начала работы канатной дороги в Горисе было 2 действующих отеля, то сейчас их число приближается к 20-и. Инфраструктура развивается и в общинах, непосредственно примыкающих к монастырю: в регионе действуют около 20 гостевых домов формата Bed&Breakfast.
Канатка «обрастает» коммерческими проектами-сателлитами, создающими новые рабочие места. После достижения основных целей проекта мы стремимся создать такую среду, которая позволит региону продолжить свое стабильное развитие, опираясь на возможности, созданные проектом «Возрождение Татева».
Мы не устаем говорить о том, Татев и Горис становятся своеобразным «ядром», стимулирующим интерес туристов к поездкам в Арцах. Причем речь идет не только об иностранных туристах, но и о гражданах Армении, очень многие из которых слышали об Арцахе только из телевизионных новостей.
В Дилижане в этом году начнется реализация проекта Dilijan Art Initiative. Мы считаем, что она может стать основой для культурного развития Дилижана и, впоследствии, масштабироваться на всю Армению. Этот проект поможет Дилижану стать центром культуры и образования и способствовать взаимопониманию между представителями разных культур. Определенный опыт в этой сфере мы уже накопили: в колледже UWC учатся около 200 студентов из 60 стран - абсолютный рекорд для Армении.
У нас есть много и других, не столь масштабных проектов, которые мы будем осуществлять в Дилижане и Татеве. Небольшие проекты, как правило, не привлекают большого внимания общества и прессы, но они являются тем механизмом, который позволяет местным жителям оценить позитивные изменения. И, повторюсь, мы считаем особо ценными те идеи, которые рождаются у жителей общин. Надеюсь, что и в этом году недостатка в них не будет.