Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նորանշանակ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ Լեռանային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը համար «քաղաքական կամք եւ փոխզիջումներ են անհրաժեշտ բոլոր կողմերից» :
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ամերիկացի դիվանագետն ասել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորումն անհնար է առանց «հասարակական այն ընկալման, որ խնդրի կարգավորումը բխում է գալիք սերունդների շահերից»:
«Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքները՝ ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը, ինքնորոշման իրավունքը եւ տարածքային ամբողջականությունը շարունակում են ուղղորդել մեզ այս գործընթացում: Եթե մենք ցանկանում ենք հասնել հաջողության, զիջումներ պետք է լինեն բոլոր կողմերից»,- նշել է Ջեյմս Ուորլիքը:
Ամերիկացի դիվանագետը նշել է, որ տարածաշրջանում է գտնվում առաջին անգամ եւ նպատակ ունի լսել բոլոր կողմերի դիրքորոշումները եւ ծանոթանալ ընդհանուր մթնոլորտին:
Դիվանագետը մանրամասնել է, որ կողմերին նոր առաջարկներ այս անգամ իր հետ չի բերել:
«Որպես ԱՄՆ համանախագահ հավաստիացնում եմ, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ են շարունակել աշխատանքը Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի եւ միջազգային հանրության հետ՝ խնդրի կարգավորման ապահովման համար»,- ասել է Ջեյմս Ուորլիքը:

Ереван /Медиамакс/. Новоназначенный американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик заявил сегодня в Ереване, что для урегулирования нагорно-карабахского конфликта “необходимы политическая воля и взаимные уступки со всех сторон”.
Как сообщает Медиамакс, в ходе встречи с журналистами американский дипломат заявил, что урегулирование карабахского конфликта невозможно без “того общественного понимания, что урегулирование вопроса исходит из интересов будущих поколений”.
“Принципы заключительного Хельсинкского акта – неприменение силы и угроз, право на самоопределение и территориальная целостность - продолжают руководить нами в этом процессе. Если мы хотим достичь успеха, то уступки должны быть со всех сторон”, - отметил Джеймс Уорлик.
Американский дипломат отметил, что находится в регионе впервые и хочет услышать позиции всех сторон и познакомиться с общей атмосферой.
Дипломат сказал, что не привез новых предложений сторонам.
“В качестве сопредседателя США я заверяю, что мы готовы продолжить работу с Россией, Францией и международным сообществом для обеспечения решения вопроса”, - сказал Джеймс Уорлик.