Մեդիամաքս-ի աջակցությամբ հրատարակվել է Երեւանի ռելիեֆային գեղարվեստական քարտեզը անգլերեն եւ ռուսերեն լեզուներով` պատի եւ գրպանի տարբերակներով:
Քարտեզի գրպանային տարբերակը Հայաստանի հյուրերին կբաժանվի Երեւանի հյուրանոցներում:
Երեւանի բնակիչները քարտեզները կարող են մատչելի գներով ձեռք բերել «Բուկինիստ», «Նոյան Տապան» եւ «Արթբրիջ» գրախանութներում:
Մեդիամաքս-ը զրուցել է քարտեզի հեղինակի` Ռուբեն Աթոյանի հետ:
- Ե՞րբ ծնվեց Երեւանի գեղարվեստական եռաչափ քարտեզը ստեղծելու գաղափարը:
- Երեւանի պանորամային քարտեզը` որպես քաղաքի 20-րդ դարավերջի վերջին փաստագրված պատկեր ստեղծելու գաղափարը ծնվել է 1999 թվականին: Նախագիծը նվիրված էր Քրիստոնեությունը Հայաստանում որպես պետական կրոն հռչակելու 1700-ամյակին:
- Որքա՞ն ժամանակ պահանջվեց ծրագրի իրականացման համար, եւ այդ գործում ի՞նչն էր հատկապես դժվար:
- Աշխատանքը մեկնարկեց 2000թ. աշնանը եւ ավարտվեց 2001թ. գարնանը: Հիմնական բարդությունը կայանում էր նրանում, որ չկային հանրային օգտագործման ճշգրիտ պլաններ եւ օդալուսանկարներ: Քաղաքի եռաչափ պատկերը հավաքվում էր շենքերի էսքիզների, փողոցների երկայնքով եւ բարձրահարկ շինություններից (օրինակ, շենքերի տանիքներից) կատարվող լուսա- եւ տեսանկարահանումների միջոցով:
Քարտեզն առաջին անգամ ցուցադրվեց 2001թ. մայիսին Երեւանի Նկարիչների տանը՝ իմ անհատական քարտեզագրական ցուցահանդեսում:
- Երեւանը վերջին տարիներին շատ է փոխվել, եւ որոշ շենքեր ու կառույցներ, որոնք կային Ձեր քարտեզի առաջին տարբերակներում, այսօր այլեւս չկան: Ի՞նչ կասեք այդ մասին:
- Ինչպես նշեցի, Երեւանի իմ համայնապատկերը քարտեզագրական փաստաթուղթ է, որը պահպանել է 20-րդ դարավերջի քաղաքի կենտրոնի բոլոր շինությունները: Նույնիսկ նախորդ դարի 60-ական թվականներին Երեւանը բացարձակ ուրիշ էր` ամբողջապես կառուցված հայկական բազմագույն տուֆից: Սակայն ավելի ուշ թաղամասերի ներսում ի հայտ եկան բետոնե բարձրահարկ շենքերը, որոնք մեծապես փոխեցին քաղաքի տեսքը:
Մի քանի տասնամյակ տեւած դադարից հետո դարասկզբին կենտրոնում սկսվեց բուռն շինարարություն, եւ այդպիսին է շատ մեգապոլիսների ճակատագիրը. քանդվում են հին, խարխուլ կառույցները, փոխարենը կառուցվում են նորերը` հիմնականում ապակուց եւ բետոնից:
Դա հակասական զգացողություններ է առաջացնում: Մի կողմից, ցանկալի է, որ քաղաքը դինամիկ զարգանա, մյուս կողմից, այն կորցնում է իր բացառիկ տեսքը, որը բնորոշ էր միայն Երեւանին:
- Քարտեզը ստեղծվել է, հրատարակվել եւ հասանելի կլինի ինչպես զբոսաշրջիկներին, այնպես էլ Երեւանի բնակիչներին: Ինչպիսի՞ զգացողություններ ունեք այդ կապակցությամբ:
- «Անիվ» ամսագրի ընկերոջ`Արտեմ Կոնստանդյանի աջակցությամբ մեզ հաջողվեց թարմացնել Երեւանի քարտեզը. ներկայացված է 2013թ. վերջի համայնապատկերը: Դրանով քարտեզը ստացավ «կյանքի նոր ուղեգիր»: Կցանկանայի նշել տպագրության բարձր որակը, ինչը հատկապես կարեւոր է նմանատիպ գեղարվեստական-քարտեզագրական պատկերների համար: Ուրախ եմ, որ Երեւանի պանորամային քարտեզը հասանելի կլինի քաղաքի բնակիչներին եւ զբոսաշրջիկներին, ովքեր, հուսով եմ, «կզգան» քաղաքի աուրան եւ մթնոլորտը:
- Պատմե´ք մեզ այլ գեղարվեստական քարտեզների մասին, որոնք Դուք ստեղծել եք կամ նախատեսում եք ստեղծել:
- Ես հեղինակել եմ շուրջ 100 պանորամային քարտեզագրական պատկերներ` արված 1987-2014թթ.: Դրանք պատմական կենտրոնների, քաղաքների, կղզիների, հանգստյան գոտիների, ամրոցների եւ ճարտարապետական հուշարձանների համայնապատկերներն են` Վենետիկի, Վատիկանի, Բեռլինի, Բեռնի, Ցյուրիխի, Երուսաղեմի, Վարշավայի, Կրակովի, Մոսկվայի, Սանկտ-Պետերբուրգի, Ռիգայի, Վիլնյուսի, Մինսկի, Կիեւի, Լվովի, Աստանայի, Լարնակայի, Կիպրոսի, Ղրիմի, Սիցիլիայի, Անգկոր-Վատ (Կամբոջա) համալիրի, Ուկրաինայի եւ Բուլղարիայի հանգստավայրերի, Լիտվայի, Լեհաստանի, Բելառուսի ամրոցների եւ այլն: Դրանց մեծ մասը հրատարակվել է:
Բացի Երեւանից ու Էջմիածնից, ստեղծվել են նաեւ Հայաստանի շրջանաձեւ համայնապատկերը, «Հայերը Իտալիայում», «Հայկական ձեռագիր մշակույթի կենտրոնները», «Հայերը Ղրիմում» քարտեզները (վերջին երկուսը` համահեղինակությամբ):
Վերոնշյալ բարերարը օժանդակել է նաեւ «Արցախի պանորամային պատկերազարդ քարտեզի» ստեղծման ծրագիրը, որի հրատարակումը նախատեսված է այս տարի: Մի շարք այլ նախագծեր (հայկական գաղթօջախների, Հայաստանի քաղաքների, Շուշիի, Անիի, Կարսի վերակառուցման քարտեզները) նախատեսվում է իրականացնել առաջիկա տարիների ընթացքում:

Рубен Атоян: «Надеюсь, карта позволит ощутить ауру Еревана»
При поддержке Медиамакс издана рельефная художественная карта Еревана на английском и русском языках - в настенном и карманном вариантах.
Карманная версия карты будет распространяться в ереванских отелях для гостей Армении.
Жители Еревана смогут приобрести карту в настенном и карманном вариантах по доступным ценам в книжных магазинах «Букинист», «Ноян Тапан» и «Артбридж».
Медиамакс побеседовал с автором карты Рубеном Атояном.
- Как и когда у Вас возникла идея создать художественную трехмерную карту Еревана?
- Идея создания панорамной карты Еревана, как последнего документированного изображения города конца 20 века, возникла в 1999 г. Проект был посвящен 1700-летию принятия Христианства в Армении в качестве государственной религии.
- Сколько времени ушло на реализацию проекта, и что в этой работе было особенно сложным?
- Работа была начата осенью 2000 года и завершена весной 2001 г. Главная сложность заключалась в отсутствии точных планов открытого пользования и аэросъемки. Трехмерное изображение города выполнялось по эскизам зданий, фото и видеосъемке вдоль улиц и с высотных объектов, например, с крыш зданий.
Карта впервые была представлена на моей персональной картографической выставке в мае 2001 г. в ереванском Доме художников.
- Ереван сильно изменился за последние годы и некоторых зданий или сооружений, которые были на первых версиях Вашей карты, сегодня больше нет. Что Вы думаете об этом?
- Как я отметил, моя панорама Еревана является картографическим документом, который сохранил все здания в центре города конца 20 века. Даже в 60-е годы прошлого века Ереван был совершенно иным, полностью из многоцветного армянского туфа. Но позднее внутри кварталов появились бетонные 9-этажки, сильно изменившие облик города.
После нескольких десятилетий «затишья», в начале нынешнего века в центре началось бурное строительство, и это судьба многих мегаполисов - разрушаются старые, ветхие постройки, а взамен строятся новые, в основном из стекла и бетона.
Это вызывает противоречивые чувства. С одной стороны, хочется, чтобы город динамично развивался, с другой, он теряет свой неповторимый облик, который был присущ только Еревану.
- Карта создана, издана и скоро станет доступной как туристам, так и жителям Еревана. Каковы Ваши ощущения в связи с этим?
- При поддержке друга журнала «Анив» Артема Констандяна, нам удалось обновить карту Еревана, панорамный рисунок представлен на конец 2013 года. Этим карта-панорама получила новую «путевку в жизнь». Хочется отметить высокое качество издания, что особенно важно для подобных художественно-картографических изображений. Я рад, что панорамная карта Еревана станет доступной жителям города и туристам, которые будут моим видением «ощущать» не только городскую застройку, но, смею надеяться, ауру и атмосферу.
- Расскажите нам о других художественных картах, которые Вы создали, или планируете создать.
- Я являюсь автором около 100 панорамных картографических изображений, выполненных в 1987-2014 гг. Это - панорамы исторических центров городов, островов, курортных зон, замков и памятников архитектуры: Венеции, Ватикана, Берлина, Берна, Цюриха, Иерусалима, Варшавы, Кракова, Москвы, Петербурга, Риги, Вильнюса, Минска, Киева, Львова, Астаны, Ларнаки, Кипра, Крыма, Сицилии, комплекса Ангкор Ват (Камбоджа), курортов Украины и Болгарии; замков Литвы, Польши, Беларуси и др. Большинство из них изданы.
Что касается армянской тематики, помимо Еревана и Эчмиадзина, это - круговая панорама Армении, «Армяне в Италии», «Центры Армянской рукописной культуры», «Армяне в Крыму» (последние две карты выполнены в соавторстве).
Уже упомянутый меценат инициировал и поддержал проект создания «Панорамной иллюстрированной карты Арцаха», издание которой планируется в этом году. По другим проектам (карты армянских колоний, городов Армении, реконструкции Шуши, Ани, Карса) имеются наработки, которые могут быть осуществлены в будущем.