Աշոտ Ջազոյան. Հայոց ցեղասպանությունը պատմության չփակված էջն է
Այս տարվա մարտին Հայաստանում տեղի է ունեցել «Արարատի ստորոտին» միջազգային մեդիա համաժողովը, որին մասնակցել է ավելի քան 150 լրագրող՝ աշխարհի 35 երկրներից:
Մեդիամաքսի խնդրանքով միջոցառման կազմակերպիչներից մեկը՝ «Լրագրողների ընկերակցություն» մեդիա կոնգրեսի խորհրդի ղեկավար, ՌԴ Լրագրողների միության քարտուղար Աշոտ Ջազոյանն ամփոփել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված միջոցառումների լուսաբանումը համաշխարհային մամուլում:
Աշոտ Ջազոյանի «Սիրով Էրմիտաժ» («Эрмитаж с любовью») վավերագրական ֆիլմը վերջերս Յալթայում՝ «Միասին» («Вместе») ХVI միջազգային հեռուստա-կինոհամաժողովի շրջանակում, «Գաղափարի թարմության եւ փայլուն ռեժիսորական աշխատանքի համար» արժանացել էր ԱՊՀ մասնակից երկրների Միջխորհրդական վեհաժողովի հատուկ պարգեւին:
- Պարոն Ջազոյան, այս տարի Ձեր ղեկավարած մեդիա կոնգրեսի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ «Արարատի ստորոտին» միջազգային մեդիա համաժողովը, որի հիմնական թեմաներից էր Հայոց ցեղասպանությունը: Ի՞նչ արձագանք ունեցավ այն:
- «Արարատի ստորոտին» մեդիա համաժողովը լրագրողների մասնագիտական հանդիպում էր, որի արձագանքն անմիջապես ձեւավորվեց մամուլի էջերում, հեռուստառադիոալիքներում, միջազգային լրատվական գործակալությունների կայքերում: Այս տարի Հայաստան այցելեցին 35 մոտ եւ հեռավոր երկրներից ավելի քան 150 առաջատար լրագրողներ՝ սկսած Հարավային Կորեայից մինչեւ Արգենտինա, այնպես որ կարելի է խոսել մեդիա հարթակում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հետ կապված ծավալուն եւ արդյունավետ ուղերձի ստեղծման մասին:
Ի դեպ, կցանկանայի հիշեցնել, որ մենք այսօր պետք է հիշենք ու նշենք այն լրագրողների, միսիոներների ու ակտիվիստների նվիրվածությունը, որոնք դիվանագետների ու պետական գործիչների հետ հավասար տարածում եին ԶԼՄ-ներում 1895-1923 թթ. հայերի դեմ կատարած սարսափելի ոճրագործության մասին տեղեկությունները: Լրագրողական համախմբվածությունն արտահայտվեց նաեւ համաժողովի օրերին, երբ Ցեղասպանության զոհերի «Ծիծեռնակաբերդ» հուշահամալիրում լրագրողները «Հիշողության եւ դատապարտման շրջան» կազմեցին հավերժական կրակի մոտ՝ միջազգային հանրությանը ցուցադրելով իրենց միասնականությունը՝ Հայոց ցեղասպանության քաղաքականության դատապարտման հարցում:
Խոսելով Հայաստան կատարած այցի հետ կապված լրագրողական մեկնաբանությունների մասին՝ ես կցանկանայի հատուկ նշել, որ դրանց բովանդակությունը մեծապես պայմանավորված էր մեդիա համաժողովի մասնակիցների առջեւ ՀՀ նախագահի ելույթով: Բացառապես փաստերի վրա հիմնված ու գնահատականների տեսակետից զուսպ նրա խոսքը, ինչպես նաեւ վստահությունը, որ Հայաստանը չունի թշնամիներ, գտավ իր արձագանքը միջազգային լրատվամիջոցներում:
Սակայն Հայաստանի մասին սկսում են ավելի հաճախ խոսել որպես միջազգային քաղաքականության օբյեկտի, այլ ոչ թե սուբյեկտի մասին: Մինչդեռ, ինձ թվում է, որ երկիրն ունի ներուժ, եւ առաջին հերթին մտավոր, իր խոսքն ասելու միջազգային դիվանագիտության ոլորտում՝ նախ վերանայելով սեփական աշխարհաքաղաքական դերը տարածաշրջանում:
Այլ կերպ ասած, այսօր մեր երկիրը չի կարող բավարարվել փակուղային մի իրավիճակով: Հայաստանը կարող է հանդես գալ սեփական նոր եւ արդյունավետ նախաձեռնություններով տարածաշրջանում, որտեղ հատվում են առաջին հերթին Ռուսաստանի, Իրանի ու Վրաստանի շահերը:
- Հաճախ նշվում է, որ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը դառնալու է նոր փուլի սկիզբ: Ըստ Ձեզ՝ որո՞նք պետք են լինեն Հայաստանի հետագա գործողությունները:
- Մարդկության դեմ գործված հանցագործությունները, ինչպիսին Ցեղասպանությունն է, չունեն վաղեմության ժամկետ, հետեւաբար որեւէ տարելից, այդ թվում՝ նույնիսկ 100-ամյակը, չի կարող բեկումնային պահ լինել:
Ցեղասպանությունը պատմության շրջված, սակայն չփակված ողբերգական գլուխն է՝ եւ ոչ միայն հայ ժողովրդի համար: Այստեղ ժամանակի հասկացողությունը պարզապես բացակայում է: Կարծում եմ՝ իրեն ժամանակակից քաղաքակրթության հետ կապող ցանկացած պետության պարտականությունն է ճանաչել եւ դատապարտել ХХ դարի առաջին ցեղասպանությունը:
Բնականաբար, «Ծիծեռնակաբերդ» հուշահամալիրի մոտ ապրիլի 24-ին ես կցանկանայի տեսնել ՄԱԿ-ի բոլոր երկրների ղեկավարներին: Դա կնշանակեր, որ աշխարհը թեւակոխել է ընդհանուր բարոյական արժեքների քաղաքակրթության մի նոր փուլ: Սակայն, ցավոք, դա ամենեւին այդպես չէ: Նոր դարի առաջին 15 տարիների ընթացքում մենք դարձել ենք նոր ողբերգության, միջազգային լարվածության նոր աճի, երկակի ստանդարտների, միայն այժմեական շահերից ելնող քաղաքական քայլերի ականատես, եւ այդ ամենը հանգեցրել է Հայաստանի սահմանի մոտակայքում նոր չարիքի ստեղծմանը եւ աճին՝ ISIS անունով:
Եթե խոսենք ՀՀ քաղաքականության նոր հեռանկարների մասին, ապա, կարծում եմ, որ դա պետք է լինի Հայաստանի՝ Արեւմուտքն ու Արեւելքը իրար միացնող կամուրջի պատմական նշանակության վերականգնումը:
Հայաստանը եզրափակում է Եվրոպայի քրիստոնեական գիծը՝ միեւնույն ժամանակ լինելով ասիական առաջին դարպասը: Հենց այստեղ՝ Արարատի ստորոտին, կարող է մեկնարկել նոր Նոյի տապանի շինարարությունը՝ որպես վերածննդի ու միջքաղաքակրթական երկխոսության խորհրդանիշ: Նոր փուլը, իհարկե, կապված է էլիտաների փոփոխման, նոր քաղաքական ուժերի իշխանության գալու հետ, որոնց համար ապագան կենսական տարածության բնական թարմացումն է:
Ես նկատի ունեմ երիտասարդությունը, որը սակագների հետ կապված թեժ, էլեկտրականացված ամռան ընթացքում ցուցադրեց իր տարիքի համար ցնցող գիտակցություն ու զսպվածություն, եւ, ինչը կարեւոր է, տեղի չտվեց առանձին քաղաքական գործիչների փորձերին՝ իրենց տեղավորելու այժմեական միջազգային ու գաղափարական կուսակցական արժեքների համակարգում:
- Իսկ ինչպե՞ս կգնահատեք Հայաստանի ու Սփյուռքի համագործակցությունը Ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
- Այդ բաժանումը ես շատ պայմանական եմ համարում: Նախ եւ առաջ`մենք մի ազգ ենք, մեկ պատմական ճակատագիր ունեցող մարդիկ, որոնք, թերեւս, ապրում են տարբեր երկրներում: Այդ բոլոր մարդկանց միավորում է մեկ Հայրենիքը՝ Հայաստանը: Դա թույլ տվեց ոչ միայն միավորել բոլոր հայերին Ցեղասպանության ճանաչման հարցում, այլեւ ընդունել Համահայկական հռչակագիրը, որն արտահայտում է հայերի դիրքորոշումը պատմական իրադարձությունների եւ մոտեցումները ապագայի հանդեպ: Եվ այստեղ, ինձ թվում է, հետագա կարեւորագույն ռազմավարական քայլը պետք է լինի Հայաստանից դուրս ապրող ազգակիցների ներգրավվումը հանրապետության ոչ միայն քաղաքական, այլ նաեւ տնտեսական կյանքում:
Այս տարի ընդունված հռչակագրին պետք է հետեւի Համահայկական տնտեսական ծրագիրը, որը կառուցված կլինի ոչ միայն անձնական նվիրաբերությունների, այլ եւփոխադարձ շահերի վրա: Եվ առաջին հերթին դա վերաբերում է ռուս-հայկական հարյուրավոր ձեռնարկությունների գործունեության արդյունավետությանը:
Արդյունաբերական լճացումը թուլացնում է երկիրը եւ խթանում է արտագաղթը: Բարգավաճող հայրենիքն անհրաժեշտ է ոչ միայն Հայաստանի բնակիչներին, այլեւ արտասահմանում, այդ թվում, իհարկե, Ռուսաստանում, բնակվող հայերին: Բայց դրա համար պետք է տնտեսությունը հիմնել մարդկանց շահերի հիման վրա եւ այդ ժամանակ հանրապետությունը կդադարի արտագաղթի վայր լինել՝ դառնալով հայության եւ հարեւան երկրների համար ձգողության կենտրոն: Եվ վերադառնալով նախորդ հարցին՝ տնտեսապես բարգավաճող պետության փաստարկները միշտ ավելի ծանրակշիռ են միջազգային հարթակում:
- Վերջին տարիներին Թուրքիայում ավելի շատ է խոսվում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին: Որքանո՞վ են, ըստ Ձեզ, անկեղծ այդ ձգտումները:
- Կարծում եմ՝ ամեն բան կախված է այդ գործողությունների պատճառներից: Եթե դա այսօրվա քաղաքական ղեկավարության խաղերն են, որը քաջություն չունի հրաժարվելու Օսմանյան կայսրության ֆաշիստական գաղափարախոսությունից, որի հետեւանքով տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանությունը, ապա ես չէի վստահի այդ ամենին: Սակայն բացառված չէ, որ շատ գործողություններ առաջ են քաշվել թուրքական հանրության առաջատար հատվածի կողմից, եւ այդ դեպքում անարդարացի կլիներ կասկածամտություն դրսեւորել:
Անհրաժեշտ է վերլուծել յուրաքանչյուր առանձին փաստ եւ մշակել համարժեք պատասխան քայլեր: Ես կվստահեի Թուրքիայի ԵՄ հարցերով նախարարին. այդ խիզախ քաղաքական գործիչը ոչ միայն չվախեցավ ապրիլի 24-ին ներկա գտնվել Անկարայի հայկական եկեղեցում հիշատակման ծեսին, այլ նաեւ հետագայում հաստատել է Ցեղասպանության հետ կապված իր դիրքորոշումը մի շարք ելույթներում:
Կասկած չկա,որ թուրք հասարակությունը, որն ընտրել է ժողովրդավարական զարգացման ուղին, պետք է ճանաչի իր մեղքը 15 թվի դեպքերի համար: Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա թուրք ժողովուրդը երբեք չի եղել մեր երկրի թշնամին: Այդ պատճառով պետք է խուսափել տեղի ունեցած ողբերգությունը որպես միջկրոնական հակամարտություն գնահատելուց: Շատ հայեր փրկվեցին՝ փախչելով Լիբանան, Սիրիա եւ այլ մուսուլմանական երկրներ: Մարդկանց սպանում էին ազգային հողի վրա, Օսմանյան կայսրության, ինչպես արդեն նշեցի, ֆաշիստական քաղաքականության արդյունքում:
- Ի՞նչ հնարավորություններ կան հայ եւ թուրք հասարակությունների միջեւ երկխոսության հաստատման հարցում:
- Ի տարբերություն քաղաքական գործիչների՝ հասարակությունը սահմաններ չի փակել: Կարծում եմ՝ հայերը, ինչպես եւ թուրք հասարակության առաջադեմ հատվածը, բաց են երկխոսության համար: Ինչ վերաբեում է լրագրողներին, ապա «Արարատի ստորոտին» մեդիա համաժողովին ներկա էին 4 թուրք լրագրողներ: Վատ մեկնարկ չէ երկխոսության համար:
«Լրագրողների ընկերակցություն» միջազգային մեդիա կոնգրեսը պատրաստ է հայ եւ թուրք լրագրողների համար հանդիպում կազմակերպել: Այն կարող է տեղի ունենալ փակ սահմանի փշալարի մոտ, Հայաստանում, Թուրքիայում կամ որեւէ այլ երկրում: Մենք գիտենք մեր գործընկերների մասնակցելու պատրաստակամության մասին, մեզ ծանոթ է եւ Հայաստանի ղեկավարության դիրքորոշումը: Պակասում են միայն թուրքական կառավարության երաշխիքները առ այն, որ նման միջոցառման մասնակիցները հետագայում ճնշումների չեն ենթարկվելու:
Ինչպես արդեն նշեցի, թուրք հասարակությունը եւ թուրքական կառավարությունը հաճախ տարաձայնություններ են ունենում պատմական ու ժամանակակից իրողությունների բարոյական գնահատականների հարցում:
- Կարո՞ղ ենք արդյոք խոսել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների արդյունավետության մասին:
- Կազմկոմիտեի մտածված էր աշխատում: Այստեղ աշխատեց ամեն ինչ. եւ ճիշտ ընտրված խորհրդանիշը՝ անմոռուկը, եւ կարգախոսը՝ «Հիշում եմ եւ պահանջում», ինչպես նաեւ տարեկան միջոցառումների ծրագիրը: Ինձ թվում է՝ դրական դեր ունեցավ նաեւ կազմկոմիտեի ղեկավարի պաշտոնում հայ մտավորականության երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչ Վիգեն Սարգսյանի նշանակումը: Սակայն ես չէի առանձնացնի 100-ամյակն այն ամենից, ինչ արվել էր նախորդ տարիներին:
Որոշ տարրեր թվում էին ինչպես հայկական պետության, այնպես էլ արտասահմանյան հայկական կենտրոնների երկարատեւ աշխատանքի տրամաբանական ավարտ: Որոշներն էլ նոր հեռանկարներ էին պարունակում: Այն, որ Հայաստանի ձայնը լսելի դարձավ ամբողջ աշխարհում, անկասկած, կարեւոր է: Սակայն ավելի կարեւոր է ինձ համար, այսպես ասած, ներքին էֆեկտը: Դա ապացույցն էր այն բանի, որ միավորվելով մեկ գաղափարի շուրջ՝ մենք՝ որպես ազգ, ձեռք ենք բերում ուժ, որն ընդունակ է ազդելու ոչ միայն Հայաստանի հետագա ճակատագրի, այլ նաեւ, ու առաջին հերթին, տարածաշրջանային քաղաքական գործընթացների վրա:

Ashot Jazoyan: Armenian Genocide is not a closed page of history
In March 2015, Armenia hosted “At the Foot of Ararat” annual international media forum which brought more than 150 journalists from 35 countries together.
Mediamax asked one of the organizers of the event, Chairman of Media Congress Council, Secretary of the Union of Journalists of Russia Ashot Jazoyan, to sum up the coverage of the Armenian Genocide Centennial events. Ashot Jazoyan has recently been awarded with a special prize of the Interparliamentary Assembly CIS member states "For the Novelty of the Idea and Brilliant Director's Work” for the documentary “The Hermitage with Love” at the XVI International TV & Cinema Forum “Together” in Yalta.
Below is Mediamax’s exclusive interview with Ashot Jazoyan.
- Mr. Jazoyan, “At the Foot of Ararat” international media forum organized by Media Congress took place in Armenia this year, and the Armenian Genocide became one of the key topics. How was the forum reviewed afterwards?
- “At the Foot of Ararat” media forum is a professional meeting of journalists and its reviews are directly reflected in the press, TV and radio channels as well as in websites of international media. This year, more than 150 leading journalists from 35 countries arrived in Armenia- from South Korea to Argentina- so we can talk about the creation of a massive and efficient broad message on Armenian Genocide recognition in the media.
By the way, I want to remind you that we ought to mark and recall the dedication of journalists, missionaries and activists who, along with diplomats and government officials, disseminated the information about the terrible crimes committed against Armenians over 1895-1923 in the media. Journalistic solidarity was manifested in the days of the forum, when the journalists, holding hands around the Eternal Flame created "Circle of Memory and Condemnation" , demonstrating the unity of the international community around condemnation of the Armenian Genocide denial policy at the Memorial to Armenian Genocide Victims, Tsitsernakaberd.
Speaking about journalists' comments on the visit to Armenia, I would like to especially emphasize that their content is largely defined by the speech of the Armenian President in front of participants of the media forum. The thing that he was basing on solely facts, the word reserved from estimation, as well as the assurance that Armenia has no enemies echoed in the international media. However, Armenia is mostly spoken not as a subject but as an object of the world politics. Meanwhile, I think the country has potential, especially intelligence, to have their word in international diplomacy by reconsidering its geopolitical role in the region in the first place. In other words, the country cannot be satisfied with the deadlock- like situation today. Armenia may put forward new and effective initiatives in a region where interests converge, especially with Russia, Iran and Georgia.
- It was often stated that the Genocide Centennial will be the beginning of a new stage. What do think Armenia’s further actions should be?
- Crimes against humanity, such as the Genocide, have no statute of limitations, so no date, not even a century can become a turning point. Genocide is a turned, but not closed, sad chapter of history, and not only for the Armenian people. The concept of time is simply absent here, I think it is the duty of every state that considers itself a part of the modern civilization, to recognize and condemn the first genocide of the twentieth century. Of course, I would like to see the leaders of all states of the United Nations at the Memorial Monument in Tsitsernakaberd on April 24: this would mean that the world has entered a new phase of civilization of shared moral values. But, unfortunately, that didn’t happen. For the first 15 years of the new century we have witnessed the grief of a new escalation of international tension, double standards, political actions justified by only short-term profits leading to the cultivation of a new monster of evil and obscurantism under ISIS name close to the Armenian borders. Speaking about the prospects of the new policy of Armenia, I think, it is a restoration of its historic importance as a political and economic bridge between East and West in the modern years. Armenia closes the axis of Christian Europe and, at the same time, it is the first gate to Asia. Here, at the foot of Mount Ararat, Noah’s ark can be built, as a symbol of rebirth and inter-civilizational dialogue. The new stage, of course, is connected with the changes of the elite, and with the advent of new political forces, for which the future is a natural upgrade of the living space. I mean young people, who during the hot summer protests connected with the electricity tariff increase, showed striking precocious awareness and restraint and, importantly, did not succumb to the attempts of some politicians to insert it in the short-term international and ideological party standards.
- How would you assess the cooperation between Armenia and Diaspora in terms of the Genocide recognition?
- This segregation, in my opinion, is conditional. After all it is the same nation, same people of the same national heritage but living in different countries. They are all linked to the one motherland- Armenia. This helped not only organize all Armenians in the case of Genocide recognition, but also acceptance of Pan-Armenian declaration that reflect Armenian nations position in terms of historical actions as well as its glimpse into the future. And here, in my opinion, the closest major strategic step should be to attracting Armenian compatriots that live abroad to not only political but also economic life of the country.
A pan-Armenian economic program should follow the adopted declaration that would not only be based on individual donations but on mutual benefit, and first of all it concerns the effectiveness of the hundreds of Russian-Armenian enterprises. Industrial stagnation weakens the country and contributes to the explosive growth of migration. Not only residents of Armenia need prosperous homeland, but also Armenians living abroad, and, of course, in Russia. To this end, the economy should hinge upon the interests of persons. Only in this case will the Republic stops being just a place for outflow, but become an attractive center for the Armenians and the neighboring states. And, returning to the previous question, the arguments of an economically prosperous country are always important in the international political arena.
- Lately, the Armenian Genocide and normalization of relations with Armenia have been spoken about in Turkey. How sincere you think these aspirations are?
- I think it all depends on the reasons for these steps. If this is the game of today's political leaders who do not have the courage to abandon the pro-fascist ideology of the Ottoman Empire, the result of which was the Genocide - I would not believe. But it is possible that many of the actions are triggered by the progressive part of Turkish society, in that case, it would be unfair to be skeptical of it. We need an analysis of each individual facts and the development of adequate reciprocal steps.
I would believe the Minister for EU Affairs of Turkey, this courageous politician not only did not hesitate to attend the memorial service at the Armenian Church in Ankara on April 24, but reiterated his position on the Genocide recognition in a number of subsequent speeches. There is no doubt that the Turkish society, which has chosen a democratic path of development, needs the admission of guilt for the events of the 15th year. As for Armenia, the Turkish people have never been its enemy. That is why we must avoid the attempts to assess the tragedy as a result of religious conflict. Many of the Armenians survived, by running to Lebanon, Syria and other Muslim countries. People were killed on ethnic grounds, like I said, as a result of pro-Nazi policy of the Ottoman Empire.
- What are the odds for establishing a dialogue between the Armenian and Turkish societies and what’s the role of journalists in it?
- The society didn’t close the border. The politicians did. I think that Armenians, as well as the progressive part of Turkish society are open for the dialogue. 4 journalists from Turkey were present during “At the Foot of Ararat” forum. It’s a good start of the dialogue. “Commonwealth Journalists”' international media congress is ready to organize a meeting of Armenian and Turkish journalists, which could take place at the barbed wire closed borders of Armenia and Turkey or in any third country. We know about the availability of colleagues to take part in it, and we know the position of the Armenian leadership. The only thing that’s missing is the absence of guarantee from the Turkish government that the participants of such dialogue will not be subjected to persecution. As I mentioned, the Turkish society and the Turkish government are often at odds in the ethical assessment of historical and contemporary events.
- Can we talk about the effectiveness of events dedicated to Armenian Genocide centennial?
- Sophisticated work of the organizing committee brought different ideas that serve for the same goal together born in the preparation of non-standard initiatives. Then everything worked- correctly selected symbol- the forget- me not ," We remember and demand ", and the annual program of activities. I think the positive role was played by the chairman of the organizing committee and the appointment of a representative of a new generation of Armenian intellectuals Vigen Sargsyan. But I would not separate the centennial from everything that have happened during these years. Something seemed logical incarnation of long-term work carried out by both the Armenian state and the Armenian foreign centers , something loomed up new prospects. The fact that the voice of Armenia was heard around the world, is certainly important, but much more significant for me as an internal effect - a new proof of the fact that, we as a nation gain the strength that is capable to impact not only on the fate of Armenia, but also, above all, to regional political processes if we are united around one idea.