Հայաստանը ՇՀԿ անդամ դառնալու ցանկություն է հայտնել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Հանրապետությունը Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) անդամ դառնալու ցանկություն է հայտնել:
«Կիսելով Շանհայի համագործակցության կազմակերպության հիմնարար սկզբունքները, մասնավորապես՝ տարածքային ամբողջականությունը, ուժի չկիրառումը և սահմանների անձեռնմխելիությունը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հայտնել է ՇՀԿ անդամ դառնալու ցանկություն», - ասվումէ Հայաստանի ԱԳՆ պաշտոնական տելեգրամյան ալիքում:
Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունը ստեղծվել է 2001 թվականին:
Կազմակերպությունն ունի 10 անդամ՝ Ղազախստան, Չինաստան, Ղրղզստան, Ռուսաստան, Տաջիկստան, Ուզբեկստան, Պակիստան, Հնդկաստան, Իրան, Բելառուս: Շանհայի համագործակցության կազմակերպության անդամ պետությունների ղեկավարների գագագթնաժողովը կանցկացվի 2025 թվականի օգոստոսի վերջին-սեպտեմբերի սկզբին Չինաստանում:

Armenia expresses desire to join the Shanghai Cooperation Organization - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Republic of Armenia has expressed its desire to become a member of the Shanghai Cooperation Organization (SCO).
“Sharing the founding principles of the Shanghai Cooperation Organization, namely, territorial integrity, non-use of force, and inviolability of borders, the Republic of Armenia has expressed desire to become a member of the SCO,” the official Telegram channel of the Armenian Foreign Ministry says.
The Shanghai Cooperation Organization was established in 2001.
The organization has 10 members: Kazakhstan, China, Kyrgyzstan, Russia, Tajikistan, Uzbekistan, Pakistan, India, Iran, and Belarus. The summit of the heads of state of the Shanghai Cooperation Organization will be held in China in late August-early September 2025.