Մեդիամաքսը զրուցել է քանդակագործ Միքայել Օհանջանյանի հետ, որը Վենետիկի ժամանակակից արվեստի 56-րդ բիենալեում հայկական տաղավարը ներկայացնող 18 արվեստագետներից մեկն էր: «Ոսկե առյուծ» գլխավոր մրցանակին արժանացած Armenity («Հայություն») տաղավարում քանդակագործի «Տասներկու» ստեղծագործությունն էր ներկայացված:
-Միքայել, Վենետիկի բիենալեում յուրօրինակ աշխատանք ներկայացրիք: Պատմեք այդ ստեղծագործության մասին:
- «Տասներկու» քանդակը նյութի հզորության, միեւնույն ժամանակ՝ փխրուն լինելու, հակադրվելու արտահայտությունն էր:
«Տասներկու» ստեղծագործությունը բաղկացած է 12 քանդակներից՝ մոտ 12 մետր տրամագծով: Խորհրդանշական թիվ է, ինձ համար այդ աշխատանքը հայկականության նշանակությունն ունի: Փորձել եմ ներկայացնել այն զգացողությունը, որ ունեցել եմ մանուկ հասակից: Տարածական ռիթմ է, վիբրացիա, որն այստեղ՝ Հայաստանում եմ զգում: Քանդակն արել եմ Քարահունջից ազդված:
Այնտեղի քարերի անցքերն ինձ համար դեպի նորը նայելու պատուհաններ, դարպասներ են խորհրդանշում: Այդ քարերի եւ անցքերի շուրջ գիտական տարբեր մոտեցումներ կան, իմ կարծիքով, դրանք պատահական չեն: Դեռ փոքր տարիքում, երբ նայում ենք երկնքին, ուրիշ իրականություն տեսնելու, երազելու, նորին ձգտելու ցանկություն ենք ունենում:
Միքայել Օհանջանյանի «Տասներկու» քանդակըԼուսանկարը` Պիերո Դեմո
Ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված այս ցուցահանդեսում նորին նայելու ցանկությունն ու կամքն ուզեցի շեշտել: Այն փաստը, որ այսօր գոյություն ունենք, կանք, կարողանում ենք ստեղծագործել, արդեն կամքի ուժ է, պետք է հենց այդ ուղղությամբ աշխատել:
- Ի՞նչ տվեց Ձեզ Վենետիկի 56-րդ բիենալեն:
- Մեր տաղավարը հրաշալի աշխատանքի արդյունք էր: Թե թեմայի, թե արվեստագետների ընտրությունը գրագետ ձեւով էր արված: Մեր ազգային տաղավարի շուրջ բավական ակտիվ արձագանքներ կային նաեւ մինչեւ «Ոսկե առյուծ» գլխավոր մրցանակը ստանալը: Հուսով եմ, որ այս հաջողությունը կարող է խթան հանդիսանալ ավելի ակտիվացնելու պետական եւ մասնավոր հատվածի ուշադրությունը մեր ժամանակակից արվեստի նկատմամբ:
- Դուք խոսեցիք պետական եւ մասնավոր հատվածի ուշադրության մասին: IDeA եւ RVVZ բարեգործական հիմնադրամների՝ Dilijan Art Initiative մշակութային նախաձեռնությանը տեղյա՞կ եք:
-Հիմնադրամների համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդի հետ առիթ ունեցա այցելել UWC Դիլիջան քոլեջ: Պրոֆեսիոնալ, շատ գրագետ ձեւով կառուցված դպրոց է եւ շատ կարեւոր մասնիկ է կրթության համակարգում: Կարծում եմ, որ այս դպրոցը կաշխուժացնի մեր կրթական համակարգը: Հուսով եմ, որ ինքս էլ կմասնակցեմ այդ մշակութային գործընթացին: Ուրախ կլինեմ համագործակցել եւ միասին աշխատել:
- Առաջին անգամ 21 տարեկանում ներկայացաք աշխարհին: Ինչպիսի՞ն էին արձագանքներն այն ժամանակ եւ ինչպե՞ս է աշխարհն ընդունում հայկական մշակույթն այսօր:
-1998թ.-ին քանդակին նվիրված մի բիենալե էր, որին մասնակցում էի Հայաստանից բավական հայտնի ու կայացած արվեստագետների հետ: Այդ բիենալեի պատմության մեջ ամենաերիտասարդ մասնակիցն էի եւ երրորդ մրցանակը շահեցի: Դա ինձ համար շատ կարեւոր էր եւ խթան հանդիսացավ, որպեսզի մեկնեմ Իտալիա՝ սովորելու:
Հայ մշակույթին ինչպես այն ժամանակ, այնպես էլ այսօր շատ դրական են արձագանքում: Մենք ազգ ենք, որն ինքնություն, մտածելակերպ ունի: Պարզապես խնդիրն այն է, որ անցյալի վրա ենք հաճախ կենտրոնանում: Անցյալն, իհարկե, շատ կարեւոր է, բայց այդ կենտրոնացման հետեւանքով մոռանում ենք անել այն, ինչը պետք է արվի այսօր: Պետք է ապագային նայել: Դա այսօր բացակայում է, եթե կա էլ, ապա՝ շատ քիչ: Եթե այսօր ոչինչ չանենք վաղվա համար, խնդիրներ կունենանք ապագայում:
Միքայել ՕհանջանյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Շատ լավ արվեստագետներ կան, բայց իմ կարծիքով պետք է վերանայել մեր հայացքներն ու նաեւ պետական մոտեցմամբ խթանել այդ մտածելակերպը:
-15 տարի առաջ Իտալիա բնակության տեղափոխվեցիք մասնագիտական գիտելիքները հարստացնելու նպատակով: Տեղյակ եմ, որ հաճախ եք լինում Հայաստանում: Եթե համեմատենք երկու երկրները, այստեղ ծավալի եւ տարածության խնդիրները շոշափող արվեստն ինչպե՞ս է զարգանում:
-Այս հարցի շուրջ հաճախ եմ մտածում: Մեզ մոտ տարածության շուրջ մտածում են, կա քաղաքաշինություն, կա ճարտարապետություն, զարգանում է ամեն ինչ, բայց խնդիր է, թե ինչ ձեւով է այդ ամենն իրականանում: Հայաստանում, ըստ իս, դեռ գոյություն ունի Խորհրդային միությունից ժառանգված մտածելակերպը: Ժամանակ է պետք, շատ կարեւոր է փորձի փոխանակումը, բաց լինելու, նորություններ ընդունելու ցանկությունը: Դա ոչ միշտ է հեշտ, քանի որ թույլ կողմերը տեսանելի դարձնելու վախի զգացողությունը կա: Իմ կարծիքով, ավելի մեծ է մտածելակերպի ու դաստիարակչական խնդիրը:
-Բայց չէ՞ որ խնդիրներն ի հայտ բերելով է միայն հնարավոր ուղղվել եւ զարգանալ:
- Միանշանակ: Դա պարտադիր պրոցես է: Հասարակությունը փոփոխվում է հայտնի պատճառներով, ուստի այն ինչ ունեցել ենք նախկինում, բնականաբար, չի կարող համահունչ լինել նոր գործընթացներին: Կարեւոր է հասկանալ նոր իրավիճակը եւ, գտնելով մեր արժեքները, մեր իրականությունը, համահունչ դառնալ նոր պահանջներին: Միայն այդպես կարելի է զարգանալ, այլապես ունենում ենք մի իրականություն, որտեղ փորձ է արվում պահպանել ավանդականը, որը չի համապատասխանում իրականությանը: Միեւնույն ժամանակ, կարծես, մոռացվում է եւ անտեսվում մեր առանցքային ինքնությունը:
- Ձեր ստեղծագործություններն ի՞նչ էվոլյուցիա են ապրել: Ինչպես ծնվեց «անտեսանելին» քանդակելու նախասիրությունը:
- Սովորելու տարիներին, կարծես, փոքրիկ տարանջատում սկսվեց քանդակի ծավալի իմ մտածելակերպի եւ մասնագիտական տեխնիկական լուծումների միջեւ:
Ֆլորենցիայում, ծանոթանալով ժամանակակից արվեստի պատմությանը, այդ պրոցեսն ավելի ընդգծված ընթացավ, եւ 2007թ.-ից ես հասկացա, որ այն ինչ անում եմ եւ այն ինչ զգում եմ, չեն հատվում: Մտածված, գեղեցիկ աշխատանք էր, բայց իրականության եւ իմ զգացածի հետ կապ չուներ: Ցանկություն առաջացավ բեկելու այդ պահը, սկսեցի քանդակը պատկերել ոչ թե դրսից, այլ ներսից:
Դա մտավոր վերլուծության արդյունք էր: Զուտ մարդուն ուսումնասիրելու եւ մակերեսից այն կողմ եղածը հասկանալու ցանկություն էր: 2011թ.-ին ամբողջ անցածս ճանապարհը զրոյացնելու ցանկություն առաջացավ: Վերցնում էի խորանարդը եւ դրա միջոցով արտահայտում այն, ինչ զգում եմ:
Միքայել Օհանջանյանի «Տասներկու» քանդակըԼուսանկարը` Միքայել Օհանջանյանի արխիվից
Ծնվեց «Ներքին հեռանկարներ» շարքը, որտեղ ներքինի եւ արտաքինի լարված կամ ոչ լարված հարաբերություններն էին, փորձում էի ուսումնասիրել բոլոր կողմերից: 2014թ.-ին Premio Henraux քանդակագործության երկրորդ միջազգային մրցույթում ներկայացրեցի մի աշխատանք, որը պատկերում էր իմ նախորդ ստեղծագործություններից մեկի դատարկ տարածությունը: Պարզապես ցանկություն էր առաջացել քանդակելու դատարկությունը: Ես չեմ կարծում, որ այդ դատարկ տարածությունը գոյություն չունեցող բան է: Գոյություն ունեն տարբեր իրականություններ, որոնք կարող են լինել նյութական եւ ոչ նյութական:
-Միքայել, բավական մեծ հաջողություններ եք ունեցել այս տարիներին, ո՞րն է բանալին: Ո՞րն է լավ քանդակ ստեղծելու Ձեր բաղադրատոմսը:
-Հաճելի բան է հաջողություններ ունենալը: Այդ ամենի պատճառը հետաքրքրասեր լինելն է: Նման միջոցառումներին մասնակցությունը զուտ մրցույթի համար չէ, դա իմ շուրջը պտտվող իրականությունն ուսումնասիրելու հնարավորություն է տալիս: Ինձ համար, կարծես, մի ճանապարհորդություն լինի, որը հարստացնում է: Փորձում եմ հնարավորին չափ սովորել: Ի տարբերություն անցած տարիների ուսումնական պրոցեսի, երբ կոմպոզիցիան ստեղծվում էր մտքի, հորինվածքի շուրջ, հիմա աշխատանքը ստեղծվում է գաղափարից, որը երկար վերլուծության է ենթարկվում:
Դա անձնական, սոցիալական, հոգեբանական պրոցես է, որը խմորվում է իմ մեջ:
Երկար ճանապարհ անցնելուց եւ ինֆորմացիայով համեմվելուց հետո, ծնվում է աշխատանքը: Սա էլ իմ գաղտնիքն է: Այս ամենի արդյունքում ծնված աշխատանքը իմ մեջով անցած, իմ վառարանում եփված իրականություն է:
Ես դիտողին ոչ թե որեւէ իրականություն եմ հրամցնում, այլ ներգրավում եմ, ստեղծում եմ մի տարածություն, հոգեբանական վիճակ, որտեղ դիտողը սկսում է հարցեր տալ ինքն իրեն: Պատասխան չեմ փորձում տալ, դա դիտողը պետք է գտնի՝ ըստ իր մշակութային հիմքի եւ ցանկությունների:
- Ժամանակակից քանդակագործությունն ի՞նչ առանձնահատկություններ ունի:
- Ժամանակակից արվեստի շուրջ հաճախ Հայաստանում բացասական վերաբերմունք եմ նկատում: Դա նաեւ Իտալիայում կա: Կարծում եմ, ինչ-որ տեղ գալիս է չիմանալուց, հասարակությանը չպատրաստելուց: Խնդիրն արվեստը չէ, այլ մտածելակերպը: Որեւէ այլ մտածելակերպ, որը չի համապատասխանում արդեն եղածին, ժխտվում է: Պետք է նաեւ պետական, մասնավոր կառույցների կողմից հասարակությանը կրթելու եւ պատրաստելու աշխատանք տարվի: Ինֆորմացիան պետք է տրվի բովանդակալից: Կարծում եմ, որ այս դեպքում Դիլիջանի քոլեջը կարող է դեր ունենալ:
Արվեստն ունի իր դեմ դրված խնդիրները, եւ կարծում եմ՝ նաեւ արվեստագետի պահը կա. ինչքանո՞վ է զգայուն, ինչքանո՞վ է կարողանում ժամանակակից միջոցներով ստեղծագործել, որ հասարակությանը ներգրավի, հետարքրքի, գրգռի: Արվեստագետը պետք է ստեղծի այնպիսի ստեղծագործություն, որը կարողանա երկխոսել:
- Ապագայի Ձեր ծրագրերը կապվա՞ծ են Հայաստանի հետ:
-Օգոստոսի վերջին Ստամբուլում բավական հետաքրքիր ցուցահանդեսի եմ մասնակցելու: Հրավիրված են հայ արվեստագետներ: Թեման ինքնություն, հայություն, Ցեղասպանության 100-ամյակն է: Այս ցուցահանդեսը հետաքրքիր է այնքանով, որ միայն անցյալին չի վերաբերում: Իհարկե, անցյալի մասին պետք է հիշել, խոսել, բայց չկառչել դրանից: Չմոռանալու համար, անպայման, պետք է նաեւ ապագային նայել, միայն հուշերով ապրելը բերում է մահանալու:
Բուն Հայաստանի հետ ծրագիր այս պահին չկա, իհարկե, շատ ուրախ կլինեմ, եթե առաջարկներ ստանամ: Հավանաբար, առաջին առիթներից կլինի Dilijan Art Initiative-ը, եւ հուսով եմ, որ այն միակը չի լինի:

Mikael Ohanjanian: We should remember the past without clinging to it
Mediamax has talked to sculptor Mikael Ohanjanian, one of the 18 artists representing the Armenian pavilion at 56th Venice Biennale. The sculptor presented his work “Twelve” at Armenity pavilion, which won the grand prize – the Golden Lion.
-“Twelve” sculpture has been reflection of material power, yet at the same time of subtleness and contrast.
“Twelve” is comprised of 12 sculptures with around 12 meters in diameter. It’s a symbolic number for me. This work stands for Armenity. I tried to depict the feeling I have had since childhood. It’s a spatial rhythm, a vibration I feel only here in Armenia. Karahunj inspired me to carve “Twelve.”
Mikael Ohanjanian Mikael Ohanjanian's "Twelve" sculpture
Photo: Piero Demo
The holes in those stones stand for windows or gates through which I can look to the new. There are various scientific approaches regarding those stones and holes, but I believe it’s not by chance. A look at the sky at a younger age brings forth the desire to see a different reality there, to dream and aspire for new things.
I had the inner wish to emphasize the will and desire to look to the new at this exhibition dedicated to the centenary of the Armenian Genocide. The fact we still exist and are able to create is already a power of will and it’s the direction towards which we should work on.
- What did you gain from the 56th Venice Biennale?
- Our pavilion was the result of a wonderful work. Both the theme and the artists were selected properly. Our national pavilion used to receive quite active responses even before we were awarded the Grand prize. I hope the success here will serve an impetus to increase the attention of Armenia’s public and private sector to our contemporary art.
- You spoke about drawing the attention of the public and private sector. Are you aware of the cultural initiative carried out by IDeA and RVVZ Foundations – Dilijan Art Initiative?
- Along with Co-Founder of the Foundations Veronika Zonabend I had the chance to visit UWC Dilijan College, which is built in very professional way and is an extremely important element in the education system. I believe this College will enliven our education system, and I hope I myself will be involved in that cultural process. I would be happy to cooperate and work together with them.
- You were 21 when you first presented your work to wider public abroad. What responses did you receive and how do people around the world accept Armenian culture today?
- It was in 1998 when I participated in an art biennale with several established and famous sculptors from Armenia. I was the youngest participant in the history of that biennale and I won the first prize. It was highly important for me and it encouraged me to leave for Italy to study.
Mikael Ohanjanian Mikael Ohanjanian
As back then, so today, the Armenian culture receives warm responses. We are a nation that possesses an identity and a mindset. The problem is that we often focus on the past. The past is undoubtedly very important, but focusing on it we forget to do what we should do today. We should look to the future, while we don’t, and if there are some people doing it, they constitute a very small portion. If we don’t do anything today, we will face various issues tomorrow.
There are many good artists but I believe we should reconsider our views and promote that way of thinking on state level as well.
-15 years ago you moved to Italy to enrich your professional knowledge. I know you often visit Armenia. If compared, how does art that has to do with space and scale progress in the two countries?
- I often think about this issue. Armenia seriously considers the space; there is urban planning and there is architecture. Everything develops but the problem is the way it all is carried out. In my opinion, Armenia still has the way of thinking it inherited from the Soviet period. We need time. Exchange of practice is very important. Besides, we should be open and willing to accept novelties. It is not always easy as there is the fear of making the weak aspects visible. I am inclined to think that the mindset and the upbringing weigh heavier in this regard.
- Bringing forth the issues makes it possible to rectify them and develop, doesn’t it?
- Exactly! It’s something mandatory. The society changes for reasons that are known, thus, naturally, whatever happened in the past cannot comply with the new processes. We should importantly understand the new situation and finding our values and reality become consonant with the new requirements. It’s the only way to develop; otherwise we have a reality, which attempts to preserve the traditional, which does not meet the present reality. At the same time, our key identity seems to be forgotten and ignored.
- What evolution have your works undergone? How did the predilection for carving the “invisible” spring up?
- During my study years, a slight “segregation” emerged between my outlook on the scale of the sculpture and the technical and professional solutions.
This process of segregation became more emphasized when I got acquainted with the history of modern art in Florence, and in 2007 I realized that what I do and what I feel do not “intersect.” It was a thought-out and beautiful work but it had nothing to do with the reality and my feelings. A wish to refract that moment occurred in me and I decided to depict the sculpture from the inside and not the outside.
Photo: from M.Ohanjanyan's archive
It was a result of mental analysis, a mere wish to study the human and understand what lies there below the surface. In 2011 I had this wish to nullify the entire path I had passed. I used to take the cube and express everything I felt through it.
Then the “Prospettiva Introversa” (“Introspective Prospects”) was conceived, which combined the strained or relaxed ties between the inner and the outer – I was trying to study from all aspects. At the 2nd Premio Henraux International Competition of Sculptures in 2014, I presented a work depicting the empty space of one of my previous works. I just had the wish to depict the emptiness. I don’t think the empty space is something nonexistent. There are various realities, which can be both material and non-material.
- Mikael, you made quite great strides over these years. Which is your key to success?
- It is curiosity. Such events are not just a chance to participate in competitions; they grant me an opportunity to study the reality that revolves around me. It seems to be a journey, which enriches me. I do my best to learn as much as I can. Unlike the education process of the previous years when the composition was being created around the thought and the invention, the sculpture is now called into being from the idea, which is being a subject to a detailed analysis. It’s a personal, social and psychological process, which blends in me.
The work is born after having passed a long way and being “flavored” with information. That is my secret. The work born as a result of all this is the reality that passed through me having been “cooked” in my inner oven.
I don’t ply my audience with a certain reality; I engage them in it – I create a space, a psychological state in which they start asking questions themselves. I don’t try to give them answers; it’s something each of them should find based on their cultural basis and aspirations.
- What peculiarities does contemporary sculpture have?
-I have observed some negative attitude to contemporary art in Armenia. The same is in Italy. I think it is somehow due to not being informed and not preparing the society. The problem is not the art but rather the mindset. Any way of thinking that does not comply with what already exists is being denied. Public and private structures should also carry out works aimed at educating and preparing the society. The information should be conceptual. I believe UWC Dilijan College might have its role to this end.
Art has its own set tasks and I think there is also the artist’s factor – how sensitive he is, to what extent he is able to create using the modern means in order to involve, interest and stir up the society. The artist should create a work that will establish a dialog.
- Are your plans for future related to Armenia?
- I will participate in quite an interesting exhibition in Istanbul in late August. Armenian artists are invited. The theme of the exhibition is identity, Armenity and Armenian Genocide Centennial. What makes this exhibition particularly interesting is that it does not focus on solely the past. Of course, we should remember the past, but we should not cling to it. In order not to forget we should by all means look to the future as living on memories is to no avail except for that it brings to death.
As of now, there is no any precise plan related to Armenia, but I would definitely be happy to get proposals. I think Dilijan Art Initiative will be one of the first occasions and I hope it won’t be the only.