Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանն ասել է, որ «մենք ներկայումս նաեւ շատ կառուցողական երկկողմ բանակցություններ ենք վարում Միացյալ Նահանգների հետ՝ TRIPP նախագծի իրականացման եւ կառուցման վերաբերյալ»:
«Սրանք իսկապես նշանակալի եւ բովանդակալից փոփոխություններ են մեր տարածաշրջանի համար: Այստեղ կան նաեւ բազմաթիվ նրբերանգներ, որոնք առնչվում են Ռուսաստանի հետ մեր երկկողմ հարաբերությունների հետ», - ասել է Փաշինյանը՝ դեկտեմբերի 22-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպմանը:
«Իհարկե, մեր տարածաշրջանում շատ կարեւոր եւ, բարեբախտաբար, դրական զարգացումներ են տեղի ունենում։ Եվ ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ձեզ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության գործընթացին Ձեր աջակցության համար։ Եվ, ինչպես մենք ասում էինք օգոստոսի 8-ից հետո մեր հեռախոսազրույցում, ձեռք բերված խաղաղությունը նոր հնարավորություններ կբացի Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար։
Եվ դա արդեն տեղի է ունեցել, քանի որ Ռուսաստանից գնացքներն արդեն ուղեւորվում են դեպի Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով, ինչը, կարծում եմ, իսկապես պատմական իրադարձություն է։ Եվ, ինչպես արդեն նշեցիք, բացվում են նոր հնարավորություններ։ Մեր երկրում երկաթուղային որոշ այլ հատվածների վերականգնման օրակարգն արդեն հասունացել է։
Ես, մասնավորապես, նկատի ունեմ Իջեւանի, Երասխի եւ Ախուրիկի հատվածները։ Սրանք այն երկաթուղիներն են, որոնք կապում են Հայաստանն Ադրբեջանի, Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջեւանի եւ Թուրքիայի հետ, քանի որ բավականին ակտիվ քաղաքական գործընթաց է ընթանում։ Չեմ կարող ասել, որ արդեն կան քաղաքական որոշումներ այդ երկաթուղիների վերաբացման վերաբերյալ։ Բայց կարծում եմ, որ իրավիճակը հասունացել է այնքան, որ անհրաժեշտ է նախապատրաստական աշխատանքներ իրականացնել», - ասել է Հայաստանի վարչապետը:
Ռուսաստանի նախագահն իր բացման խոսքում, մասնավորապես, ասել է.
«Մենք լավ ծրագրեր ունենք, արդեն քննարկել ենք էներգետիկան, այդ թվում՝ ատոմային էներգետիկան։ Հիմա մանրամասների մեջ չենք մտնի, բայց կա քննարկելու, խոսելու հնարավորություն։ Լոգիստիկայի ոլորտի մասին նույնպես։
Մեր նախորդ հանդիպման ժամանակ Դուք բարձրացրեցիք տարբեր հարցեր, որոնց վրա կարող ենք համատեղ աշխատել, այդ թվում՝ հին երթուղիների վերականգնումը եւ նոր երթուղիների ստեղծումը, որոնք կբացեն Հայաստանի սահմանները: Այսպիսով, ընդհանուր առմամբ, ամեն ինչ լավ է ընթանում: Իհարկե, կան այլ հարցեր, որոնք մենք հիմա կքննարկենք»:

Пашинян на встрече с Путиным затронул тему TRIPP - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил на встрече с президентом России Владимиром Путиным, что «у нас идут очень конструктивно двусторонние переговоры с США по поводу начала исполнения и строительства проекта TRIPP.
«И это действительно очень большие и содержательные изменения в нашем регионе. И тут есть и много нюансов, касающихся наших двусторонних отношений с Российской Федерацией», - сказал Пашинян на встрече в Санкт-Петербурге 22 декабря.
«Конечно, в нашем регионе происходят очень важные и, к счастью, позитивные события. И я хотел бы Вас поблагодарить за поддержку мирного процесса между Арменией и Азербайджаном. И как мы говорили после 8 августа в нашем телефонном разговоре, достигнутый мир откроет новые возможности и для дальнейшего развития двусторонних отношений между Арменией и Россией.
И это уже случилось, поскольку уже поезда приезжают из России в Армению через территорию Азербайджана, что я думаю, действительно, историческое событие. И, как Вы уже сказали, открываются новые возможности - и уже как бы созрела и повестка восстановления некоторых других железнодорожных участков в нашей стране
Имею в виду, в частности, сектора Иджевана, Ерасха и Ахурика - это железные дороги, соединяющие Армению с Азербайджаном, основным Азербайджаном, с Нахичеванью и с Турцией. Потому что идет довольно-таки активный политический процесс. Не могу сказать, что сейчас уже есть политические решения об открытии этих железных дорог, но думаю, что ситуация созрела до той точки, что нужно уже провести подготовительные работы», - сказал премьер министр Армении.
Президент РФ в начале встречи, в частности, отметил:
«Мы уже говорили по поводу энергетики, в том числе атомной. Сейчас вдаваться в детали не будем, но есть возможность обсудить, поговорить. По логистике тоже.
Вы на прошлой нашей встрече ставили вопросы по различным направлениям, по которым мы совместно могли бы поработать. Имею в виду восстановление старых маршрутов, создание новых маршрутов, раскрывающих границы Армении. Так что в целом всё у нас развивается. Есть, конечно, и другие вопросы, которые пообсуждаем сейчас».