Ռաուլ դե Լյուցենբերգեր. “Մարդիկ իրական փոփոխություններ են ուզում”
Մեդիամաքսի բացառիկ հարցազրույցը Հայաստանում Եվրամիության Պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դե Լյուցենբերգերի հետ
- Ինչպե՞ս եք գնահատում անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին Հայաստանի ԱԺ-ի որոշումը:
- Ուզում եմ միանալ ԵԽԽՎ համազեկուցողներ Ջոն Պրեսկոտին ու Ալեքս Ֆիշերին եւ ողջունել Հայաստանի նախագահի եւ Ազգային Ժողովի որոշումը:
Համաներման արդյունքում ազատ կարձակվեն 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների գործով վերջին բանտարկյալները, եւ, այսպիսով, կիրականանա ԵՄ-ի առանցքային ցանկություններից մեկը, որը ձեւակերպվել էր անմիջապես 2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերից հետո եւ հետագայում բազմիցս կրկնվել էր:
- Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Հայաստանի քաղաքական կյանքի վերջին զարգացումները:
- ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում արված վերջին հայտարարության մեջ Եվրամիությունը նշել էր վերջին դրական քաղաքական զարգացումները Հայաստանում` կապված հավաքների ազատության եւ 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների հետեւանքով ազատազրկված անձանց ազատ արձակման իրավունքի ապահովման հետ: ԵՄ ողջունել է այն փաստը, որ ընդդիմադիր ուժերին հնարավորություն է ընձեռվել ապրիլի 28-ին եւ մայիսի 31-ին հանրահավաքներ անցկացնել Ազատության հրապարակում:
ԵՄ-ն ողջունել է նաեւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ապրիլի 20-ի հայտարարությունը, որում նա կոչ էր արել ավելի մանրազնին հետաքննել 2008-ի մարտի 1-ի դեպքերը եւ համոզմունք հայտնել, որ հիմնավոր հետաքննությունը կնպաստի Հայաստանի առաջխաղացմանը:
Ես ոգեշնչված եմ նաեւ իշխանությունների հետ քաղաքական երկխոսություն սկսելու Հայաստանի Ազգային Կոնգրեսի (ՀԱԿ) մտադրությամբ:
Ընդհանուր առմամբ, այս բոլորը վկայում է քաղաքական մրցակցության ավելի հանգիստ եւ կառուցողական փուլի մեկնարկի մասին: Դա հատկապես կարեւոր է 2012 եւ 2013 թվականներին կայանալիք նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրությունների նախօրեին:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի Ընտրական Օրենսգրքում կատարված վերջին փոփոխությունները:
- Ցավոք, իշխող կոալիցիան եւ ընդդիմությունը չկարողացան կառուցողական փոխզիջման գալ Ընտրական Օրենսգրքում փոփոխություններ անելու հարցում:
Կոնսենսուսը շատ կարեւոր կլիներ ընտրական գործընթացի հանդեպ վստահություն ստեղծելու տեսակետից`բոլոր առանցքային խաղացողների եւ ընտրազանգվածի մոտ:
-Չնայած դրան, օրենսգիրքը պարունակում է լուրջ փոփոխություններ: Միաժամանակ, բարեփոխված օրենսդրության հետագա կիրառումը ավելի կարեւոր է լինելու:
ԵՄ մեծ նշանակություն է տալիս գալիք ընտրությունների արդար անցկացմանը: Հայաստան կատարած վերջին այցերի ընթացքում Հանձնակատար Ֆյուլեն եւ Եվրախորհրդարանի նախագահ Բուզեկը հստակ ասացին այդ մասին եւ կոչ արեցին լիարժեք իրականացնել ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի /ԺԻՄԻԳ/ եւ Եվրոպական Խորհրդի` Հայաստանում 2007-2008 թվականների ընտրություններին վերաբերող համատեղ զեկույցում տեղ գտած բոլոր առաջարկությունները:
ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանին` բարելավելու ընտրությունների անցկացումը  եւ մենք, ԵԱՀԿ-ի եւ ԺԻՄԻԳ-ի հետ միասին, պատրաստել ենք համատեղ նախագիծ, որը կմեկնարկի մոտ ապագայում:
- Պարոն դեսպան, եթե ավելի լայն նայենք, ինչպե՞ս եք գնահատում վերջին ամիսներին Հայաստանում իրականացված բարեփոխումները:
- Վերջին տարիների ընթացքում, քաղաքական երկխոսության միջոցով եւ ԵՄ Խորհրդատվական խմբի շնորհիվ, մենք աջակցել ենք Հայաստանին` բարեփոխումների անցկացման ջանքերում: Ես, մասնավորապես, ոգեւորված եմ արդարադատության նախարարությունում, ոստիկանությունում, սննդամթերքի անվտանգության եւ էլեկտրոնային կառավարման բնագավառներում ընթացող փոփոխություններից:
Լուրջ փոփոխությունները նոտարական համակարգում, արդարադատության վարչարարությունում եւ ոստիկանական մարմիններում կարեւոր են դեպի Հայաստան ԵՄ ուղիղ ներդրումների ներգրավման համար, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ ԵՄ միջեւ վիզային ռեժիմի եւ ռեադմիսիայի հեշտացման վերաբերյալ ապագա պայմանագրերի համատեքստում: Հայաստանում սննդամթերքի անվտանգության վերահսկողության հուսալի համակարգը, որը զերծ կլինի կոռուպցիայից եւ քաղաքական ազդեցությունից, կարեւոր նշանակություն ունի հայ սպառողների առողջության եւ ԵՄ ներքին շուկա հայկական սննդամթերքը դուրս հանելու համար:
Էլեկտրոնային կառավարման ընդարձակ համակարգի հիմնումը կարեւոր է քաղաքացիների եւ պետական կառավարման մարմինների միջեւ կապի ապահովման համար, եւ դա շատ մեծ նշանակություն ունի կոռուպցիայի նվազեցման գործում: Այս համատեքստում ես կնշեի շահերի բախման մասին օրենսդրության կարեւորությունը, որը մշակվել է ԵՄ Խորհրդատվական խմբի աջակցությամբ` թափանցիկության բարելավման եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար: Անհրաժեշտ է, որ այդ օրինագիծն ընդունվի, եւ նմանատիպ դրույթները տարածվեն նաեւ ԱԺ պատգամավորների վրա:
Ընդհանուր առմամբ դեռ շատ անելու բան կա, եւ ես կոչ եմ անում Հայաստանի իշխանություններին առաջ շարժվել` անկախ ընտրական գործընթացներից: Չեմ կարծում, որ Հայաստանը կարող է թույլ տալ իրեն ձգձգել բարեփոխումների իրականացումը մինչեւ ընտրական ցիկլի ավարտը: Նրանից, թե ինչ եմ ես տեսնում եւ լսում ձեր հասարակության բոլոր մակարդակներում իմ հաճախակի շփումների ժամանակ, ես կարող եմ եզրակացնել, որ մարդիկ իրական բարեփոխումների են ուզում:

Mediamax Exclusive interview with Ambassador Raul de Luzenberger, Head of the EU Delegation in Armenia
- Ambassador de Luzenberger, how would you assess the decision of the Armenian Parliament to grant amnesty on the occasion of 20th anniversary of Independence?
- I would like to join my voice to that of the PACE co-rapporteurs, Mr. Prescott and Mr. Fischer, in welcoming this initiative of the President and National Assembly of the Republic of Armenia.
This amnesty will result in the release of the last remaining persons that are still in prison in relation to the events of March 2008 and therefore meets one of the key EU requests formulated in the immediate aftermath of the March 2008 events and reiterated many times afterwards.
- How would you comment on the recent development of the political situation in Armenia?
- In a recent statement in the framework of the Permanent OSCE Council, the EU has taken note of recent positive political developments in Armenia notably with regard to freedom of Assembly and the release of persons jailed after the March 2008 events. The EU welcomed the fact that permission was granted to opposition forces to hold rallies in Liberty Square on 28 April and 31 May.
The EU also welcomed President Sargsyan’s statement of 20 April in which he called for a more meticulous investigation into the violent events of March 2008 and expressed its belief that a thorough investigation of events will help Armenia to truly move on.
I am also encouraged by the intention of the Armenian National Congress to enter into political dialogue with the Authorities.
Overall, this marks a new phase of more relaxed and constructive political competition. This is especially important in view of forthcoming Parliamentary elections in 2012 and Presidential elections in 2013.
- How would you assess recent changes introduced to the Armenian Electoral Code?
- I regret that between ruling majority and opposition it was not possible to find a constructive compromise on the changes to be introduced to the electoral code. It would have been important to find this consensus given the importance of creating trust in the electoral process among all key players and the electorate.
Nonetheless the law contains important changes. Even more important, however, will be the future implementation of the law and of the electoral process.
The EU attaches great importance to a fair conduct of forthcoming elections. During their recent visits Commissioner Fule and President of the European Parliament Buzek made clearly this point and called for the full implementation of all recommendations contained in the ODIHR/CoE report on 2007 and 2008 elections in Armenia.
The EU is ready to assist Armenia in improving the conduct of elections and we have prepared in this regard a project together with the OSCE and ODIHR that will be launched in the near future.
- Ambassador, taking a broader view, how do you assess the reforms in Armenia in recent months?
- In recent years, through political dialogue and with the support of the EU Advisory Group, we have assisted Armenia in its reform efforts. There are now clear signals that Armenia is moving into implementation of this programme. I am particularly encouraged by the ongoing changes in the Ministry of Justice, in the Police, in the field of Food Security and in the e-governance sector.
Serious changes in the Notary system, in the administration of Justice and in law enforcement bodies are essential to attract EU Foreign Direct Investments to Armenia and are also important in relation to future Visa facilitation and readmission agreements to be concluded between Armenia and the EU. A sound system of controls for food security in Armenia, free from corruption and political influence, is essential in guaranteeing the health of the Armenian consumers and in opening the internal EU market to Armenian products.
The establishment of an extensive e-governance system is important to facilitate the interface between citizens and the public administration, and it is also essential in reducing corruption. In this regard I point to the importance of the legislation on conflict of interest, developed with support of the EU Advisory Group, in improving transparency and fighting against corruption. It is essential that this legislation is passed and that similar provisions are extended also to Members of Parliament.
Overall, much remains to be done and I encourage the Armenian government to move ahead with reforms irrespective of the electoral phase. I do not believe that Armenia can afford waiting the conclusion of its extensive electoral cycle before pushing forward with reforms. From what I can see and hear in all my frequent contacts at all level of your society, people want real change.