Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նորանշանակ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ Լեռանային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը համար «քաղաքական կամք եւ փոխզիջումներ են անհրաժեշտ բոլոր կողմերից» :
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ամերիկացի դիվանագետն ասել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորումն անհնար է առանց «հասարակական այն ընկալման, որ խնդրի կարգավորումը բխում է գալիք սերունդների շահերից»:
«Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքները՝ ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը, ինքնորոշման իրավունքը եւ տարածքային ամբողջականությունը շարունակում են ուղղորդել մեզ այս գործընթացում: Եթե մենք ցանկանում ենք հասնել հաջողության, զիջումներ պետք է լինեն բոլոր կողմերից»,- նշել է Ջեյմս Ուորլիքը:
Ամերիկացի դիվանագետը նշել է, որ տարածաշրջանում է գտնվում առաջին անգամ եւ նպատակ ունի լսել բոլոր կողմերի դիրքորոշումները եւ ծանոթանալ ընդհանուր մթնոլորտին:
Դիվանագետը մանրամասնել է, որ կողմերին նոր առաջարկներ այս անգամ իր հետ չի բերել:
«Որպես ԱՄՆ համանախագահ հավաստիացնում եմ, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ են շարունակել աշխատանքը Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի եւ միջազգային հանրության հետ՝ խնդրի կարգավորման ապահովման համար»,- ասել է Ջեյմս Ուորլիքը:

There should be concessions from all the sides, U.S. Co-Chair of OSCE Minsk Group says - Mediamax.am
There should be concessions from all the sides, U.S. Co-Chair of OSCE Minsk Group says
Newly appointed U.S. Co-Chair of OSCE Minsk Group James Warlick stated
Yerevan /Mediamax/. Newly appointed U.S. Co-Chair of OSCE Minsk Group James Warlick stated in Yerevan today that "political will and mutual concessions are needed from all the sides" to settle the Nagorno Karabakh conflict.
During his meeting with journalists, the U.S. diplomat said that the NK settlement is not possible without "the society's understanding that the settlement of the issue is in the younger generations' interests", Mediamax reports.
"Principles of Helsinki Final Act - non-use of force and threat of force, right of self-determination and territorial integrity still guide us in the process. If we want to reach success there should be concessions from all the sides", noted James Warlick.
The U.S. diplomat said that he visited the region for the first time and aimed to listen to the positions of all the sides and get acquainted with the atmosphere on the whole.
The diplomat detailed that he didn't bring new proposals for the sides this time.
"As U.S. Co-Chair, I assure the United States is ready to continue working with Russia, France and international community to ensure the settlement of the conflict", said James Warlick.