Երբեմնի «գլխավոր միջնորդ» Շառլ Միշելը կրկին Երեւանում է՝ այլ դերում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է «Զայեդ» մարդկային եղբայրության մրցանակի գլխավոր քարտուղար Մուհամմադ Աբդելսալամին, մրցանակի հանձնաժողովի անդամներ Եվրոպական խորհրդի նախկին նախագահ Շառլ Միշելին, Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի նախկին նախագահ Մուսա Ֆակի Մահամաթին։
Կառավարությունից հայտնում են, որ «Մուհամմադ Աբդելսալամը նշել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը ճանաչվել է «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 թվականի մրցանակակիր՝ ի նշանավորումն Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման, տարածաշրջանում համագործակցության և կայունության  ապահովման օրակարգը հետևողականորեն առաջ մղելու համար»։
Նույն մրցանակին արժանացել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Իհարկե, ես գիտեմ, որ Ադրբեջանի նախագահը նույնպես պարգևատրվել է և մենք կիսում ենք այս մրցանակը։ Դա արդարացված է։ Այն իսկապես համատեղ նվաճում է։ Խաղաղության հաստատման ուղղությամբ շատ մարդիկ էին աշխատում և դեռ աշխատում են՝ ԱՄՆ-ում, ԵՄ-ում, տարբեր միջազգային հարթակներում, Ադրբեջանում։ Եվ իհարկե, առաջին հերթին դա մեր քաղաքական թիմի, կառավարության, խորհրդարանի, հասարակության ձեռքբերումն է, որովհետև գիտեք, որևէ համաձայնության ի կատար ածումն անհնարին կլիներ առանց հասարակության, ժողովրդի աջակցության»,– ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Հանդիպման ընթացքում վարչապետին է փոխանցվել փետրվարի 4–ին Աբու Դաբիում կայանալիք «Զայեդի» մրցանակի արարողությանը մասնակցելու հրավերը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո Եվրոպական խորհրդի նախկին նախագահ Շառլ Միշելը ակտիվ միջնորդություն էր իրականացնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, որը, սակայն, հաջողությամբ չպսակվեց: Ավելին, Շառլ Միշելը քննադատության ենթարկվեց Ադրբեջանի նախագահի կողմից:

Бывший «главный посредник» Шарль Мишель снова в Ереване - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял сегодня в Ереване генерального секретаря «Премии Зайеда за человеческое братство» Мухаммада Абдельсалама и членов комитета премии: бывшего председателя Европейского совета Шарля Мишеля и бывшего председателя Комиссии Африканского союза Мусу Факи Махамата.
«Мухаммад Абдельсалам отметил, что Никол Пашинян признан лауреатом «Премии Зайеда за человеческое братство» 2026 года в знак признания последовательного продвижения повестки установления мира между Арменией и Азербайджаном, а также обеспечения сотрудничества и стабильности в регионе», - сообщает пресс-служба правительства Армении.
Этой же премии удостоился и президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«Конечно, я знаю, что президент Азербайджана также награжден, и мы делим эту награду. Это оправданно. Это действительно совместное достижение. Над установлением мира работали и продолжают работать многие люди - в США, в ЕС, на различных международных площадках, в Азербайджане. И конечно, в первую очередь это достижение нашей политической команды, правительства, парламента, общества, потому что претворение в жизнь какого-либо соглашения было бы невозможным без поддержки общества, народа», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министру Армении было передано приглашение принять участие в церемонии вручения премии, которая состоится 4 февраля в Абу-Даби.
Медиамакс отмечает, что после войны 2020 года бывший председатель Европейского совета Шарль Мишель осуществлял активное посредничество между Арменией и Азербайджаном, которое, однако, не увенчалось успехом. Более того, Шарль Мишель подвергался критике со стороны президента Азербайджана.