Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ռիչարդ Կոզլարիչը
Ռիչարդ Կոզլարիչը 1990-ականներին ԱՄՆ դեսպանն էր Ադրբեջանում եւ Բոսնիա-Հերցեգովինայում: 32 տարվա դիվանագիտական կարիերայի ընթացքում նա տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել ԱՄՆ Պետդեպարտամենտում:
Նախորդ շաբաթ պաշտոնաթող դիվանագետը հրապարակեց «Ադրբեջանում Հեյդար Ալիեւի դարաշրջանի ավարտը» հոդվածը, որում քննադատության ենթարկեց Իլհամ Ալիեւի վարչակազմի քաղաքականությունը:
Իր հոդվածում Ռիչարդ Կոզլարիչը անդրադարձել էր նաեւ ԼՂ կարգավորման գործընթացի ակտիվացման հնարավոր եղանակներին: Մասնավորապես, նա առաջարկել էր կողմերին լիազորություններով օժտված բանակցողներ նշանակեն, ովքեր բանակցություններ կվարեն Մինսկի գործընթացի շրջանակներում, սակայն առանց Մինսկի խմբի ուղիղ միջնորդության:
Մեդիամաքս-ը խնդրեց Ռիչարդ Կոզլարիչին մանրամասնել իր առաջարկները:
- Դուք առաջարկել եք Հայաստանի եւ Ադրբեջանին լիազորություններով օժտված բանակցողներ նշանակել, ովքեր բանակցություններ կվարեն Մինսկի գործընթացի շրջանակներում, սակայն առանց Մինսկի խմբի ուղիղ միջնորդության:  Ինչո՞ւ եք կարծում, թե համանախագահների անմիջական միջնորդության կարիքն այլեւս չկա:
- Ժամանակն է ընդունել, որ Մինսկի խումբը սահմանել է ԼՂ կարգավորման համաձայնագրի չափորոշիչները, եւ կողմերը այժմ պետք է պատասխանատվություն ստանձնեն այդ գաղափարների իրականացման համար եւ ուղիղ բանակցություններ վարեն: Կողմերն այլեւս չեն զգում Մինսկի խմբի կարիքը՝ վերջնական համաձայնագրի շուրջ բանակցելու համար: Եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը բարի կամքի ոգով ուղիղ բանակցություններ չվարեն, ապա Մինսկի խումբը չի կարող անել ավելին:
- Անցյալում ուղիղ բանակցություններ ընթանում էին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների խորհրդականներ Ժիրայր Լիպարիտյանի եւ Վաֆա Գուլուզադեի միջեւ, ավելի ուշ նախագահներ Քոչարյանը եւ Ալիեւը արտաքին գործերի նախարարների տեղակալներ Թաթուլ Մարգարյանին եւ Թոֆիգ Զիլֆուղարովին նշանակեցին որպես իրենց անձնական ներկայացուցիչներ: Այնուամենայնիվ, այս ձեւաչափերը տեսանելի արդյունքներ չտվեցին: Ինչու՞ եք կարծում, թե նման ձեւաչափը կարող է արդյունավետ լինել այսօր:
- Ես համաձայն եմ՝ սա նոր ձեւաչափ չէ, սակայն ես կրկին կօգտագործեի այն, քանի որ Մինսկի խումբն արդեն հիմք է նախապատրաստել կարգավորման համար, ինչը գոյություն չուներ առաջ՝ 1990-ականներին, երբ ես Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանն էի: Խաղաղ կարգավորման գործընթացում առաջընթացի բացակայության համար Մինսկի խմբին մեղադրելու փոխարեն, ճիշտ կլիներ, եթե Երեւանն ու Բաքուն պատասխանատվություն ստանձնեին եւ ցույց տային Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդներին, որ քաղաքական առաջնորդներն ավելի պատրաստ են ռիսկի դիմել հանուն խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմի:
-  Իսկ ավելի խելամիտ չէ՞ վերականգնել լիարժեք բանակցային ձեւաչափը եւ բանակցություններ վարել Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ, ինչպես դա տեղի էր ունենում 1990-ականներին:
- Ձեւաչափը պետք է լինի ուղղակի եւ երկկողմ՝ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններ:
- Հայաստանում շատերը կարծում են, թե նախագահ Ալիեւը ճնշում է գործադրում իր երկրի քաղաքացիական հասարակության եւ հայերի հետ շփումներում ներգրավված անձանց նկատմամբ, քանի որ պատերազմի է պատրաստվում: Ի՞նչ կասեք այս մասին:
- Ցավով պետք է ասեմ, բայց երկու կողմերն էլ պատրաստվում են պատերազմի, պարզապես տարբեր եղանակներով: Ինչու՞ եմ սա ասում: Որովհետեւ Բաքուն եւ Երեւանը ստեղծել են այնպիսի պայմաններ, երբ երկու երկրների ժողովուրդների համար քաղաքական տեսանկյունից առավել ընդունելի արդյունք է ռազմական հակամարտությունը, քան խաղաղ փոխզիջումը: Քանի դեռ քաղաքական առաջնորդները երկու երկրների բնակչությանը չեն նախապատրաստում փոխզիջումների գնալու գաղափարին, շատ դժվար է պատկերացնել, թե ինչպե՞ս կարող է աշխատել դիվանագիտությունը՝ հասնելու հակամարտության այնպիսի կարգավորմանը, որը հիմնված չի լինի զրոյական արդյունքով (zero-sum) մոտեցման վրա:
-  Չե՞ք գտնում, որ հակամարտության լուծումն անհնարին կլինի այնքան ժամանակ, քանի դեռ նախագահ Ալիեւը պատրաստ չէ ընդունել, որ Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի վերադառնալու Ադրբեջանի տիրապետության տակ:
-  Ներկայիս փակուղային իրավիճակը մեկ կողմի պատճառով չի ստեղծվել:  Տարիների ընթացքում Մինսկի խմբի ձեւաչափով առաջարկվել են «ամեն ինչ կամ ոչինչ» մոտեցման բազմաթիվ այլընտրանքային տարբերակներ՝ հակամարտությանը վերջ դնելու եւ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ ապագայի համար: Քանի դեռ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ա) հանձնառու չեն (երկկողմ ուղիղ բանակցությունների միջոցով) լուծել խնդիրը դիվանագիտական եւ խաղաղ եղանակով, բ) կամք չեն ցուցաբերել եւ ստանձնել ռիսկեր խաղաղության համար, եւ գ) ընդունել Մինսկի խմբի մեխանիզմը որպես գործընկերություն, այլ ոչ թե հարթակ առաջընթացի բացակայության մեջ միմյանց մեղադրելու համար, ներկա մոտեցումների հաջողության վերաբերյալ հույսերը շատ աննշան են:

Интервью бывшего посла США в Азербайджане Ричарда Козларича агентству Медиамакс
Ричард Козларич в 1990-х был послом США в Азербайджане и Боснии и Герцоговине. За свою 32-х летнюю дипломатическую карьеру он занимал различные должности в Госдепартаменте США.
На прошлой неделе отставной американский дипломат опубликовал статью «Завершение эпохи Гейдара Алиева в Азербайджане», в которой подверг критике политику администрации Ильхама Алиева.
В своей статье Ричард Козларич также обратился к возможным путям активизации переговорного процесса по Карабаху. В частности, он предложил сторонам назначить наделенных полномочиями переговорщиков, которые будут вести переговоры лицом к лицу в рамках Минского процесса, но без прямого посредничества Минской группы.
Медиамакс попросил Ричарда Козларича рассказать о своих предложения подробнее.
- Вы предлагаете Армении и Азербайджану «назначить наделенных полномочиями переговорщиков, которые будут вести переговоры лицом к лицу в рамках Минского процесса, но без прямого посредничества Минской группы». Почему Вы думаете, что прямое посредничество Минской группы более не требуется?
- Пора признать, что Минская группа определила параметры для соглашения по Карабаху, и стороны должны принять на себя ответственность за эти идеи и вести прямые переговоры. Для заключения окончательного соглашения сторонам не нужна Минская группа. Если Армения и Азербайджан не будут вести прямые переговоры в духе доброй воли, Минская группа вряд ли способна сделать что-то большее.
- В прошлом прямые переговоры велись между советниками лидеров Армении и Азербайджана – Жирайром Липаритяном и Вафой Гулузаде, позднее президенты Кочарян и Алиев назначили Татула Маргаряна и Тофика Зильфугарова своим спецпредставителями по карабахской проблеме. Тем не менее, эти форматы не принесли каких-либо ощутимых результатов. Что дает вам основания полагать, что они будут состоятельны сегодня?
- Я согласен, что это не новый формат, но я предлагаю внедрить его вновь, потому что процесс в рамках Минской группы создал базис для урегулирования, которого не существовало в 1990-х, когда я служил на должности посла США в Азербайджане. Кроме того, в этом случае, вместо того, чтобы обвинять Минскую группу в отсутствии прогресса, Баку и Ереван будут сами нести ответственность за демонстрацию своим народам того, что политическое руководство было больше готово взять на себя риски мира, чем риски войны.
- Если вы предлагаете «дистанцироваться» от Минской группы ОБСЕ, то не имеет ли большего смысла в восстановлении полноценного переговорного формата и организации переговоров между представителями Армении, Азербайджана и Нагорного Карабаха, как это имело место в середине 90-ых?
- Формат должен быть прямым и двусторонним – армяно-азербайджанские переговоры.
- Многие в Армении убеждены, что президент Алиев оказывает давление на гражданское общество и людей, вовлеченных в контакты с армянами, поскольку готовится к войне. Что вы думаете на этот счет?
- Обе стороны, к сожалению, готовятся к войне, но различными путями. Почему я так говорю? Потому что Баку и Ереван создают условия, где лишь военный конфликт, а не мирный компромисс является единственным политически приемлемым исходом для людей в обеих странах. До тех пор, пока политическое руководство обеих государств не готовит свои народы к компромиссам и мирному урегулированию, исключающего крайние исходы с нулевой суммой, а именно это сегодня соответствует общественным ожиданиям, сложно представить, что дипломатия будет работать.
- Не думаете ли Вы, что любое соглашение будет невозможно, пока президент Алиев не готов признать, что Нагорный Карабах не вернется в состав Азербайджана?
- Нынешняя невозможная ситуация не является результатом действий лишь одной стороны. В течение многих лет в рамках Минской группы в ответ на позиции «все или ничего» предлагалось множество различных альтернатив для урегулирования конфликта и мирного будущего Нагорного Карабаха. До тех пор пока Армения и Азербайджан (1) не примут на себя обязательство (посредством прямых двусторонних переговоров) по дипломатическому и мирному решению конфликта, (2) не продемонстрируют готовность взять на себя риски мира, и (3) не станут рассматривать механизм Минской группы в качестве партнерского, а не такого, который следует обвинять в отсутствии прогресса, мало надежды, что существующий подход будет успешным.