Մեդիամաքսը զրուցել է քանդակագործ Միքայել Օհանջանյանի հետ, որը Վենետիկի ժամանակակից արվեստի 56-րդ բիենալեում հայկական տաղավարը ներկայացնող 18 արվեստագետներից մեկն էր: «Ոսկե առյուծ» գլխավոր մրցանակին արժանացած Armenity («Հայություն») տաղավարում քանդակագործի «Տասներկու» ստեղծագործությունն էր ներկայացված:
-Միքայել, Վենետիկի բիենալեում յուրօրինակ աշխատանք ներկայացրիք: Պատմեք այդ ստեղծագործության մասին:
- «Տասներկու» քանդակը նյութի հզորության, միեւնույն ժամանակ՝ փխրուն լինելու, հակադրվելու արտահայտությունն էր:
«Տասներկու» ստեղծագործությունը բաղկացած է 12 քանդակներից՝ մոտ 12 մետր տրամագծով: Խորհրդանշական թիվ է, ինձ համար այդ աշխատանքը հայկականության նշանակությունն ունի: Փորձել եմ ներկայացնել այն զգացողությունը, որ ունեցել եմ մանուկ հասակից: Տարածական ռիթմ է, վիբրացիա, որն այստեղ՝ Հայաստանում եմ զգում: Քանդակն արել եմ Քարահունջից ազդված:
Այնտեղի քարերի անցքերն ինձ համար դեպի նորը նայելու պատուհաններ, դարպասներ են խորհրդանշում: Այդ քարերի եւ անցքերի շուրջ գիտական տարբեր մոտեցումներ կան, իմ կարծիքով, դրանք պատահական չեն: Դեռ փոքր տարիքում, երբ նայում ենք երկնքին, ուրիշ իրականություն տեսնելու, երազելու, նորին ձգտելու ցանկություն ենք ունենում:
Միքայել Օհանջանյանի «Տասներկու» քանդակըԼուսանկարը` Պիերո Դեմո
Ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված այս ցուցահանդեսում նորին նայելու ցանկությունն ու կամքն ուզեցի շեշտել: Այն փաստը, որ այսօր գոյություն ունենք, կանք, կարողանում ենք ստեղծագործել, արդեն կամքի ուժ է, պետք է հենց այդ ուղղությամբ աշխատել:
- Ի՞նչ տվեց Ձեզ Վենետիկի 56-րդ բիենալեն:
- Մեր տաղավարը հրաշալի աշխատանքի արդյունք էր: Թե թեմայի, թե արվեստագետների ընտրությունը գրագետ ձեւով էր արված: Մեր ազգային տաղավարի շուրջ բավական ակտիվ արձագանքներ կային նաեւ մինչեւ «Ոսկե առյուծ» գլխավոր մրցանակը ստանալը: Հուսով եմ, որ այս հաջողությունը կարող է խթան հանդիսանալ ավելի ակտիվացնելու պետական եւ մասնավոր հատվածի ուշադրությունը մեր ժամանակակից արվեստի նկատմամբ:
- Դուք խոսեցիք պետական եւ մասնավոր հատվածի ուշադրության մասին: IDeA եւ RVVZ բարեգործական հիմնադրամների՝ Dilijan Art Initiative մշակութային նախաձեռնությանը տեղյա՞կ եք:
-Հիմնադրամների համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդի հետ առիթ ունեցա այցելել UWC Դիլիջան քոլեջ: Պրոֆեսիոնալ, շատ գրագետ ձեւով կառուցված դպրոց է եւ շատ կարեւոր մասնիկ է կրթության համակարգում: Կարծում եմ, որ այս դպրոցը կաշխուժացնի մեր կրթական համակարգը: Հուսով եմ, որ ինքս էլ կմասնակցեմ այդ մշակութային գործընթացին: Ուրախ կլինեմ համագործակցել եւ միասին աշխատել:
- Առաջին անգամ 21 տարեկանում ներկայացաք աշխարհին: Ինչպիսի՞ն էին արձագանքներն այն ժամանակ եւ ինչպե՞ս է աշխարհն ընդունում հայկական մշակույթն այսօր:
-1998թ.-ին քանդակին նվիրված մի բիենալե էր, որին մասնակցում էի Հայաստանից բավական հայտնի ու կայացած արվեստագետների հետ: Այդ բիենալեի պատմության մեջ ամենաերիտասարդ մասնակիցն էի եւ երրորդ մրցանակը շահեցի: Դա ինձ համար շատ կարեւոր էր եւ խթան հանդիսացավ, որպեսզի մեկնեմ Իտալիա՝ սովորելու:
Հայ մշակույթին ինչպես այն ժամանակ, այնպես էլ այսօր շատ դրական են արձագանքում: Մենք ազգ ենք, որն ինքնություն, մտածելակերպ ունի: Պարզապես խնդիրն այն է, որ անցյալի վրա ենք հաճախ կենտրոնանում: Անցյալն, իհարկե, շատ կարեւոր է, բայց այդ կենտրոնացման հետեւանքով մոռանում ենք անել այն, ինչը պետք է արվի այսօր: Պետք է ապագային նայել: Դա այսօր բացակայում է, եթե կա էլ, ապա՝ շատ քիչ: Եթե այսօր ոչինչ չանենք վաղվա համար, խնդիրներ կունենանք ապագայում:
Միքայել ՕհանջանյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Շատ լավ արվեստագետներ կան, բայց իմ կարծիքով պետք է վերանայել մեր հայացքներն ու նաեւ պետական մոտեցմամբ խթանել այդ մտածելակերպը:
-15 տարի առաջ Իտալիա բնակության տեղափոխվեցիք մասնագիտական գիտելիքները հարստացնելու նպատակով: Տեղյակ եմ, որ հաճախ եք լինում Հայաստանում: Եթե համեմատենք երկու երկրները, այստեղ ծավալի եւ տարածության խնդիրները շոշափող արվեստն ինչպե՞ս է զարգանում:
-Այս հարցի շուրջ հաճախ եմ մտածում: Մեզ մոտ տարածության շուրջ մտածում են, կա քաղաքաշինություն, կա ճարտարապետություն, զարգանում է ամեն ինչ, բայց խնդիր է, թե ինչ ձեւով է այդ ամենն իրականանում: Հայաստանում, ըստ իս, դեռ գոյություն ունի Խորհրդային միությունից ժառանգված մտածելակերպը: Ժամանակ է պետք, շատ կարեւոր է փորձի փոխանակումը, բաց լինելու, նորություններ ընդունելու ցանկությունը: Դա ոչ միշտ է հեշտ, քանի որ թույլ կողմերը տեսանելի դարձնելու վախի զգացողությունը կա: Իմ կարծիքով, ավելի մեծ է մտածելակերպի ու դաստիարակչական խնդիրը:
-Բայց չէ՞ որ խնդիրներն ի հայտ բերելով է միայն հնարավոր ուղղվել եւ զարգանալ:
- Միանշանակ: Դա պարտադիր պրոցես է: Հասարակությունը փոփոխվում է հայտնի պատճառներով, ուստի այն ինչ ունեցել ենք նախկինում, բնականաբար, չի կարող համահունչ լինել նոր գործընթացներին: Կարեւոր է հասկանալ նոր իրավիճակը եւ, գտնելով մեր արժեքները, մեր իրականությունը, համահունչ դառնալ նոր պահանջներին: Միայն այդպես կարելի է զարգանալ, այլապես ունենում ենք մի իրականություն, որտեղ փորձ է արվում պահպանել ավանդականը, որը չի համապատասխանում իրականությանը: Միեւնույն ժամանակ, կարծես, մոռացվում է եւ անտեսվում մեր առանցքային ինքնությունը:
- Ձեր ստեղծագործություններն ի՞նչ էվոլյուցիա են ապրել: Ինչպես ծնվեց «անտեսանելին» քանդակելու նախասիրությունը:
- Սովորելու տարիներին, կարծես, փոքրիկ տարանջատում սկսվեց քանդակի ծավալի իմ մտածելակերպի եւ մասնագիտական տեխնիկական լուծումների միջեւ:
Ֆլորենցիայում, ծանոթանալով ժամանակակից արվեստի պատմությանը, այդ պրոցեսն ավելի ընդգծված ընթացավ, եւ 2007թ.-ից ես հասկացա, որ այն ինչ անում եմ եւ այն ինչ զգում եմ, չեն հատվում: Մտածված, գեղեցիկ աշխատանք էր, բայց իրականության եւ իմ զգացածի հետ կապ չուներ: Ցանկություն առաջացավ բեկելու այդ պահը, սկսեցի քանդակը պատկերել ոչ թե դրսից, այլ ներսից:
Դա մտավոր վերլուծության արդյունք էր: Զուտ մարդուն ուսումնասիրելու եւ մակերեսից այն կողմ եղածը հասկանալու ցանկություն էր: 2011թ.-ին ամբողջ անցածս ճանապարհը զրոյացնելու ցանկություն առաջացավ: Վերցնում էի խորանարդը եւ դրա միջոցով արտահայտում այն, ինչ զգում եմ:
Միքայել Օհանջանյանի «Տասներկու» քանդակըԼուսանկարը` Միքայել Օհանջանյանի արխիվից
Ծնվեց «Ներքին հեռանկարներ» շարքը, որտեղ ներքինի եւ արտաքինի լարված կամ ոչ լարված հարաբերություններն էին, փորձում էի ուսումնասիրել բոլոր կողմերից: 2014թ.-ին Premio Henraux քանդակագործության երկրորդ միջազգային մրցույթում ներկայացրեցի մի աշխատանք, որը պատկերում էր իմ նախորդ ստեղծագործություններից մեկի դատարկ տարածությունը: Պարզապես ցանկություն էր առաջացել քանդակելու դատարկությունը: Ես չեմ կարծում, որ այդ դատարկ տարածությունը գոյություն չունեցող բան է: Գոյություն ունեն տարբեր իրականություններ, որոնք կարող են լինել նյութական եւ ոչ նյութական:
-Միքայել, բավական մեծ հաջողություններ եք ունեցել այս տարիներին, ո՞րն է բանալին: Ո՞րն է լավ քանդակ ստեղծելու Ձեր բաղադրատոմսը:
-Հաճելի բան է հաջողություններ ունենալը: Այդ ամենի պատճառը հետաքրքրասեր լինելն է: Նման միջոցառումներին մասնակցությունը զուտ մրցույթի համար չէ, դա իմ շուրջը պտտվող իրականությունն ուսումնասիրելու հնարավորություն է տալիս: Ինձ համար, կարծես, մի ճանապարհորդություն լինի, որը հարստացնում է: Փորձում եմ հնարավորին չափ սովորել: Ի տարբերություն անցած տարիների ուսումնական պրոցեսի, երբ կոմպոզիցիան ստեղծվում էր մտքի, հորինվածքի շուրջ, հիմա աշխատանքը ստեղծվում է գաղափարից, որը երկար վերլուծության է ենթարկվում:
Դա անձնական, սոցիալական, հոգեբանական պրոցես է, որը խմորվում է իմ մեջ:
Երկար ճանապարհ անցնելուց եւ ինֆորմացիայով համեմվելուց հետո, ծնվում է աշխատանքը: Սա էլ իմ գաղտնիքն է: Այս ամենի արդյունքում ծնված աշխատանքը իմ մեջով անցած, իմ վառարանում եփված իրականություն է:
Ես դիտողին ոչ թե որեւէ իրականություն եմ հրամցնում, այլ ներգրավում եմ, ստեղծում եմ մի տարածություն, հոգեբանական վիճակ, որտեղ դիտողը սկսում է հարցեր տալ ինքն իրեն: Պատասխան չեմ փորձում տալ, դա դիտողը պետք է գտնի՝ ըստ իր մշակութային հիմքի եւ ցանկությունների:
- Ժամանակակից քանդակագործությունն ի՞նչ առանձնահատկություններ ունի:
- Ժամանակակից արվեստի շուրջ հաճախ Հայաստանում բացասական վերաբերմունք եմ նկատում: Դա նաեւ Իտալիայում կա: Կարծում եմ, ինչ-որ տեղ գալիս է չիմանալուց, հասարակությանը չպատրաստելուց: Խնդիրն արվեստը չէ, այլ մտածելակերպը: Որեւէ այլ մտածելակերպ, որը չի համապատասխանում արդեն եղածին, ժխտվում է: Պետք է նաեւ պետական, մասնավոր կառույցների կողմից հասարակությանը կրթելու եւ պատրաստելու աշխատանք տարվի: Ինֆորմացիան պետք է տրվի բովանդակալից: Կարծում եմ, որ այս դեպքում Դիլիջանի քոլեջը կարող է դեր ունենալ:
Արվեստն ունի իր դեմ դրված խնդիրները, եւ կարծում եմ՝ նաեւ արվեստագետի պահը կա. ինչքանո՞վ է զգայուն, ինչքանո՞վ է կարողանում ժամանակակից միջոցներով ստեղծագործել, որ հասարակությանը ներգրավի, հետարքրքի, գրգռի: Արվեստագետը պետք է ստեղծի այնպիսի ստեղծագործություն, որը կարողանա երկխոսել:
- Ապագայի Ձեր ծրագրերը կապվա՞ծ են Հայաստանի հետ:
-Օգոստոսի վերջին Ստամբուլում բավական հետաքրքիր ցուցահանդեսի եմ մասնակցելու: Հրավիրված են հայ արվեստագետներ: Թեման ինքնություն, հայություն, Ցեղասպանության 100-ամյակն է: Այս ցուցահանդեսը հետաքրքիր է այնքանով, որ միայն անցյալին չի վերաբերում: Իհարկե, անցյալի մասին պետք է հիշել, խոսել, բայց չկառչել դրանից: Չմոռանալու համար, անպայման, պետք է նաեւ ապագային նայել, միայն հուշերով ապրելը բերում է մահանալու:
Բուն Հայաստանի հետ ծրագիր այս պահին չկա, իհարկե, շատ ուրախ կլինեմ, եթե առաջարկներ ստանամ: Հավանաբար, առաջին առիթներից կլինի Dilijan Art Initiative-ը, եւ հուսով եմ, որ այն միակը չի լինի:

Микаэл Оганджанян: Помнить прошлое, но не цепляться за него
Медиамакс побеседовал со скульптором Микаэлом Оганджаняном - одним из 18-и участников армянского павильона на 56-й Венецианской биеннале современного искусства. В павильоне Armenity, который получил главную награду биеннале – «Золотого льва», Микаэл представил скульптуру «Двенадцать».
- Скульптура «Двенадцать» - выражение мощи и одновременно хрупкости материала, его сопротивления. Произведение состоит из 12-и скульптур, с диаметром примерно в 12 метров. Я пытался передать чувства, которые носил в себе с детства. Это пространственный ритм, вибрация, которую ощущаю здесь, в Армении.
Работа Микаэла Оганджаняна «Двенадцать» Работа Микаэла Оганджаняна «Двенадцать»
Фото: Пиеро Демо
Я создал скульптуру под впечатлением от Караунджа. Отверстия в камнях в Караундже я воспринимаю как окна или врата, через которые смотрим на нечто новое. Есть разные научные толкования этих камней и отверстий, и, на мой взгляд, они не случайны. Еще в раннем возрасте, когда мы смотрим в небо, у нас возникает желание увидеть иную реальность, желание мечтать и стремиться к новому.
Я стремился подчеркнуть волю и желание смотреть в будущее. Тот факт, что мы сегодня существуем, можем творить, уже является проявлением силы воли, и нам надо работать именно в этом направлении.
- Что Вам дала 56-ая Венецианская биеннале?
- Наш павильон был результатом прекрасной работы. Выбор темы павильона и его участников был очень грамотным. Павильон активно обсуждали еще до получения главной награды - «Золотого льва». Надеюсь, этот успех послужит стимулом для привлечения еще большего внимания государственного и частного секторов к нашему современному искусству.
- Одним из проявлений такого внимания будет инициатива Dilijan Art Initiative благотворительных фондов IDeA и RVVZ, презентованная в рамках биеннале в Венеции.
- У меня была возможность посетить колледж UWC Dilijan вместе с соучредителем фондов IDeA и RVVZ Вероникой Зонабенд. Это профессиональная, очень грамотно построенная школа, которая является очень важным элементом в системе образования.
Что касается Dilijan Art Initiative, то я надеюсь принять участие в этом культурном процессе.
- Впервые Вы заявили о себе миру в 21 год. Какими были отзывы тогда, и как мир принимает армянскую культуру и искусство сегодня?
- В 1998 году вместе с известными деятелями искусства из Армении я принимал участие в биеннале, посвященном скульптуре. Я был самым молодым участником в истории этого биеннале и занял третье место. Это послужило толчком для решения продолжить образование в Италии.
Микаэл Оганджанян Микаэл Оганджанян
Отношение к армянской культуре как тогда, так и сейчас, является очень позитивным. Мы нация, которая обладает идентичностью и менталитетом. Проблема в том, что мы часто заостряем свое внимание на прошлом. Прошлое, конечно, очень важно, однако порой мы  упускаем из вида то, что нужно делать сегодня. Если мы сегодня не будем работать для завтрашнего дня, у нас возникнут проблемы в будущем.
- 15 лет назад Вы переехали жить в Италию, но часто бываете в Армении. Если сравнить эти страны, то как развивается в них искусство, затрагивающее проблемы объема и пространства?
- Я часто думаю об этом. У нас размышляют над пространством, есть градостроительство и архитектура, однако вопрос в том, каким образом все это осуществляется? В Армении, на мой взгляд, все еще преобладает унаследованный от Советского Союза менталитет.
Нужно время, крайне важен обмен опытом, открытость, желание принимать новшества. Это не всегда легко, поскольку есть страх выставить напоказ свои слабые стороны.
- Но ведь только выявляя проблемы, можно исправляться и развиваться.
- Однозначно. Это обязательный процесс. Общество меняется, и то, что мы имели в прошлом, не может быть созвучно новым процессам. Важно понять новую ситуацию, найти наши ценности, нашу реальность и соответствовать новым требованиям. Только так можно развиваться.
- Какую эволюцию пережили ваши произведения? Как родилось пристрастие ваять «невидимое»?
- В годы учебы у меня начался небольшой разрыв между моим восприятием объемов скульптуры и профессиональными техническими решениями. Во Флоренции я познакомился с историей современного искусства, и стал воспринимать этот разрыв еще острее. В 2007 году я понял, что нет пересечения между тем, что я делаю и тем, что я чувствую. Возникло желание совершить перелом, и я начал создавать скульптуры не снаружи, а «изнутри».
Фото: из архива М. Оганджаняна
Это было результатом ментального анализа, желанием изучить человека. В 2011 году я решил обнулить свой пройденный путь. Так родился цикл «Внутренние перспективы». В 2014 году на международном конкурсе скульптуры Premio Henraux я представил работу, которая изображала одно из пустых пространств моих прошлых работ. Я не думаю, что пустое пространство - это нечто несуществующее. Существуют разные реальности, которые могут быть материальными и нематериальными.
- Микаэл, Вы достигли довольно больших успехов за эти годы. Каков Ваш ключ к успеху?
- Наверное, любознательность. Я участвую в подобных мероприятиях не только ради конкурсов: это дает мне возможность изучать окружающую реальность. Это сложное путешествие, которое обогащает меня.
В отличие от учебного процесса прошлых лет, когда композиция создавалась вокруг мысли, выдумки, сейчас работа рождается из идеи, которая подвергается длительному анализу. Это личный, социальный, психологический процесс, который происходит во мне.
После долгого пути и обогащения информацией рождается работа. Таков мой секрет. Созданная в результате всего этого работа - прошедшая сквозь меня, закаленная в моей печи реальность.
Я не предлагаю зрителю какую-то готовую реальность, а вовлекаю, создаю пространство, психологическое состояние, где зритель начинает задавать себе вопросы. Я не даю ответов, их должен найти зритель - в соответствии со своей культурной базой и своими желаниями.
- Каковы особенности современной скульптуры?
- Я часто замечаю в Армении негативное отношение к современному искусству. Это явление есть и в Италии. Думаю, в определенной мере это из-за незнания, неготовности общества. Проблема не в искусстве, а в менталитете. Любой образ мышления, который не соответствует существующему, отвергается. Государственные и частные структуры должны вести работу по образованию, подготовке общества. Думаю, свою роль в этом вопросе может сыграть и колледж UWC Dilijan.
Важна чуткость художника, его умение вовлечь общество, заинтересовать, стимулировать. Художник должен создавать произведение, способное вступать в диалог со зрителем.
- Связаны ли Ваши планы на будущее с Арменией?
- В конце августа я планирую участвовать в интересной выставке в Стамбуле. Тема – идентичность, армянство, 100-летие Геноцида. Эта выставка интересна тем, что касается не только прошлого. Конечно, нужно помнить о прошлом, но не цепляться за него. Чтобы не забыть, непременно нужно смотреть в будущее. Жизнь одними лишь воспоминаниями приводит к смерти.
Что касается Армении, то, конечно, я буду рад получить предложения. Вероятно, одним из первых поводов будет Dilijan Art Initiative, и надеюсь, не единственным.