Երբեմնի «գլխավոր միջնորդ» Շառլ Միշելը կրկին Երեւանում է՝ այլ դերում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է «Զայեդ» մարդկային եղբայրության մրցանակի գլխավոր քարտուղար Մուհամմադ Աբդելսալամին, մրցանակի հանձնաժողովի անդամներ Եվրոպական խորհրդի նախկին նախագահ Շառլ Միշելին, Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի նախկին նախագահ Մուսա Ֆակի Մահամաթին։
Կառավարությունից հայտնում են, որ «Մուհամմադ Աբդելսալամը նշել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը ճանաչվել է «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 թվականի մրցանակակիր՝ ի նշանավորումն Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման, տարածաշրջանում համագործակցության և կայունության  ապահովման օրակարգը հետևողականորեն առաջ մղելու համար»։
Նույն մրցանակին արժանացել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Իհարկե, ես գիտեմ, որ Ադրբեջանի նախագահը նույնպես պարգևատրվել է և մենք կիսում ենք այս մրցանակը։ Դա արդարացված է։ Այն իսկապես համատեղ նվաճում է։ Խաղաղության հաստատման ուղղությամբ շատ մարդիկ էին աշխատում և դեռ աշխատում են՝ ԱՄՆ-ում, ԵՄ-ում, տարբեր միջազգային հարթակներում, Ադրբեջանում։ Եվ իհարկե, առաջին հերթին դա մեր քաղաքական թիմի, կառավարության, խորհրդարանի, հասարակության ձեռքբերումն է, որովհետև գիտեք, որևէ համաձայնության ի կատար ածումն անհնարին կլիներ առանց հասարակության, ժողովրդի աջակցության»,– ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Հանդիպման ընթացքում վարչապետին է փոխանցվել փետրվարի 4–ին Աբու Դաբիում կայանալիք «Զայեդի» մրցանակի արարողությանը մասնակցելու հրավերը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո Եվրոպական խորհրդի նախկին նախագահ Շառլ Միշելը ակտիվ միջնորդություն էր իրականացնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, որը, սակայն, հաջողությամբ չպսակվեց: Ավելին, Շառլ Միշելը քննադատության ենթարկվեց Ադրբեջանի նախագահի կողմից:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan hosted the Secretary-General of the Zayed Prize for Human Fraternity, Mohammed Abdelsalam, members of the Award’s jury, former President of the European Council Charles Michel, and former Chairperson of the African Union Commission, Moussa Faki Mahamat.
The government’s press office reports that “Mohammed Abdelsalam announced that Nikol Pashinyan has been recognized as a laureate of the 2026 Zayed Award for Human Fraternity in recognition of his consistent efforts to advance the agenda of peace between Armenia and Azerbaijan as well as cooperation and stability in the region.”
The same award was also granted to Azerbaijani President Ilham Aliyev.
“Of course, I know that the President of Azerbaijan has also been awarded and we share this award. It is justified. It is truly a joint achievement. Many people in the US, in the EU, on various international platforms, in Azerbaijan, were and are still working towards establishing peace. And of course, first of all, it is the achievement of our political team, government, parliament, society, because you know, no agreement can be implemented without the support of society, the people,” said Nikol Pashinyan.
During the meeting, the Prime Minister was handed over the invitation to participate in the Zayed Award ceremony scheduled to take place in Abu Dhabi on February 4.
Mediamax notes that following the 2020 war, former President of the European Council Charles Michel actively mediated between Armenia and Azerbaijan, which, however, was unsuccessful. Moreover, Charles Michel was criticized by the President of Azerbaijan.