Ուիլյամ Բըրնս. «ԱՄՆ-ը եւ Թուրքիան կիսում են լայն ռազմավարական մտահոգությունը Իրանի միջուկային ծրագրի առնչությամբ” - Mediamax.am
10577 դիտում
Ուիլյամ Բըրնս. «ԱՄՆ-ը եւ Թուրքիան կիսում են լայն ռազմավարական մտահոգությունը Իրանի միջուկային ծրագրի առնչությամբ”
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ուիլիամ Բըրնսը
Լուսանկարը` http://www.welt.de
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ուիլիամ Բըրնսն այս շաբաթ այցելել էր Թուրքիա եւ այցի արդյունքներով հարցազրույց տվել թուրքական «Անադոլու» գործակալությանը: Մեդիամաքսը որոշ կրճատումներով ներկայացնում է այդ հարցազրույցը:
- Նախագահ Օբաման եւ պետքարտուղար Քլինթոնը շարունակում են մեծ նշանակություն տալ մեր համագործակցությանը Թուրքիայի հետ: Այդ համագործակցությունը հիմնված է փոխադարձ շահերի եւ փոխադարձ հարգանքի վրա: Ժամանակի եւ տարիների ընթացքում այդ համագործակցության կարեւորությունն երկու պետությունների համար շարունակելու է աճել:
Վերջին երկու օրերի ընթացքում ես անց եմ կացրել շատ կառուցողական հանդիպումներ: Քննարկվող հարցերի լայն շրջանակը լավ հիշեցում է, թե ինչ արդյունքների են հասել ԱՄՆ-ը եւ Թուրքիան միասնական աշխատանքով: Մենք քննարկել ենք ընդլայնվող տնտեսական եւ առեւտրական համագործակցությունը, մեր համատեղ աշխատանքը ահաբեկչության, մասնավորապես` Քրդական աշխատավոր կուսակցության /ՔԱԿ/ դեմ, որը սպառնում է Թուրքիային, Իրաքին եւ ԱՄՆ-ին եւ միջազգային հանրությանը: Մենք քննարկել ենք Թուրքիայում պատմական սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը, եւ ես կրկին հաստատել եմ նախագահի եւ պետքարտուղար Քլինթոնի շահագրգռվածությունը` աջակցելու Թուրքիայի ջանքերին այդ գործընթացն ավելի իմաստալից, թափանցիկ դարձնելու համար, ինչպես նաեւ արտահայտվելու իրավունքի նկատմամբ հարգանքը, որպեսզի Թուրքիայի բոլոր քաղաքացիները կարողանան օգուտ քաղել այդ գործընթացից:
Մենք անդրադարձել ենք նաեւ Մերձավոր Արեւելքում կատարվող պատմական փոփոխություններին եւ արտահայտել մեր ընդհանուր հետաքրքրությունը` Եգիպտոսում, Թունիսում եւ Լիբիայում ժողովրդավարությանը բարեհաջող անցման կապակցությամբ: Ակնհայտ է, որ այդ անցումները կձեւավորվեն հենց այդ պետությունների քաղաքացիների կողմից: Այնուհանդերձ, Թուրքիան հաջող մոդել է ներկայացնում մի պետություն, որը կարողանում է համակցել դինամիկ ժողովրդավարական հասարակությունը գլոբալ ընդգրկված ակտիվ տնտեսության եւ  խոր իսլամական ժառանգության եւ մշակույթի հետ:
Մենք քննարկել ենք մեր ընդհանուր մտավախությունները Սիրիայի առնչությամբ, մասնավորապես, կարեւորել սեփական ժողովրդի դեմ Ասադի ռեժիմի բռնություններին վերջ դնելու եւ դեպի ժողովրդավարություն արագ անցումն իրականացնելու անհրաժեշտությունը: Մենք վերահաստատել ենք մեր մտահոգությունը` իր միջազգային պարտականությունները եւ միջուկային ծրագրի պարտավորությունները կատարելու Իրանի հրաժարվելու կապակցությամբ: Իմ այցի ընթացքում քննարկված խնդիրների շարքում էին նաեւ իրադարձությունները Իրաքում, Բալկաններում, Հարավային Կովկասում, Աֆղանստանում, Կիպրոսում եւ Սուդանում:
- Ձեր այցը Անկարա հաջորդեց Ահմեդ Դավութօղլուի` Թեհրան կատարած այցին: Ո՞րն է Ձեր այցի նպատակը եւ ինչպե՞ս կարող եք մեկնաբանել նման ժամանակի ընտրությունը: Արդյո՞ք թողել եք որեւէ ազդանշան Անկարային, Թուրքիայի պաշտոնական անձանց Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցների եւ այդ պատժամիջոցներին չմիանալու Թուրքիայի ցանկության առումով:
- Իրանն իմ կողմից ներկայացված շատ լայն հարցերի շրջանակի կարեւոր մասն էր: ԱՄՆ-ը եւ Թուրքիան կիսում են իրենց մտահոգությունը Իրանի միջուկային ծրագրի առնչությամբ, եւ ընդհանուր շահերից բխում է, որպեսզի Իրանը չստեղծի միջուկային զենք: Կարծում եմ, մենք միասին կարողանում ենք արդյունավետ աշխատել այդ մտավախություններն ընդգծելու ուղղությամբ: Ակնհայտ է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից հավանության արժանացած եւ առանձին պետությունների կողմից ընդունված պատժամիջոցներն ինքնանպատակ չեն: Դրանք միջոցներ են նպատակին հասնելու համար, որպեսզի իրանական ղեկավարության համար պարզ դառնա, որ այն պետք է իրականացնի իր միջազգային պարտավորություններն ու պատասխանատվությունը: Մենք ուզում ենք աշխատել Թուրքիայի եւ մեր մյուս գործընկերների հետ, որպեսզի փորձենք դա հստակ դարձնել Իրանի ղեկավարության համար:
- Դուք ասացիք, որ կիսում եք մտահոգությունը Իրանի վերաբերյալ, սակայն Ահմեդ Դավութօղլուն վերջերս իր հայտարարության մեջ ասել էր, որ “մենք չենք դիտարկում Իրանը որպես սպառնալիք”: Այսպիսով, ինչպե՞ս եք գնահատում ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի  քաղաքականությունը: Այս մոտեցումները տարբերվո՞ւմ են, թե՞ համընկնում:
- Կարծում եմ, ԱՄՆ-ը եւ Թուրքիան կիսում են լայն ռազմավարական մտահոգությունը միջուկային զենքը զարգացնելու Իրանի հնարավորությունների կապակցությամբ: Կարծում եմ, մեր երկու պետություններն էլ լիովին համամիտ են, որ դա կլինի վտանգավոր եւ ապակայունացնող զարգացում ողջ տարածաշրջանի համար: Այո, ճիշտ է, որ մենք երբեմն տարաձայնություններ ենք ունենում մարտավարության հարցում, սակայն կարծում եմ, որ մենք կիսում ենք այդ ռազմավարական մտահոգությունը, եւ դա չափազանց կարեւոր է:
- Արդյո՞ք ԱՄՆ-ը ձեռնարկում է նոր քայլեր` աջակցելու Թուրքիայի ջանքերին ահաբեկչության, մասնավորապես` ՔԱԿ-ի դեմ պայքարում:
- Մենք շարունակում ենք աջակցել Թուրքիայի պայքարին մեր ընդհանուր թշնամու` Քրդական աշխատավոր կուսակցության դեմ: Մենք շարունակում ենք հետագա գործնական քայլեր որոնել համագործակցության համար եւ ցույց տալ, որ Թուրքիայի հետ աշխատելու մեր պարտավորությունը ՔԱԿ-ի դեմ համատեղ պայքարում նույնքան ամուր է, ինչպես նախկինում:
- Ինչպե՞ս եք գնահատել վերջին զարգացումները եւ Թուրքիայի քաղաքականությունը Սիրիայի նկատմամբ: Շատերը ասում են, որ ներկայիս սիրիական ռեժիմը զուր տեղը ժամանակ է կորցնում: Ամերիկացի պաշտոնյաներից մեկը Ասադին բնութագրել է որպես “քայլող մեռել”:
- Նախագահ Օբաման միանշանակ հայտարարել է, որ Բաշար ալ Ասադը կորցրել է լեգիտիմությունը եւ Սիրիան  կառավարելու կարողությունը, եւ որքան շուտ Սիրիայում անցկացվեն ժողովրդավարական փոփոխություններ, այնքան ավելի լավ կլինի սիրիական ժողովրդի եւ ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանի համար: Բռնությունները շարունակվում են, աճում է ողջ տարածաշրջանի կայունության վտանգը:
Այս մարտահրավերի առումով Թուրքիան խաղում է շատ դրական եւ կառուցողական դեր: Մենք բարձր ենք գնահատում մեր համագործակցությունը Թուրքիայի հետ: ԱՄՆ-ը եւ Թուրքիան  կիսում ենք հակակրանքը վերջին ամիսների ընթացում սիրիական ռեժիմի կողմից իրականացվող՝ մարդու իրավունքների խախտման եւ բռնությունների հանդեպ: Թուրքիայի հետ միասին մենք ուզում ենք համատեղ աշխատել միջազգային հանրության այլ մասնակիցների հետ՝ լինի դա Արաբական պետությունների լիգան, թե ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը` առավել արագ ժողովրդավարական փոփոխության հասնելու նպատակով:
- Որոշ վերլուծաբաններ ասում են, որ տարածաշրջանը հայտնվել է նոր Սառը պատերազմի սպառնալիքի ներքո: Նախքան իր այցը Թեհրան Ահմեդ Դավութօղլուն նույնպես ասել էր, որ Թուրքիան որոշել է կանխել այդ նոր Սառը պատերազմը: Դուք համամի՞տ եք նոր Սառը պատերազմի գաղափարին:
- Եվ ԱՄՆ-ին, եւ Թուրքիային մտահոգում է բեւեռացման վտանգը: Թուրքիան կարողացել է ապահովել տնտեսապես հաջող պետության շատ կարեւոր մոդելը, որը հիմնված է ամուր ժողովրդավարության հիմքերի, ինչպես նաեւ տարածաշրջանի կայունության եւ բարգավաճման համար ջանքեր ներդնելու վրա: Մեզ համար չափազանց կարեւոր է աշխատել Թուրքիայի հետ` քաջալերելու բարեհաջող ժողովրդավարական փոփոխություններն այն արաբական երկրներում, որտեղ արդեն տեղի են ունեցել հեղափոխություններ` Եգիպտոսում, Թունիսում եւ Լիբիայում:

У. Бернс: «США и Турция разделяют широкое стратегическое беспокойство относительно ядерной программы Ирана» - Mediamax.am
9713 просмотров
У. Бернс: «США и Турция разделяют широкое стратегическое беспокойство относительно ядерной программы Ирана»
Заместитель госсекретаря США Уильяма Бернс
Фото: http://www.welt.de
Заместитель госсекретаря США Уильяма Бернс посетил на этой неделе Турцию и по итогам визита дал интервью турецкому агентству Анадолу. Медиамакс представляет это интервью с некоторыми сокращениями.
- Президент Обама и госсекретарь Клинтон продолжают придавать очень важное значение нашему партнерству с Турцией. Это партнерство, основанное на взаимной выгоде и взаимном уважении. Это партнерство, важность которого только будет расти для обеих стран с течением месяцев и лет.
Я провел очень конструктивные встречи за последние два дня. Широкий круг обсуждаемых вопросов является хорошим напоминанием о том, чего США и Турция достигли, работая вместе. Мы обсудили расширяющееся экономическое и коммерческое сотрудничество, нашу совместную борьбу против терроризма, особенно против Курдской рабочей партии (PKK), которая угрожает Турции, Ираку, США и международному сообществу. Мы обсудили процесс исторической конституциональной реформы в Турции, и я вновь подтвердил интерес президента и Госсекретаря Клинтон в поддержке турецких усилий по обеспечению того, чтобы этот процесс был содержательным, прозрачным и чтобы уважалась свобода самовыражения таким образом, чтобы все граждане Турции могли бы извлечь из этого пользу.
Мы также обратились к историческим изменениям, происходящим на Ближнем Востоке и нашему общему интересу в успехе демократических переходов в Египте, Тунисе и Ливии. Очевидно, эти переходы будут сформированы самими гражданами этих стран. Тем не менее, Турция предлагает важную модель успеха как страны, сочетающей динамичное демократическое общество с активной глобально интегрированной экономикой и глубоким исламским наследием и культурой.
Мы обсудили наши общие опасения относительно Сирии, в частности, важность того, чтобы положить конец насилию режима Ассада против собственного народа и необходимость осуществления быстрого перехода к демократии. Мы также подтвердили нашу обеспокоенность по поводу отказа Ирана выполнять свои международные обязанности и обязательства по вопросу ядерной программы. События в Ираке, на Балканах, Южном Кавказе, Афганистане, Кипре и Судане также были в числе многих других тем, затронутых в ходе моего визита.
- Ваш визит в Анкару последовал за визитом Ахмета Давутоглу в Тегеран. Какова была цель вашего визита и как бы вы могли прокомментировать подобный выбор времени? Оставили ли вы какие-либо сигналы Анкаре, турецким официальным лицам по вопросу Ирана, особенно относительно новых санкций и нежелании Турции присоединиться к этим санкциям?
- Иран был важной частью очень широкого круга вопросов, которые я представил. США и Турция разделяют общее опасения по поводу иранской ядерной программы, и общий интерес состоит в том, чтобы Иран не создавал ядерное оружие. Я думаю, мы вместе эффективно работаем для акцентирования этих опасений. Очевидно, что санкции – одобренные Совбезом ООН или принятые отдельными странами не являются самоцелью. Они являются средством для достижения цели, чтобы ясно дать понять иранскому руководству, что оно должно выполнить свои международные обязательства и обязанности. Мы хотим работать с Турцией и другими нашими партнерами, чтобы попытаться прояснить это для иранского руководства.
- Вы сказали, что разделяете одновременную озабоченность по Ирану, но Ахмет Давутоглу в своем недавнем заявлении сказал, что «мы не смотрим на Иран как на угрозу». Таким образом, как вы оцениваете политику США и Турции? Эти подходы различны или же сходятся?
- Я полагаю, что США и Турция разделяют широкое стратегическое беспокойство относительно возможностей Ирана развивать ядерное оружие. Думаю, обе наши страны полностью согласны с тем, что это будет очень опасным и дестабилизирующим развитием для всего региона. Да, это правда, что у нас иногда имеются различия относительно тактики, но я думаю, что мы разделяем эту стратегическую обеспокоенность, что очень важно.
- Делают ли США что-то новое для поддержки Турции в ее усилиях по борьбе с терроризмом, особенно с PKK?
- Мы решительно продолжаем поддерживать борьбу Турции против нашего общего врага – Курдской рабочей партии. Мы продолжим искать дальнейшие практические пути для сотрудничества и демонстрации того, что наше обязательство работать с Турцией в совместной борьбе против РПК также сильно, как и прежде.
- Как бы Вы оценили последние развития и турецкую политику по отношению к Сирии. Многие говорят, что нынешний сирийский режим напрасно теряет время. Один американский чиновник охарактеризовал Ассада как «ходячего мертвеца».
- Президент Обама однозначно заявил, что Башар аль Ассад потерял легитимность и способность управлять Сирией, и чем скорее в Сирии произойдут демократические перемены, тем лучше будет для сирийского народа и региона в целом. Насилие продолжается, растут  риски стабильности для всего региона.
Турция играет очень позитивную и конструктивную роль в соответствие с этим вызовом. Мы высоко ценим наше сотрудничество с Турцией. Мы с Турцией разделяем отвращение к нарушению прав человека и жестокостям, совершаемым сирийским режимом в последние месяцы. Наряду с Турцией мы хотим работать совместно с другими участниками международного сообщества, будь то Лига Арабских государств или Совбез ООН, для того, чтобы попытаться придти к максимально скорому демократическому изменению.
- Некоторые аналитики говорят, что регион оказался под угрозой начала новой Холодной войны. До своего визита в Тегеран, Ахмет Давутоглу также сказал, что, что Турция решила предотвратить эту новую Холодную войну. Вы согласны с этим мнением по поводу новой Холодной войны?
- И США, и Турция обеспокоены опасностью поляризации. Турция смогла обеспечить очень важную модель экономически успешного государства, построенного на основе сильной демократии и вклада в стабильность и процветание в регионе. Для нас чрезвычайно важно работать вместе с Турцией для поощрения успешных демократических изменений в тех арабских странах, где революции уже произошли - Египет, Тунис или Ливия.