Դժվար է պատկերացնել Հայաստանի հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը Վիլնյուսում, ասել է Ֆյուլեն - Mediamax.am
4223 դիտում
Դժվար է պատկերացնել Հայաստանի հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը Վիլնյուսում, ասել է Ֆյուլեն
Լուսանկարը` http://www.neurope.eu
Երեւան: Մեդիամաքս: Ընդլայնման եւ եվրոպական հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն հայտարարել է, որ վերջին իրադարձությունների լույսի ներքո «բարդ է պատկերացնել Հայաստանի եւ ԵՄ միջեւ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում»:
Ինչպես հաղորդում է հանձնակատարի պաշտոնական կայքը, Շտեֆան Ֆյուլեն այս մասին ասել է նախօրեին Բրյուսելում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ կայացած հանդիպումից հետո:
«Մենք շարունակում ենք գնահատել նոր իրավիճակը՝ ներառելով մեր գործընկերների հետ խորհրդատվությունը: Այժմ մենք տեղեկացնում ենք մեր անդամ երկրներին եւ խորհրդակցում ենք նրանց հետ: Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի մտադրության լույսի ներքո բարդ է պատկերացնել ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումն այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակում, ինչպես նախատեսվում էր մինչ այդ: Հիմնվելով այն տեղեկատվության վրա, որին մենք այժմ տիրապետում ենք, Մաքսային միության հանդեպ պարտավորությունների համատեղումը ԵՄ Ասոցացման եւ Խորը ու համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու համաձայնագրերի հետ խնդրահարույց է»,- ասել է հանձնակատարը:
Շտեֆան Ֆյուլեն նշել է, որ ԵՄ հարգում է «իր գործընկեր երկրների ինքնիշխան իրավունքը՝ ընտրել ինտեգրացման իրենց նախընտրելի ձեւաչափը, եւ համոզված է, որ բոլորը շահագրգռված են, որպեսզի այն ամենը ինչին ԵՄ հասել է Հայաստանի հետ վերջին տարիների գործընկերության արդյունքում, ավելի ամրապնդվի»:

“It is difficult to imagine the initialling of the Association Agreement with Armenia in Vilnius”, Stefan Fule said - Mediamax.am
4221 views
“It is difficult to imagine the initialling of the Association Agreement with Armenia in Vilnius”, Stefan Fule said
Photo: http://www.neurope.eu
Yerevan /Mediamax/. European Commissioner for Enlargement and European Neighbourhood Policy Stefan Fule said that "it is difficult to imagine the initialling at Vilnius summit in November of the Association Agreement with Armenia as it had been negotiated”.
Stefan Fule meet the Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian in Brussels on September 5 and said after the meeting:
“We continue our assessment of the new situation, including in on-going consultations with our partners, and are in the process of informing our member states and consulting with them. In light of Armenia's declared choice to join the Customs Union it is however difficult to imagine the initialling at Vilnius summit in November of the Association Agreement with Armenia as it had been negotiated. Based on the information we presently have, the compatibility of obligations to the Customs Union with those under an Association Agreement/DCFTA with the EU looks problematic.
We intend to respect the sovereign right of our partners to choose what integration framework or cooperation frameworks they would like to pursue, and are convinced that it is in the interest of all to further strengthen together with Armenia what we have jointly achieved over the past years of partnership.”