Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ռիչարդ Կոզլարիչը
Ռիչարդ Կոզլարիչը 1990-ականներին ԱՄՆ դեսպանն էր Ադրբեջանում եւ Բոսնիա-Հերցեգովինայում: 32 տարվա դիվանագիտական կարիերայի ընթացքում նա տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել ԱՄՆ Պետդեպարտամենտում:
Նախորդ շաբաթ պաշտոնաթող դիվանագետը հրապարակեց «Ադրբեջանում Հեյդար Ալիեւի դարաշրջանի ավարտը» հոդվածը, որում քննադատության ենթարկեց Իլհամ Ալիեւի վարչակազմի քաղաքականությունը:
Իր հոդվածում Ռիչարդ Կոզլարիչը անդրադարձել էր նաեւ ԼՂ կարգավորման գործընթացի ակտիվացման հնարավոր եղանակներին: Մասնավորապես, նա առաջարկել էր կողմերին լիազորություններով օժտված բանակցողներ նշանակեն, ովքեր բանակցություններ կվարեն Մինսկի գործընթացի շրջանակներում, սակայն առանց Մինսկի խմբի ուղիղ միջնորդության:
Մեդիամաքս-ը խնդրեց Ռիչարդ Կոզլարիչին մանրամասնել իր առաջարկները:
- Դուք առաջարկել եք Հայաստանի եւ Ադրբեջանին լիազորություններով օժտված բանակցողներ նշանակել, ովքեր բանակցություններ կվարեն Մինսկի գործընթացի շրջանակներում, սակայն առանց Մինսկի խմբի ուղիղ միջնորդության:  Ինչո՞ւ եք կարծում, թե համանախագահների անմիջական միջնորդության կարիքն այլեւս չկա:
- Ժամանակն է ընդունել, որ Մինսկի խումբը սահմանել է ԼՂ կարգավորման համաձայնագրի չափորոշիչները, եւ կողմերը այժմ պետք է պատասխանատվություն ստանձնեն այդ գաղափարների իրականացման համար եւ ուղիղ բանակցություններ վարեն: Կողմերն այլեւս չեն զգում Մինսկի խմբի կարիքը՝ վերջնական համաձայնագրի շուրջ բանակցելու համար: Եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը բարի կամքի ոգով ուղիղ բանակցություններ չվարեն, ապա Մինսկի խումբը չի կարող անել ավելին:
- Անցյալում ուղիղ բանակցություններ ընթանում էին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների խորհրդականներ Ժիրայր Լիպարիտյանի եւ Վաֆա Գուլուզադեի միջեւ, ավելի ուշ նախագահներ Քոչարյանը եւ Ալիեւը արտաքին գործերի նախարարների տեղակալներ Թաթուլ Մարգարյանին եւ Թոֆիգ Զիլֆուղարովին նշանակեցին որպես իրենց անձնական ներկայացուցիչներ: Այնուամենայնիվ, այս ձեւաչափերը տեսանելի արդյունքներ չտվեցին: Ինչու՞ եք կարծում, թե նման ձեւաչափը կարող է արդյունավետ լինել այսօր:
- Ես համաձայն եմ՝ սա նոր ձեւաչափ չէ, սակայն ես կրկին կօգտագործեի այն, քանի որ Մինսկի խումբն արդեն հիմք է նախապատրաստել կարգավորման համար, ինչը գոյություն չուներ առաջ՝ 1990-ականներին, երբ ես Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանն էի: Խաղաղ կարգավորման գործընթացում առաջընթացի բացակայության համար Մինսկի խմբին մեղադրելու փոխարեն, ճիշտ կլիներ, եթե Երեւանն ու Բաքուն պատասխանատվություն ստանձնեին եւ ցույց տային Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդներին, որ քաղաքական առաջնորդներն ավելի պատրաստ են ռիսկի դիմել հանուն խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմի:
-  Իսկ ավելի խելամիտ չէ՞ վերականգնել լիարժեք բանակցային ձեւաչափը եւ բանակցություններ վարել Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ, ինչպես դա տեղի էր ունենում 1990-ականներին:
- Ձեւաչափը պետք է լինի ուղղակի եւ երկկողմ՝ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններ:
- Հայաստանում շատերը կարծում են, թե նախագահ Ալիեւը ճնշում է գործադրում իր երկրի քաղաքացիական հասարակության եւ հայերի հետ շփումներում ներգրավված անձանց նկատմամբ, քանի որ պատերազմի է պատրաստվում: Ի՞նչ կասեք այս մասին:
- Ցավով պետք է ասեմ, բայց երկու կողմերն էլ պատրաստվում են պատերազմի, պարզապես տարբեր եղանակներով: Ինչու՞ եմ սա ասում: Որովհետեւ Բաքուն եւ Երեւանը ստեղծել են այնպիսի պայմաններ, երբ երկու երկրների ժողովուրդների համար քաղաքական տեսանկյունից առավել ընդունելի արդյունք է ռազմական հակամարտությունը, քան խաղաղ փոխզիջումը: Քանի դեռ քաղաքական առաջնորդները երկու երկրների բնակչությանը չեն նախապատրաստում փոխզիջումների գնալու գաղափարին, շատ դժվար է պատկերացնել, թե ինչպե՞ս կարող է աշխատել դիվանագիտությունը՝ հասնելու հակամարտության այնպիսի կարգավորմանը, որը հիմնված չի լինի զրոյական արդյունքով (zero-sum) մոտեցման վրա:
-  Չե՞ք գտնում, որ հակամարտության լուծումն անհնարին կլինի այնքան ժամանակ, քանի դեռ նախագահ Ալիեւը պատրաստ չէ ընդունել, որ Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի վերադառնալու Ադրբեջանի տիրապետության տակ:
-  Ներկայիս փակուղային իրավիճակը մեկ կողմի պատճառով չի ստեղծվել:  Տարիների ընթացքում Մինսկի խմբի ձեւաչափով առաջարկվել են «ամեն ինչ կամ ոչինչ» մոտեցման բազմաթիվ այլընտրանքային տարբերակներ՝ հակամարտությանը վերջ դնելու եւ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ ապագայի համար: Քանի դեռ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ա) հանձնառու չեն (երկկողմ ուղիղ բանակցությունների միջոցով) լուծել խնդիրը դիվանագիտական եւ խաղաղ եղանակով, բ) կամք չեն ցուցաբերել եւ ստանձնել ռիսկեր խաղաղության համար, եւ գ) ընդունել Մինսկի խմբի մեխանիզմը որպես գործընկերություն, այլ ոչ թե հարթակ առաջընթացի բացակայության մեջ միմյանց մեղադրելու համար, ներկա մոտեցումների հաջողության վերաբերյալ հույսերը շատ աննշան են:

Photo: http://newsdesk.gmu.edu/
In 1990s, Richard Kauzlarich was the U.S. Ambassador to Azerbaijan and Bosnia and Herzegovina. During his 32-year diplomatic career, Richard Kauzlarich held various posts at the U.S. Department of State.
Last week the U.S. diplomat published an article titled “The Heydar Aliyev Era Ends in Azerbaijan Not with a Bang but a Whisper” in which he criticized the policy of Ilham Aliyev’s administration.
In his article, Richard Kauzlarich also touched upon the possible ways to step up Karabakh conflict negotiation process. In particular, he suggested that the parties appoint fully-empowered negotiators who will conduct face-to-face discussions based on the framework the Minsk Group has provided but without Minsk Group direct mediation.
Mediamax asked Richard Kauzlarich to elaborate on his proposals.
- You have suggested that both sides should appoint “fully-empowered negotiators” to conduct face-to-face discussions based on the framework the Minsk Group has provided “but without Minsk Group direct mediation”. Why you think that Co-Chairs’ direct mediation is not needed any more?
- It’s time to recognize that the Minsk Group has identified the parameters for an N-K agreement and that the parties need to take ownership of these ideas and negotiate directly. The parties do not need the Minsk Group to negotiate the final deal. If Armenia and Azerbaijan won’t negotiate in good faith directly then there’s not much more the Minsk Group can do.
- In past there were direct talks between Armenian and Azerbaijani Presidents’ Advisors Gerard Libaridian and Vafa Guluzade, later Presidents Kocharian and Aliyev appointed Deputy Foreign Ministers Tatul Margarian and Tofig Zilfugarov as their Personal Representatives. However, those formats haven’s produced any visible results. Why you think that such format could be sustainable today?
- I agree this is not a new format but I would re-introduce it now because the Minsk Group process has developed a foundation for the settlement that did not exist in the 1990s when I was involved as US Ambassador in Azerbaijan. Rather than blaming the Minsk Group for the lack of progress toward a peaceful settlement, Baku and Yerevan would be responsible for showing the Armenian and Azerbaijani people that the political leadership was more prepared to take risks for peace than risks for war.
- If you suggest to “distance” from OSCE MG, don’t you think it will make more sense to restore the full negotiating format and to organize talks between Armenian, Azerbaijani and NK negotiators as it was in mid-90s?
- The format must be direct, bilateral, Azerbaijan-Armenia negotiations.
- Many people in Armenia believe that President Aliev puts pressure on the civil society and on the people engaged in contacts with Armenians because he prepares for war. What you think?
- Both sides, I regret to say, are preparing for war but in different ways. Why do I say that? Because Baku and Yerevan have only created conditions where military conflict rather than peaceful compromise is the only politically acceptable outcome for the people in both countries. Until the political leaderships in both countries have prepared their populations to accept a compromise, peaceful settlement to the conflict that does not include the extreme, zero-sum outcomes that currently are the public positions, it is hard to imagine diplomacy working.
- Don’t you think that any resolution of the conflict will not be possible as long as President Aliev is not ready to accept that Nagorno-Karabakh will not return under the Azerbaijani rule?
- The current impossible situation is not the creation of a single party.  Over the years the Minsk Group framework has advanced a number of different alternatives to the “all-or-nothing” positions on ending the conflict and the peaceful future of Nagorno Karabakh. Until Armenia and Azerbaijan (a) commit to (through direct bilateral negotiations) a diplomatic and peaceful solution to the conflict, (b) demonstrate willingness to take risks for peace, and (3) regard the Minsk-Group mechanism as a partnership rather than a punching bag to blame for the lack of progress; there is little hope that the current approach will succeed.