Փաշինյանը կարեւորում է ռազմավարական գործընկերության խորացումը ԱՄՆ-ի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփին ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առթիվ:
Ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
«Հայաստանին եւ Միացյալ Նահանգներին միավորում են մեր ժողովուրդների պատմական բարեկամությունը, ժողովրդավարական սկզբունքներին ու քրիստոնեական արժեքներին նվիրվածությունը, ինչպես նաեւ հաստատուն հանձնառությունը ազատությանը, արժանապատվությանը եւ արդարությանը:
Հայաստանը մեծապես կարեւորում է ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերության խորացումը եւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր, ներառյալ՝ առեւտրի, բարձր տեխնոլոգիաների, էներգետիկայի, հանքարդյունաբերության, տրանսպորտի ու ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցության հետագա ընդլայնումը: Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով էլ ավելի բարձր մակարդակի կհասցնենք մեր հարաբերությունները՝ ի բարօրություն Հայաստանի եւ Միացյալ Նահանգների ժողովուրդների:
Բարձր եմ գնահատում աշխարհում հակամարտություններին վերջ դնելու եւ խաղաղություն հաստատելու Ձեր տեսլականը: Լիահույս եմ, որ Ձեր առաջնորդության ներքո Միացյալ Նահանգները հիմնարար ներդրում կունենա Հարավային Կովկասում երկար սպասված խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու եւ բարգավաճում ապահովելու գործում: Վերահաստատում եմ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության անսասան հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին՝ հիմնված ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիության սկզբունքների վրա, ինչպես նաեւ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի սկզբունքներին համահունչ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը»:

Пашинян заявил о важности углубления стратегического партнерства с США - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание президенту США Дональду Трампу по случаю национального праздника - Дня независимости Соединенных Штатов Америки.
«Армению и Соединенные Штаты Америки объединяет историческая дружба наших народов, преданность демократическим принципам и христианским ценностям, а также непоколебимая приверженность свободе, достоинству и справедливости.
Армения придает большое значение углублению стратегического партнерства с США и дальнейшему расширению сотрудничества во всех отраслях, представляющих взаимный интерес, в том числе в сферах торговли, высоких технологий, энергетики, горнодобывающей промышленности, транспорта и инфраструктуры. Уверен, что совместными усилиями мы выведем наши отношения на еще более высокий уровень на благо народов Армении и США.
Высоко оцениваю Ваше видение прекращения конфликтов и установления мира во всем мире. Надеюсь, что под Вашим руководством США внесут фундаментальный вклад в установление долгожданного мира, стабильности и процветания на Южном Кавказе. Подтверждаю неизменную приверженность правительства Республики Армения повестке мира, основанного на принципах суверенитета, территориальной целостности, нерушимости международно признанных границ, а также разблокирования региональной инфраструктуры в соответствии с принципами проекта «Перекресток мира».