Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական հանձնաժողովը հրապարակել է «Միջտարածաշրջանային կապակցվածության օրակարգի առաջխաղացում» ուսումնասիրությունը, որտեղ Հայաստանը ներկայացված է որպես կարեւոր դերակատար Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի միջեւ տրանսպորտային եւ առեւտրային երթուղիների վերականգնման գործում։
Փաստաթղթում ներկայացված են ներդրումային կարիքները տրանսպորտային, էներգետիկ եւ թվային ենթակառուցվածքներում, որտեղ Հայաստանը հանդես է գալիս որպես հիմնական տրանզիտային երկիր Տրանսկասպյան տրանսպորտային միջանցքում (TCTC), որը կապում է Եվրոպան, Հարավային Կովկասը, Թուրքիան եւ Կենտրոնական Ասիան։
«Տրանսեվրոպական տրանսպորտային ցանցը (TEN-T) 2018 թվականին ընդլայնվել է դեպի Արեւելյան գործընկերության երկրներ, ներառյալ՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ Վրաստանը։ Ներկայիս TEN-T ցանցը Հարավային Կովկասում արտացոլում է տարածաշրջանի այն ժամանակվա գերիշխող քաղաքական համատեքստը՝ առանց Հայաստան-Ադրբեջան կապակցվածության։ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղ բանակցությունների առաջխաղացման հետ միասին հնարավորություններ են բացվում Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ Թուրքիան կապող տրանսպորտային կապերի վերականգնման համար, որոնք կարող են դիտարկվել TEN-T ցանցին ապագայում ավելացնելու համար։
Սյունիքով անցնող երթուղին, որը դիրքավորվում է որպես այլընտրանք TCTC-ի վրացական հատվածին, կարող է զգալիորեն բարելավել տարածաշրջանային կապակցվածությունը։ Այդ կապերի վերականգնումը կամրապնդի տնտեսական համագործակցությունը, կխթանի սահմանամերձ առեւտուրը եւ կբարձրացնի միջանցքի կայունությունն ու բազմազանությունը՝ ավելացնելով երթուղիների նոր տարբերակներ։ Թեեւ տնտեսական ազդեցության ավելի մանրամասն ուսումնասիրություններն ընթացքի մեջ են, փորձագետները նշում են, որ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի միջեւ երկաթուղային կապը Հայաստանի Սյունիք տարածաշրջանով կարող է բեռնափոխադրման ժամանակը կրճատել մինչեւ 25%-ով՝ համեմատած ավանդական Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երթուղու հետ»,- ասված է ուսումնասիրությունում։
«Հայաստանի ներուժի իրացումը որպես Տրանսկասպյան տրանսպորտային միջանցքի անբաժանելի մաս կպահանջի ոչ միայն ենթակառուցվածքային ներդրումներ, այլեւ համակարգված քաղաքական գործողություններ՝ արդյունավետ եւ մրցունակ երկաթուղային եւ սահմանամերձ լոգիստիկ ծառայություններ ապահովելու համար։ ԵՄ-ն հնարավորություն ունի ձեւավորել ինքնիշխանությունը հարգող, կանոնների վրա հիմնված մոդել, որը համապատասխանում է կապակցվածության իր սկզբունքներին եւ ապահովում է արդյունավետ, փոխշահավետ կապ բոլոր տարածաշրջանային գործընկերների համար, ներառյալ Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ Թուրքիան»,- նշված է ուսումնասիրությունում։

Ереван, 9 февраля. /Медиамакс/. Европейская комиссия опубликовала исследование «Продвижение межрегиональной повестки связанности», в котором Армения позиционируется как важный игрок в восстановлении транспортных и торговых маршрутов между Европой и Центральной Азией.
В документе определены критические инвестиционные потребности в транспортной, энергетической и цифровой инфраструктуре, при этом Армения выступает в качестве ключевой транзитной страны в Транскаспийском транспортном коридоре (ТКТК), связывающем Европу, Южный Кавказ, Турцию и Центральную Азию.
«Трансевропейская транспортная сеть (TEN-T) была расширена на страны Восточного партнерства, включая Армению, Азербайджан и Грузию, в 2018 году. Нынешняя сеть TEN-T на Южном Кавказе отражает преобладающий политический контекст региона того времени, без связей между Арменией и Азербайджаном. По мере продвижения мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном появляются возможности для восстановления транспортных связей, соединяющих Армению, Азербайджан и Турцию, которые, возможно, могут быть рассмотрены для будущего включения в сеть TEN-T в регионе.
Маршрут через Сюник, позиционируемый как альтернатива грузинскому сегменту ТКТК, может значительно улучшить региональную связанность. Восстановление этих связей укрепит экономическое сотрудничество, стимулирует трансграничную торговлю и повысит устойчивость и диверсификацию коридора за счет добавления новых вариантов маршрутизации. Хотя более детальные исследования экономического воздействия продолжаются, эксперты отмечают, что железнодорожное сообщение между Азербайджаном и Турцией через армянский регион Сюник может сократить время в пути до 25% по сравнению с традиционным маршрутом Баку-Тбилиси-Карс», - говорится в исследовании.
«Реализация потенциала Армении как неотъемлемой части Транскаспийского транспортного коридора (ТКТК) потребует не только инвестиций в инфраструктуру, но и скоординированных политических действий для обеспечения эффективных и конкурентоспособных железнодорожных и трансграничных логистических услуг.
У ЕС есть возможность сформировать уважающую суверенитет модель, основанную на правилах, соответствующую его принципам связанности и обеспечивающую эффективную, взаимовыгодную связанность для всех региональных партнеров, включая Армению, Азербайджан и Турцию», - отмечается в исследовании.