Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ներկայացված ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքները մնում են բանակցությունների սեղանին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ եռանախագահ երկրները բազմիցս կոչ են արել կողմերին արագացնել պայմանավորվածության ձեռքբերումն այդ սկզբունքների շուրջ:
«Ի տարբերություն Ադրբեջանի` Հայաստանը բազմիցս հաստատել է իր հավատարմությունն այդ սկզբունքներին: Իսկ Ադրբեջանը շարունակում է այդ սկզբունքները եւ եռանախագահների կոչերը անտեսելու ապարդյուն փորձերը»,- նշել է արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը տեղեկացրել է, որ վաղը մեկնելու է Փարիզ, որտեղ կհանդիպի ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ: Հունվարի 24-ին Փարիզում նախատեսված է Էդվարդ Նալբանդյանի հանդիպումը Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ:
Անդրադառնալով սահմանին Ադրբեջանի դիվերսիոն գործողություններին եւ դրանց ազդեցությանը կայանալիք հանդիպման վրա` Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ այդ սադրանքներն ուղղված են բանակցային գործընթացի համար լրացուցիչ խոչընդոտներ ստեղծելուն:

Переговорам нет альтернативы, заявил Эдвард Налбандян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил сегодня, что представленные сопредседателями Минской группы ОБСЕ базовые принципы урегулирования карабахского конфликта остаются на столе переговоров.
Как сообщает Медиамакс, сегодня на встрече с журналистами Эдвард Налбандян сказал, что страны-сопредседатели МГ ОБСЕ неоднократно призывали стороны ускорить достижение соглашения по этим принципам.
«Армения неоднократно заявляла о своей приверженности базовым принципам. А вот Азербайджан продолжает безрезультатные попытки игнорировать как базовые принципы, так и призывы сопредседателей Минской группы», - сказал министр.
Глава внешнеполитического ведомства Армении сообщил, что завтра отбывает в Париж, где встретится с сопредседателями МГ ОБСЕ. 24 января в Париже запланирована встреча главы МИД Армении с азербайджанским коллегой Эльмаром Мамедьяровым.
Говоря о недавней диверсионной атаке Азербайджана и о том, как это повлияет на предстоящую встречу, министр отметил, что провокации Азербайджана направлены на создание дополнительных препятствий для переговорного процесса.