ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ նոր համանախագահը Ջեյմս Ուորլիքն է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի որոշմամբ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ նոր համանախագահ է նշանակվել դեսպան Ջեյմս Ուորլիքը (James Warlick):
ԱՄՆ Պետքարտուղարության հաղորդագրության համաձայն, դեսպան Ուորլիքը մինչեւ վերջերս աշխատել է որպես ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցչի տեղակալ Աֆղանստանում եւ Պակիստանում, ինչպես նաեւ եղել է Աֆղանստանի հետ երկկողմ անվտանգության համաձայնագրի հարցերով գլխավոր բանակցողը:
2009-2012թթ. Ջեյմս Ուորլիքը զբաղեցրել է Բուլղարիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնը: Ըստ հաղորդագրության, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կառավարություններն արդեն տեղեկացվել են դեսպանի նշանակման մասին, որը սեպտեմբերից կանցնի իր պարտականությունների իրականացմանը:
«Միացյալ Նահանգները շարունակում են հավատարիմ մնալ իրենց օժանդակությանը կողմերին՝ հասնելու տեւական եւ խաղաղ կարգավորմանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում: Հունիսի 18-ին իրենց համատեղ հայտարարությունում նախագահներ Օբաման, Պուտինը, եւ Օլանդը կոչ են արել կողմերին նոր էներգիայով կենտրոնանալ այն հարցերի վրա, որոնք դեռ մնում են չլուծված, եւ նշել են,  որ ղեկավարները պետք է նախապատրաստեն իրենց ժողովուրդներին խաղաղությանը, այլ ոչ թե պատերազմին: Դեսպան Ուորլիքը ունի իմաստություն, վճիռ ու փորձ, որպեսզի օգնի կողմերին հասնել այդ նպատակին»,- ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության հայտարարության մեջ:

Photo: bulgaria.usembassy.gov
Yerevan/Mediamax/. Upon the decision of U.S. Secretary of State John Kerry, James Warlick was appointed new U.S. Co-Chair of OSCE Minsk Group.
The press release of the U.S. Secretary of State reads that Ambassador Warlick most recently served as Deputy Special Representative for Afghanistan and Pakistan and lead negotiator for the Bilateral Security Agreement with Afghanistan.
He served as Ambassador to Bulgaria from 2009-2012, Principal Deputy Assistant Secretary of State in the Bureau of International Organization Affairs from 2006 to 2009, and Director of the Office of European Security and Political Affairs from 2005 to 2006.
"The United States remains firmly committed to helping the sides reach a lasting and peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh conflict. In their joint statement on June 18, Presidents Obama, Putin, and Hollande called on the sides to focus with renewed energy on the issues that remain unresolved, and noted that the leaders should prepare their people for peace, not war. Ambassador Warlick has the wisdom, judgment, and expertise to help the sides achieve that goal", the press release reads.