Վրաստանը պատրաստ է վերականգնել Ռուսաստանի հետ երկաթգիծը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի վերաինտեգրման հարցերով նոր պետնախարար Պաատա Զաքարեիշվիլին հայտնել է, որ վրացական իշխանությունները մոտ ապագայում մի շարք քայլեր կձեռնարկեն Աբխազիայի շուրջ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ, եւ առաջին հերթին խոսքը Ռուսաստանի եւ Վրաստանի միջեւ երկաթուղային գծի վերականգման մասին է, որն ընդհատվել էր 20 տարի առաջ:
“Կոմերսանտ” թերթի հետ հարցազրույցում նա ասել է, որ “այդ երկաթուղուց կարող են օգտվել բոլորը`Ռուսաստանը, Վրաստանը, Հայաստանը”:
Նրա խոսքերով, կառավարական մակարդակում արդեն որոշ խորհրդակցություններ են ընթացել, սակայն Բիձինա Իվանիշվիլիի կառավարությունը դեռեւս չի քննարկել աբխազական տարածքով ՌԴ-ի եւ Հարավային Կովկասի միջեւ երկաթուղու վերականգնման հարցը, եւ ռուսաստանյան եւ աբխազական գործընկերների հետ դեռեւս “կապ չեն հաստատել”:
"Մենք պետք է աջակցենք Աբխազիայով տրասնպորտային երթեւեկության վերականգնմանը: Ինչպես երկաթուղային, այնպես էլ ավտոմոբիլային”,- նշել է Զաքարեիշվիլին: Ընդ որում, նա կոչ է արել “բացառել քաղաքական դրդապատճառը եւ խնդիրը դիտարկել բացառապես տնտեսական տեսանկյունից”:

Georgia is ready to restart railway communication with Russia through Abkhazia - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. New State Minister for Reintegration of Georgia Paata Zakareishvili stated that the Georgian authorities will take up a number of steps for settling the Abkhazian conflict in near future and first of all, the resumption of the railway communication between Russia and Georgia stopped 20 years ago.
He said in his interview to "Kommersant" that "Russia, Georgia and Armenia will be able to use the railway".
According to him, some consultations have already been held on the governmental level though the new staff of Bidzina Ivanishvili haven't discussed the issue of restarting the railway communication between Russia and South Caucasus through Abkhazia and "there haven't been any contacts with Russian and Abkhazian counterparts".
"We should contribute to resumption of the transport communication through Abkhazia - both railway and automobile", noted Zakareishvili. At the same time, he called on "ruling out any political motives and consider the problem solely in economic context".