Մարդիկ Մարտին. «Կատաղած ցլից» մինչեւ «Սպի»
2015 թվականի փետրվարին մեծ էկրան բարձրացավ թուրքական արմատներ ունեցող գերմանացի ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքինի «Սպի» պատմական դրաման, որի գործողություններն ընթանում են Հայոց Ցեղասպանության ժամանակ եւ դրան հաջորդող տարիներին: Ֆիլմի սցենարի հեղինակներից է հայազգի Մարդիկ Մարտինը, որը համաձայնել էր զրուցել մեզ հետ:
«Սպին» հատկանշական է ոչ միայն նրանով, որ առաջին անգամ պատմության մեջ ազգությամբ թուրք ռեժիսորն է անդրադառնում Եղեռնին, այլեւ նրանով, որ ստեղծագործական կազմի մեջ կարելի է տեսնել սցենարիստ Մարդիկ Մարտինի անունը: Հայազգի Մարտինի անունը այսօր քչերը գիտեն, մինչդեռ 1970-ականներին նա այն մարդկանցից մեկն էր, ովքեր փոխեցին հոլիվուդյան կինոյի դեմքը, իրական կյանք ցուցադրեցին կինոէկրանին:
Բաղդադում ծնված Մարդիկը Նյու Յորքում հայտնվեց 1960-ականներին՝ հայրը չէր ուզում, որ նա ծառայի իրաքյան բանակում: Զանազան մասնագիտություններ փոխելուց հետո նա ընդունվեց Նյու Յորքի կինոդպրոցը, որտեղ էլ ծանոթացավ ապագա գործընկեր եւ կինոյի լեգենդ Մարտին Սկորսեզեի հետ: Նրանց դասախոսներից էր, ի դեպ, հայազգի Հայկ Մանուկյանը: Հենց նա էր խորհուրդ տվել երկուսին աշխատել միասին:
Խորհուրդն առավել քան արդյունավետ էր: 1973-ին լույս տեսավ «Չար փողոցները» քրեական դրաման: Փառք ձեռք բերեցին ոչ միայն ռեժիսորն Սկորսեզեն եւ սցենարիստ Մարտինը, այլեւ գլխավոր դերակատարներ Հարվի Կայտելն ու Ռոբերտ Դե Նիրոն:
Հետո եղան երկու վավերագրական ժապավեններ՝ Սկորսեզեի ծնողների մասին պատմող «Իտալաամերիկացիները» եւ The Band ռոք-խմբին նվիրված «Վերջին վալսը» (համարվում է ռոք-վավերագրության լավագույն նմուշներից մեկը) եւ եւս երկու խաղարկային ֆիլմ՝ «Նյու Յորք, Նյու Յորքը» (այս ֆիլմի համար է գրվել Ֆրենկ Սինատրայի կատարմամբ հայտնի դարձած համանուն երգը) եւ «Կատաղած ցուլը»՝ հռչակավոր սպորտային դրաման, որտեղ Դե Նիրոն մարմնավորեց բռնցքամարտիկ Ջեյք Լամոտտային:
Դրանից հետո Սկորսեզեի եւ Մարդիկի ճամփաները բաժանվեցին: Ռեժիսորը նորից վերագտավ իրեն եւ դեռ շատ բարձունքների հասավ, իսկ Մարդիկը աստիճանաբար հեռացավ մեծ կինոյից:
«Սպին» նրա առաջին մեծ աշխատանքն է 34 տարվա ընթացքում:
- «Սպիի» սցենարի ստեղծման ո՞ր փուլում միացաք Ֆաթիհին: Նա արդեն ունե՞ր մտքում պատմությունը, թե՞ միայն գաղափարն էր:
- Երբ ես միացա, Ֆաթիհն արդեն սյուժեի մասին մոտավոր պատկերացում ուներ: Այդ հիմքի վրա էլ միասին կառուցեցինք բուն սցենարը: Իմ հիմնական աշխատանքը կայանում էր պատմությունն ավելի պարզ, կինոգենիկ դարձնելու մեջ: Նաեւ մեծապես վերափոխեցի ֆիլմի երրորդ մասը եւ ստացվեց այն, ինչ դուք կտեսնեք էկրանին:
- Մի քանի տարի առաջ, երբ Աքինը Երեւանում էր՝ որպես «Ոսկե ծիրանի» հյուր, ինձ ասաց, որ «Կատաղած ցուլը» իր սիրած ֆիլմերից մեկն է: Արդյոք դա՞ էր պատճառը, որ այսքան տարի անց նա որոշեց աշխատել այդ լեգենդար ֆիլմի կերտողներից մեկի հետ:
- Ճիշտն ասած, այդ մասին չենք խոսել, թեպետ գիտեմ, որ իրոք սիրում է «Կատաղած ցուլը» եւ իմ մյուս աշխատանքները, հատկապես «Չար փողոցները»:
- Իսկ դուք Աքինի աշխատանքներին ծանո՞թ էիք:
- Իհարկե, ծանոթ էի եւ բավական լավ եմ վերաբերվում: Բայց հիմնական պատճառը, որ համաձայնեցի աշխատել նրա հետ կոնկրետ այս պատմությունն էր: Սա այն թեման էր, որի մասին ես ուզում էի խոսք ասել: Ինձ համար շատ կարեւոր էր լինել այն մարդկանցից մեկը, ով կօգնի աշխարհին վերջապես իմանալ, թե ինչի միջով են անցել հայերը: Թեպետ իմ ընտանիքը ուղղակիորեն Ցեղասպանությունից չի տուժել. հայրս Իրաքում էր, ես էլ եմ հետո այնտեղ ծնվել: Միայն գիտեմ, որ մորական պապս սպանվել է ջարդերի ժամանակ՝ իր գյուղի պաշտպանության համար կռիվ տալու ժամանակ:
- «Սպիի» սցենարի վրա աշխատանքը սկսելիս դիտե՞լ էիք Ցեղասպանության մասին մյուս ժապավենները՝ «Մայրիկը», «Արարատը» եւ մյուսները:
- Ճիշտն ասած, ոչ մեկը չեմ տեսել: Ավելին, դրանք տեսած մարդիկ ինձ ասել են, որ այդքան էլ լավը չեն: Եվ ի վերջո, դա այդքան էլ կարեւոր չէր, կարեւոր էր թեկուզ մեկ դար անց աշխարհին ներկայացնել պատմական իրողությունը:
- Սա ձեր առաջին խաղարկային ֆիլմն է սկսած հեռավոր 1980 թվականից, երբ լույս տեսավ «Կատաղած ցուլը»: Դժվար չէ՞ր այսքան ժամանակ սիրելի գործից կտրված լինելը:
- Այնպես չէ, որ բոլորովին կապ չունեի սցենարական գործի հետ այս տարիներին, քանի որ դասավանդում եմ Հարավային Կալիֆոռնիայի Համալսարանում եւ երիտասարդների հետ փորձ կիսելուց իսկապես հաճույք եմ ստանում: «Կատաղած ցուլից» հետո մի շրջան եղավ, երբ մի ամբողջ կյանք էի ներդնում, աշխարհ էի արարում, պատմություն ստեղծում, հետո ստուդիաները տարիներով քարշ էին տալիս սցենարս ու ի վերջո հանգում նրան, որ չեն ուզում փող ծախսել դրա վրա: Դա ինձ ցավ էր պատճառում: Համալսարանում սթրեսային վիճակներում այլեւս չեմ հայտնվում:
- Այդուհանդերձ, ահա, լույս տեսավ «Սպին»: Չսպասե՞նք նոր ֆիլմեր ձեր սցենարներով:
- Խիստ կասկածում եմ, որ կվերադառնամ մեծ կինո: Սա առանձին դեպք էր: Ես արդեն ծեր եմ նորից այդ գործին վերադառնալու համար:

Mardik Martin: From “Raging Bull” to “The Cut”
From February, the Yerevan cinema theaters will screen The Cut historic drama shot by German director of Turkish descent Fatih Akin. The plot hinges upon the period during the Armenian Genocide and following years. The closed screening of the movie for journalists will take place in Yerevan today. Mardik Martin who is of Armenian descent is among the screenwriters of the movie, and he agreed to talk to us.
The Cut stands out not only because it’s the first time in the history that a Turkish director shoots a movie on the Eghern, but the fact that Mardik Martin who has Armenian roots is among the creative cast of the film as a screenwriter. Few people know about Mardik Martin now while he was one of the people in the 1970-s who changed the “face” of the Hollywood cinematography and showed real lives on the screens.
Born in Baghdad, Mardik settled in New York in the 1960-s, as his father didn’t want him to serve in the Iraqi army. After shifting various professions, he entered New York Film School where he got acquainted with his future partner and legend of cinematography Martin Scorsese. By the way, Armenian Hayk Manukyan was one of their lecturers. It was him who advised them to work together.
The advice proved more than effective. In 1973, “Mean Streets” criminal drama was released. The film brought fame not only to director Scorsese and screenwriter Martin but also leading actors Harvey Keitel and Robert de Niro.
Then followed 2 documentaries - Italian Americans featuring the story of Scorsese’s parents and Last Waltz dedicated to the Band rock group (it is considered one of the best pieces of rock-documentary), and 2 more movies -  “New York, New York” (Frank Sinatra’s famous song of the same name was composed as a soundtrack to the movie) and “Raging Bull”,  popular sports drama with De Niro starring as boxer Jake La Motta.
Afterwards, Scorsese’s and Mardik’s paths diverged. The director re-found himself and achieved many heights, while Mardik gradually left the “big cinema”.
“The Cut” is his first major work over the 34 years.
- When exactly did you join Fatih Akin? Did he already have a story in mind at that point?
- Fatih had a rough of a story, which we used as the main thread to base the script on. My main contribution was making the story simpler, more cinematic, and rewriting the last third in a way which was different than what he had.
- Few years ago in Yerevan, Akin told me in an interview that Raging Bull is one of his most favorite movies ever. Was that one of the reasons why you worked together? And have you seen Akin’s previous films?
- I don’t know about his love of Raging Bull except that it's a movie he loves. I assume he liked my work, especially Mean Streets. My reason for working with him: this was a story I wanted to tell and I didn’t put any of his films as a reason, although I liked his work.
- What attracted you most in this project?
- This is a story that has to be told. I wanted to be one of the first to tell it to the world. It’s about time audiences learned what Armenians had to go through.
- I guess Genocide is not just a historical event for you but something that made your family move from Armenia to Baghdad many years ago. Did you use stories you heard in your family while writing The Cut?
- Indirectly. My only family connection with the massacres was through my mother’s father, who was killed in defense of his family's village.
- Not that many Genocide films have been shot till now. Did you watch any of them -Henri Verneuil’s Mayrig, Atom Egoyan’s Ararat etc before you started working on The Cut? If yes, what you liked and disliked in them? And what is the most important part in reflecting such tragic historical events in films?
- I did not see any of the above movies. Frankly, I was told that they were not good. The important part of telling the story of an historical event is audience edification. In this case, it took a century.
- It was your first feature film since 1980’s “Raging Bull”. More than 30 years! What did you feel about it? What was the most difficult part?
- I had become a full time professor at the University of Southern California. I enjoyed teaching immensely. It did not have the heartbreaks of writing a script, giving birth to it, and then several years later, having it die because the studios didn’t spend the requisite money.
- Will you work on other scripts after The Cut that may be filmed in near future?
- Very unlikely. I intend to retire peacefully with a part-time professorship at USC. Life is passing me by as I get older.