Վաշինգտոնում մի քանի երկկողմ եւ եռակողմ փաստաթղթեր են ստորագրվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սպիտակ տանը կայացած բանակցություններից հետո Նիկոլ Փաշինյանը, Իլհամ Ալիևն ու Դոնալդ Թրամփը պաշտոնապես համաձայության են եկել «Թրամփի երթուղին» շահագործելու հարցի շուրջ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նշել է, որ ստորագրվող  հռչակագրով նախատեսվում է ստեղծել «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարեկեցության»։ Թրամփը հստակեցրել է՝ անվանումը Փաշինյանն ու Ալիևն են առաջարկել, ինքը չի խնդրել։
«Խաղաղության ենք հասնում, Հայաստանն ու Ադրբեջանը հանձն են առնում հավերժ դադարեցնել պատերազմը, հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ, հարգել միմյանց  ինքնիշխանությունն  ու տարածքային ամբողջականությունը»,- ասել է Թրամփը։
ԱՄՆ նախագահը հավելել է․  «Երթուղին թույլ կտա, որ Ադրբեջանը կարողանա հասնել Նախիջևան՝ լիովին հարգելով Հայաստանի ինքնիշխանությունը։ Հայաստանը նաև բացառիկ գործընկերություն է ստեղծում ԱՄՆ-ի հետ, որպեսզի զարգացնի այս միջանցքը, ժամկետը կարող է մինչև 99 տարով երկարաձգվել, խոստացել են 99 տարուց հետո էլ երկարաձգել 99 տարով։ Ենթակառուցվածքային լուրջ զարգացումներ ենք ակնկալում, ամերիկյան ընկերություններն անհամբեր սպասում են՝ մուտք գործելու այս երկրներ և մեծ գումարներ ծախսելու, ինչը տնտեսական օգուտներ կբերի մեր երեք պետություններին»։
«Հայաստանը  կհամագործակցի ԱՄՆ-ի հետ՝ կյանքի կոչելու «Թրամփի երթուղին»,- հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը։ «Շնորհավորում եմ բոլորիս, մեր տարածաշրջանի երկրներին, շնորհավորում եմ աշխարհին․ սրա արդյունքում աշխարհն ավելի լավն է դառնալու»,- ասել է Փաշինյանը։
Սպիտակ տանը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ջեյհուն Բայրամովը նախաստորագրել են «ՀՀ և ԱՀ միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը, որի տեքստը կհրապարակվի օգոստսի 11-ի երեկոյան:
«Խաղաղության համաձայնագրի  նախաստորագրումը ճանապարհ  կհարթի ՀՀ և Ադրբեջանի միջև տասնամյակներ տևած հակամարտությանը վերջ դնելու համար և կբացի նոր դարաշրջան»,- ասել է այս առիթով Նիկոլ Փաշինյանը։
Իլհամ Ալիևն իր հերթին նշել է․ «Ես համոզված եմ, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը կգտնեն քաջություն՝ հաշտվելու, ժողովուրդներն էլ կհաշտվեն, պայծառ ապագա կապահովենք մեր երեխաներին»։
ԱԳ նախարարները ստորագրել են նաև ԵԱՀԿ-ին համատեղ դիմումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացների և առնչվող կառույցների փակման վերաբերյալ։
Բացատրելով, թե ինչո՞ւ Հայաստանն ու Ադրբեջանը նախաստորագրեցին խաղաղության պայմանագիրը հենց ԱՄՆ-ում, Փաշինյանը պարզաբանել է.
«Մենք ԱՄՆ-ի կողմից շատ ակտիվ ու կենդանի ըմբռնում տեսանք մեր արձանագրած սկզբունքների նկատմամբ, խոսքը տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության ու փոխադարձության սկզբունքի մասին է, այդ առանցքային պատճառով է, որ առավել ակտիվացավ ու հաջողություն գրանցեց այս ուղղությունը»,- ընդգծել է Փաշինյանը։

В Вашингтоне подписаны несколько двусторонних и трёхсторонних документов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. После переговоров, состоявшихся в Белом доме, Никол Пашинян, Ильхам Алиев и Дональд Трамп официально договорились об эксплуатации «Маршрута Трампа».
Президент США Дональд Трамп отметил, что подписываемая декларация предусматривает создание «Пути Трампа во имя международного мира и процветания». Трамп уточнил, что название предложили Пашинян и Алиев, он сам не просил об этом.
«Мы достигаем мира, Армения и Азербайджан обязуются навсегда прекратить войну, установить дипломатические отношения, уважать суверенитет и территориальную целостность друг друга»,- сказал Трамп.
Президент США добавил: «Маршрут позволит Азербайджану добраться до Нахичевани, полностью уважая суверенитет Армении. Армения также создаёт исключительное партнёрство с США для развития этого коридора, срок может быть продлён до 99 лет, обещали продлить ещё на 99 лет и после 99 лет. Мы ожидаем серьёзные инфраструктурные разработки, американские компании с нетерпением ждут возможности войти в эти страны и потратить большие суммы, что принесёт экономические выгоды нашим трём государствам».
«Армения будет сотрудничать с США в создании Маршрута Трампа», - заявил Никол Пашинян. «Поздравляю всех нас, страны нашего региона, поздравляю мир: в результате этого мир станет лучше»,- сказал он.
В Белом доме министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов предварительно подписали соглашение «Об установлении мира и межгосударственных отношений между РА и АР», текст которого будет опубликован вечером 11 августа.
«Предварительное подписание мирного соглашения проложит путь к окончанию десятилетиями длившегося конфликта между РА и Азербайджаном и откроет новую эпоху»,- сказал по этому поводу Никол Пашинян.
Ильхам Алиев, в свою очередь, отметил: «Я уверен, что Армения и Азербайджан найдут мужество помириться, народы также помирятся, мы обеспечим светлое будущее нашим детям».
Министры иностранных дел также подписали совместное обращение в ОБСЕ относительно закрытия процессов Минской группы ОБСЕ и связанных структур.
Объясняя, почему Армения и Азербайджан предварительно подписали мирный договор именно в США, Пашинян пояснил:
«Мы увидели очень активное и живое понимание со стороны США наших зафиксированных принципов, речь идёт о принципах территориальной целостности, суверенитета, правомочности и взаимности, именно по этой ключевой причине это направление активизировалось и добилось успеха», - подчеркнул Пашинян.