Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը «Երկրի դրության մասին» ուղերձում Հայաստանն ու Ադրբեջանը ներառել է իր արտաքին քաղաքական ձեռքբերումների ցանկում
Փետրվարի 24-ին Կոնգրեսի համատեղ նիստում ելույթ ունենալով ռեկորդային 1 ժամ 47 րոպե տեւողությամբ ուղերձով, Թրամփը հիշատակել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտության կարգավորումը մի շարք այլ հակամարտությունների թվում՝ ներկայացնելով դա որպես իր վարչակազմի արտաքին քաղաքական հաջողությունների վկայություն։
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ փետրվարի 19-ին Վաշինգտոնում կայացած Խաղաղության խորհրդի հիմնադիր նիստում Թրամփը հատուկ նշել էր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդներին՝ երկու երկրների միջեւ խաղաղության գործընթացն անվանելով իր վարչակազմի առանցքային դիվանագիտական նվաճումներից մեկը:
Ելույթ ունենալով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի ներկայությամբ՝ Թրամփը պատմել էր, որ սկզբում երկու առաջնորդները իրենց անհարմար էին զգում Օվալաձեւ գրասենյակում, սակայն ինտենսիվ բանակցությունների արդյունքում նրանց հաջողվեց համաձայնության գալ։
«Նրանք երկուսն էլ «պինդ ընկույզներ» են: Կարծում եք՝ հե՞շտ էր։ Ո՛չ, հեշտ չէր։ Նրանք երկուսն էլ խիստ մարդիկ են, լավ, բայց խիստ», - ասել էր Թրամփը՝ մատնացույց անելով երկու ղեկավարներին։
«Մենք պայմանավորվեցինք, նրանք գրկախառնվեցին, ստորագրեցին, եւ խաղաղություն հաստատվեց։ Երկու շատ կարեւոր երկրներ։ Ես դա երբեք չեմ մոռանա», - ասել էր Թրամփը։

Трамп упомянул Армению и Азербайджан в послании «О положении страны» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент США Дональд Трамп включил Армению и Азербайджан в список своих внешнеполитических достижений в послании «О положении страны», с которым он выступил перед совместным заседанием Конгресса 24 февраля.
Выступая на протяжении рекордных 1 часа 47 минут (это стало самым длинным посланием «О положении страны» в истории США), Трамп упомянул урегулирование конфликта Армении и Азербайджана наряду с рядом других, представив это как свидетельство успехов своей администрации во внешней политике.
Напоммним, что на учредительном заседании Совета мира, состоявшемся 19 февраля в Вашингтоне, Трамп особо отметил лидеров Армении и Азербайджана, назвав мирный процесс между двумя странами одним из ключевых дипломатических достижений своей администрации.
Выступая в присутствии премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева, Трамп рассказал, что поначалу оба лидера чувствовали себя неловко, сидя рядом в Овальном кабинете, однако в ходе интенсивных переговоров им удалось прийти к соглашению.
«Это двое крепких орешков. Думаете, было легко? Нет, нелегко. Это два жёстких человека, хороших, но жёстких», - сказал Трамп, обращаясь к лидерам напрямую.
«Мы договорились, они обнялись, подписали - и наступил мир. Две очень важные страны. Я никогда этого не забуду», - говорил Трамп.