Մեթ Քվորթրուփ. «Քաղաքական գործիչները հանրաքվեն երբեմն որպես զենք են օգտագործում»
Մեդիամաքսի հարցազրույցը Քրենֆիլդի համալսարանի պրոֆեսոր, «Հանրաքվեներն ու էթնիկական հակամարտությունները» գրքի հեղինակ Մեթ Քվորթրուփի հետ
Մեթ Քվորթրուփը Մեծ Բրիտանիայի Քրենֆիլդի համալսարանի պրոֆեսոր է, բազմաթիվ գրքերի, այդ թվում՝ նաեւ մի քանի շաբաթ առաջ լույս տեսած «Հանրաքվեներն ու էթնիկական հակամարտությունները» գրքի հեղինակը: Նա համեմատական քաղաքագիտության եւ սահմանադրական իրավունքի ասպարեզում միջազգայնորեն ճանաչված մասնագետ է:
BBC –ն նրան անվանել է «հանրաքվեների գծով համաշխարհային առաջատար մասնագետ»: Պրոֆեսոր Քվորթրուփն աշխատել է որպես խորհրդատու ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի, ԱՄՆ պետքարտուղարության, «Elections Canada» կազմակերպության, Դանիայի մշակույթի նախարարության եւ Ավստրալիայի խորհրդարանի համար: Նա BBC World-ի մշտական հեղինակն է եւ պարբերաբար գրում է The Times, The Guardian, The Scotsman, The Sun եւ Glasgow Herald պարբերականների համար:
- Նախ եւ առաջ, թույլ տվեք շնորհավորել նոր գրքի լույսընծայման կապակցությամբ: Ո՞րն է գրքի հիմնական գաղափարը:
- Գրքում ներկայացված է երկու հիմնական գաղափար: Առաջինը՝ եթե ցանկանում եք հանրաքվե անցկացնել, նախ անհրաժեշտ է բանակցություններ վարել: Այս պարագայում հանրաքվեն կարող է լուծել առկա խնդիրները: Երբեմն հանրաքվեն կարող է իրավիճակը փոխել դեպի վատը, եթե հակամարտությունների ժամանակ այն փաստացի որպես զենք է կիրառվում: Օրինակ՝ Բոսնիայում հանրաքվե անցկացվեց, բայց քանի որ նրանք չգիտեին, թե դրանից հետո ինչ անել, հակամարտություն սկսվեց: Մյուս կողմից՝ Հյուսիսային Իռլանդիայում նախ բանակցություններ ընթացան, հետո հանրաքվե անցկացվեց, եւ մարդիկ համաձայնություն տվեցին այդ որոշմանը: Դրա համար վիճելի է, թե էթնիկ հակամարտություններ կարգավորելու նպատակով որ դեպքում կարելի է հանրաքվե անցկացնել, որ դեպքում՝ ոչ:
Գրքում բերված մեկ այլ փաստարկն այն է, որ հանրաքվեի անցկացման համար անհրաժեշտ է ճիշտ ժամանակ ընտրել: Հանրաքվեն, որպես կանոն, արտահայտում է մարդկանց կամքը, բայց քաղաքական գործիչներն այն նաեւ օգտագործում են որպես ռազմավարական զենք: Հաճախ մենք ականատես ենք լինում, թե ինչպես են վտանգի մեջ կամ ճնշման տակ գտնվող քաղաքական գործիչները, որոնք լավ հասկանում են հարցի հանրային նշանակությունը, այն դնում են քվեարկության: Եթե մենք դիտարկենք վերջին՝ Ղրիմի օրինակը, ապա դրա կառավարությունը, որը ճնշման տակ էր, ռուսական կողմի հետ բանակցություններ էր վարում այն հարցի շուրջ, թե ի՞նչ կարող էր տեղի ունենալ թերակղզու ռուսախոս բնակչության հետ, եթե Ղրիմը մնար Ուկրաինայի կազմում, եւ նրանք որոշեցին, որ հանրաքվեի անցկացումը հանրային հնչեղություն կստանա: Կարծում եմ՝ գրեթե նույն բանը կարելի է ասել Լեռնային Ղարաբաղի մասին: 1991 թ.-ին Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարությունը քաղաքական ճնշման տակ էր, ապագան բավական անորոշ էր, իսկ ադրբեջանական կողմից վտանգը շատ մեծ էր: Այդ պատճառով՝ հաշվի առնելով այդ ճնշումն ու այն հանգամանքը, որ մեծամասնությունը կսատարի հանրաքվեն՝ դրա անցկացումը միակ ելքն էր ստեղծված իրավիճակում:
- 2006 թվականին Ղարաբաղում անցկացվեց նաեւ Սահմանադրական հանրաքվեն:
- Կարծում եմ՝ Ղարաբաղում 1991 եւ 2006 թթ.-ին կայացած հանրաքվեները հետաքրքիր օրինակներ են, թե ինչպես կարելի է օգտագործել հանրաքվեն: Ղարաբաղյան խնդրի սահմանափակ իմացությանս պարագայում կարող եմ ասել, որ 2006 թ. հանրաքվեն խորհրդանշական քայլ էր ամբողջ աշխարհում անցկացվող սահմանադրական հանրաքվեների «օվկիանոսում»: Դուք ունեք ֆուտբոլային թիմ, դրոշ, բազմաթիվ խորհրդանիշներ, եւ սահմանադրական հանրաքվեն այն մեխանիզմներից մեկն է, որն ազդարարում է ազգի միասնությունը, անգամ եթե երկիրը ճանաչված չէ այլ պետությունների կողմից:
- Եկեք խոսենք էթնիկ հակամարտությունների եւ հանրաքվեի փոխկապակցվածության մասին: Կարո՞ղ ենք ասել, որ հանրաքվեն հակամարտության խաղաղ կարգավորման հնարավոր ուղիներից է:
-  Հանրաքվեն հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղիներից մեկն է, սակայն այն պահանջում է, որպեսզի նախ եւ առաջ բանակցություններ ընթանան: Այս առումով իմ ամենասիրելի օրինակը Հյուսիսային Իռլանդիան է: Իռլանդիայի Հանրապետությունն այնտեղ գործի էր դրել IRA ահաբեկչական խմբավորումը, բայց արդյունքում բրիտանական կառավարությունը երկու կողմերին կոչ արեց բանակցություններ անցկացնել եւ փոխզիջման հասնել: Արդյունքում 1998 թ. երկարատեւ բանակցություններից հետո ստորագրվեց համաձայնագիր, իսկ ավելի ուշ հանրաքվե անցկացվեց, որը ճանաչեցին երկու կողմներն էլ եւ որը բերեց հակամարտության կարգավորման:
Մենք նման բանակցությունների ականատես ենք եղել նաեւ Մոնտենեգրոյում իշխանության տարանջատման եւ խնդրի կարգավորման ժամանակ, որն օրինակ է, թե ինչպես պետությունն անջատվեց Հարավսլավիայից առանց բռնության կիրառման: Սկզբում բանակցություններ ընթացան Սերբիայի եւ Մոնտենեգրոյի կառավարությունների միջեւ, նրանք խաղի կանոնների շուրջ համաձայնության եկան, այնուհետեւ անցկացվեց հանրաքվեն, եւ Մոնտենեգրոն դարձավ անկախ պետություն: Մյուս կողմից՝ բոսնիացիները եւս հանրաքվե անցկացրին, որը, սակայն, խնդիրը չլուծեց: Այնպես որ, քվեարկությունը ժողովրդավարական ընթացակարգ է, բայց այն միշտ չէ, որ օգնում է լուծել հակամարտությունները:
- Հանրաքվեի արդյունքները խաղաղ կլինեն, եթե կողմերը համաձայնության գան հանրաքվեի օրինականության եւ խաղի կանոնների շուրջ, ինչպես դա եղավ, օրինակ, Հյուսիսային Իռլանդիայի եւ Հարավային Սուդանի պարագայում: Սակայն այս օրինակներն ավելի շուտ բացառություն են, քան օրինաչափություն:
Բանակցություններ վարելը հիմնականում դժվար է, քանի որ այդ դեպքերում տեղի են ունենում էթնիկ զտումներ, կամ էլ հակասությունները կողմերի միջեւ այնքան մեծ են, որ բանակցությունների մասին խոսելը նման դեպքերում պարզապես անհնար է:
- Համաձայն եմ, որ երբեմն բանակցություններ վարելն իրոք չափազանց դժվար է: Սուդանը կամ Հյուսիսային Իռլանդիան ներքաշված էին պատերազմի մեջ շուրջ 30 տարի: Հյուսիսային Իռլանդիայում կողմերի մոտեցումները չափազանց հեռու էին իրարից: Սակայն նրանց այնուհետեւ դրդեցին բանակցությունների: Միեւնույն ժամանակ, եթե հասարակ մարդիկ չեն ընդունում այն, ինչ որոշվել է բանակցությունների ընթացքում, ապա դա, իհարկե, չի կարող դիտարկվել որպես օրինական գործողություն:
Հարավային Սուդանի հետ կապված հարցը եւս բարդ է եղել: Ես բանակցությունների մասնակից եմ եղել եւ ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչների հետ նստել եմ այնտեղ: Ինչպես ես արդեն նշեցի, երբ դուք ունեք մեծամասնության հավանությունը, ձեզ շատ հեշտ է առաջ տանել ձեր ուղղությունը՝ պնդելով, որ «եթե մեծամասնությունն ինձ հետ է, նշանակում է՝ ես ճիշտ եմ»: Սակայն դա մեկընդմիշտ չի լուծի հակամարտությունը. իրական լուծման հասնելու համար անհրաժեշտ է հաղթահարել գոյություն ունեցող տարբերությունները, երկու կողմերն էլ պետք է զիջումների գնան: Ես գտնում եմ, որ հանրաքվեն չպետք է անցկացվի առանց նախնական քննարկումների:
- Ձեր հարցազրույցներից մեկում նշել եք, որ «անկախության հանրաքվեները կարող են բացառիկ եւ յուրահատուկ թվալ, սակայն իրականում դրանք ո՛չ մեկն են, ո՛չ մյուսը»: Ի՞նչ նկատի ունեք:
- Երբ Խորհրդային միությունը փլուզվեց, մի քանի երկրներ անկախության հանրաքվեներ անցկացրին: Որոշ երկրներ, օրինակ, Ուկրաինան, անկախություն ստացան հանրաքվեից հետո: Մենք գիտենք նաեւ այնպիսի միավորումների օրինակներ, որոնք նույնատիպ հանրաքվեների ժամանակ «կողմ» են քվեարկել, բայց այդպես էլ չեն դարձել անկախ պետություններ, օրինակ՝ Թաթարստանը:
Մեկ այլ օրինակ է Նորվեգիան: Շատերը կարծում են, թե Նորվեգիան միշտ գոյություն է ունեցել, սակայն վերջինս քվեարկել է Շվեդիայից անկախանալու օգտին միայն 1905 թվականին: Իսլանդիան անկախության համար քվեարկել է 1944 թ.-ին, իսկ Մոնղոլիան՝ 1945թ.-ին:  Այպիսով, որ կողմն էլ նայեք, անկախության հանրաքվեները սովորական երեւույթներ են: Հիմնականում մարդիկ տեղյակ են համաձայնագրերի եւ սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ հանրաքվեներից, բայց Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո անկախության ավելի քան 50 հանրաքվեներ են անցկացվել:
Անհրաժեշտ է նաեւ նկատի ունենալ, որ հանրաքվեն կարող է պատերազմի հանգեցնել: Առաջին հանրաքվեները անցկացվել են Տեխասում, Թենեսիում եւ Վերջինիայում 1861 թ.-ին: Բոլորը քվեարկել էին անջատման օգտին, բայց նրանց ցանկությունը չի իրագործվել: Հետեւաբար, կարելի է արձանագրել, որ անկախության հանրաքվեները սկիզբ են առել Վիկտորյան դարաշրջանում՝ 19-րդ դարի կեսերին:
- Մի առիթով նշել եք, որ անկախության հանրաքվեները մեծ մասամբ անցկացվում են ոչ ժողովրդավար երկրներում, ինչպես, օրինակ, Էրիթրեան, Հարավային Սուդանը կամ Արեւելյան Թիմորը, եւ միայն Մոնտենեգրոն եք նշել որպես բացառություն: Հիմա հանրաքվեներ են նախանշված Շոտլանդիայում եւ Կատալոնիայում, Կանադայում Քվեբեքի խնդիրն արդիական է արդեն բավական երկար ժամանակ: Չե՞ք գտնում, որ իրավիճակը փոխվում է նաեւ արեւմտյան երկրներում:
- Ես այնուամենայնիվ կարծում եմ, որ հանրաքվեները հիմնականում տեղի են ունենում ոչ արեւմտյան երկրներում: Շոտլանդական հանրաքվեն նախապատրաստվում էր շատ երկար, եւ հանկարծ ազգայնական տրամադրված ուժը իշխանության եկվա եւ բարձրացրեց այս հարցը: Քվեբեքի, Կատալոնիայի եւ Շոտլանդիայի պարագայում հետաքրքիրն այն է, որ անկախությանը կողմ հանդես եկող բացահայտ մեծամասնություն չկա: Եթե կատարյալ արդար հանրաքվեներ անցկացնեք Ղրիմում եւ Հարավային Օսեթիայում, ապահովելով բոլոր անհրաժեշտ ընթացակարգերը, անգամ այդ դեպքում 90%-անոց մեծամասնություն կլինի: Բայց Շոտլանդիայում, Կատալոնիայում ու Քվեբեքում այդպես չէ: Երբեմն իշխանական կուսակցությունները պարզապես զգում են, որ հանրաքվեն իրենց անհրաժեշտ է սեփական հեղինակությունը բարձրացնելու եւ մյուս ընտրություններին անհրաժեշտ աջակցություն ստանալու համար:
- Դուք նաեւ ասել էիք, որ հանրաքվեի դեմ հանդես գալը գրեթե նույնն է, ինչ հանդես գալ ընդդեմ ժողովրդավարության: Այդ դեպքում ինչու՞ է այս հարցն այդքան բարդ եւ հակասական ինչպես «ռեալպոլիտիկի», այնպես էլ միջազգային իրավունքի տեսանկյունից: Կարո՞ղ ենք արդյոք եզրահանգել, որ գործ ունենք զուտ քաղաքական նպատակահարմարության հետ:
- Այդպես չէի ասի: Կարծում եմ, ժողովրդավարությունը սոսկ մեծամասնության քվեարկությունը չէ: Այս առիթով կարող եմ մեջբերել պրոֆեսոր Վերնոն Բոգդանորին, ով դասավանդել է ինձ Օքսֆորդում: Իր գրքերից մեկում նա գրում է, որ «ժողովրդավարության դեմ փաստարկները փաստարկներ են հանրաքվեների դեմ եւ հակառակը»: Իմ կարծիքով՝ ժողովրդավարությունը միայն ձայների մեծամասնությունը չէ, ժողովրդավարությունը քննարկումն է: Ինչ վերաբերում է քաղաքական նպատակահարմարությանը, ապա երբեք չպետք է թերագնահատենք այն:

Мэтт Квортруп: «Политики используют референдумы как стратегическое оружие»
Интервью Медиамакс с Мэттом Квортрупом, профессором Университета Кренфилда в Великобритании, автором книги «Референдумы и этнические конфликты»
Мэтт Квортруп - профессор университета Кренфилда в Великобритании, автор многочисленных книг, в том числе изданной несколько недель назад книги «Референдумы и этнические конфликты». Он является международно-признанным специалистом по сравнительной политологии и конституционному праву, имеет большой опыт дипломата и госслужащего.
Номинант премии PSA за лучшую публикацию в 2012 году, Мэтт Квортруп был приглашен в Университет Сиднея в качестве профессора и в Лондонскую школу экономики в качестве научного сотрудника, а BBC назвала его «ведущим мировым специалистом по референдумам». Доктор Квортруп работал в качестве консультанта при ЮНЕСКО, Государственном департаменте США, организации Elections Canada, Министерстве культуры Дании, парламенте Австралии. Он является постоянным автором BBC World и публицистом в The Times, The Guardian, The Scotsman, The Sun и Glasgow Herald.
- Прежде всего, позвольте поздравить Вас с выходом новой книги «Референдумы и этнические конфликты». Какова главная идея книги?
- В книге две главные идеи. Первая заключается в том, что если вы хотите провести референдум, вы должны сначала провести переговоры. В этом случае референдум может решить существующие проблемы. Иногда референдум может изменить ситуацию к худшему, если он используется практически в качестве оружия в конфликтах. Если взять в качестве примера Боснию, то референдум был проведен, но они не знали, что делать после этого, и в результате вспыхнул конфликт. С другой стороны, в Северной Ирландии сначала имели место переговоры, а затем референдум, и люди дали свое согласие на это решение. Поэтому я считаю, что вопрос о том, в каких случаях следует проводить референдум для разрешения этнического конфликта, а в каких - нет, является предметом дискуссии.
Другой аргумент книги состоит в том, что для проведения референдума необходимо выбрать верное время. Референдум, как правило - это отображение волеизъявления людей, но политики также используют референдум в качестве стратегического оружия. Часто мы видим, что когда политики находятся в опасности или под давлением, и они знают, что вопрос пользуется популярностью, они ставят этот вопрос на голосование. Если взять последний пример Крыма, то его правительство, которое находилось под давлением, вело переговоры с российскими властями о том, что может произойти с русскоговорящим населением полуострова в составе Украины, и затем они решили, что проведение референдума будет пользоваться популярностью. Я думаю, что примерно то же самое можно сказать и про Нагорный Карабах. Правительство в Нагорном Карабахе в 1991 году находилось под политическим давлением, будущее было довольно неопределенным, и угроза с азербайджанской стороны была очень острой. Поэтому, учитывая это давление и наличие 99 процентов людей, которые бы поддержали этот шаг, проведение референдума было очевидным выходом.
- В Карабахе также имел место Конституционный референдум в 2006 году.
- Я думаю, что референдумы 1991 и 2006 гг. в Карабахе являются интересными примерами того, как использовать референдум. С моим весьма ограниченным знанием карабахского вопроса, думаю, что референдум 2006 года был символическим актом в целом море конституционных референдумов, проводимых по всему миру. Примерно то же самое происходило и в Южной Осетии, где целью референдума было объединить людей, заставить их почувствовать, что они имеют общность. У вас есть футбольная команда, флаг, множество символов, и конституционный референдум является одним из тех механизмов, которые знаменуют единение нации, даже непризнанной со стороны других государств.
- Давайте поговорим о взаимосвязи между этническим конфликтом и референдумом. Можем ли мы сказать, что референдум – это один из возможных путей мирного разрешения конфликта?
- Это один из путей мирного разрешения конфликта, однако он требует, чтобы сначала были проведены переговоры. Мой любимый пример в этом плане – Северная Ирландия. Ирландская Республика использовала там террористическую организацию ИРА, но в итоге британское правительство сказало обеим сторонам провести переговоры и достичь компромисса. В итоге, в 1998 году, после длительных переговоров было подписано соглашение, а затем проведен референдум, признанный обеими сторонами, и это привело к разрешению конфликта.
Мы также видели похожие переговоры о разделении власти и разрешение проблемы в Монтенегро, которое является примером того, как государство отделилось от Сербии без проявлений насилия. Сначала были проведены переговоры между правительствами Сербии и Монтенегро, они пришли к согласию относительно правил игры, затем был проведен референдум, и Монтенегро стало независимым государством. С другой стороны, боснийцы, подстегиваемые европейским сообществом, особенно президентом Франции, также провели референдум, который, однако, не решил проблему. Так что, голосование – демократичная процедура, но она не всегда решает конфликт.
- Результаты референдумов, скорее всего, будет мирными, если стороны договариваются о легитимности референдума и правилах игры, как это было, скажем, в Северной Ирландии или Южном Судане. Однако эти примеры больше являются исключениями, нежели правилом. В большинстве случаев, переговоры вести очень трудно, поскольку зачастую в подобных случаях имеют место этнические чистки, или противоречия между сторонами настолько велики, что говорить о переговорах в подобных случаях попросту невозможно.
- Я согласен, что иногда вести переговоры действительно очень сложно. Судан или Северная Ирландия были вовлечены в войну более 30 лет. В Северной Ирландии стороны были действительно очень далеки друг от друга, разделенные этническим конфликтом. Затем они были принуждены к ведению переговоров. В то же время, если обычные люди не принимают то, что решено в ходе переговоров, то это, конечно, не может рассматриваться как законное действие.
Вопрос Южного Судана также был очень сложным. Я был среди участников переговоров, и вместе с представителями госдепартамента США мы сидели там, и это вызывало ярость многих людей вновь и вновь. Как я уже сказал, когда у вас есть большинство, очень легко провести свою линию, говоря, что «если у меня большинство, значит я прав». Однако это не решит конфликт навсегда: для реального решения необходимо преодолеть существующие различия, и обе стороны должны пойти на уступки. Поэтому я полагаю, что важным моментом при проведении референдумов является то, что они не должны проходить без предварительных обсуждений.
- В одном из своих интервью Вы отметили, что «референдумы о независимости кажутся исключительными и уникальными, но они не являются ни тем, ни другим». Что Вы имели в виду?
- Когда рухнул Советский Союз, несколько стран провели референдумы о независимости. Некоторые страны, например Украина, получила независимость после референдума. Мы также знаем примеры образований, которые проголосовали «за» на аналогичных референдумах, но не стали независимыми государствами, к примеру, Татарстан.
Другой пример - Норвегия. Многие полагают, что Норвегия существовала всегда, но она проголосовала за отделение от Швеции только в 1905 году. Исландия проголосовала за независимость в 1944 году, а Монголия - в 1945. Так что, куда вы не посмотрите, референдумы о независимости – вполне обычное явление. Люди в основном осведомлены о референдумах по договорам или конституционным изменениям, но после Второй мировой войны было проведено более 50 референдумов о независимости.
Необходимо также заметить, что референдум может привести к войне. Первые референдумы были проведены в Техасе, Теннесси и Вирджинии в 1861 году. Все проголосовали за отделение, но их пожелание не было реализовано. Так что, можно отметить, что референдумы о независимости восходят к Викторианской эпохе, к середине 19 века.
- Вы однажды отметили, что большинство референдумов о независимости в основном имеют место в недемократических странах, таких как Эритрея, Южный Судан или Восточный Тимор, и отметили лишь Монтенегро в качестве исключения. Вместе с тем, уже намечены шотландский и каталонский референдумы, проблема Квебека в Канаде актуальна уже длительное время. Не считаете ли Вы, что ситуация также меняется и в западных странах?
- Я, тем не менее, думаю, что референдумы все же в основном происходят не в странах западного мира. Шотландский референдум готовился очень долго, и вдруг про-националистически настроенное правительство пришло к власти и подняло этот вопрос. В случае же с Квебеком, Каталонией и Шотландией, интересным является то, что там нет очевидного большинства для независимости. Если вы возьмете Крым или Южную Осетию, то даже если вы проведете идеально честные референдумы по всем необходимым процедурам, у вас будет порядка 90% большинства. Но в Шотландии, Каталонии и Квебеке это не так. Иногда властные партии просто чувствуют, что им нужен референдум для поднятия своего авторитета и получения необходимой поддержки на следующих выборах.
- Вы как-то сказали, что выступать против референдума почти то же самое, что выступать против демократии. В этом случае, почему, на Ваш взгляд, этот вопрос настолько сложен и противоречив как с точки зрения реальной политики, так и международного права? Можем ли мы заключить, что имеем дело лишь с практической политической целесообразностью?
- Я бы так не говорил. Я думаю, что демократия – это не просто голосование большинства. По этому случаю, я могу процитировать профессора Вернона Богданора, который преподавал мне в Оксфорде. В одной из своих книг он пишет, что «аргументы против демократии – это также аргументы против референдума» и наоборот. На мой же взгляд, демократия это не только большинство голосов, я думаю, что демократия – это дискуссия. Что касается политической целесообразности, то думаю, что мы никогда не должны недооценивать ее.