«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի «100 կյանք» (100 LIVES) նախագիծը վերջերս ներկայացրեց երգահան եւ բանաստեղծ Մարինե Ալեսի «Ձեզանից մեկը....» խորագրով համերգաշարը, որի նպատակը մշակույթի միջոցով երկխոսության կամուրջ ստեղծելն է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգների միջեւ:
Գրական-երաժշտական երեկոյի ձեւաչափով համերգների ընթացքում ելույթ ունեցան Ֆորշը, Դավիթ Ամալյանը, Գեւորգ Հակոբյանը, Ջանինան, Ջիվան Գասպարյան կրտսերը՝ «Կադանս» անսամբլի նվագակցությամբ: Համերգները կայացան Գյումրիում, Թբիլիսիում եւ Սանկտ Պետերբուրգում:
Շրջագայության ընթացքում 100 LIVES նախագիծն ու Մարինե Ալեսը նվերներ հանձնեցին Թբիլիսիի եւ Սանկտ Պետերբուրգի հայ համայնքների մշակութային կենտրոններին, ինչպես նաեւ Գյումրիի երաժշտական դպրոցի սաներին:
Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կրթամշակութային եւ երիտասարդության կենտրոնի պարի խմբին նրանք ազգային տարազներ, իսկ Սանկտ Պետերբուրգի Սուրբ Կատարինե եկեղեցուն կից մշակութային կենտրոնին՝ դաշնամուր են նվիրել: Գյումրիի Շերամի անվան երաժշտական դպրոցն ու Գյումրիի քաղաքապետարանի «Անի» նվագախումբը փողային գործիքներ ստացան:
Նոյեմբերի 10-ին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում նշվեց, որ «Ձեզանից մեկը....» համերգաշարը ընդլայնելու է իր աշխարհագրությունը: Մեդիամաքսի խնդրանքով Մարինե Ալեսը պատմել է նախագծի մասին:
100 LIVES նախագծի մասին
Չի կարելի ասել, որ իմ ու եղբորս (Ռուբեն Վարդանյանի-Մեդիամաքս) համար դա սոսկ անձնական նախագիծ է: Ամեն երկրորդ հայ ընտանիքը կորուստներ է կրել Ցեղասպանության ժամանակ: Ընտանիքներ գիտեմ, որոնց մոտ անձնական գործոնը շատ ավելի խորն է արտահայտված: Միեւնույն ժամանակ, մենք գիտակցում ենք, որ եթե չլիներ մի հասարակ թուրք ձիապանը, մեր պապը կարող էր եւ չփրկվել:
Մենք պետք է դիմացկուն լինենք ու վստահ նայենք դեպի ապագան, այլ ոչ թե տառապենք եւ աշխարհից աղերսենք կամ պահանջենք, որ ճանաչեն մեր ողբերգությունը՝ սա է «100 կյանք»-ի հիմնական ուղերձը, որը նախագծի հիմքում դրել են Ռուբենը, Նուբար Աֆեյանը եւ Վարդան Գրեգորյանը:
Ցավոք սրտի, այսօր անցյալի սխալներն ու սարսափները սկսում են կրկնվել, եւ, ինչպես տեսնում ենք, դա ֆարսի տեսքով չէ տեղի ունենում: Այդ կրկնողությունները գնալով ավելի ողբերգական են դառնում…
«100 կյանք» նախագիծն ինձ համար արժեքավոր է, քանի որ այն թույլ է տալիս նորովի խոսել խնդրի մասին: Նման մոտեցումը թույլ է տալիս հարցը ավելի ծավալուն կերպով ներկայացնել եւ նոր երանգներ է հաղորդում ժամանակակից աշխարհում հայ ազգի ուղու ընկալմանը:
«Շնորհակալություն» ասում են ուժեղները: Մի դասախոսություն էի լսում, որտեղ խոսվում էր այն մասին, որ «շնորհակալություն» եւ «խնդրեմ» բառերը ամենաքիչը օգտագործում են հետխորհրդային տարածքում: Այնպես չէ, որ մենք ամաչում ենք շնորհակալ լինել, ավելի շուտ, միշտ չէ, որ դա անհրաժեշտ ենք համարում:
Ինձ համար այս նախագիծը պատասխանատվության զգացումի մասին է: Ցավոք սրտի, այդ զգացումը սկսել է լուծվել ժամանակակից տեղեկատվական աշխարհում: Մարդկանց շփման սահմաններն ու տարածությունը ընդլայնվել են, բայց շփումն անդեմ է դարձել:
Գյումրիի, Թբիլիսիի եւ Սանկտ Պետերբուրգի համերգների մասին
Մեր համերգները ավելի ճիշտ կլինի սինթետիկ ներկայացում անվանել, քանի որ երաժշտական համարները, որոնք ներկայացվել են տարբեր ոճի կատարողների կողմից, զուգորդվել են տարբեր բովանդակություն, ձեւ եւ տեւողություն ունեցող 12 տեսապատմություններով:
Ինձ երբեմն ասում են, որ «համերգները լավն էին, բայց տխուր էին»: Դրանք չէին էլ կարող ուրախ լինել: Բայց տխրությունը կարող է տարբեր լինել, եւ մենք ձգտում էինք, որ մեր պարագայում տխրությունը լուսավոր լինի: Պատահական չէ, որ մեր ներկայացումների ընթացքում ամենաշատը խոսում ենք սիրո մասին: Մենք փորձում ենք պատմել սիրո մասին, որը տարբեր է լինում:
Գյումրեցի հանդիսատեսը ամենապահանջկոտներից է Հայաստանում՝ նրանք ոչ մեկի հանդեպ ներողամտություն չեն ցուցաբերում, եւ գյումրեցիների ջերմ ու զգացական արձագանքը մեզ համար առանձնահատուկ կարեւորություն ուներ:
Թբիլիսին մի կենտրոն էր, որով անցնում էին մեր երեխաների հոսքերը Ցեղասպանությունից հետո, եւ մենք փորձեցինք համերգին ներկայացնել Սերգեյ Գորոդեցկու պատմությունը: Նա Թիֆլիս էր գնացել որպես «Русское слово» թերթի թղթակից, ծանոթացել ու ընկերացել էր Հովհաննես Թումանյանի հետ, ինչից հետո, թողնելով իր բարեկեցիկ կյանքը, երեք տարի փրկում էր երեխաներին Արեւմտյան Հայաստանից:
Ընդհանրապես, դժվար է բառերով գնահատել տարբեր ազգերի բոլոր այն ներկայացուցիչների գործունեությունը, ովքեր փրկում էին մեր երեխաներին Ցեղասպանությունից հետո: Նրանք մեր ազգի գենոֆոնդն էին փրկում, ինչի համար մենք պետք է խոնարհվենք նրանց առջեւ:
Երազում եմ, որ Գյումրիի, Թբիլիսիի եւ Սանկտ Պետերբուրգի երեխաները, որոնց մենք գործիքներ նվիրեցինք, որոշ ժամանակ անց միավորվեն «100 կյանք» գաղափարի շուրջ եւ սեփական ներկայացումը կազմակերպեն, որը կխորհրդանշի ժամանակների եւ սերունդների կապը:
Նախագծի շարունակության մասին
Մենք շատ ժամանակ չունենք, քանի որ հանդիսատեսից ստացված հույզերը արագ կորում են, թե՛ ինձ մոտ, եւ թե՛ մեր կատարողների:
Համերգների բովանդակությունը վերափոխվող է, մենք փոխում էինք այն՝ կախված քաղաքից: Մի տեղ ավելի շատ էր երաժշտությունը, մի տեղ՝ պոեզիան: Գյումրիում ավելի շատ ելույթ էինք ունենում հայերեն, Թբիլիսիում եւ Սանկտ Պետերբուրգում՝ ռուսերեն:
Գյումրիում եւ Թբիլիսիում մենք ներկայացրեցինք պատմություններ, որոնք «100 կյանք» նախագծին վստահել էին հասարակ, ոչ հանրային մարդիկ՝ Գոռ Ավետիսյանն ու Լարիսա Աֆանդյանը:
Ինձ համար կարեւոր է, որ մեր պատմությունը դառնա պակաս անձնական եւ ավելի ընկալելի: Դրան կարելի է հասնել համամարդկային արժեքների վրա հիմնվելով: Մենք պետք է ի վերջո հասկանանք, որ եթե ողբերգություն է տեղի ունենում Կամբոջայում, Եգիպտոսում կամ Ֆրանսիայում, ապա դա բոլորիս է վերաբերում:
Դոստոեւսկին ասում էր, որ «Սատանան պայքարում է Աստծո դեմ, իսկ մարտի դաշտը մարդկանց սրտերն են»: «100 կյանք» նախագիծը հենց այդ մասին է: Մենք պայքարում ենք մարդկանց սրտերի համար, ոչ միայն նրանց, ովքեր գիտեն Ցեղասպանության մասին, այլեւ նրանց, ովքեր չգիտեն կամ ձեւացնում են, թե չգիտեն:
Թուրքիայի, մեղքերի եւ քավության մասին
Քչերն են մտորում այն մասին, որ Օսմանյան Թուրքիան, պարտվելով Առաջին Աշխարհամարտում, այդ պատերազմից դուրս եկավ մեկ շնչին բաժին հասնող ՀՆԱ-ի եռակի բարձր ցուցանիշով: Մի երկրում, որտեղ առանց հայերի ու մյուս քրիստոնյաների չէր լինի թատրոն ու գրական լեզու, սկսեցին ստեղծել այլ մտածողություն եւ կրթության մակարդակ ունեցող սերունդ՝ նրա հաշվին, ինչը կողոպտել ու յուրացրել էին:
Սերգեյ Էյզենշտեյնն ասում էր, որ եթե չարը անպատիժ է մնում, մարդկությունը կորցնում է իր դեմքը: Դրանից կարելի է խուսափել միայն քավության ու հատուցման ճանապարհով:
Մեր նախնիների անցած ծանր ճանապարհի շնորհիվ, մենք այսօր ավելի ուժեղ ու երջանիկ ենք: Նրանք մեզ ոչ թե ատելություն, այլ սիրելու, արարելու ու շնորհակալ լինելու կարողություն ժառանգեցին: Ես շնորհակալ եմ պապիկիս, որը 9 տարեկանում որբ մնալով, արժանապատիվ մարդ մեծացավ, կյանքի ընթացքում շատ բան կորցրեց, սակայն երբեք չդավաճանեց՝ ոչ իրեն, ոչ էլ ուրիշներին:

Маринэ Алэс: «Мы боремся за сердца людей»
Проект «100 жизней» (100 LIVES) фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) представил серию концертов «Одна из вас…» композитора и поэтессы Маринэ Алэс,
цель которых было установить посредством культуры диалог с потомками людей, переживших Геноцид армян.
Концерты в формате литературно-музыкальных вечеров, в которых приняли участие Форш, Давид Амалян, Геворк Акопян, Джанина, Дживан Гаспарян-младший в сопровождении ансамбля «Каданс», прошли в Гюмри, Тбилиси и Санкт-Петербурге.
В рамках тура Марина Алэс и проект 100 LIVES подготовили подарки для воспитанников культурных центров армянских общин Тбилиси и Санкт-Петербурга и музыкальной школы в Гюмри. Танцевальный ансамбль центра «Айартун» Грузинской епархии ААЦ получил национальные таразы, а культурный центр при церкви Св. Катарине в Санкт-Петербурге - фортепиано. Гюмрийская музыкальная школа имени Шерама и ансамбль «Ани» при мэрии Гюмри получили духовые инструменты.
На пресс-конференции в Ереване 10 ноября было объявлено, что концерты «Одна из вас…» расширят свою географию. Медиамакс попросил Маринэ Алэс рассказать о проекте.
О проекте «100 жизней»
Нельзя сказать, что для нас с братом (Рубен Варданян-Медиамакс) это прежде всего личный проект. Каждая вторая армянская семья понесла потери в ходе Геноцида - я знаю семьи, в которых личностный фактор выражен гораздо глубже. В то же время, мы, конечно, понимаем, что если бы не простой турок-фаэтонщик, наш дед мог бы и не спастись.
Главный посыл, который заложили в проект «100 жизней» Рубен, Нубар Афеян и Вардан Грегорян  - мы должны стать жизнестойкими и уверенно смотрящими в будущее, нежели сожалеющими и взывающими к миру с просьбами или требованиями о признании нашей трагедии.
К сожалению, сейчас настало время, когда ошибки и ужасы прошлого повторяются, и, как мы видим, происходит это вовсе не в виде фарса. Эти повторения с каждый разом становятся все более трагичными...
Ценность проекта «100 жизней» для меня в том, что он позволяет говорить о  проблеме и под другим углом зрения. Такой подход позволяет обеспечить объемность вопросу и придает новые оттенки восприятию пути армянской нации в сегодняшнем огромном мировом пространстве.
Маринэ Алэс Маринэ Алэс
«Спасибо» говорят сильные. Однажды я слушала лекцию и в ней говорилось, что меньше всего слова «пожалуйста» и «спасибо» употребляют на постсоветском пространстве. Дело не в том, что мы стесняемся выглядеть благодарными, скорее, не всегда считаем нужным это делать.
Для меня этот проект – о чувстве ответственности. К сожалению, это чувство стало растворяться в современном информационном мире. Границы и пространство общения людей расширились, но общение стало безликим.
О концертах в Гюмри, Тбилиси и Санкт-Петербурге
Наши концерты правильнее назвать синтетическим перформансом, поскольку музыкальные номера, представленные разножанровыми исполнителями, сопровождались 12-ю видео-обращениями: разными по содержанию, форме и продолжительности.
Мне иногда говорят, что концерты были «хорошими, но грустными». Они и не могли быть веселыми. Но грусть бывает разной и мы пытались добиться именно светлой грусти. Вовсе не случайно, что на наших представлениях мы больше всего говорили о любви. Мы пытались рассказать о любви, которая бывает разной.
Гюмрийские зрители одни из самых строгих в Армении: они никому не дают никаких поблажек, и теплая эмоциональная реакция людей в Гюмри была для нас особо важна.
Тбилиси был центром, через который проходили потоки наших детей после Геноцида, и мы попытались на концерте историю Сергея Городецкого, который приехал в Тифлис работать корреспондентом «Русского слова», познакомился и подружился с нашим великим поэтом и гуманистом Ованнесом Туманяном и оставив свою благополучную жизнь, три года занимался спасением детей из Западной Армении.
Деятельность всех людей разных национальностей, которые спасали после Геноцида наших детей, трудно вообще оценивать словами. Они спасали генофонд нашей нации, за что мы должны им глубоко поклониться.
Я мечтаю о том, чтобы дети из Гюмри, Тбилиси и Санкт-Петербурга, которым мы подарили инструменты, через какое-то время объединились вокруг идеи «100 жизней» и устроили собственный перформанс, символизируя связь времен и поколений.
О продолжении проекта
Времени у нас немного, поскольку полученные от зрителей эмоции быстро теряются - и у меня, и у наших исполнителей.
Содержание концертов трансформируемое, мы меняли его в зависимости от города: где-то было больше музыки, где-то - поэзии. В Гюмри мы больше выступали на армянском, в Тбилиси и Санкт-Петербурге - на русском.
В Гюмри и Тбилиси мы представили истории, которые доверили проекту «100 жизней» простые, непубличные люди – Гор Аветисян и Лариса Афандян.
Для меня важно, чтобы наша история стала менее личной и более понятной. Этого можно добиться на основе общечеловеческих ценностей. Мы должны наконец понять, что если трагедия случилась в Камбодже, Египте или Франции, это касается нас всех.
Достоевский говорил, что «Дьявол с Богом борется, а поле битвы - сердца людей». «100 жизней» - проект именно об этом. Мы боремся за сердца не только тех людей, которые знают о Геноциде, но и тех, которые не знают, либо делают вид, что не знают.
О Турции, грехах и покаянии
Мало кто в мире задумывается о том, что Османская Турция, потерпев поражение в Первой Мировой войне, тем не менее, вышла из нее с показателем ВВП на душу населения, превышающим довоенный уровень почти в 3 раза. В стране, в которой без армян и других христиан не было бы театра и литературного языка, начали создавать поколение с другим мышлением и другим уровнем образования за счет того, что награбили и присвоили.
Сергей Эйзенштейн говорил, что когда зло становится ненаказуемым, человечество теряет свой облик. Избежать этого можно лишь путем покаяния и искупления.
Благодаря тому нелегкому пути, который прошли наши предки, мы стали сильнее и счастливее. Они передали нам не ненависть, а умение любить, созидать и благодарить тех, кто поддерживал нас. Я благодарю своего деда за то, что он выжил, оставшись сиротой в 9 лет, вырос достойным человеком, терял многое, но никогда не предавал себя и других.