Ռաուլ դե Լյուցենբերգեր. “Մարդիկ իրական փոփոխություններ են ուզում”
Մեդիամաքսի բացառիկ հարցազրույցը Հայաստանում Եվրամիության Պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դե Լյուցենբերգերի հետ
- Ինչպե՞ս եք գնահատում անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին Հայաստանի ԱԺ-ի որոշումը:
- Ուզում եմ միանալ ԵԽԽՎ համազեկուցողներ Ջոն Պրեսկոտին ու Ալեքս Ֆիշերին եւ ողջունել Հայաստանի նախագահի եւ Ազգային Ժողովի որոշումը:
Համաներման արդյունքում ազատ կարձակվեն 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների գործով վերջին բանտարկյալները, եւ, այսպիսով, կիրականանա ԵՄ-ի առանցքային ցանկություններից մեկը, որը ձեւակերպվել էր անմիջապես 2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերից հետո եւ հետագայում բազմիցս կրկնվել էր:
- Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Հայաստանի քաղաքական կյանքի վերջին զարգացումները:
- ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում արված վերջին հայտարարության մեջ Եվրամիությունը նշել էր վերջին դրական քաղաքական զարգացումները Հայաստանում` կապված հավաքների ազատության եւ 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների հետեւանքով ազատազրկված անձանց ազատ արձակման իրավունքի ապահովման հետ: ԵՄ ողջունել է այն փաստը, որ ընդդիմադիր ուժերին հնարավորություն է ընձեռվել ապրիլի 28-ին եւ մայիսի 31-ին հանրահավաքներ անցկացնել Ազատության հրապարակում:
ԵՄ-ն ողջունել է նաեւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ապրիլի 20-ի հայտարարությունը, որում նա կոչ էր արել ավելի մանրազնին հետաքննել 2008-ի մարտի 1-ի դեպքերը եւ համոզմունք հայտնել, որ հիմնավոր հետաքննությունը կնպաստի Հայաստանի առաջխաղացմանը:
Ես ոգեշնչված եմ նաեւ իշխանությունների հետ քաղաքական երկխոսություն սկսելու Հայաստանի Ազգային Կոնգրեսի (ՀԱԿ) մտադրությամբ:
Ընդհանուր առմամբ, այս բոլորը վկայում է քաղաքական մրցակցության ավելի հանգիստ եւ կառուցողական փուլի մեկնարկի մասին: Դա հատկապես կարեւոր է 2012 եւ 2013 թվականներին կայանալիք նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրությունների նախօրեին:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի Ընտրական Օրենսգրքում կատարված վերջին փոփոխությունները:
- Ցավոք, իշխող կոալիցիան եւ ընդդիմությունը չկարողացան կառուցողական փոխզիջման գալ Ընտրական Օրենսգրքում փոփոխություններ անելու հարցում:
Կոնսենսուսը շատ կարեւոր կլիներ ընտրական գործընթացի հանդեպ վստահություն ստեղծելու տեսակետից`բոլոր առանցքային խաղացողների եւ ընտրազանգվածի մոտ:
-Չնայած դրան, օրենսգիրքը պարունակում է լուրջ փոփոխություններ: Միաժամանակ, բարեփոխված օրենսդրության հետագա կիրառումը ավելի կարեւոր է լինելու:
ԵՄ մեծ նշանակություն է տալիս գալիք ընտրությունների արդար անցկացմանը: Հայաստան կատարած վերջին այցերի ընթացքում Հանձնակատար Ֆյուլեն եւ Եվրախորհրդարանի նախագահ Բուզեկը հստակ ասացին այդ մասին եւ կոչ արեցին լիարժեք իրականացնել ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի /ԺԻՄԻԳ/ եւ Եվրոպական Խորհրդի` Հայաստանում 2007-2008 թվականների ընտրություններին վերաբերող համատեղ զեկույցում տեղ գտած բոլոր առաջարկությունները:
ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանին` բարելավելու ընտրությունների անցկացումը  եւ մենք, ԵԱՀԿ-ի եւ ԺԻՄԻԳ-ի հետ միասին, պատրաստել ենք համատեղ նախագիծ, որը կմեկնարկի մոտ ապագայում:
- Պարոն դեսպան, եթե ավելի լայն նայենք, ինչպե՞ս եք գնահատում վերջին ամիսներին Հայաստանում իրականացված բարեփոխումները:
- Վերջին տարիների ընթացքում, քաղաքական երկխոսության միջոցով եւ ԵՄ Խորհրդատվական խմբի շնորհիվ, մենք աջակցել ենք Հայաստանին` բարեփոխումների անցկացման ջանքերում: Ես, մասնավորապես, ոգեւորված եմ արդարադատության նախարարությունում, ոստիկանությունում, սննդամթերքի անվտանգության եւ էլեկտրոնային կառավարման բնագավառներում ընթացող փոփոխություններից:
Լուրջ փոփոխությունները նոտարական համակարգում, արդարադատության վարչարարությունում եւ ոստիկանական մարմիններում կարեւոր են դեպի Հայաստան ԵՄ ուղիղ ներդրումների ներգրավման համար, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ ԵՄ միջեւ վիզային ռեժիմի եւ ռեադմիսիայի հեշտացման վերաբերյալ ապագա պայմանագրերի համատեքստում: Հայաստանում սննդամթերքի անվտանգության վերահսկողության հուսալի համակարգը, որը զերծ կլինի կոռուպցիայից եւ քաղաքական ազդեցությունից, կարեւոր նշանակություն ունի հայ սպառողների առողջության եւ ԵՄ ներքին շուկա հայկական սննդամթերքը դուրս հանելու համար:
Էլեկտրոնային կառավարման ընդարձակ համակարգի հիմնումը կարեւոր է քաղաքացիների եւ պետական կառավարման մարմինների միջեւ կապի ապահովման համար, եւ դա շատ մեծ նշանակություն ունի կոռուպցիայի նվազեցման գործում: Այս համատեքստում ես կնշեի շահերի բախման մասին օրենսդրության կարեւորությունը, որը մշակվել է ԵՄ Խորհրդատվական խմբի աջակցությամբ` թափանցիկության բարելավման եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար: Անհրաժեշտ է, որ այդ օրինագիծն ընդունվի, եւ նմանատիպ դրույթները տարածվեն նաեւ ԱԺ պատգամավորների վրա:
Ընդհանուր առմամբ դեռ շատ անելու բան կա, եւ ես կոչ եմ անում Հայաստանի իշխանություններին առաջ շարժվել` անկախ ընտրական գործընթացներից: Չեմ կարծում, որ Հայաստանը կարող է թույլ տալ իրեն ձգձգել բարեփոխումների իրականացումը մինչեւ ընտրական ցիկլի ավարտը: Նրանից, թե ինչ եմ ես տեսնում եւ լսում ձեր հասարակության բոլոր մակարդակներում իմ հաճախակի շփումների ժամանակ, ես կարող եմ եզրակացնել, որ մարդիկ իրական բարեփոխումների են ուզում:

Эксклюзивное интервью Медиамакс с главой Делегации ЕС в Армении, послом Раулем де Люценбергером
- Хочу присоединиться к содокладчикам ПАСЕ Джону Прескотту и Алексу Фишеру и поприветствовать инициативу президента и Национального Собрания Армении.
В результате амнистии будут освобождены последние заключенные в связи с событиями марта 2008 года, и, таким образом, исполнится одно из ключевых пожеланий ЕС, которое было сформулировано сразу после событий марта 2008 года и неоднократно повторялось впоследствии.
- Как вы прокомментируете последние развития в политической жизни Армении?
- На недавнем заявлении в ходе заседания Постоянного Совета ОБСЕ Европейский Союз принял к сведению недавние позитивные политические развития в Армении, связанные с обеспечением права на свободу собраний и освобождения людей, заключенных под стражу после событий марта 2008 года. ЕС приветствовал тот факт, что оппозиционным силам было предоставлено разрешение провести митинги на площади Свободы 28 апреля и 31 мая.
ЕС также приветствовал заявление президента Саргсяна от 20 апреля, в котором он призвал к более тщательному расследованию событий марта 2008 года и выразил убеждение в том, что доскональное расследование поможет Армении двигаться вперед.
Я также воодушевлен намерением Армянского национального конгресса вступить в политический диалог с властями.
В целом, все это свидетельствует о начале новой фазы более спокойного и конструктивного политического соперничества. Это особенно важно накануне предстоящих в 2012 году и 2013 гг. парламентских и президентских выборов.
- Как вы оцениваете последние изменения в Избирательном Кодексе Армении?
- Сожалею, что правящей коалиции и оппозиции не удалось прийти к конструктивному компромиссу относительно изменений в Избирательном Кодексе. Нахождение консенсуса было бы очень важным с точки зрения создания веры в избирательный процесс у всех ключевых игроков и электората.
Несмотря на это, кодекс содержит серьезные изменения. В то же время, еще более важным будет последующее применение реформированного законодательства.
ЕС придает огромную важность честному проведению предстоящих выборов. В ходе недавних визитов в Армению Комиссар Фюле и президент Европарламента Бузек четко заявили об этом и призвали к полноценной реализации всех рекомендаций, содержащихся в отчете Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ и Совета Европы о выборах 2007/2008 гг. в Армении.
ЕС готов помочь Армении в улучшении проведения выборов, и мы подготовили совместный проект с ОБСЕ и БДИПЧ, который будет начат в ближайшее время.
- Господин посол, если смотреть шире, как вы оцениваете реформы, осуществленные в Армении в последние месяцы?
- В последние годы посредством политического диалога и благодаря поддержке Консультативной группы ЕС, мы содействовали Армении в ее усилиях по проведению реформ. Видны ясные сигналы того, что Армения движется в направлении реализации этой программы. Я, в частности, воодушевлен текущими изменениями в министерстве юстиции, полиции, в области продовольственной безопасности и в сфере электронного управления.
Серьезные изменения в нотариальной системе, в администрации юстиции и полицейских органах важны как для привлечения прямых иностранных инвестиций ЕС в Армению, а также также в контексте заключения будущих соглашений по упрощению визового режима и реадмиссии между Арменией и ЕС. Надежная система контроля над продовольственной безопасностью в Армении, свободной от коррупции и политического влияния, имеет важное значение для здоровья армянских потребителей и открытия внутреннего рынка ЕС для армянских продуктов.
Установление широкой системы электронного управления важно для обеспечения связи между гражданами и органами государственного управления, и это также имеет большое значение для снижения коррупции. В этом контексте отмечу важность законопроекта о конфликте интересов, разработанном при поддержке Консультативной группы ЕС, для улучшения прозрачности и борьбы против коррупции. Необходимо, чтобы этот законопроект были принят, и аналогичные положения распространялись также на депутатов парламента.
В целом, многое еще предстоит сделать, и я призываю правительство Армении двигаться вперед вне зависимости от избирательных процессов. Я не считаю, что Армения может позволить себе ждать с реализацией реформ до завершения избирательного цикла. Из того, что я вижу и слышу в ходе моих частых контактов на всех уровнях вашего общества, я могу заключить, что люди хотят реальных перемен.