ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ նոր համանախագահը Ջեյմս Ուորլիքն է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի որոշմամբ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ նոր համանախագահ է նշանակվել դեսպան Ջեյմս Ուորլիքը (James Warlick):
ԱՄՆ Պետքարտուղարության հաղորդագրության համաձայն, դեսպան Ուորլիքը մինչեւ վերջերս աշխատել է որպես ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցչի տեղակալ Աֆղանստանում եւ Պակիստանում, ինչպես նաեւ եղել է Աֆղանստանի հետ երկկողմ անվտանգության համաձայնագրի հարցերով գլխավոր բանակցողը:
2009-2012թթ. Ջեյմս Ուորլիքը զբաղեցրել է Բուլղարիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնը: Ըստ հաղորդագրության, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կառավարություններն արդեն տեղեկացվել են դեսպանի նշանակման մասին, որը սեպտեմբերից կանցնի իր պարտականությունների իրականացմանը:
«Միացյալ Նահանգները շարունակում են հավատարիմ մնալ իրենց օժանդակությանը կողմերին՝ հասնելու տեւական եւ խաղաղ կարգավորմանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում: Հունիսի 18-ին իրենց համատեղ հայտարարությունում նախագահներ Օբաման, Պուտինը, եւ Օլանդը կոչ են արել կողմերին նոր էներգիայով կենտրոնանալ այն հարցերի վրա, որոնք դեռ մնում են չլուծված, եւ նշել են,  որ ղեկավարները պետք է նախապատրաստեն իրենց ժողովուրդներին խաղաղությանը, այլ ոչ թե պատերազմին: Դեսպան Ուորլիքը ունի իմաստություն, վճիռ ու փորձ, որպեսզի օգնի կողմերին հասնել այդ նպատակին»,- ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության հայտարարության մեջ:

Джеймс Уорлик назначен новым сопредседателем Минской группы ОБСЕ от США - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Решением Госсекретаря США Джона Керри, новым американским сопредседателем Минской группы ОБСЕ назначен посол Джеймс Уорлик (James Warlick).
Согласно сообщению Госдепартамента, посол Уорлик в последнее время работал в качестве заместителя спецпредставителя США в Афганистане и Пакистане, а также был главным переговорщиком по заключению двустороннего соглашения по безопасности с Афганистаном.
В 2009-2012гг. он занимал пост посла США в Болгарии.
Согласно сообщению, правительства Армении и Азербайджана уже уведомлены о назначении Джеймса Уорлика, который приступит к осуществлению своих обязанностей с сентября.
«Соединенные Штаты продолжают оставаться приверженными поддержке сторон в нахождении долгосрочного и мирного решения нагорно-карабахского конфликта. В своем заявлении 18 июня президенты Обама, Путин и Олланд призвали стороны с новой энергией сосредоточиться на решении вопросов, которые пока остаются открытыми, а также заметили, что руководители должны готовить народы к миру, а не к войне. У посла Уорлика есть мудрость, решимость и опыт для того, чтобы помочь сторонам достичь этой цели»,- отмечается в сообщении Госдепартамента.