Երեւան: Մեդիամաքս: Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը չի մեկնաբանել Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Արազ Ազիմովի խոսքերը Ադրբեջանի եւ ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունների «լճացման» վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր հանդես գալով ԵՊՀ Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնի ուսանողների համար Երեւանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնի կողմից կազմակերպած տեսակոնֆերանսին, Ջեյմս Ապատուրայը Ադրբեջանի հետ Դաշինքի հարաբերությունները “շատ լավն” է անվանել եւ հույս հայտնել, որ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (IPAP) նոր փուլը կհաստատվի մոտ ապագայում:
Ինչպես հայտնել էր Տրենդ-ը, նախորդ շաբաթ Արազ Ազիմովը ասել էր, որ Ադրբեջանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ համագործակցություն մեջ “լճացում” կա: «ՆԱՏՕ-ի մի քանի անդամներ, որոնք զբաղեցրել են քաղաքական կողմնակալ դիրքորոշում, ձգձգում են ՆԱՏՕ-ի հետ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի երրորդ փուլի հաստատումը: Այդ իրավիճակը կապում է մեր ոտքերը եւ ձեռքերը»,- ասել էր Ազիմովը: Նա նաեւ նշել է, որ «հարցն արդեն մի քանի ամիս ձգձգվում է, եւ Ադրբեջանն անհանգստացած է դրանով»:
Հատկանշական է, որ Արազ Ազիմովն իր հայտարարությունը արել էր այն ժամանակ, երբ Բաքվում այցով էր գտնվում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Հուսեյն Դիրիոզը:

Ереван/Медиамакс/. Спецпредставитель НАТО на Южном Кавказе и в Центральной Азии Джеймс Аппатурай не стал комментировать слова замминистра иностранных Азербайджана Араза Азимова о «застое» в отношениях Азербайджана с НАТО.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в ходе телемоста, организованного Информационным центром НАТО в Армении для студентов Центра европейских исследований ЕГУ, Джеймс Аппатурай назвал отношения альянса с Азербайджаном «очень хорошими» и выразил надежду на скорое утверждение нового этапа Плана действий индивидуального партнерства (IPAP).
Как сообщает Тренд, на прошлой неделе Араз Азимов заявил, что в сотрудничестве между Азербайджаном и НАТО «возник застой». «Пара членов НАТО, заняв узко политическую, предвзятую позицию, задерживает утверждение третьего этапа Плана действий индивидуального сотрудничества Азербайджана с НАТО. Ситуация связывает нас по рукам и ногам», - говорил Азимов. Он также отмечал, что «вопрос тянется уже несколько месяцев и Азербайджан обеспокоен этим».
Примечательно, что заявление Араза Азимова прозвучало тогда, когда в Баку с визитом находился заместитель генсека НАТО Хусейн Дириоз.