Վրաստանը պատրաստ է վերականգնել Ռուսաստանի հետ երկաթգիծը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի վերաինտեգրման հարցերով նոր պետնախարար Պաատա Զաքարեիշվիլին հայտնել է, որ վրացական իշխանությունները մոտ ապագայում մի շարք քայլեր կձեռնարկեն Աբխազիայի շուրջ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ, եւ առաջին հերթին խոսքը Ռուսաստանի եւ Վրաստանի միջեւ երկաթուղային գծի վերականգման մասին է, որն ընդհատվել էր 20 տարի առաջ:
“Կոմերսանտ” թերթի հետ հարցազրույցում նա ասել է, որ “այդ երկաթուղուց կարող են օգտվել բոլորը`Ռուսաստանը, Վրաստանը, Հայաստանը”:
Նրա խոսքերով, կառավարական մակարդակում արդեն որոշ խորհրդակցություններ են ընթացել, սակայն Բիձինա Իվանիշվիլիի կառավարությունը դեռեւս չի քննարկել աբխազական տարածքով ՌԴ-ի եւ Հարավային Կովկասի միջեւ երկաթուղու վերականգնման հարցը, եւ ռուսաստանյան եւ աբխազական գործընկերների հետ դեռեւս “կապ չեն հաստատել”:
"Մենք պետք է աջակցենք Աբխազիայով տրասնպորտային երթեւեկության վերականգնմանը: Ինչպես երկաթուղային, այնպես էլ ավտոմոբիլային”,- նշել է Զաքարեիշվիլին: Ընդ որում, նա կոչ է արել “բացառել քաղաքական դրդապատճառը եւ խնդիրը դիտարկել բացառապես տնտեսական տեսանկյունից”:

Грузия готова восстановить железнодорожное сообщение с Россией через Абхазию - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Новый госминистр по реинтеграции Грузии Паата Закареишвили заявил, что грузинские власти в ближайшее время предпримут ряд шагов по урегулированию конфликта вокруг Абхазии, и в первую очередь речь идет о восстановлении железнодорожного сообщения между Россией и Грузией, прерванного 20 лет назад.
В интервью газете "Коммерсант" он сказал, что "этой железной дорогой смогут пользоваться все - Россия, Грузия, Армения".
По его словам, некоторые консультации уже состоялись на правительственном уровне, хотя новый кабинет Бидзины Иванишвили вопрос о восстановлении железнодорожного сообщения между РФ и Южным Кавказом через абхазскую территорию пока не обсуждал и с российсикими и абхазскими коллегами "никаких контактов не было".
"Мы должны способствовать восстановлению транспортного движения через Абхазию. Как железнодорожного, так и автомобильного",- отметил Закареишвили. При этом он призвал "исключить политическую подоплеку и рассматривать проблему исключительно в экономическом ключе".