ՀՀ նախագահը հստակ ներկայացրել է Մաքսային միությանը միանալու պատճառները, ասել է Եվրախորհրդարանի պատգամավորը - Mediamax.am
3640 դիտում
ՀՀ նախագահը հստակ ներկայացրել է Մաքսային միությանը միանալու պատճառները, ասել է Եվրախորհրդարանի պատգամավորը
Սամվել Ֆարմանյանը եւ Միլան Ցաբրնոխը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ, Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Միլան Ցաբրնոխն այսօր ասել է, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ Երեւանում կայացած հանդիպման ժամանակ վերջինս «հստակ բացատրել է այն պատճառները, որոնց հիման վրա կայացվել է Մաքսային միությանն անդամակցելու որոշումը»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում կայացած ասուլիսի ժամանակ պատասխանելով լրագրողների հարցին՝ Միլան Ցաբրնոխը մանրամասնել է, որ այդ պատճառներից մեկը «Հայաստանի ազգային անվտանգությունն է»:
«Մենք հարգում ենք Հայաստանի այդ որոշումը եւ այժմ խորհում ենք, թե ստեղծված նոր պայմաններում ինչպես կարելի է շարունակել մեր համագործակցությունը»,- ասել է հանձնաժողովի համանախագահը:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորը նշել է, որ եվրոպական կողմը ստիպված է վերանայել եւ նոր շունչ հաղորդել Ասոցացման համաձայնագրում նշված ծրագրերին, քանի որ համաձայնագիրն ամբողջությամբ համատեղելի չէ Մաքսային միությանը միանալու Հայաստանի որոշման հետ:
ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Սամվել Ֆարմանյանն իր հերթին նշել է, որ այս շրջանում Երեւանի եւ Բրյուսելի միջեւ ընթանում են ինտենսիվ բանակացություններ, որոնց նպատակն է հստակեցնել կողմերի միջեւ հետագա համագործակցության ուղղությունները:

Президент Армении четко представил причины присоединения страны к ТС, сказал депутат Европарламента - Mediamax.am
3641 просмотров
Президент Армении четко представил причины присоединения страны к ТС, сказал депутат Европарламента
Самвел Фарманян и Милан Цабрнох
Ереван /Медиамакс/. Сопредседатель комиссии по парламентскому сотрудничеству Армения-ЕС, депутат Европейского Парламента Милан Цабрнох заявил сегодня, что на встрече с президентом Армении Сержем Саргсяном в Ереване последний “четко объяснил причины, на которых основывается решение Армении присоединиться к Таможенному союзу”.
Как сообщает Медиамакс, сегодня на пресс-конференции в Ереване Милан Цабрнох, отвечая на вопросы журналистов, отметил, что одной из причин, названных главой Армении, была “национальная безопасность Армении”.
“Мы уважаем решение Армении и в настоящее время думаем над тем, как в новых условиях можно продолжить наше сотрудничество”,- сказал сопредседатель комиссии.
Депутат Европарламента подчеркнул, что европейская сторона вынуждена пересмотреть и обновить программы, включенные в Ассоциативное соглашение, поскольку оно несовместимо с решением Армении присоединиться к Таможенному союзу.
Армянский сопредседатель комиссии Самвел Фарманян, в свою очередь, отметил, что в данный период между Ереваном и Брюсселем проходят интенсивные переговоры, цель которых уточнить направления дальнейшего сотрудничества.