Երեւան: Մեդիամաքս: Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը չի մեկնաբանել Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Արազ Ազիմովի խոսքերը Ադրբեջանի եւ ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունների «լճացման» վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր հանդես գալով ԵՊՀ Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնի ուսանողների համար Երեւանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնի կողմից կազմակերպած տեսակոնֆերանսին, Ջեյմս Ապատուրայը Ադրբեջանի հետ Դաշինքի հարաբերությունները “շատ լավն” է անվանել եւ հույս հայտնել, որ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (IPAP) նոր փուլը կհաստատվի մոտ ապագայում:
Ինչպես հայտնել էր Տրենդ-ը, նախորդ շաբաթ Արազ Ազիմովը ասել էր, որ Ադրբեջանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ համագործակցություն մեջ “լճացում” կա: «ՆԱՏՕ-ի մի քանի անդամներ, որոնք զբաղեցրել են քաղաքական կողմնակալ դիրքորոշում, ձգձգում են ՆԱՏՕ-ի հետ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի երրորդ փուլի հաստատումը: Այդ իրավիճակը կապում է մեր ոտքերը եւ ձեռքերը»,- ասել էր Ազիմովը: Նա նաեւ նշել է, որ «հարցն արդեն մի քանի ամիս ձգձգվում է, եւ Ադրբեջանն անհանգստացած է դրանով»:
Հատկանշական է, որ Արազ Ազիմովն իր հայտարարությունը արել էր այն ժամանակ, երբ Բաքվում այցով էր գտնվում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Հուսեյն Դիրիոզը:

Yerevan/Mediamax/. NATO Special Representative for the South Caucasus and Central Asia James Appathurai didn’t comment on the statement made by Azerbaijani Deputy Foreign Minister Araz Azimov on "stagnation” in Azerbaijan’s relations with NATO.
Speaking at the videoconference organized by Information Center on NATO in Armenia for the students of YSU Center for European Studies today, James Appathurai said that the Alliance is in “very good” relations with Azerbaijan and expressed the hope that the new phase of Individual Partnership Action Plan (IPAP) will be soon approved, Mediamax reports.
Trend reports that Araz Azimov stated last week that there is some “stagnation” in cooperation between Azerbaijan and NATO. “By holding a narrow political and partial position, a couple of NATO members delay the confirmation of the third phase of the Individual Partnership Action Plan of Azerbaijan with NATO. The situation ties our hand and foot”, said Azimov. He also noted that “the issue has been dragged out for already several months and Azerbaijan is concerned about it”.
It should be noted that Araz Azimov made this statement at the moment when NATO Deputy Secretary General Hussein Dirioz was on a visit to Baku.