Հայաստանը ՇՀԿ անդամ դառնալու ցանկություն է հայտնել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Հանրապետությունը Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) անդամ դառնալու ցանկություն է հայտնել:
«Կիսելով Շանհայի համագործակցության կազմակերպության հիմնարար սկզբունքները, մասնավորապես՝ տարածքային ամբողջականությունը, ուժի չկիրառումը և սահմանների անձեռնմխելիությունը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հայտնել է ՇՀԿ անդամ դառնալու ցանկություն», - ասվումէ Հայաստանի ԱԳՆ պաշտոնական տելեգրամյան ալիքում:
Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունը ստեղծվել է 2001 թվականին:
Կազմակերպությունն ունի 10 անդամ՝ Ղազախստան, Չինաստան, Ղրղզստան, Ռուսաստան, Տաջիկստան, Ուզբեկստան, Պակիստան, Հնդկաստան, Իրան, Բելառուս: Շանհայի համագործակցության կազմակերպության անդամ պետությունների ղեկավարների գագագթնաժողովը կանցկացվի 2025 թվականի օգոստոսի վերջին-սեպտեմբերի սկզբին Չինաստանում:

Армения изъявила желание стать членом ШОС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Республика Армения выразила желание стать членом Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
«Разделяя основополагающие принципы Шанхайской организации сотрудничества, в частности, территориальную целостность, неприменение силы и нерушимость границ, Республика Армения выразила желание стать членом ШОС», - говорится в официальном Телеграм-канале МИД Армении.
Шанхайская организация сотрудничества создана в 2001 году.
Членами ШОС являются 10 стран: Казахстан, Китай, Киргизия, Россия, Таджикистан, Узбекистан, Пакистан, Индия, Иран, Беларусь. Саммит глав государств Шанхайской организации сотрудничества пройдет в конце августа - начале сентября 2025 года в Китае.