Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ներկայացված ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքները մնում են բանակցությունների սեղանին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ եռանախագահ երկրները բազմիցս կոչ են արել կողմերին արագացնել պայմանավորվածության ձեռքբերումն այդ սկզբունքների շուրջ:
«Ի տարբերություն Ադրբեջանի` Հայաստանը բազմիցս հաստատել է իր հավատարմությունն այդ սկզբունքներին: Իսկ Ադրբեջանը շարունակում է այդ սկզբունքները եւ եռանախագահների կոչերը անտեսելու ապարդյուն փորձերը»,- նշել է արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը տեղեկացրել է, որ վաղը մեկնելու է Փարիզ, որտեղ կհանդիպի ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ: Հունվարի 24-ին Փարիզում նախատեսված է Էդվարդ Նալբանդյանի հանդիպումը Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ:
Անդրադառնալով սահմանին Ադրբեջանի դիվերսիոն գործողություններին եւ դրանց ազդեցությանը կայանալիք հանդիպման վրա` Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ այդ սադրանքներն ուղղված են բանակցային գործընթացի համար լրացուցիչ խոչընդոտներ ստեղծելուն:

Yerevan /Mediamax/. Armenian FM Edward Nalbandian said today that the basic principles concerning NK conflict resolution presented by OSCE Minsk group Co-Chairs still remain on the negotiation table.
At the meeting with the journalists today, Edward Nalbandian noted that the OSCE Minsk group Co-Chairs more than once called on parties to reach agreement on the principles as soon as possible, Mediamax reports.
“Unlike Azerbaijan, Armenia has more than once confirmed its loyalty to those principles. In contrast, Azerbaijan goes on with its vain attempts to neglect those principles as well as the calls of the Co-Chairs”, the FM noted.
Edward Nalbandian said he is going to leave for Paris tomorrow to have a meeting with the OSCE Co-Chairs. Edward Nalbandian’s meeting with Azerbaijani FM Elmar Mammadyarov is scheduled on January 24.
Touching on the Azerbaijani subversive actions on the border and their impact on the scheduled meeting, Edward Nalbandian said those provocations are aimed at creating additional obstacles to the negotiation process.