Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «պարզեցումներ են լինելու Հայաստան-Ադրբեջան սահմանային կետերում»:
«Վաշինգտոնի հռչակագրում հստակ արձանագրված է 5 սկզբունք, որոնց հիման վրա գործում է այս համաձայնությունը՝ տարածքային ամբողջականություն, ինքնիշխանություն, իրավազորութուն, սահմանների անխախտելիություն եւ փոխադարձություն։
Աշխարհի բազմաթիվ զարգացած երկրներում մաքսային եւ սահմանային հսկողության այն ձեւերը, որ մեզ ծանոթ են տասնամյակներ, գոյություն չունեն, մասնավորապես, կենսաչափական անձնագրերի կիրառման պարագայում գործում են բոլորովին նոր ընթացակարգեր:
Պարզեցումների ենք գնալու ոչ միայն Հայաստան-Ադրբեջան սահմանային կետերում, այլեւ՝ բոլոր սահմանային կետերում, որպեսզի բիզնես միջավայրը՝ արտահանումը, ներմուծումը, տարանցումը հնարավորինս պարզեցված լինեն։
Մենք պատրաստ ենք ցանկացած պարզեցման, որ տեղավորվում է 5 սկզբունքի շրջանակում»,- կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ամփոփելով խոսքը՝ նա նշել է, որ «եկել է խաղաղության ժամանակաշրջանը, եւ ՀՀ քաղաքացիները գոհունակությամբ են ընդունել խաղաղության հաստատման փաստը»:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня заявил, что «на контрольно-пропускных пунктах армяно-азербайджанской границы будут введены упрощения».
«В Вашингтонской декларации чётко прописаны пять принципов, на основе которых действует это соглашение: территориальная целостность, суверенитет, юрисдикция, неприкосновенность границ и взаимность».
Во многих развитых странах мира отсутствуют привычные нам формы таможенного и пограничного контроля, в частности, действуют совершенно новые процедуры при использовании биометрических паспортов.
Мы введем упрощения не только на пунктах пропуска на армяно-азербайджанской границе, но и на всех пограничных пунктах, чтобы максимально упростить бизнес- экспорт, импорт, транзит.
Мы готовы к любому упрощению, которое вписывается в рамки пяти принципов», – заявил Никол Пашинян на брифинге для журналистов после заседания правительства.
Подводя итоги своего выступления, он отметил, что «наступила эпоха мира, и граждане Армении с удовлетворением восприняли факт установления мира».