«Փերինչեք v. Շվեյցարիա» գործը եւ հնարավոր հետեւանքները Հայաստանի համար
«Փերինչեք v. Շվեյցարիա» գործում, որը քննվում է շուրջ 9 տարի, վերջերս նոր շրջադարձ եղավ: Շվեյցարիայի իշխանությունները որոշեցին բողոքարկել 2013թ. դեկտեմբերի 17-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) կայացրած որոշումը, որի համաձայն, Հայոց ցեղասպանության ժխտումը Թուրքիայի Աշխատանքային կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեքի կողմից հանցագործություն չի հանդիսանում:
Գործի քննությունը հատուկ բնույթ է ստանում Հայոց ցեղասպանության մոտալուտ 100-ամյա տարելիցի լույսի ներքո, եւ հայ փորձագետների կարծիքով, մարտահրավեր է հանդիսանում Հայաստանի համար:
ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանի կարծիքով, ՄԻԵԴ-ի որոշումն անակնկալ էր հայկական կողմի համար, մինչդեռ Թուրքիան անմիջականորեն ներգրավված էր դատական գործընթացում:
«Հայաստանի դիրքորոշումն ի սկզբանե այն էր, որ իրավական-ընթացակարգային առումով դեկտեմբեր 17-ի վճիռը չէր առնչվում Հայաստանի հետ, հետեւաբար, պաշտոնական Երեւանը չէր կարող տեղեկացվել ու մաս կազմել այդ գործընթացին։
Ուշադրության առնելով վճիռը բողոքարկելու վերաբերյալ Շվեյցարիայի որոշումը եւ Հայաստանի, Սփյուռքի կառույցների եւ առանձին անհատների կողմից կատարված աշխատանքն այդ ուղղությամբ` այժմ կարելի է ասել, որ նախորդ` մի կողմ քաշված մնալու դիրքորոշումը հեռու էր արդյունավետ լինելուց։ Կարծես մինչեւ վճիռը համոզվածություն կար, որ ՄԻԵԴ-ը չի կարող որոշում կայացնել հօգուտ Փերինչեքի, քանի որ մեր պահանջն արդար էր։ Մենք կրկին համոզվեցինք, որ արդյունքի կարելի է հասնել միայն Հայաստանի, Սփյուռքի եւ առանձին անհատների միասնական գործողությունների միջոցով», - ասել է նա Մեդիամաքս-ին:
Փորձագետը նշել է, որ չի կարելի կորցնել զգոնությունը, քանի որ, նախ`
բողոքարկումը կարող է մերժվել մինչեւ դատավարության փուլ հասնելը՝ թույլ ձևակերպման կամ փաստարկման պատճառներով եւ երկրորդ` ենթադրվում է, որ Թուրքիան ձեռքերը ծալած չի նստելու: Բացի դրանից, շատ հավանական է, որ բողոքարկման նոր գործընթացը բավականին երկար տեւի։
«Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին ՄԻԵԴ-ի դատավճռի հետ կապված գործընթացը կընկալվի որպես մարտահրավեր: Արդյոք մենք կկարողանա՞նք գործընթացն ուղղել մեզ համար իսկապես ճիշտ հունով, թե՞ ստիպված ենք լինելու post factum հանդես գալ միայն ափսոսանքով կամ դատապարտելով: Մենք մեր անելիքը եւ օրակարգը պետք է ի սկզբանե ձեւակերպենք՝ մերժելով վերջին պահին արձագանքելու կամ հակազդելու արատավոր սովորույթը», - նշել է Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը:
Որոշման հրապարակումից մի քանի օր անց Հայաստանն ամենաբարձր մակարդակով ողջունել էր Շվեյցարիայի կառավարության նախաձեռնությունը` այն անվանելով «ոգեւորիչ»: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը վստահություն էր հայտնել, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն այնպիսի որոշում կկայացնի, որը չի վիրավորի ցեղասպանությունների զոհ դարձած միլիոնավոր մարդկանց հիշատակը:
Փարիզի X-Նանտեր համալսարանի եւ Ժնեւի համալսարանի իրավունքի պրոֆեսոր, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Սեւանե Ղարիբյանը Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում նշել է, որ Մեծ Պալատը (Grand Chamber) ստիպված կլինի նախեւառաջ որոշում կայացնել շվեյցարական հարցման ընդունման կամ մերժման վերաբերյալ:
«Դա հաջորդ կարեւորագույն քայլն է`հաշվի առնելով, որ այդպիսի հարցումները բավականին հազվադեպ են ընդունվում, երբ գործը շատ լուրջ է համարվում: Օրինակ, 2011 թվականից ի վեր Շվեյցարիան տարբեր դատական գործերով հարցում է ուղարկել 4 անգամ, եւ դրանցից միայն մեկն է ընդունվել», - նշել է փորձագետը:
«Իրավական տեսանկյունից 2013թ. դեկտեմբերի 17-ի որոշման հաստատումը լուրջ խնդիր կստեղծի. դա կամրապնդի ցեղասպանության զոհերի կամ մարդկության դեմ ոճրագործությունների նկատմամբ անհավասար վերաբերմունքը այն տարբերությունների լույսի ներքո, որոնք ՄԻԵԴ-ը դնում է Հայոց Ցեղասպանության եւ հրեական Հոլոքոստի միջեւ: Միաժամանակ, Շվեյցարիայի Քրեական օրենսգրքի 261 հոդվածն ուղղված է ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների ցանկացած հիերարխիայից, դրանց մերժումից եւ անհավասար վերաբերմունքից խուսափելուն», - նշել է Սեւանե Ղարիբյանը Մեդիամաքս-ի հետ զրուցում:
Նա ընդգծել է նաեւ, որ օժանդակությունը, որը ստացվել է հայկական սփյուռքի, Ցեղասպանության հարցերով զբաղվող գիտնականների, ամբողջ աշխարհի հասարակական կազմակերպությունների կողմից, շատ կարեւոր էր, քանի որ ընդգծել է գործի վերանայման կարեւորությունը:
«Եթե գործի վերանայման հարցումն ընդունվի, դա երրորդ կողմի ընդգրկման հնարավորություն կտա: Թուրքիայի կառավարությունը, որը մինչ օրս սատարել է Դողու Փերինչեքի դիրքորոշումն այդ գործում, անկասկած, կփորձի ներգրավվել: Ինձ թվում է, որ այդ վճռորոշ փուլում «երրորդ կողմերը» նույնպես պետք է արտահայտվեն հօգուտ Շվեյցարիայի: Դա կարող է լինել Շվեյցարիա-Հայաստան Ասոցիացիան կամ ռասիզմի դեմ պայքարող ՀԿ-ները: Դա հարմար պահ կլինի նաեւ Հայաստանի Հանրապետության միջամտության համար: Այդպիսի հարցումը հայկական կողմից կարող է դառնալ շատ կարեւոր եւ ուժեղ խորհրդանշական ու քաղաքական քայլ», - ընդգծել է Սեւանե Ղարիբյանը:
Հանդիսանալով ամենավառ թուրք ազգայնականներից մեկը` Դողու Փերինչեքը ձերբակալվել էր 2008թ. «Էրգենեկոն»-ի գործով եւ ցմահ ազատազրկման դատապարտվել առանց վաղաժամկետ ազատման իրավունքի: Այնուամենայնիվ, 2014թ. մարտի 10-ին դատարանի որոշմամբ նա ազատ արձակվեց:
«Հայաստանի եվրոպական ընկերներ» (EuFoA) կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Էդուարդո Լորենցո Օչոան նշել է, որ «անարդար դատավճիռը բացասական հետեւանքներ կունենա բոլոր նրանց համար, ովքեր հանդիսանում են մարդու իրավունքների եւ մարդկային արժանապատվության պաշտպանության ջատագովները»:
«Մի կողմից, ՄԻԵԴ-ը ղեկավարվում էր Շվեյցարիայում պարոն Փերինչեքի խոսքի ազատությամբ: Մյուս կողմից, Հայոց ցեղասպանությունը պատմաբանների միջազգային հանրության կողմից ճանաչվել է որպես պատմական փաստ: Անարդար դատավճիռը զգալիորեն կխարխլի հանրային վերաբերմունքը ՄԻԵԴ-ի նկատմամբ` որպես կառույցի, որն ընդունել է ոչ միայն պատմական փաստին, այլ նաեւ Միջազգային Քրեական Դատարանի Հռոմեական Կարգավիճակին հակասող որոշում, որի համաձայն, «ցեղասպանություն հանցագործությունը» ճանաչվել է որպես ամբողջ միջազգային հանրության մոտ մտահոգություն առաջացնող 4 ամենալուրջ հանցագործություններից մեկը»,- ասել է EuFoA-ի գլխավոր քարտուղարը Մեդիամաքս-ին:
Չնայած ՄԻԵԴ-ի դեկտեմբերի 17-ի դատավճռում վկայակոչվում է, որ Իսպանիայի եւ Ֆրանսիայի Սահմանադրական դատարանները (համապատասխանաբար, 2007 եւ 2012 թվականներին) Հայոց ցեղասպանության փաստի ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը ճանաչել են իրենց Սահմանադրությանը չհամապատասխանող, լրատվամիջոցներում շարունակում են տեղեկություններ շրջանառվել համանման օրինագիծը Ֆրանսիայի Սենատի օրակարգում վերստին ներառելու մասին: Փորձագետները կարծում են, որ դա կարող է տեղի ունենալ մինչեւ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի` Հայաստան այցը, որը նախանշված է 2014թ. մայիսին:
Թղթապանակ
2007թ. մարտին թուրք ազգայնական Դողու Փերինչեքը դարձավ առաջին մարդը, ով Շվեյցարիայում դատապարտվեց Ցեղասպանության մերժման համար: Այդ երկրում 2005թ. տարբեր համաժողովների ընթացքում նա հայերի ցեղասպանությունն անվանում էր «միջազգային սուտ», ինչի համար «Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիան նրան դատի տվեց ռասայական խտրականության հոդվածով:
Դատական նիստերի ընթացքում թուրք ազգայնականը շարունակում էր իր թեզը` հայտարարելով, որ ինքը «չի մերժել ցեղասպանությունը, քանի որ ցեղասպանություն չի եղել»: Արդյունքում, 2007թ. մարտին Շվեյցարիայի շրջանային դատարանը նրան մեղավոր ճանաչեց օրենսդրությունը խախտելու մեջ եւ նշանակեց 12 000 շվեյցարական ֆրանկ տուգանք: Նույն տարի Շվեյցարիայի Դաշնային Գերագույն դատարանը հաստատեց այդ որոշումը, իսկ Փերինչեքը հայտարարեց, որ կդիմի ՄԻԵԴ: Մի քանի տարի տեւած դատավարությունից հետո Դատարանը վճռեց, որ «քրեական դատապարտումը 1915թ. եւ դրանից հետո հայ ժողովրդի դեմ կատարված վայրագությունների մերժման համար արդարացված չէր»:
ՄԻԵԴ-ի որոշման համաձայն, «զգայուն եւ հակասական բնույթ կրող հարցերի բաց քննարկման իրավունքի ազատ իրականացումը եղել է կարծիք արտահայտելու ազատության հիմնարար ասպեկտներից մեկը եւ այն հանդուրժողական ու բազմակարծ ժողովրդավարական հասարակությունը տարբերակում է տոտալիտար կամ բռնատիրական ռեժիմից»:
ՄԻԵԴ-ը հստակ սահմանազատում է դրել նաեւ Հայոց ցեղասպանության եւ Հոլոքոստի միջեւ` նշելով, որ վերջինի վերաբերյալ գոյություն ունեն շատ կոնկրետ պատմական փաստեր, օրինակ, գազային խցերի առկայությունը:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ը ողջունել էր ՄԻԵԴ-ի որոշումը` այն անվանելով «խոսքի ազատության պաշտպանության ուղենիշ, ինչը հանդիսանում է ազատությանը հավատարիմ հանրությունների, ժողովրդավարության եւ օրենքի գերակայության հիմնական տարրը»:
«Ակնհայտ է, որ ՄԻԵԴ-ի դատավճիռը կարեւոր նախազգուշացում է հանդիսանում ինչպես պատմությունն ու օրենսդրությունը քաղաքականացնելու դեմ, այնպես էլ պատմության նկատմամբ միակողմանի հայացքի օրինականացմանն ուղղված նախաձեռնությունների դեմ», - ասված էր Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Հայաստանի ԱԳՆ-ը պաշտոնապես չարձագանքեց ՄԻԵԴ-ի դատավճռին, սակայն փորձագիտական մակարդակով ի հայտ եկան մտավախություններ, որ դա կարող է նախադեպ հանդիսանալ ապագայում նմանատիպ որոշումների կայացման համար:
Դատարանի վճռի հրապարակումից հետո, որով շվեյցարական օրենքն անվանվեց խոսքի ազատության սկզբունքի խախտում, Շվեյցարիան երեք ամիս ուներ դատավճիռը բողոքարկելու համար, եւ Բեռնը օգտվեց այդ իրավունքից:

Дело «Перинчек v. Швейцария», столетие Геноцида и возможные последствия для Армении
Дело «Перинчек v. Швейцария», которое разбирается уже около 9 лет, недавно приняло новый оборот. Швейцарские власти постановили обжаловать принятое 17 декабря 2013 года решение Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ), согласно которому отрицание Геноцида армян со стороны лидера Рабочей партии Турции Догу Перинчека не является преступлением.
Разбирательство дела приобретает особый характер в виду приближающегося 100-летия Геноцида армян в 2015 году, и на взгляд армянских экспертов, является вызовом для Армении.
По мнению старшего научного сотрудника Института востоковедения НАН РА Ваграма Тер-Матевосяна, решение ЕСПЧ стало неожиданностью для армянской стороны, в то время как Турция была непосредственно вовлечена в судебный процесс.
«Позиция Армении вначале заключалась в том, что в правовом и процедурном плане вердикт ЕСПЧ от 17 декабря не касался Армении непосредственно, следовательно, официальный Ереван не мог быть частью этого процесса. Принимая во внимание решение Швейцарии обжаловать вердикт, и работу, проведенную Арменией, структурами Диаспоры и отдельными лицами в этом направлении, сейчас можно сказать, что предыдущая позиция – оставаться в стороне – была нерезультативной. До вынесения вердикта складывалось впечатление, что ЕСПЧ не может принять решение в пользу Перенчика, поскольку наша позиция справедлива. Мы вновь убедились, что лишь посредством скоординированных действий Армении, Диаспоры и отдельных лиц можно достичь результата», - сказал он Медиамакс.
В то же время, отметил эксперт, что нельзя терять бдительность, поскольку, во-первых, обжалование может быть отвергнуто, во-вторых, само собой разумеется, что Турция не будет сидеть сложа руки. Кроме того, вполне вероятно, что процесс обжалования будет длиться достаточно долго и важно не терять контроль над процессом.
«В преддверие 100-летней годовщины Геноцида, процесс, связанный с вердиктом ЕСПЧ, будет восприниматься в качестве вызова. Сможем ли мы действительно направить процесс по верному для нас руслу или же будем вынуждены лишь выступать с сожалениями и осуждениями? Мы должны определить нашу повестку, отвергнув привычку реагировать или действовать лишь в последний момент», - отметил Ваграм Тер-Матевосян.
Через несколько дней после объявления данного решения Армения на высшем уровне приветствовала инициативу правительства Швейцарии, назвав ее «воодушевляющей». Президент Серж Саргсян выразил уверенность, что Европейский суд по правам человека примет такое решение, которое не оскорбит память миллион людей, ставших жертвами геноцидов.
Доктор права университета Париж X-Нантер и Женевского университета Севане Гарибян в интервью Медиамакс отметила, что Большая Палата (Grand Chamber) ЕСПЧ должна будет вначале принять решение о принятии или отклонении швейцарского запроса.
«Это важнейший следующий шаг, учитывая, что подобные запросы принимаются в достаточно редких случаях, когда дела считаются очень серьезными. Например, с 2011 года Швейцария отправляла по разным другим судебным делам 4 запроса, и принят был лишь один», - отметила эксперт.
«С юридической точки зрения, подтверждение решения суда от 17 декабря 2013 создаст серьезную проблему: это утвердит неравное обращение жертв геноцида или преступлений против человечности в свете различий, проведенных ЕСПЧ между отрицанием Геноцида армян и Холокоста евреев. Вместе с тем, статья 261 Уголовного кодекса Швейцарии направлена на то, чтобы избежать неравных обращений, и любых иерархий между геноцидами и преступлениями против человечности, или их отрицаний», - отметила Севане Гарибян в интервью Медиамакс.
Она также подчеркнула, что поддержка от армянской диаспоры, ученых, занимающихся вопросами Геноцида, неправительственных организаций со всего мира сейчас очень важна, поскольку подчеркивает важность пересмотра дела.
«В случае, если запрос на пересмотр дела будет принят, это даст возможность для вовлечения третьей стороны. Турецкое правительство, которое до сих пор поддерживало позицию Догу Перинчека в этом деле, безусловно, попытается вмешаться. Мне кажется, что на этой решающей стадии, «третьи стороны» также должны высказаться в поддержку Швейцарии. Ими могут стать Ассоциация Швейцария-Армения и НПО, борющиеся против расизма. Это также будет удачный момент для вмешательства Республики Армения, и подобный запрос с армянской стороны мог бы стать очень важным и сильным символическим и политическим шагом», - подчеркнула Севане Гарибян.
Являющийся одним из наиболее ярых турецких националистов Догу Перинчек был арестован в 2008 году по делу «Эргенекон» и осужден на пожизненное заключение без права на досрочное освобождение. Тем не менее, 10 марта он был выпущен на свободу решением суда.
Генеральный секретарь организации «Европейские друзья Армении» (EuFoA) Эдуардо Лоренцо Очоа отметил, что «несправедливый вердикт будет иметь негативные последствия для всех тех, кто выступает в защиту прав человека и человеческого достоинства».
«С одной стороны, ЕСПЧ руководствовался свободой слова господина Перинчека в Швейцарии. С другой стороны, Геноцид армян единогласно признан в международном сообществе историков как исторический факт. Несправедливый вердикт в значительной степени подорвет публичное доверие к ЕСПЧ как структуре, принявшей решение, которое противоречит не только историческому факту, но также Римскому Статуту Международного Уголовного Суда, по которому «преступление геноцида» признано одним из 4 наиболее серьезных преступлений, вызывающими озабоченность всего международного сообщества», - сказал Генсек EuFoA в интервью Медиамакс.
Несмотря на то, что в вердикте ЕСПЧ от 17 декабря делаются ссылка на признание испанским и французским Конституционными судами (в 2007 и 2012 году соответственно) законопроектов о криминализации отрицания армянского Геноцида несоответствующими их Конституциям, в медиа муссируется информация о повторном внесении аналогичного законопроекта в повестку французского Сената. Эксперты полагают, что это может произойти перед визитом французского президента Франсуа Оланда в Армению, намеченного на май 2014 года.
Досье
В марте 2007 года турецкий националист Догу Перенчек стал первым человеком, осужденным за отрицание Геноцида в Швейцарии. В ходе различных конференций в этой стране в 2005 году он называл геноцид армян «международной ложью», за что ассоциация «Швейцария-Армения» подала на него в суд по статье расистская дискриминация.
В ходе судебных заседаний турецкий националист продолжал свою линию, заявляя, что «он не отрицал геноцид, поскольку геноцида не было». В итоге 9 марта 2007 года швейцарский окружной суд признал его виновным в нарушении законодательства и приговорил к штрафу в 12 000 швейцарских франков. В том же году Федеральный Верховный суд Швейцарии подтвердил данное решение, а Перинчек заявил, что обратится в ЕСПЧ. По итогам длившихся несколько лет разбирательств, Суд постановил, что «уголовное осуждение за отрицание зверств, совершенных против армянского народа в 1915 году и после, было неоправданным».
Согласно постановлению ЕСПЧ, «свободная реализация права открыто обсуждать вопросы, носящие чувствительный и противоречивый характер, была одним из фундаментальных аспектов свободы выражения мнений и отличает толерантное и плюралистическое демократичное общество от тоталитарного или диктаторского режима».
ЕСПЧ также провел четкое разграничение между отрицанием Геноцида армян и Холокостом, отметив, что относительно последнего существуют очень конкретные исторические факты, такие как существование газовых камер.
МИД Турции приветствовал решение ЕСПЧ, назвав его «вехой для защиты свободы слова, являющейся фундаментальным элементом обществ, приверженных свободе, демократии и верховенству закона».
«Очевидно, что вердикт ЕСПЧ является важным предупреждением против попыток как политизировать историю и законодательство, так и против инициатив, направленных на узаконивание одностороннего взгляда на историю», - говорилось в заявлении турецкого МИД.
МИД Армении официально не отреагировал на вердикт ЕСПЧ, однако на экспертном уровне появились опасения, что это может стать прецедентом для принятия аналогичных решений в будущем.
После вердикта суда, назвавшего швейцарский закон нарушением принципа свободы слова, у Швейцарии было три месяца на обжалование данного приговора, и Берн воспользовался этим правом.