Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ Իրանի գերագույն առաջնորդի խորհրդական, Իրանի նախկին արտգործնախարար Ալի Աքբար Վելայաթիի դիրքորոշումն իր համար «բացարձակապես կարեւոր չէ»։
«Ալ-Արաբիա» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, որի ամբողջական տեքստը մեջբերում է Trend գործակալությունը, Ալիեւը մեկնաբանել է Վելայաթիի խոսքերը, որը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ համաձայնագրերի ստորագրումից հետո քննադատական հայտարարություն էր արել։
Խոսելով Իրանի նախագահ Մասուդ Պեզեշքիանի մասին՝ Ալիեւն ասել է.
«Նա ադրբեջանցի է։ Մեր երակներում նույն արյունն է հոսում, մենք նույն լեզվով ենք խոսում, թարգմանիչներ չունենք։ Նա նույնիսկ այստեղ՝ հանրային միջոցառումներից մեկի ժամանակ, ցուցադրեց ադրբեջաներեն պոեզիայի իր գիտելիքները։ Նա շատ տաղանդավոր մարդ է։ Կարծում եմ, որ մեր անձնական հարաբերությունները եւ մեր վարչակազմերի միջեւ հարաբերությունները շատ կառուցողական եւ շատ բարեկամական են։
Իրանի պաշտոնական դիրքորոշումը նոր զարգացումների վերաբերյալ մենք համարում ենք շատ ողջամիտ եւ շատ դրական։ Երբ ասում եմ «պաշտոնական դիրքորոշում», նկատի ունեմ նախագահի եւ արտաքին գործերի նախարարի դիրքորոշումը։ Լսվում էին որոշ նախկին պաշտոնյաների ձայներ, որոնք այժմ խորհրդականներ են կոչվում։ Չգիտեմ, թե ինչ խորհուրդներ են իրենք տալիս։
Այդ դիրքորոշումը մեզ համար բացարձակապես կարեւոր չէ։ Այն մեզ համար ոչ մի իմաստ չունի, քանի որ մեր միջպետական հարաբերությունները կառավարությունների, նախագահների, արտաքին գործերի նախարարների միջեւ են։ Հետեւաբար, մենք լիովին անտեսում ենք այն կեղծ նարատիվները, որոնք տարածում են այսպես կոչված խորհրդականները։ Մեզ համար ամեն ինչ պարզ է։ Նախագահի դիրքորոշումը բացարձակապես ողջամիտ է եւ հիմնված է այն փաստի վրա, որ Զանգեզուրի միջանցքը որեւէ սպառնալիք չի ներկայացնում Իրանի համար»։

Президент Азербайджана раскритиковал советника Верховного лидера Ирана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что для него «совершенно не важна» позиция советника Верховного лидера Ирана, бывшего министра иностранных дел Али Акбара Велаяти.
В интервью телеканалу «Аль-Арабия», полный текст которого приводит агентство Trend, Алиев прокомментировал слова Велаяти, сделавшего критические заявления после подписания 8 августа в Вашингтоне договоренностей между Арменией, Азербайджаном и США.
Говоря о президенте Ирана Масуде Пезешкине, Алиев сказал:
«Он азербайджанец. В наших жилах течет одна и та же кровь, мы говорим на одном и том же языке, мы обходимся без переводчиков. Он даже продемонстрировал свои знания азербайджанской поэзии здесь, во время одного из публичных мероприятий. Он очень талантливый человек. Считаю, что наши личные отношения и отношения между нашими администрациями очень конструктивные и очень дружественные.
Что касается официальной позиции Ирана в отношении новых событий, мы считаем ее очень разумной и очень позитивной. Говоря «официальная позиция», я имею в виду позицию президента и министра иностранных дел. Раздавались голоса некоторых бывших чиновников, которых теперь называют советниками. Я не знаю, какие советы они дают.
Эта позиция для нас совершенно не важна. Она не имеет для нас никакого значения, поскольку наши межгосударственные отношения – это отношения между правительствами, президентами, министрами иностранных дел. Поэтому мы полностью игнорируем эти ложные нарративы, которые распространяют так называемые советники. Для нас все ясно. Позиция президента абсолютно разумна и основана на том, что Зангезурский коридор не представляет никакой угрозы Ирану».