Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանն ասել է, որ «մենք ներկայումս նաեւ շատ կառուցողական երկկողմ բանակցություններ ենք վարում Միացյալ Նահանգների հետ՝ TRIPP նախագծի իրականացման եւ կառուցման վերաբերյալ»:
«Սրանք իսկապես նշանակալի եւ բովանդակալից փոփոխություններ են մեր տարածաշրջանի համար: Այստեղ կան նաեւ բազմաթիվ նրբերանգներ, որոնք առնչվում են Ռուսաստանի հետ մեր երկկողմ հարաբերությունների հետ», - ասել է Փաշինյանը՝ դեկտեմբերի 22-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպմանը:
«Իհարկե, մեր տարածաշրջանում շատ կարեւոր եւ, բարեբախտաբար, դրական զարգացումներ են տեղի ունենում։ Եվ ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ձեզ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության գործընթացին Ձեր աջակցության համար։ Եվ, ինչպես մենք ասում էինք օգոստոսի 8-ից հետո մեր հեռախոսազրույցում, ձեռք բերված խաղաղությունը նոր հնարավորություններ կբացի Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար։
Եվ դա արդեն տեղի է ունեցել, քանի որ Ռուսաստանից գնացքներն արդեն ուղեւորվում են դեպի Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով, ինչը, կարծում եմ, իսկապես պատմական իրադարձություն է։ Եվ, ինչպես արդեն նշեցիք, բացվում են նոր հնարավորություններ։ Մեր երկրում երկաթուղային որոշ այլ հատվածների վերականգնման օրակարգն արդեն հասունացել է։
Ես, մասնավորապես, նկատի ունեմ Իջեւանի, Երասխի եւ Ախուրիկի հատվածները։ Սրանք այն երկաթուղիներն են, որոնք կապում են Հայաստանն Ադրբեջանի, Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջեւանի եւ Թուրքիայի հետ, քանի որ բավականին ակտիվ քաղաքական գործընթաց է ընթանում։ Չեմ կարող ասել, որ արդեն կան քաղաքական որոշումներ այդ երկաթուղիների վերաբացման վերաբերյալ։ Բայց կարծում եմ, որ իրավիճակը հասունացել է այնքան, որ անհրաժեշտ է նախապատրաստական աշխատանքներ իրականացնել», - ասել է Հայաստանի վարչապետը:
Ռուսաստանի նախագահն իր բացման խոսքում, մասնավորապես, ասել է.
«Մենք լավ ծրագրեր ունենք, արդեն քննարկել ենք էներգետիկան, այդ թվում՝ ատոմային էներգետիկան։ Հիմա մանրամասների մեջ չենք մտնի, բայց կա քննարկելու, խոսելու հնարավորություն։ Լոգիստիկայի ոլորտի մասին նույնպես։
Մեր նախորդ հանդիպման ժամանակ Դուք բարձրացրեցիք տարբեր հարցեր, որոնց վրա կարող ենք համատեղ աշխատել, այդ թվում՝ հին երթուղիների վերականգնումը եւ նոր երթուղիների ստեղծումը, որոնք կբացեն Հայաստանի սահմանները: Այսպիսով, ընդհանուր առմամբ, ամեն ինչ լավ է ընթանում: Իհարկե, կան այլ հարցեր, որոնք մենք հիմա կքննարկենք»:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated during a meeting with Russian President Vladimir Putin that "we are also currently conducting very constructive bilateral negotiations with the United States on the implementation and construction of the TRIPP project.”
“These are truly significant and meaningful changes for our region. There are also many nuances here that relate to our bilateral relations with Russia,” Pashinyan said at the meeting that took place in St. Petersburg on December 22.
“Of course, very important and, fortunately, positive developments are taking place in our region. And I would like to thank you for your support for the peace process between Armenia and Azerbaijan. And, as we said in our phone conversation after August 8, the achieved peace will open up new opportunities for the further development of bilateral relations between Armenia and Russia.
And this has already happened, because trains from Russia are already going to Armenia through the territory of Azerbaijan, which, I think, is a truly historic event. And, as you have already mentioned, new opportunities are opening up. The moment has come for the restoration of some other railway sections in our country.
I am referring, in particular, to the Ijevan, Yeraskh and Akhurik sections. These are the railways that connect Armenia with Azerbaijan, the main part of Azerbaijan with Nakhichevan and Türkiye, since a fairly active political process is underway. I cannot say that there are already political decisions on the reopening of these railways. But I think that the situation has matured to the point that it is necessary to carry out preparatory work,” the Armenian premier stated.
In his opening remarks, the President of Russia noted:
“We also have good plans, we have already discussed energy, including nuclear energy. We will not go into details now, but there is an opportunity to discuss, to talk, as well as about the logistics sector.
During our previous meeting, you raised various issues that we can work on together, including the restoration of old routes and the creation of new routes that will open the borders of Armenia. So, in general, everything is going well. Of course, there are other issues that we will discuss now.”