Մեթ Քվորթրուփ. «Քաղաքական գործիչները հանրաքվեն երբեմն որպես զենք են օգտագործում»
Մեդիամաքսի հարցազրույցը Քրենֆիլդի համալսարանի պրոֆեսոր, «Հանրաքվեներն ու էթնիկական հակամարտությունները» գրքի հեղինակ Մեթ Քվորթրուփի հետ
Մեթ Քվորթրուփը Մեծ Բրիտանիայի Քրենֆիլդի համալսարանի պրոֆեսոր է, բազմաթիվ գրքերի, այդ թվում՝ նաեւ մի քանի շաբաթ առաջ լույս տեսած «Հանրաքվեներն ու էթնիկական հակամարտությունները» գրքի հեղինակը: Նա համեմատական քաղաքագիտության եւ սահմանադրական իրավունքի ասպարեզում միջազգայնորեն ճանաչված մասնագետ է:
BBC –ն նրան անվանել է «հանրաքվեների գծով համաշխարհային առաջատար մասնագետ»: Պրոֆեսոր Քվորթրուփն աշխատել է որպես խորհրդատու ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի, ԱՄՆ պետքարտուղարության, «Elections Canada» կազմակերպության, Դանիայի մշակույթի նախարարության եւ Ավստրալիայի խորհրդարանի համար: Նա BBC World-ի մշտական հեղինակն է եւ պարբերաբար գրում է The Times, The Guardian, The Scotsman, The Sun եւ Glasgow Herald պարբերականների համար:
- Նախ եւ առաջ, թույլ տվեք շնորհավորել նոր գրքի լույսընծայման կապակցությամբ: Ո՞րն է գրքի հիմնական գաղափարը:
- Գրքում ներկայացված է երկու հիմնական գաղափար: Առաջինը՝ եթե ցանկանում եք հանրաքվե անցկացնել, նախ անհրաժեշտ է բանակցություններ վարել: Այս պարագայում հանրաքվեն կարող է լուծել առկա խնդիրները: Երբեմն հանրաքվեն կարող է իրավիճակը փոխել դեպի վատը, եթե հակամարտությունների ժամանակ այն փաստացի որպես զենք է կիրառվում: Օրինակ՝ Բոսնիայում հանրաքվե անցկացվեց, բայց քանի որ նրանք չգիտեին, թե դրանից հետո ինչ անել, հակամարտություն սկսվեց: Մյուս կողմից՝ Հյուսիսային Իռլանդիայում նախ բանակցություններ ընթացան, հետո հանրաքվե անցկացվեց, եւ մարդիկ համաձայնություն տվեցին այդ որոշմանը: Դրա համար վիճելի է, թե էթնիկ հակամարտություններ կարգավորելու նպատակով որ դեպքում կարելի է հանրաքվե անցկացնել, որ դեպքում՝ ոչ:
Գրքում բերված մեկ այլ փաստարկն այն է, որ հանրաքվեի անցկացման համար անհրաժեշտ է ճիշտ ժամանակ ընտրել: Հանրաքվեն, որպես կանոն, արտահայտում է մարդկանց կամքը, բայց քաղաքական գործիչներն այն նաեւ օգտագործում են որպես ռազմավարական զենք: Հաճախ մենք ականատես ենք լինում, թե ինչպես են վտանգի մեջ կամ ճնշման տակ գտնվող քաղաքական գործիչները, որոնք լավ հասկանում են հարցի հանրային նշանակությունը, այն դնում են քվեարկության: Եթե մենք դիտարկենք վերջին՝ Ղրիմի օրինակը, ապա դրա կառավարությունը, որը ճնշման տակ էր, ռուսական կողմի հետ բանակցություններ էր վարում այն հարցի շուրջ, թե ի՞նչ կարող էր տեղի ունենալ թերակղզու ռուսախոս բնակչության հետ, եթե Ղրիմը մնար Ուկրաինայի կազմում, եւ նրանք որոշեցին, որ հանրաքվեի անցկացումը հանրային հնչեղություն կստանա: Կարծում եմ՝ գրեթե նույն բանը կարելի է ասել Լեռնային Ղարաբաղի մասին: 1991 թ.-ին Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարությունը քաղաքական ճնշման տակ էր, ապագան բավական անորոշ էր, իսկ ադրբեջանական կողմից վտանգը շատ մեծ էր: Այդ պատճառով՝ հաշվի առնելով այդ ճնշումն ու այն հանգամանքը, որ մեծամասնությունը կսատարի հանրաքվեն՝ դրա անցկացումը միակ ելքն էր ստեղծված իրավիճակում:
- 2006 թվականին Ղարաբաղում անցկացվեց նաեւ Սահմանադրական հանրաքվեն:
- Կարծում եմ՝ Ղարաբաղում 1991 եւ 2006 թթ.-ին կայացած հանրաքվեները հետաքրքիր օրինակներ են, թե ինչպես կարելի է օգտագործել հանրաքվեն: Ղարաբաղյան խնդրի սահմանափակ իմացությանս պարագայում կարող եմ ասել, որ 2006 թ. հանրաքվեն խորհրդանշական քայլ էր ամբողջ աշխարհում անցկացվող սահմանադրական հանրաքվեների «օվկիանոսում»: Դուք ունեք ֆուտբոլային թիմ, դրոշ, բազմաթիվ խորհրդանիշներ, եւ սահմանադրական հանրաքվեն այն մեխանիզմներից մեկն է, որն ազդարարում է ազգի միասնությունը, անգամ եթե երկիրը ճանաչված չէ այլ պետությունների կողմից:
- Եկեք խոսենք էթնիկ հակամարտությունների եւ հանրաքվեի փոխկապակցվածության մասին: Կարո՞ղ ենք ասել, որ հանրաքվեն հակամարտության խաղաղ կարգավորման հնարավոր ուղիներից է:
-  Հանրաքվեն հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղիներից մեկն է, սակայն այն պահանջում է, որպեսզի նախ եւ առաջ բանակցություններ ընթանան: Այս առումով իմ ամենասիրելի օրինակը Հյուսիսային Իռլանդիան է: Իռլանդիայի Հանրապետությունն այնտեղ գործի էր դրել IRA ահաբեկչական խմբավորումը, բայց արդյունքում բրիտանական կառավարությունը երկու կողմերին կոչ արեց բանակցություններ անցկացնել եւ փոխզիջման հասնել: Արդյունքում 1998 թ. երկարատեւ բանակցություններից հետո ստորագրվեց համաձայնագիր, իսկ ավելի ուշ հանրաքվե անցկացվեց, որը ճանաչեցին երկու կողմներն էլ եւ որը բերեց հակամարտության կարգավորման:
Մենք նման բանակցությունների ականատես ենք եղել նաեւ Մոնտենեգրոյում իշխանության տարանջատման եւ խնդրի կարգավորման ժամանակ, որն օրինակ է, թե ինչպես պետությունն անջատվեց Հարավսլավիայից առանց բռնության կիրառման: Սկզբում բանակցություններ ընթացան Սերբիայի եւ Մոնտենեգրոյի կառավարությունների միջեւ, նրանք խաղի կանոնների շուրջ համաձայնության եկան, այնուհետեւ անցկացվեց հանրաքվեն, եւ Մոնտենեգրոն դարձավ անկախ պետություն: Մյուս կողմից՝ բոսնիացիները եւս հանրաքվե անցկացրին, որը, սակայն, խնդիրը չլուծեց: Այնպես որ, քվեարկությունը ժողովրդավարական ընթացակարգ է, բայց այն միշտ չէ, որ օգնում է լուծել հակամարտությունները:
- Հանրաքվեի արդյունքները խաղաղ կլինեն, եթե կողմերը համաձայնության գան հանրաքվեի օրինականության եւ խաղի կանոնների շուրջ, ինչպես դա եղավ, օրինակ, Հյուսիսային Իռլանդիայի եւ Հարավային Սուդանի պարագայում: Սակայն այս օրինակներն ավելի շուտ բացառություն են, քան օրինաչափություն:
Բանակցություններ վարելը հիմնականում դժվար է, քանի որ այդ դեպքերում տեղի են ունենում էթնիկ զտումներ, կամ էլ հակասությունները կողմերի միջեւ այնքան մեծ են, որ բանակցությունների մասին խոսելը նման դեպքերում պարզապես անհնար է:
- Համաձայն եմ, որ երբեմն բանակցություններ վարելն իրոք չափազանց դժվար է: Սուդանը կամ Հյուսիսային Իռլանդիան ներքաշված էին պատերազմի մեջ շուրջ 30 տարի: Հյուսիսային Իռլանդիայում կողմերի մոտեցումները չափազանց հեռու էին իրարից: Սակայն նրանց այնուհետեւ դրդեցին բանակցությունների: Միեւնույն ժամանակ, եթե հասարակ մարդիկ չեն ընդունում այն, ինչ որոշվել է բանակցությունների ընթացքում, ապա դա, իհարկե, չի կարող դիտարկվել որպես օրինական գործողություն:
Հարավային Սուդանի հետ կապված հարցը եւս բարդ է եղել: Ես բանակցությունների մասնակից եմ եղել եւ ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչների հետ նստել եմ այնտեղ: Ինչպես ես արդեն նշեցի, երբ դուք ունեք մեծամասնության հավանությունը, ձեզ շատ հեշտ է առաջ տանել ձեր ուղղությունը՝ պնդելով, որ «եթե մեծամասնությունն ինձ հետ է, նշանակում է՝ ես ճիշտ եմ»: Սակայն դա մեկընդմիշտ չի լուծի հակամարտությունը. իրական լուծման հասնելու համար անհրաժեշտ է հաղթահարել գոյություն ունեցող տարբերությունները, երկու կողմերն էլ պետք է զիջումների գնան: Ես գտնում եմ, որ հանրաքվեն չպետք է անցկացվի առանց նախնական քննարկումների:
- Ձեր հարցազրույցներից մեկում նշել եք, որ «անկախության հանրաքվեները կարող են բացառիկ եւ յուրահատուկ թվալ, սակայն իրականում դրանք ո՛չ մեկն են, ո՛չ մյուսը»: Ի՞նչ նկատի ունեք:
- Երբ Խորհրդային միությունը փլուզվեց, մի քանի երկրներ անկախության հանրաքվեներ անցկացրին: Որոշ երկրներ, օրինակ, Ուկրաինան, անկախություն ստացան հանրաքվեից հետո: Մենք գիտենք նաեւ այնպիսի միավորումների օրինակներ, որոնք նույնատիպ հանրաքվեների ժամանակ «կողմ» են քվեարկել, բայց այդպես էլ չեն դարձել անկախ պետություններ, օրինակ՝ Թաթարստանը:
Մեկ այլ օրինակ է Նորվեգիան: Շատերը կարծում են, թե Նորվեգիան միշտ գոյություն է ունեցել, սակայն վերջինս քվեարկել է Շվեդիայից անկախանալու օգտին միայն 1905 թվականին: Իսլանդիան անկախության համար քվեարկել է 1944 թ.-ին, իսկ Մոնղոլիան՝ 1945թ.-ին:  Այպիսով, որ կողմն էլ նայեք, անկախության հանրաքվեները սովորական երեւույթներ են: Հիմնականում մարդիկ տեղյակ են համաձայնագրերի եւ սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ հանրաքվեներից, բայց Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո անկախության ավելի քան 50 հանրաքվեներ են անցկացվել:
Անհրաժեշտ է նաեւ նկատի ունենալ, որ հանրաքվեն կարող է պատերազմի հանգեցնել: Առաջին հանրաքվեները անցկացվել են Տեխասում, Թենեսիում եւ Վերջինիայում 1861 թ.-ին: Բոլորը քվեարկել էին անջատման օգտին, բայց նրանց ցանկությունը չի իրագործվել: Հետեւաբար, կարելի է արձանագրել, որ անկախության հանրաքվեները սկիզբ են առել Վիկտորյան դարաշրջանում՝ 19-րդ դարի կեսերին:
- Մի առիթով նշել եք, որ անկախության հանրաքվեները մեծ մասամբ անցկացվում են ոչ ժողովրդավար երկրներում, ինչպես, օրինակ, Էրիթրեան, Հարավային Սուդանը կամ Արեւելյան Թիմորը, եւ միայն Մոնտենեգրոն եք նշել որպես բացառություն: Հիմա հանրաքվեներ են նախանշված Շոտլանդիայում եւ Կատալոնիայում, Կանադայում Քվեբեքի խնդիրն արդիական է արդեն բավական երկար ժամանակ: Չե՞ք գտնում, որ իրավիճակը փոխվում է նաեւ արեւմտյան երկրներում:
- Ես այնուամենայնիվ կարծում եմ, որ հանրաքվեները հիմնականում տեղի են ունենում ոչ արեւմտյան երկրներում: Շոտլանդական հանրաքվեն նախապատրաստվում էր շատ երկար, եւ հանկարծ ազգայնական տրամադրված ուժը իշխանության եկվա եւ բարձրացրեց այս հարցը: Քվեբեքի, Կատալոնիայի եւ Շոտլանդիայի պարագայում հետաքրքիրն այն է, որ անկախությանը կողմ հանդես եկող բացահայտ մեծամասնություն չկա: Եթե կատարյալ արդար հանրաքվեներ անցկացնեք Ղրիմում եւ Հարավային Օսեթիայում, ապահովելով բոլոր անհրաժեշտ ընթացակարգերը, անգամ այդ դեպքում 90%-անոց մեծամասնություն կլինի: Բայց Շոտլանդիայում, Կատալոնիայում ու Քվեբեքում այդպես չէ: Երբեմն իշխանական կուսակցությունները պարզապես զգում են, որ հանրաքվեն իրենց անհրաժեշտ է սեփական հեղինակությունը բարձրացնելու եւ մյուս ընտրություններին անհրաժեշտ աջակցություն ստանալու համար:
- Դուք նաեւ ասել էիք, որ հանրաքվեի դեմ հանդես գալը գրեթե նույնն է, ինչ հանդես գալ ընդդեմ ժողովրդավարության: Այդ դեպքում ինչու՞ է այս հարցն այդքան բարդ եւ հակասական ինչպես «ռեալպոլիտիկի», այնպես էլ միջազգային իրավունքի տեսանկյունից: Կարո՞ղ ենք արդյոք եզրահանգել, որ գործ ունենք զուտ քաղաքական նպատակահարմարության հետ:
- Այդպես չէի ասի: Կարծում եմ, ժողովրդավարությունը սոսկ մեծամասնության քվեարկությունը չէ: Այս առիթով կարող եմ մեջբերել պրոֆեսոր Վերնոն Բոգդանորին, ով դասավանդել է ինձ Օքսֆորդում: Իր գրքերից մեկում նա գրում է, որ «ժողովրդավարության դեմ փաստարկները փաստարկներ են հանրաքվեների դեմ եւ հակառակը»: Իմ կարծիքով՝ ժողովրդավարությունը միայն ձայների մեծամասնությունը չէ, ժողովրդավարությունը քննարկումն է: Ինչ վերաբերում է քաղաքական նպատակահարմարությանը, ապա երբեք չպետք է թերագնահատենք այն:

Mediamax's interview with Matt Qvortrup, Professor at the University of Cranfield, the author of "Referendums and Ethnic Conflict” book
Dr. Matt Qvortrup is a Professor at the University of Cranfield in Britain, the author of newly published “Referendums and Ethnic Conflict”. He is an internationally recognized comparative political scientist and constitutional lawyer, with extensive experience as a diplomat, as a civil servant and as a broadcaster.
Winner of the PSA Prize for best paper in 2012, Dr. Matt Qvortrup has previously been a visiting Professor at University of Sydney and a fellow at the London School of Economics. Described by the BBC as “the world’s leading authority on referendums”, he has worked as a consultant for the UNESCO, the US State Department, Elections Canada, the Danish Ministry of Cultural Affairs, and the Australian Parliament. He a regular contributor to the BBC World and has written Op-Eds for The Times, Guardian, the Scotsman, the Sun and the Glasgow Herald.
- First of all, let me congratulate you on your new book “Referendums and Ethnic Conflict”. What is the main idea of the book?
- There are two main ideas of the book. The first one is that when you want to have a referendum, you should have negotiations first. In that case, referendum can solve the existing problems. Sometimes a referendum could make matters worse, if it is used almost like a weapon in the conflicts. If you take Bosnia as an example, a referendum was held but they really did not know what to do after it and then a conflict broke out. On the other hand, in Northern Ireland we had negotiations and the referendum, then people gave their approval to that decision. So it’s widely argued when people can use and cannot use referendums to solve ethnic conflict.
The other argument of the book is about the appropriate time of these referendums. A referendum is typically the reflection of people's will, but politicians also use referendum as a strategic weapon. One of the things that we often see with the referendums is that when the politicians are on the back foot when they appear on the threat and they know that they have the cause that’s very popular, then they put that cause to a vote.
If we take the recent example of Crimea, then the government in Crimea, which were under pressure, and the government of Moscow had discussions about what would happen with the Russian-speaking people in Crimea within Ukraine and then they thought what referendum would be the popular thing to do. I think possibly the same could be said in case of Nagorno Karabakh. The government in Nagorno Karabakh in 1991 was under the political pressure, it was quite uncertain what was going to happen, the Azerbaijani threat was very keen. So given the background of this particular pressure and around 99% who would probably support this, it was an obvious thing to do.
- Karabakh also held the Constitution Referendum in 2006.
- The referendums both in 1991 and in 2006 are interesting examples of how to use the referendum. I think, with my very limited knowledge of Nagorno Karabakh, the 2006 referendum was a symbolic act in the gulf of sea of referendums where we have referendums on constitutions. We had the same actually in South Ossetia and then the aim of referendum is for people to rally around, it’s for them to feel we got something that we got in common and nationalism.
You have the football team, you have the flag, you have a lot of symbols and the vote on constitution is one of those mechanisms solidified the unity of a state, even not recognized by the other countries.
- Let’s talk about the correlation between ethnic conflicts and referendums. Can we say that referendum is one of the possible ways to resolve a conflict peacefully?
- It is one of the ways to resolve the conflict peacefully but it requires that you have negotiations first. Referendums sometimes make matters worse actually and my favorite example is Northern Ireland. The referendum was held in Northern Ireland in 1973 on whether Northern Ireland should remain part of the United Kingdom or join with the Republic of Ireland to form a united Ireland. The majority basically wanted that referendum, the other - the Roman Catholic population meant only 6,463 voted in favor of a united Ireland boycotted.
As is known, in 1991 in Nagorno Karabakh there was also a boycott and then those who lose the referendum if they had a chance to say things first, if they had another chance to negotiate, then they often resort to violence and war. So that’s it, if you have referendums and you just use it and you know you have a majority, your chances are bolder to get things through by referendum, but sometimes it actually leads to conflicts and referendums in that sense can be a bad thing.
For instance, in Northern Ireland the Irish Republic used to be in the terrorist organization IRA and the British Government said them to negotiate and compromise. And then was put to people and that basically led to the resolution of the conflict. We also see similar negotiations about the power sharing or negotiated settlement in Montenegro. Montenegro is an example of how a state seceded from Yugoslavia without any violence because they held negotiations first with the government in Serbia and the government in Montenegro, they agreed on the rules, there wasn’t clash for mediation and then they had a referendum and Montenegro is a new state now.
On the other hand, the Bosnians urged on by the European communities especially the French president, so a vote might be a democratic thing but it doesn’t resolve the conflict.
- The outcomes of referendums are more likely to be peaceful when the parties agree on the legitimacy of the referendum. We have such examples in Northern Ireland in 1998 and South Sudan in 2011. But these examples are exceptions. In most cases, it is very difficult to negotiate, because there were ethnic cleansings or the clashes between parties on such a large scale that negotiations under such conditions are really impossible.
- Sometimes negotiations are really difficult. Sudan or Northern Ireland were engaged in war for 30 years. In Northern Ireland, the parties were really far apart and they just divided by ethnic conflicts. Then they perhaps pushed and forced to negotiate, so it’s basically a prerequisite for any kind of politics to have negotiations. At the same time, if people are not allowed to accept what has been negotiated, then of course, it would be seen as illegitimate.
South Sudan' s case was a very difficult one. I took part in the negotiations as an envoy with the U.S. State Department officials and we were sitting there and created a lot of rage and people broke out again and again. If you have a majority it’s very easy to just to get things through and say something like “I have a majority, and I am right.”
However, that doesn’t settle the conflict forever: for a real solution you have to overcome the differences, both sides will have to make concessions. So the important thing about referendum is that they don’t go without discussions.
- In one of your interviews you said that “Independence referendums may seem exceptional and unique, but they are neither”. What did you mean?
- When the Soviet Union collapsed, several countries had referendums on whether to become independent states. Some countries, for example Ukraine, gained independence after a referendum. We also had examples of that some units had voted “yes” in referendums, but didn’t become independent states like Tatarstan. Wherever you look in the world with the possible exception of Latin America, we have had a lot of referendums are coming to be, a lot of nations are coming to be after referendums.
Norway is another example. People think Norway has always existed, but Norway voted for secession from Sweden only in 1905. Indonesia had a referendum to be a state in 1935. Iceland voted to become an independent country in 1944 and Mongolia did the same in 1945. So wherever you look in the world actually independence referendums are quite common. The only referendums people are commonly aware are about treatises or constitutional changes but actually there have been over 50 referendums after World War II.
It should be noted that a referendum could also lead to war. The first independence referendums were held in Texas, Tennessee and Virginia in 1861. All voted for secession, but their wishes were not granted and were resolved on the battlefield in the American Civil War. So one could argue that referendums on independence have their history goes to the Victorian Age or the middle of the 19th century.
For example, 43 ethno-national referendums held from the French revolution to the end of the First World War, a majority were in the category of right-sizing referendums. The remaining referendums were, respectively, 13 difference-managing referendums and 7 secession referendums.
- Once you mentioned that most referendums on independence have predominantly taken place in non-democratic counties, such as Eritrea, South Sudan and East Timor and mentioned only Montenegro as an exception. But now we have upcoming Scottish and Catalan referendums, we have some recent developments in Venice. Don't you think that the situation has changed in Western countries too?
-Well, we still have referendums there but it is still predominantly in countries without a long track record and probably not in the Western world. The Scottish referendum has been brewing for a long time and then suddenly a nationalistic government came to power and raised that issue. The interesting thing about Quebec, Catalonia and Scotland is that actually there is no clear majority for independence. If you take places like Crimea or South Ossetia, even if the referendums were held really fair and they followed all procedures and so on, you would probably have an over 90% majority. But in Scotland, Catalonia and Quebec it’s barely a majority. It’s probably not a majority at all who are ready to vote for the independence. Sometimes parties just feel that they must have a referendum to win the next election.
- You said that to argue against a referendum is almost like arguing against democracy. In that case why is this issue so complicated and contradictory both in terms of politics and international law? Why do some countries accept some referendums and new independent countries, other – not? Are we talking only about a political expedience?
- I wouldn’t necessarily say that, because democracy is not just a majority vote. I just quoted the professor Vernon Bogdanor, who used to be my supervisor in Oxford, who mentioned in one of his books that “arguments against democracy are also arguments against referendums” and “arguments against referendums are also arguments against democracy”. In my opinion, democracy is not just a majority vote, democracy is also a discussion, so I am more with Thomas Masaryk than with Vernon Bogdanor on that issue.
As for a political expedience, we should never underestimate it. If you take the Ukrainian Constitution that says in Article 73 that issues of altering the territory of Ukraine are resolved exclusively by an all-Ukrainian referendum. So, there will obviously be people who never wanted , say, Kiev to secede, and they would be having a vested interest putting it into the constitution. In one of his letters, Karl Marx wrote that “the world would be a very strange place if chance didn’t play a role, if things didn’t just happen by chance”. When people are drawing up constitutions, then obviously there will be things that they might be more concerned such as budget, poor people, economic hardships, and the constitution was a way of having rules to feel that you are not threatened. One of the research I am doing at the moment is the research on one of the procedures of drawing up constitutions. I think Marx was right, saying that sometimes things just happen. And of course, people would want to look after but sometimes just a problem comes along and they have to find a way of dealing with it. And of course the good politicians are the ones that can find the way to resolve the issue.