Հայաստանը պատրաստ է վերականգնել հարաբերությունները Հունգարիայի հետ, եթե Բուդապեշտը քայլեր կատարի - Mediamax.am
4291 դիտում
Հայաստանը պատրաստ է վերականգնել հարաբերությունները Հունգարիայի հետ, եթե Բուդապեշտը քայլեր կատարի
Թյորբյորն Յագլանդը և Էդվարդ Նալբանդյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր Երեւանում ասել է, որ «Հայաստանը միշտ պատրաստ է Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգմանը»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին նա ասել է Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորբյորն Յագլանդի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Հայաստանը միշտ պատրաստ է դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգմանը Հունգարիայի հետ, սակայն Բուդապեշտը պետք է համապատասխան քայլեր կատարի», - ասել է Նալբանդյանը:
2012թ. օգոստոսի 31-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը կասեցնում է Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները եւ բոլոր պաշտոնական կապերը: Այս որոշման պատճառ էր հանդիսացել հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար Հունգարիայում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովի էքստրադիցիան Ադրբեջան, որտեղ մարդասպանն ազատ արձակվեց եւ հերոսացվեց:

Армения готова восстановить отношения с Венгрией, если Будапешт предпримет соответствующие шаги - Mediamax.am
4290 просмотров
Армения готова восстановить отношения с Венгрией, если Будапешт предпримет соответствующие шаги
Ереван/Медиамакс/. Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил сегодня в Ереване, что «Армения всегда готова к восстановлению дипломатических отношений с Венгрией».
Как сообщает Медиамакс, Налбандян сообщил об этом в ходе совместной пресс-конференции с генеральным секретарем Совета Европы Турбьерном Ягландом.
«Армения всегда готова к восстановлению дипломатических отношений с Венгрией, однако Будапешт должен предпринять соответствующие шаги», - сказал Налбандян.
31 августа 2012 года президент Армении Серж Саргсян заявил, что Армения приостанавливает дипломатические отношения с Венгрией и прерывает все официальные связи. Причиной этого решения стала экстрадиция убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна Рамиля Сафарова в Азербайджан. Последний был осужден в Венгрии к пожизненному заключению. В Баку убийцу отпустили на свободу и героизировали.