Միրզոյանն ու Սիբիհան քննարկել են Հայաստան-Ուկրաինա համագործակցության զարգացումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ուկրաինայի իր պաշտոնակից Անդրեյ Սիբիհայի հետ քննարկել է երկու երկրների միջեւ համագործակցության զարգացման հեռանկարները։
X-ի միկրոբլոգի իր էջում Արարատ Միրզոյանը գրել է, որ «խորաթափանց զրույց է ունեցել» գործընկերոջ հետ:
«Մենք համաձայնեցինք զարգացնել Հայաստան-Ուկրաինա համագործակցությունը եւ ակտիվացնել երկկողմ օրակարգը: Հանդիպմանը տեղեկացրի Հարավային Կովկասում հաստատված խաղաղության մասին։ Ընդգծեցի նաեւ խաղաղություն հաստատելու կարեւորությունը Ուկրաինայում։ Կարծիքներ փոխանակեցինք ընթացիկ իրավիճակի վերաբերյալ»,- գրել է Արարատ Միրզոյանը:
Հանդիպմանն անդրադարձել է նաեւ Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Անդրեյ Սիբիհան՝ այն որակելով «կարեւոր եւ բովանդակալից»:
«Քննարկեցինք, թե ինչպես կարող ենք համատեղ քայլերով նպաստել համապարփակ, արդար եւ կայուն խաղաղության հաստատմանը Եվրոպայում»,- գրել է ուկրաինացի դիվանագետը՝ նշելով, որ Արարատ Միրզոյանին հրավիրել է Կիեւ։

Главы МИД Армении и Украины обсудили перспективы сотрудничества - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян обсудил с украинским коллегой Андреем Сибихой перспективы развития сотрудничества двух стран.
В своем микроблоге в X Арарат Мирзоян написал, что провел «глубокую беседу» с коллегой.
«Мы договорились развивать армяно-украинское сотрудничество и активизировать двустороннюю повестку. В ходе встречи я рассказал о мире, установившемся на Южном Кавказе. Я также подчеркнул важность установления мира в Украине. Мы обменялись мнениями о текущей ситуации»,- написал Арарат Мирзоян.
Министр иностранных дел Украины Андрей Сибиха также коснулся темы встречи, назвав ее «важной и значимой».
«Мы обсудили, как совместными шагами мы можем способствовать установлению всеобъемлющего, справедливого и устойчивого мира в Европе»,- написал украинский дипломат, отметив, что пригласил Мирзояна в Киев.